Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recruitment UK - Made Recruitment

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016
Va sfatuiesc sa nu aveti incredere in cele doua agentii mentionate in titlu. O sa va abureasca bine de tot inainte de a pleca din Romania, va va lua bani multi si cand ajungeti acolo o sa aveti niste conditii mizere, reguli schimbate mult fata de cele spuse in Romania
Intr-adevar, primiti un loc de munca, dar este mult mai diferit de ceea ce spun inainte de plecare.

Daca vreti mai multe detalii inainte sa plecati cu ei, vi le spun. Am fost plecat si m-am intors in 3 saptamani, sunt niste jegosi ordinari!

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai baga niste detalii ca e prea sec.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Nu e singura firma care face asa... Anul trecut am vrut sa plec si eu in UK printr o firma ce avea anunt pe ejobs insa cand am vazut cate comisioane si bani imi cer pt tot felul de "contracte" acte, bilet avion, chirie in avans etc ..plus un pic de google despre numele acelei firme si am gasit exact ce spune initiatorul mai sus, oameni ajunsi acolo si care abia avea bani de transport, mancare si cazare.
Partea enervanta e ca cei care se ocupa cu asa ceva, inchid o firma si deschid alta. Ceea ce acum se numeste Recruitment UK - Made Recruitment, peste o luna se poate numi "jobs in uk sau mai stiu eu ce nume inventate.  Recomand o cautare pe google despre firma la care urmeaza sa dati "bani pt plecat" ca sa vedeti si parerile celorlalti

Edited by A10, 15 January 2016 - 11:47.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca plecau din tara cu 100 lire la ei mi se pare si normal sa nu le ajunga pentru ce ai enumerat.

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

 Super Chief, on 15 ianuarie 2016 - 11:47, said:

Daca plecau din tara cu 100 lire la ei mi se pare si normal sa nu le ajunga pentru ce ai enumerat.

Nu la asta ma refeream. La un salariu de 800-1000 lire si un loc de munca ce se afla la 20-30km distanta de locul unde esti cazat, nu iti ajung banii de chirie, transport (care apropo e destul de scump) mancare, un abonament sau cartela de tel. chestii minime ca sa te poti descurca. E diferenta mare intre ce ti se promite in tara si realitatea din teren.
Lucrurile astea mi-au fost confirmate si de o cunostinta ce a trecut prin asa ceva si in final a ales sa plece din uk in alta tara.
Desigur daca esti calificat pe o meserie ce e bine platita, ai sanse sa fii mai bine platit insa majoritatea care pleaca, sunt pt munca gen depozite sau vanzari in nus ce magazine "din zone prospere"

Edited by A10, 15 January 2016 - 12:06.


#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pai pentru munca in depozite nu ai nevoie de agentie din RO. Te urci frumusel in avion, te cazezi cat mai aproape de depozite si te prezinti la agentiile locale. Sunt o gramada de romanasi, unii nu stiu boaba engleza si tot se descurca. Cu ce te-ar putea ajuta agentia din tara (iin afara de a-ti lua bani)?

#7
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016
N-are cum sa fie prea sec, am specifiat, daca vreti detalii, va dau.
La acel moment avem 19 ani si prietena la fel. S-au fastacit inca de la inceput, dar am avut gandirea inside the box si abia apoi am realizat ce prostie am facut.
Ne-au pus sa platim cate 750 lei de la bun inceput pentru un contract de mediere. Cand am ajuns in UK ne-a cerut din prima 850 de lire pentru chirie ( pe cateva saptamani ). Locuiam eu si prietena intr-o camera de 3x3 si ar fi trebuit sa platim cate 65 lire pe saptamana fiecare.
Nu ne-a spus ca trebuie sa cumparam noi safetyboots, au spus ca vor plati ei, dar totusi am cumparat la 30 de lire perechea.
Nu ni s-a oferit nici un ajutor cu internetul sau casa, ne-a dus la cazare, ne-a luat banii pe chirie + 30 de lire pe transportul de la aeroport pana acolo si a plecat, nimic mai mult.
Ni s-a promis si scris si-n contract plata la Amazon cu cate 8 lire pe ora, timp de 8 ore pe zi. Am lucrat pe 6.5.
Ne-a cazat in Coventry si am lucrat in Daventry. Smecherie facuta de ei ca sa-ti puna in dispozitie transport si sa-ti ia cate 12 lire dus-intors pentru amandoi, in fiecare zi.
Am stat in casa cu greci, polonezi si romani, 10 in toata casa, cate 2 intr-o camera mizera. Ce sa mai zic ca nu exista zi ca un polonez pe nume Mateusz sa bage cocaina si iarba.
Ne-au bagat sa muncim doar noapte, asa ca eram extenuati, dormeam de la 7 dimineata pana la 2, apoi mancam si ieseam sa caut alt loc de munca fiindca asta era de tot rahatu', munca ca hamalu'.


Nu recomand sa plecati vreodata cu agentie! Am o cunostinta care a plecat pe cont propriu si a reusit sa se angajeze casier la un magazin. Ii merge bine, momentan.

 Super Chief, on 15 ianuarie 2016 - 11:47, said:

Daca plecau din tara cu 100 lire la ei mi se pare si normal sa nu le ajunga pentru ce ai enumerat.
Am vazut un buget de 2500 de euro, nu 100 de lire, stai linistit bogatule. N-a fost vorba de bani, ci de "smecheria" oamenilor din ziua de azi, basca erau si romani.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pai si crezi ca, in afara de banii luati de romani, respectivii ( implicit si tu, initiator ) te descurcai altfel? Iti platea Amazon 8 lire pe ora? Locuiai singur in casa?

Nu zic ca e bine ce fac compatriotii nostri, plasatorii, dar pentru unii care nu stiu cum ii cheama ii un start si asta. Direct chirie cum o fi ea si loc de munca din prima. Altii baga banu gros sa stea singuri si gasesc de munca dupa 1-2-3 luni. Munca ce le convine.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 A10, on 15 ianuarie 2016 - 12:02, said:

Nu la asta ma refeream. La un salariu de 800-1000 lire si un loc de munca ce se afla la 20-30km distanta de locul unde esti cazat, nu iti ajung banii de chirie, transport (care apropo e destul de scump) mancare, un abonament sau cartela de tel. chestii minime ca sa te poti descurca. E diferenta mare intre ce ti se promite in tara si realitatea din teren.


   Presupun ca te referi la depozitele Amazon. Sunt disperati dupa lucratori, pur si simplu pentru ca nu prea vrea nimeni sa lucreze acolo. Platesc minim pe economie si pretul transportului pana la locul de munca este enorm.

   Later edit: Acum am vazut ce ai scris ....Amazon intr-adevar.

Edited by cspot, 15 January 2016 - 13:15.


#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Va grupati 2-3 familii/cupluri, luati casa/apartament cat mai aproape, eventual unul dintre voi baga de o masina ( platita tot la comun ) pentru naveta, va duceti frumusel in sir indian la Amazon si gata treaba.

Dar cum romanul e roman treaba o sa mearga tot asa.

#11
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016

 Super Chief, on 15 ianuarie 2016 - 13:16, said:

Va grupati 2-3 familii/cupluri, luati casa/apartament cat mai aproape, eventual unul dintre voi baga de o masina ( platita tot la comun ) pentru naveta, va duceti frumusel in sir indian la Amazon si gata treaba.

Dar cum romanul e roman treaba o sa mearga tot asa.
Daca-ti place sa-ti rupi oasele pentru un cacat pe care il dai tot acolo pe transport, mancare si chirie, du-te tu. Pentru mine nu e o solutie sa muncesc ca prostu' 12 ore, sa vin rupt iar apoi la ziua de salariu sa vad ca abia-mi pot plati chiria.

 cspot, on 15 ianuarie 2016 - 13:08, said:

   Presupun ca te referi la depozitele Amazon. Sunt disperati dupa lucratori, pur si simplu pentru ca nu prea vrea nimeni sa lucreze acolo. Platesc minim pe economie si pretul transportului pana la locul de munca este enorm.

   Later edit: Acum am vazut ce ai scris ....Amazon intr-adevar.
Da, la Amazon. Mai e si un manager Scoatian numit Allen care nu poti intelege decat daca-ti vorbeste la ureche! Posted Image)

Edited by sKenziRO, 15 January 2016 - 13:29.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 sKenziRO, on 15 ianuarie 2016 - 12:44, said:


Am vazut un buget de 2500 de euro, nu 100 de lire, stai linistit bogatule. N-a fost vorba de bani, ci de "smecheria" oamenilor din ziua de azi, basca erau si romani.

   Nu e basca. Lectie de invatat. Daca nu-ti iei tzeapa de la un roman atunci de la cine ?
   Se spune ca romanii au plecat din tara ca sa munceasca. Aiurea ! Multi dintre ei nu au in cap decat cum sa faca si ei o mica smecherie. Si, pe cine sa insele si ei ? Pe alti romani !

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 sKenziRO, on 15 ianuarie 2016 - 13:29, said:

Daca-ti place sa-ti rupi oasele pentru un cacat pe care il dai tot acolo pe transport, mancare si chirie, du-te tu. Pentru mine nu e o solutie sa muncesc ca prostu' 12 ore, sa vin rupt iar apoi la ziua de salariu sa vad ca abia-mi pot plati chiria.

Io mi-am rupt din orele de batut basica in fata blocului, frecat menta si alte ocupatii din astea romanesti ca sa rup buchea cartii ca atare, acum de inceput, castig pe saptamana cam cat castiga un amazonian pe trei luni. Intelegi tu cum vine asta sau iti desenez?

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Super Chief, on 15 ianuarie 2016 - 13:16, said:

Va grupati 2-3 familii/cupluri, luati casa/apartament cat mai aproape, eventual unul dintre voi baga de o masina ( platita tot la comun ) pentru naveta, va duceti frumusel in sir indian la Amazon si gata treaba.



     Ca sa inchiriezi o casa trebuie sa scoti la iveala un contract de munca si extras de cont de la banca pe ultimele 6 luni. Nu-ti inchiriaza nimeni o casa de 300 000 pentru ca ai ochi albastri.
      La Amazon nu se fac contracte de munca. Se lucreaza prin intermediul unei agentii de munca si esti platit prin intermediul unei agentii de payroll care are eventual sediul off-shore. In ce priveste extrasele de cont, daca vor arata ca de fapt cheltui lunar mai multi bani decat castigi, vor impresiona pana la lacrimi orice agent imobiliar.
     2/3 familii spui ? Gasesti greu doi oameni care sa se inteleaga. Mai mult de 2 sunt deja o multime. Reteta ideala pentru un dezastru.

 Super Chief, on 15 ianuarie 2016 - 13:40, said:


Io mi-am rupt din orele de batut basica in fata blocului, frecat menta si alte ocupatii din astea romanesti ca sa rup buchea cartii ca atare, acum de inceput, castig pe saptamana cam cat castiga un amazonian pe trei luni. Intelegi tu cum vine asta sau iti desenez?

    Ei nu mai spune ! Si ce ai studiat ? Pentru examenul de conducere auto ?

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O da, pentru permis. De fapt brevet pilot. Ti-as explica dar cred ca te depaseste.

#16
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Ba a mea e mai mare!!!

#17
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Initiator? Mai multe date.

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 LukRo, on 15 ianuarie 2016 - 17:40, said:

Ba a mea e mai mare!!!

Bravo tie. Ce mai conteaza ca stai cu ma-ta in garsoniera si conduci o coaja mai batrana ca tine, important e ca e mare. Nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate