Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Merita Asigurarea Casco?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostDany_Darke, on 19 ianuarie 2016 - 20:40, said:

la asigurari nu stii niciodata cand ai sau nu nevoie de ea. asta e ideea, ca te asiguri de ceilalti ca indiferent cat de neatenti sunt, nu platesti din buzunar toata dauna.

Doar ca pe termen lung nu numai ca platesti toate daunele pe care le-ai avut vreodata dar in plus si salariile, sediul, profitul, etc alora de la asigurari.

#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
doar ca la ITP s-ar putea sa dea cu virgula, si tot acolo ajungi.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostNero-d, on 19 ianuarie 2016 - 20:43, said:

afecteaza cu ceva functionarea? dinamica? comportamentul?

Poti s-o repari din 6500 de lei pe an?

#22
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Depinde de daune. Nu?

Voi aveti casco toti? Eu la Allianz Tiriac am.

Edited by Torquemada-666, 19 January 2016 - 20:47.


#23
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2016 - 20:28, said:

De ce te costa asa mult? Skoda 2012, 2440 lei.
Pentru mine, merita. Este obligatorie.
Si eu am fara stelute.

Ce Skoda este? Daca era atat si la mine ( Passat 2012 ) imi faceam instant. Dar din pacate era de la dublu in sus ceva serios.

View Postsorin147, on 19 ianuarie 2016 - 20:44, said:

doar ca la ITP s-ar putea sa dea cu virgula, si tot acolo ajungi.


Hai sa fim seriosi cu ITP ul. Stim cu totii cum se trece itp ul. Fix zgarieturile sunt problema acolo.

#24
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La mine a meritat, plateam cam 400 euroi pe an (conditii speciale pentru ca lucram unde lucram). Prima data am gasit-o vandalizata, tot botul zgariat si un stergator indoit. Factura vreo 800 euroi la reprezentanta. A doua oara m-a troznit un desteot cu asigurare la Euroins. Cand m-au luat aia cu imi pun piese sh ca noi, haida, casco cu regres, factura vreo 3000 euroi la reprezentanta. Dupa aia luat un caine cat un vitel in bot, bara varza, plus fata portiera indoita, au mai sarit ceva sute euroi. In total si-a scos banii de departe.

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postb0bby, on 19 ianuarie 2016 - 20:47, said:

Ce Skoda este? Daca era atat si la mine ( Passat 2012 ) imi faceam instant. Dar din pacate era de la dublu in sus ceva serios.
Octavia - Allianz.

Edited by YOUR_GOD, 19 January 2016 - 20:50.


#26
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postrotnic, on 19 ianuarie 2016 - 20:39, said:

Parca vreo 600 de euro în acel an.

Pai numai un an ai avut casco? Socoteste tot!

#27
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Merita, nu numai in cazul daunelor cu autor necunoscut, ci si cand ai de-a face cu asiguratori care tergiverseaza dosarele in care trebuie sa plateasca.
Si nu ma gandesc la zgarieturi nevinovate, orice lovitura , mai ales frontala, se lasa cu multe deranjamente sub caroserie.
Ma refer la oamenii obisnuiti, nu la miliardari care-si repara Maybach-ul cu ranga.

Edited by nino852, 19 January 2016 - 21:01.


#28
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostTorquemada-666, on 19 ianuarie 2016 - 20:41, said:

Asa este. Stau la casa si am garaj. Nu.s maniac cu zgarieturi. Dar nu mai bine pun banii de casco deoparte intr.un sertar. Si ii afun trimestrial. Daca am nevoie platesc, daca nu, nu?

Aveti dreptate cu caini, zgarieturi, etc. Dar di de 6500 lei pe an vizitez 2 tari straine, nu?

Imi place cum gandesti, nu pui raul inainte! Posted Image

#29
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Nu merita niciodata ! Am avut multi ani si cand au inceput sa faca d'alea cu re...ceva polita mi-am dat seama ca platesc si asigurarea si daunele ! Mi-au rupt unii oglinda in parcare , reparatia a fost de vreo 500 de lei si apoi ma trezesc cu 500 de lei in plus la rataPosted Image ! La Tiriac am avut o problema , mi-au spus ca se va opera pe asigurare si apoi nu au mai platit caaa puntea spate trebuia sa fie mai varza siii de ce nu i-am "bagat" cateva baroase Posted Image  ! Ulterior au inceput cu ...evenimentele din parcare nu se mai deconteaza...etc. ! Caaa problemele pana intr-o anumita suma...nu se mai deconteaza(fransiza) ! Pui rata deoparte , iti faci un fond si iti platesti singur daunele ! Nu mai stai prin service cu hartogaraie , nu te mai rogi pe banii tai sa fie unii amabili si sa-ti aprobe , nu mai stai pe la ghiseele lor , cu banii in mana merge mult mai repede ! In plus devii un sofer mult mai grijuliu !!!
PS - Eu personal unde aud de Tiriac nu mai ...dau banul !!!

#30
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
FAP ai dreptate. Creste rata imediat. Si de 6500 lei pe an o vopsesc toata de 2 ori. Si eu din fire sunt grijuliu. Nu o parchez sub copaci cand e vreme de furtuna. Nu pe colturi de strazi, nu langa cai de acces. Prefer mai departe daca e sigur si sa merg pe jos. Nu.s figurant sa o parchez pe scarile clubului sau barului, sa nu poata deschide aia usa de botul masinii, sau pe masa la restaurant.

Eu tin cont de parerile voastre. Si bani sa ai pt.motor mai bine, nu?

#31
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postunderb, on 19 ianuarie 2016 - 21:04, said:

Prietene, esti prost? Animalele aparute din scurt nu se ocolesc la +90km/h. N-ai timp sa te asiguri in primul rand si in al doilea rand risti sa te rastorni. Sau tu esti din ala care schimba banda fara sa se asigure?
Ani de zile am facut manevre riscante sa ocolesc animale sau diferite gropane in asfalt ! De mai multe ori era sa intru in copac , sant , sa ma rastorn si sa murim mai multi oameni in masina ! In prezent daca manevra de evitare este una foarte simpla ...o folosesc , daca nu FRANA MAXIMA si....Dumnezeu cu mila !!!

#32
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Cazul meu :  masina noua - asigurare CASCO . Trece primul an si merg sa-mi reinnoiesc polita . Aici aflu ca deoarece masina a imbatranit cu un an (are doi ani acum !!!) valoarea asigurata s-a diminuat daaar ... polita de asigurare ramane la fel ca in primul an .

Moment in care le-am urat la revedere si din ziua aia n-am mai vrut sa aud de CASCO . Asta era acum vreo patru ani ; intre timp am avut doua incidente usoare acoperite complet de asigurarea obligatorie .

Ca sa nu mai vorbim ca m-ar fi costat cam 5000 de lei anual sa fac CASCO .

#33
Matache1312

Matache1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2015
Un om normal pune frana cand ii apare in fata un om, animal etc. Nu zic ca nu exista situatii in care chiar n-ai ce face, dar in aproape 100% din cazuri soferii care lovesc animale conduc beti sau neglijenti, sau au viteza mult peste limita. La viteza legala in oras, rareori n-ai timp sa pui o frana. Chiar si in afara localitatii, daca conduci atent si pana-n limita legala, de obicei poti sa eviti genul asta de incidente. Eu am fost odata pasager cand ne-au aparut brusc, la 5 dimineata pe ceata si intuneric, o turma de oi pe autostrada. Masina mergea cu peste 100/ora, s-a pus frana si n-a patit nimeni nimic. Cine nu e in stare sa conduca fara sa pericliteze viata altora, sa mearga cu tramvaiul.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
1. Opresti Asigurarea CASCO

2. Tii Passatul in garaj

3. cumperi un Logan SH cu banii pe 2ani de casco

4. din anul 3 ai profit.

#35
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@Matache1312

Si legatura postului tau cu tema topicului este....?

Edited by calinkgb, 19 January 2016 - 21:29.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
La mine a meritat cat am fost in tara, 2 Megane noi.
Zgarieturi, bara lovita la Cora in parcare, cate 2 parbrize sparte pe sosea
o caramida de la un tiganus

Aici unde sunt e obligatoriu CASCO asa ca nu mai discut.

CASCO nu e pentru a-ti salva bani. Daca vrei sa economisesti faci cum ti-am scris mai sus, iei Logan.
CASCO este pentru a dormi bine si usor ca un fulg

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate