Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Merita Asigurarea Casco?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Deschid acest topic in speranta de a analiza parerile voastre, deoarece ma gandesc sa renunt la casco tiriac. Am la masina casco la Passat 2.0 TDI din 2012 si nu as mai plati 1650 lei pe trimestru.

Locuiesc in estul tarii intr.o zona msi relaxata ca trafic. Voi cati aveti casco?
Am mai avut o masina de noua si nu am avut incidente.

merita sau nu?

Edited by Torquemada-666, 19 January 2016 - 20:14.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si noi o sa-ti zicem in cor ca nu merita... si tu o sa cancelezi polita, si a doua zi o sa-ti zgarii masina si o sa ai pe cine da vina!

problema pe care sa ti-o pui este... in eventualitatea unor evenimente minore... intamplate din neatentia ta... ai putea sa mergi cu masina mai sifonata putin sau mai zgariata???
adica te -ar deranja???
pentru ca unii sunt maniaci... iar altora nu le pasa... tu din care categorie faci parte?

de fapt nici nu-mi raspunde! ai prins deja ideea!

Edited by Nero-d, 19 January 2016 - 20:20.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent ca este sau nu relaxat traficul, te poti trezi cu masina indoita de unul care a luat virajul cu tractorul.

ce faci atunci? cu ce o repari? mergi la mecanic si ti-o repara pe ochi frumosi ca e traficul mai relaxat la voi?

#4
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Merita, 5 câini apăruți brusc în fața în amurg, 2500 euro decontati de casco.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Am. Full. Eu am avut masina de noua insa si 8000 daca dadeam pe ea tot imi faceam casco. Eu stau in bucuresti si asa o las oriunde fara jena.
- o las pe bulevard cand nu am loc si nu mi-e frica de drogati care vin la 2 noaptea si fac praf 6 - 7 masini.
- prin zone dubioase unde se fura de pe ea sau chiar ea. iarasi, no problem.
- dar  cel mai important in caz de accident incendiere etc...

Edited by potae, 19 January 2016 - 20:22.


#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Nu.

View Postrotnic, on 19 ianuarie 2016 - 20:19, said:

Merita, 5 câini apăruți brusc în fața în amurg, 2500 euro decontati de casco.
Si tu cat ai decontat la ei?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDany_Darke, on 19 ianuarie 2016 - 20:18, said:

indiferent ca este sau nu relaxat traficul, te poti trezi cu masina indoita de unul care a luat virajul cu tractorul.

ce faci atunci? cu ce o repari? mergi la mecanic si ti-o repara pe ochi frumosi ca e traficul mai relaxat la voi?

In cazul asta, teoretic se repara pe RCA-ul tractorului, sau , in lipsa RCA, vinovatul plateste.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, daca il gasesti. dar cand pleci dimineata la munca si gasesti laterala cu o dunga frumoasa de-a lungul ... e o placere.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Logic vorbind orice asigurare e in pierdere si trebuie facuta doar in cazurile in care nu-ti permiti sa suporti din buzunar pierderea si te da peste cap. Sau daca cumva crezi ca ai niste factori de risc considerabil mai mari decit alti clienti asigurati in aceleasi conditii (daca stii ca esti sofer nemaipomenit de prost, daca te urmareste careva sa-ti vandalizeze masnia, etc).

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
De ce te costa asa mult? Skoda 2012, 2440 lei.
Pentru mine, merita. Este obligatorie.
Si eu am fara stelute.

Edited by YOUR_GOD, 19 January 2016 - 20:33.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pana acum , la 2 masini, eu si fratele, am dat ca prostii. Noi suntem aia care cotizam la casco dar nu beneficiem neam de ea. Si la RCA, dar nu e cazul aici. Nu ca ar fi asta o suparare pentru ca o pot lasa oriunde fara sa-mi fac griji de vreo busitura sau de disparitie. La dreaq, mai mult valoreaza furata sau arsa decat vie si functionala dar, dorm mai bine noaptea (chiar daca e pe partea opusa a blocului).
Am avut acum ceva vreme un coleg care si-a luat o masina si, a pus problema cam la fel ca tine. La vreo luna dupa ce a luat-o, pe autostrada, s-a dat de-a rostogolu' cu ea. Nu avea casco.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Depinde de zona unde stai. Daca stai intr-un oras aglomerat merita. Mai conteaza si valoarea masinii.

Eu pana acum am avut bara  sparta din cauza unui caine, plus o infundatura in usa de la alt eveniment. Ambele m-au costat 1500 de lei.  Pe casco as fi dat 2000 de lei pe an. Masina o am de 3 ani. Deci deja am iesit mai rentabil reparand-o singur.

Edited by Serafim606, 19 January 2016 - 20:34.


#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La mine, la actuala masina, CASCO si-a scos banii pe vreo 7 ani, din doua incidente in parcare.

#14
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Salut.

Am avut o Skoda Octavia de noua si plateam full casco la ea vreo 2000 lei pe an. Asta la tiriac. La drum lung mi-a aparut o vulpe si am luat-o sanatos inainte. Spoiler ok, insa grilele toate rupte, far ceata, radiator AC distrus. Anul viitor a intrat o femeie pr**sta si semianalfabeta in mine si mi a facut o dauna totala. Cu o zi inainte o scosesem din service de unde ii pusesem prima distributie si mici alte chestii. Am primit suma multumitoare de la allianz.

Acum am un Passat 2012 si eu si normal ca am vrut sa ii fac CASCO mai ales dupa cele intamplate. Cea mai ieftina asigurare full casco era 2500-3000 lei la o firma fantoma, una cat de cat sarea de mia de euro. Asa ca m-am lasat pagubas. Pana acum nu am avut nici un eveniment, asa ca teoretic daca patesc ceva, "sunt asigurat". Am miile de euro pe care nu le-am platit la casco in buzunar:)). Intentionez sa imi fac si eu, dar am asteptat sa se mai "invecheasca" masina sa fie un pret mai rezonabil. Da stiu, nu mi sariti in cap, o simpla vulpe daca imi sare in fata acum, ma costa grilele proiectoarele si alte alea cat nu fac. Deci da, dupa parerea mea merita Casco, insa la masina mea mi s-a parut mai mult decat exagerat. Daca era vorba de 2500-3000 lei pe an la o firma de asigurari calumea, nu se punea problema sa nu imi fac.

Edited by b0bby, 19 January 2016 - 20:43.


#15
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005

View Postbietu, on 19 ianuarie 2016 - 20:21, said:

Nu.


Si tu cat ai decontat la ei?

Parca vreo 600 de euro în acel an.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la asigurari nu stii niciodata cand ai sau nu nevoie de ea. asta e ideea, ca te asiguri de ceilalti ca indiferent cat de neatenti sunt, nu platesti din buzunar toata dauna.

#17
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Asa este. Stau la casa si am garaj. Nu.s maniac cu zgarieturi. Dar nu mai bine pun banii de casco deoparte intr.un sertar. Si ii adun trimestrial. Daca am nevoie platesc, daca nu, nu?

Aveti dreptate cu caini, zgarieturi, etc. Dar si de 6500 lei pe an vizitez 2 tari straine, nu?

Edited by Torquemada-666, 19 January 2016 - 20:57.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

da, daca il gasesti. dar cand pleci dimineata la munca si gasesti laterala cu o dunga frumoasa de-a lungul ... e o placere.
afecteaza cu ceva functionarea? dinamica? comportamentul?
asta trebuie sa-ti pui problema!!!

aaa... ca valoreaza mai mult cu cativa lei nezgariata? da! e adevarat! dar... o vinzi?

Edited by Nero-d, 19 January 2016 - 20:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate