Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Recruitment UK - Made Recruitment

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si daca, multi, s-ar uita si pe partea cealalta a paginii nu s-ar mai plange atata.

Din pacate "educatia" romanesca are radacini adanci. Stim sa ne plangem din orice. Practic treaba asta ii sport national si mai toti vor medalia de aur.

In loc sa vada partea pozitiva adica faptul ca a ajuns in uk si job din prima, lucru greu pentru altii si mai incercati, vor la mami inapoi cand dau putin de greu. Multi viseaza la imbogatirea peste noapte, fara parghiile necesare - care or fi ele, dar nu vad drumul usor ce li se asterne in fata.

Eniuei, care a vrut cu adevarat are, care viseaza, vise placute in continuare.

#38
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016

View PostSuper Chief, on 21 ianuarie 2016 - 20:01, said:

Si daca, multi, s-ar uita si pe partea cealalta a paginii nu s-ar mai plange atata.

Din pacate "educatia" romanesca are radacini adanci. Stim sa ne plangem din orice. Practic treaba asta ii sport national si mai toti vor medalia de aur.

In loc sa vada partea pozitiva adica faptul ca a ajuns in uk si job din prima, lucru greu pentru altii si mai incercati, vor la mami inapoi cand dau putin de greu. Multi viseaza la imbogatirea peste noapte, fara parghiile necesare - care or fi ele, dar nu vad drumul usor ce li se asterne in fata.

Eniuei, care a vrut cu adevarat are, care viseaza, vise placute in continuare.
Iti convine sa ti se zica in Romania ca o sa fi platit cu 8 lire si cand ajungi acolo sa fi platit cu 5,5 lire? Iti convine sa platesti 65 de lire pe saptamana pentru o camera vai de capul ei? Basca daca stati 2-3 in acea camera platiti fiecare cate 65? Iti convine sa te cazeze intr-un oras la 30 de mile departare de locul de munca doar ca sa-ti puna ei transport CONTRACOST? Iti convine ca din 200 de lire sa platesti 160 de lire la chirie, 20 la transport, 10 la reincarcarea casei cu curent electric printr-un fel de stick USB si sa-ti ramana 10 sa mananci o buna perioada ( ESTE DOAR UN EXEMPLU FICTIV, NU MAI STIU SUMELE EXACTE )? Nu, nu cred ca ti-ar conveni.

#39
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Calmeaza-te colegu'. Sunt o groaza de oameni care sunt in situatia asta. Au lasat copii acasa si au plecat in lume sa castige o paine.

Taci si rabda, strange din dinti pana razbesti. Asa se face. Stai in share pana cand gasesti un job mai bun. Prima data e mai greu peste tot si pentru toti.

Si nu mai exagera cu 10 lire ramase pt mancare, ca nu este asa. 6.7 * 40 = 268 lire/sapt

Vrei si tu 3000/sapt? Foarte simplu: iti tocesti coatele cativa ani pe bancile scolii, te angajezi junior, mai furi meserie cativa ani, apoi tragi tare sa faci experienta inca 10 ani si gata!

#40
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@sKenziRO, cum am zis si mai demult, imi pare foarte rau pentru experienta ta. DAR iti spun sincer ca puteai evita multe din neplaceri la o simpla informare inainte de plecare. Adica eu stiu ca munca in depozit se plateste la minim si nu am pus piciorul in Uk in viata mea. Am aflat (fara sa ma intereseze neaparat chestiunea) chiar de aici de pe forum si mi-a confirmat-o un prieten plecat de curand. Deci am convingerea ca si tu puteai afla la o simpla cautare pe net. Sunt forumuri ale romanilor plecati in UK, sunt grupuri pe FB unde puteai gasi informatiile care te intereseaza sau sa intrebi ce ti-era neclar. Da, agentia te-a mintit, dar ce te-a impiedicat sa faci o verificare a spuselor lor?

si cum spuneam, daca e sa lucrezi in depozit, poti sa o faci si pe barba ta, nu ai nevoie de agentie. Tot asa, daca te informai inainte (sunt chiar aici doua subiecte care trateaza tema asta) cred ca iti puteai face un plan de bataie mult mai aproape de realitate.

Edited by Michidoo, 23 January 2016 - 12:56.


#41
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Poti studia topicul asta sa prinzi niste curaj http://forum.softped...d-it-on-my-own/

#42
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O merit?

In general fiecare isi merita soarta.

...


Si apoi nu mai stiu care, scuze, zicea sa ajut "romanii" sa ajunga aici. Hehe.

#43
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostLukRo, on 23 ianuarie 2016 - 02:16, said:

Calmeaza-te colegu'. Sunt o groaza de oameni care sunt in situatia asta. Au lasat copii acasa si au plecat in lume sa castige o paine.

Taci si rabda, strange din dinti pana razbesti. Asa se face. Stai in share pana cand gasesti un job mai bun. Prima data e mai greu peste tot si pentru toti.

Si nu mai exagera cu 10 lire ramase pt mancare, ca nu este asa. 6.7 * 40 = 268 lire/sapt

Vrei si tu 3000/sapt? Foarte simplu: iti tocesti coatele cativa ani pe bancile scolii, te angajezi junior, mai furi meserie cativa ani, apoi tragi tare sa faci experienta inca 10 ani si gata!

Nu sunt 40 pe sapt... sunt 37.5
LOL

View PostSuper Chief, on 23 ianuarie 2016 - 20:12, said:

O merit?

In general fiecare isi merita soarta.

...


Si apoi nu mai stiu care, scuze, zicea sa ajut "romanii" sa ajunga aici. Hehe.

N-as zbura ca profesie cu avionul nici pentru... 3k saptamanal.
Sincer, esti prost platit... in raport cu terciul... probabil.
LOL

#44
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postzavalita, on 19 februarie 2016 - 16:45, said:

N-as zbura ca profesie cu avionul nici pentru... 3k saptamanal.
Sincer, esti prost platit... in raport cu terciul... probabil.
LOL

Sincer nici eu, dar o fac.
Partea buna e ca fac momentan zboruri tip cargo sau de persoane pe avion mic. Partea prosta e ca pe cargo un "zbor" inseamna vreo 2-3 decolari/aterizari, unele in conditii vitrege si cateodata schimb de aeronava. Adica un 2-3 zile departe de casa. Partea buna e ca aia 3000 sunt doar pentru un "zbor" si asta, ma repet, pentru inceput.

Dar accept "stagiatura" asta pe 3000 decat program full pe a zecea parte in Romania.

#45
Lindoconejito

Lindoconejito

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2016
Unde are Made Recruitment sediu in Ro ?

Thanks.

Edited by Lindoconejito, 16 March 2016 - 02:16.


#46
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016

View PostLindoconejito, on 16 martie 2016 - 02:11, said:

Unde are Made Recruitment sediu in Ro ?

Thanks.
Stiu doar sediul UK Recruitment in romania ( Calea Floreasca). Made Recruitment nu stiu unde are exact.

#47
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Merge cineva pe cont propiu pe 28 aprilie in UK? as dori sa plec dar nu prea am incredere in firmele astea de recrutare, desi am inteles ca sunt unele care chiar isi fac treaba.

#48
RzRaziel

RzRaziel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2015
MADE RECRUITMENT - (DOMNUL CALIN , DOAMNA AURA , Si contractul va fi semnat de o doamna victoria)
1. Testul se va tine pe telefon adica cica o inregistrare trimisa acolo la angajator - cu toate ca nu iti vor spune locatia pana la sfarsit
2. O sa trebuiasca sa va duceti la Targu Mures pentru a semna contractul
3. Domnul cu care o sa vorbiti va va promite marea si sarea  Ex 1400 de lire dintre care va va ramane 800 in mana(Dar defapt eu am luat minimul pe economie
4. O sa va zica 1,50 lira dus si 1,50 Intors de la deposit pe transport in cazul in care in total 3 lire pe zi
ce scrie pe contract :Urca pana la 6 lire pe zi
Adevarul 10 lire pe zi
5.Foarte departe (Separat ca platiti transportu le vine si lor bani + ca bani isi iau si din chirie jumate +  La firma poloneza le ia cu 55 de lire mai ieftin pe cazare)
6. O sa iti povesteasca ogramada de povesti , intamplari etc ...
7. O sa iti zica ca transportul pana acolo il platiti dvs pana in LUTON dupa care o sa vina sa va ia cineva etc ... defapt : Platiti transportul pana la luton ajungeti acolo luati national express pana in orasu cu cazare VA DUCE LA UN ANUMIT SPATIU sa va ia si bani de transport
8. Nu este OK Number Insurance se face usor si cu putina engleza poti sa te angajezi printr-o firma de recrutare din anglia ... sa ai bani de o luna pentru mancare si dupa care poti sa cauti la deposit si singur .
...
Daca vi sa intamplat cel putin 4 din cele 8 Mai mult ca sigur sunteti unde am fost eu.
IN ULTIM CAZ DACA CITITI BINE CONTRACTU SI SUNTETI DEACORD inseamna ca chiar ai nevoie de bani .
Brialliant Recruitment pareau foarte seriosi dar in acelasi timp am dat interviul pe skype cu un domn care era foarte sictirit mia cerut sa ii descriu ce inseamna EMPATIE in limba engleza si Onoare . Separat de asta a uitat cum se spune la taxa de drum si a zis Road Tax. Cel mai simplu incerci sa iei legatura cu cineva de acolo (Firma spui ce ai pe suflet si te duci ).

Edited by Karhu, 25 April 2016 - 16:31.
marime fonturi


#49
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In romana se zice depozit. Cu z.

Cate clase ai ?

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSuper Chief, on 25 aprilie 2016 - 14:59, said:

Cate clase ai ?
Probabil suficiente pt munca la depozit Posted Image

#51
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu ma intereseaza, in principiu, pentru ce ii sunt suficiente doar intrebam ca fapt divers ca sa stiu ce sa-i recomand. Daca accepta un sfat.

#52
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostSuper Chief, on 25 aprilie 2016 - 14:59, said:

In romana se zice depozit. Cu z.

Cate clase ai ?
Cum ar fi sa nu mai fii asa de plin de tine?

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Terminati cu off topic-ul, ca oricum il sterg. Multumesc!

#54
omrau

omrau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,917
  • Înscris: 06.10.2015
Super Chief asta e vai steaua lui. :)) M-am amuzat teribil pe topicul asta datorita prostiei de care da dovada acest Chief. Mai parlitule, 3000 de lire la un zbor ? Cand salariul real al unui pilot comandant Lufthansa e intre 10 - 12.000 euro pe luna ? Cine stie ce martalog esti. Auzi, 3000 de lire pe zbor.. incepator. =)))))))))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate