Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Merita Asigurarea Casco?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Pentru mine nu merita... daca as fi asigurat-o de 5 ani de cand o am probabil as fi dat vreo 5.000€. In afara de vreo cateva zgarieturi pe are nu le-am reparat nu am avut alte probleme. Acum masina probabil valoreaza 5.000/6000€ deci si daca s-ar face praf a putea sa cumpar alta la fel acum.

Acum depinde si daca mergeti ca disperati sau daca parcati prin locuri dubioase...in acest caz ar fi nevoie si de casco. Daca nu, riscurile sunt mai putine si nu cred ca merita.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Pentru initiator:

Ce tre asteptai sa gasesti aici?
Merita pentru cei care au folosit-o, nu merita pentru cei care nu au avut nevoie.
Nu te asteptai la asa ceva?

#39
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Poti sa o folosesti sa faci reparatii de 500 kei si sa plateti mii de lei polita.
La asta ma asteptam.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Casco merită la mașină nouă. De la 4-5 ani vechime intervine devalorizarea și asigurătorul nu-ți mai cumpără alta la fel în caz de daună totală. La vechea mașină am avut o tentativă de încheiere a unei polițe casco dar timpul a dovedit că aș fi aruncat banii. În perioada mai 2007 - decembrie 2014 aș fi plătit 7700 euro casco în condițiile în care mașina am cumpărat-o cu 8050 euro, am avut pagube de aproximativ 2500 lei (2 bări față, o dată farurile și o dată parbrizul) iar în final am recuperat 3000 euro de la rca și 500 euro valorificat epava.

#41
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Am inteles cu asigurarea. Am observat de foarte multe ori prin posturi ca lumea in loc de "bare" spune "bări".
Este total gresit. Pluralul este: O bară, două bare. Suna când spui bări total anapoda.

Edited by Torquemada-666, 20 January 2016 - 08:42.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Torquemada-666, on 20 ianuarie 2016 - 08:41, said:

Am inteles cu asigurarea. Am observat de foarte multe ori prin posturi ca lumea in loc de "bare" spune "bări".
Este total gresit. Pluralul este: O bară, două bare. Suna când spui bări total anapoda.

Stiu ca la vehicule mai vechi nici nu se face CASCO.
Eu am umblat mult pentru motocicleta si n-am reusit

apropo de gramatica,...
beri, asa se spune corect, beri,
bari se spune doar iarna cand nu merge berea rece

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Torquemada-666, on 19 ianuarie 2016 - 20:13, said:

Deschid acest topic in speranta de a analiza parerile voastre, deoarece ma gandesc sa renunt la casco tiriac. Am la masina casco la Passat 2.0 TDI din 2012 si nu as mai plati 1650 lei pe trimestru.

Locuiesc in estul tarii intr.o zona msi relaxata ca trafic. Voi cati aveti casco?
Am mai avut o masina de noua si nu am avut incidente.

merita sau nu?

De ce ti-ai luat masina de 8-9000 de euro daca nu-ti permiti asigurarea,mai ales ca te bantuie gandul accidentelor?
Totul este o chestiune de noroc in privinta asigurarilor.


 Nero-d, on 19 ianuarie 2016 - 20:17, said:

.. si tu o sa cancelezi polita,...

Cancelezi,ce cuvant minunatPosted Image

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Tsunnnami, on 20 ianuarie 2016 - 12:42, said:

Stiu ca la vehicule mai vechi nici nu se face CASCO.
Din ce stiu eu, se face la masini de pana-n 10 ani.  Iar de prelungit merge si dupa.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Barboso, on 20 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Din ce stiu eu, se face la masini de pana-n 10 ani.  Iar de prelungit merge si dupa.

O fi motocicleta cu un grad de risc mai mare.
A mea avea 8 ani

E adevarat ca dacam trantit-o doar, se poate duce dincolo de €500 reparatia

#46
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Categoric motocicleta are grad de risc mai mare.

Bine, nici ce ziceam eu mai sus nu este litera de lege, ci doar practica uzuala.  O anumita companie poate avea politica proprie, diferita.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Ma rog, in Romania nu prea se practica calculul si firmele de asigurare care mai toate-s venite de afara nu au libertatea de a-si calcula rata.
Adiuca eu as fi fost sa acird sa platesc €500 sau €1,000 deductible pentru CASCO si sa fiu linistit ca daca mi-o face unu praf sau mi-o fura mai aleg ceva
Si-asa am pierdut de m-am spart, motor de €16k, l-am dat cu €6k.
Macar am facut un pusti fericit

#48
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Ma rog, in Romania nu prea se practica calculul si firmele de asigurare care mai toate-s venite de afara nu au libertatea de a-si calcula rata.
Ca trebuie sa se incadreze intr-un barem specificat de-afara, posibil.  Dar intre ele sunt diferente mari de preturi.


Quote

€500 sau €1,000 deductible pentru CASCO
Din pacate, nu-s cheltuieli deductibile, pe PF.  Sau nu stiu eu.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Barboso, on 20 ianuarie 2016 - 13:22, said:

Ca trebuie sa se incadreze intr-un barem specificat de-afara, posibil.  Dar intre ele sunt diferente mari de preturi.



Din pacate, nu-s cheltuieli deductibile, pe PF.  Sau nu stiu eu.

Da, e vorba ca mai bine nu fac la motociclete ca sunt putine, de ce ar investi intr-un calcul de estimare cand daca vine unu pe saptamana?

Deductibile, parca se zice franciza, sau naiba sa le ia, adica apelezi la casco, dar primii €500 sai €1,000 deductible, ii platesti tu

#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe de alta parte la moto nu se fac atit de multi km pe an si nu sint folosite chiar in fiecare zi. Stati linistiti ca nu merge pe CASCO nici o firma de asigurari pe minus.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 f300, on 20 ianuarie 2016 - 13:30, said:

Pe de alta parte la moto nu se fac atit de multi km pe an si nu sint folosite chiar in fiecare zi. Stati linistiti ca nu merge pe CASCO nici o firma de asigurari pe minus.

Stiu, dar cum am spus, dauna e mare cand se intampla.

#52
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Tsunnnami, on 20 ianuarie 2016 - 13:25, said:

Deductibile, parca se zice franciza, sau naiba sa le ia, adica apelezi la casco, dar primii €500 sai €1,000 deductible, ii platesti tu
Fransiza exista si in Ro.  La unii obligatorie, la altii optionala, de valori diferite, dar exista.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Barboso, on 20 ianuarie 2016 - 13:49, said:

Fransiza exista si in Ro.  La unii obligatorie, la altii optionala, de valori diferite, dar exista.

La asta ii ziceam "deductible", dar nici asa n-am gasit, majoritatea mi-au spus ca nu au baza de calcul

#54
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La Omniasig si la Uniqa am avut de ales, si-am facut fara franciza, ceea ce s-a dovedit a fi o idee buna.  Acum am la Gothaer, cu franciza obligatorie.  Deocamdata e-n regula asa, pt ca platesc mult mai putin, si nici n-a fost cazul sa apelez la CASCO, de cand am la ei.  Daca va trebui sa-l folosesc, franciza pe care-o am reprezinta diferenta de pret dintre cat platesc acum si cat plateam inainte, fara ea, deci ies tot pe-acolo, daca-i o singura dauna.  La a doua, devine mai costisitor asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate