Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Calculul impozitului/taxelor pe terenuri si cladiri conform Codului Fiscal 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
George-

George-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2015
Salutare,

Dupa cum multi cunoasteti deja, noul Cod Fiscal a venit cu niste majorari semnificative referitoare la impozitele pe cladiri si terenuri.

Forma digitala a Codului Fiscal 2016 o gasiti aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/L_227_2015.htm#A465

Cotele de impozitare sunt stabililte de catre consiliile locale iar calculele contin coeficienti noi (pentru Bucuresti, hotararea o gasiti aici: http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteinterne/AtachInt/AnexeH218_15.pdf)

Unul dintre acestia este faimosul coeficient 1.4 care practic stabiliteste valoarea suprafetei construite desfasurate astfel:

"(4) Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol sau la mansardă, exceptând suprafețele podurilor neutilizate ca locuință, ale scărilor și teraselor neacoperite.
(5) Dacă dimensiunile exterioare ale unei clădiri nu pot fi efectiv măsurate pe conturul exterior, atunci suprafața construită desfășurată a clădirii se determină prin înmulțirea suprafeței utile a clădirii cu un coeficient de transformare de 1,4."
Titlul IX, Capitolul II, art 457 (4) (5)

Practic, acest coeficient care anul trecut era 1.2 a crescut la 1.4 facand astfel impozitele mai mari cu circa 16% (1.4/1.2).
Astfel 40% din suprafata utila se adauga in plus la impozit...

Care este justificarea? Acelasi lucru se intreaba si PRO TV in urmatorul articol: http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/noul-formular-care-trebuie-completat-de-proprietarii-de-locuinte-pana-pe-31-martie-de-ce-pana-acum-nu-s-a-stiut-despre-el.html
Voi ce parere aveti?


Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal Impozitul pe clădiri și taxa pe clădiri Impozitul pe teren și taxa pe teren

#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Niste nenorociti astia din guvern! Asta le trebuie cetatenilor, impozite si taxe mai mari? Sper sa stie lumea de la ce partid provine chestia asta si sa aiba grija la vot!

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,072
  • Înscris: 02.09.2005

 alionte, on 13 ianuarie 2016 - 08:24, said:

Niste nenorociti astia din guvern! Asta le trebuie cetatenilor, impozite si taxe mai mari? Sper sa stie lumea de la ce partid provine chestia asta si sa aiba grija la vot!
guvernul da legile?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
bai, eu totusi cred ca impozitele la case in jurul bucurestiului sunt o bataie de joc... as inmulti cu 10 impozitele si as scadea la jumatate toate taxele pe salariu. asta as face eu, ca guvernant.

ex: casa de 180 mp utili, 500 mp teren, 180 lei impozit pe an! langa bucuresti.

#5
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
casa de 180 mp utili,  400mp teren,  500ron impozit anul trecut in bucuresti sector 1. Anul asta daca ma taxeaza la suprafata desfasurata or sa taxeze 260mp, doar din pix a crescut impozitul cu mult mai mult de 16%... am vecini la care le-au crescut impozitele cu 40-50%.

La banii astia ar fi spre binele lor sa faca curat si sa intretina strazile ca daca nu cel putin din cartierul meu or sa aiba "intrevederi" zilnic cu contribuabili.

Edited by alexandrinabob, 13 January 2016 - 21:22.


#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,062
  • Înscris: 02.03.2003
Ce parere aveti de noua impozitare pentru imobilele cu destinatie comerciala ?
Aveti cunostinte care detin un astfel de imobil ?  
Intrebati-i cat de fericiti sunt de noile modificari din CF si cat vor plati de acum inainte. :)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
bah, sectoarele astea au preturi diferite pentru apartamente similare???
cum se poate ca o garsoniera in militari (36 mp) sa coste 118 lei cu tot cu teren si un 2 camere (studio de fapt, de 43 mp) in sectorul 2 sa coste, hai nu dublu, da' cu 50% mai mult (160 lei)?
asta in cazul in care 2 cam in militari costa 130 lei (si la 55 mp, nu asa...)?

astia nu-s coordonati de loc?

Edited by MembruAnonim, 19 January 2016 - 11:26.


#8
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Deoarece nu ma pricep la modul de calcul al impozitului pe cladiri si pamant luam de bun ce plateam in fiecare an.
Anul acesta am avut o supriza in ceea ce priveste suma de plata si nu stiu daca este o greseala sau nu.
Am o suprafata de pamant arabil intravilan pe care nu am nici o cladire si pe care pana anul acesta plateam 4 ron ca impozit. Acum mi-au spus ca am de platit 200RON pe aceeasi suprafata.
Surprins am intrebat cum este posibil asa ceva. Mi-au spus ca daca pe un teren nu este nici o cladire se impoziteaza din start pana la 400m2 ca si cum ar fi cu cladire.
Este posibil asa ceva sau s-a strecurat vreo greseala?

Multumesc.

#9
George-

George-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2015

 vdingo11, on 26 februarie 2016 - 20:53, said:

Mi-au spus ca daca pe un teren nu este nici o cladire se impoziteaza din start pana la 400m2 ca si cum ar fi cu cladire.
Este posibil asa ceva sau s-a strecurat vreo greseala?

Multumesc.


Vezi primul post in care gasesti noul cod fiscal in forma electronica. Nu cunosc in detaliu problema dar daca te uiti in codul fiscal si scrie ca tb sa platesti ca si cum ar fi o claire de pana la 400m2 atunci asa e. Totusi, la prima vedere, din ce spui tu, mie nu mi se pare deloc corect.

La fel cum nu mi se pare corect transformarea suprafetei utile in suprafata construita prin multiplicarea cu un coeficient 1.4! Fara nici o explicatie a acestui coeficien - o tampenie mai mare nu am vazut! Dumnezeu cu mila!

#10
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
O sa incerc sa parcurg materialul sa vad daca gasesc ceva. Uneori termenii folositi ma depasesc si de aceea am sperat ca cineva in masura ma poate lumina.
Totusi fara truda si munca nu se poate.

#11
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Pentru o casa de 100.000 euro vi se pare impozitul de 300 lei prea mare ?
Voi stiti ce impozite sunt prin occident ?

#12
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Pentru o casa de 100.000 euro vi se pare impozitul de 300 lei prea mare ?
Voi stiti ce impozite sunt prin occident ?

#13
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Am gasit aici http://static.anaf.r...7_2015.htm#A465 dar este greu sa ma descalt ca nu stapanesc termenii: niveluri, etc.

 Egalul, on 28 februarie 2016 - 17:13, said:

Pentru o casa de 100.000 euro vi se pare impozitul de 300 lei prea mare ?
Voi stiti ce impozite sunt prin occident ?

Dar si ce salarii sunt in occident si poate ca administratiile locale de acolo investesc pentru a asigura conditii locuitorilor.

Edited by vdingo11, 28 February 2016 - 17:26.


#14
George-

George-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2015

 vdingo11, on 28 februarie 2016 - 17:21, said:

Am gasit aici http://static.anaf.r...7_2015.htm#A465 dar este greu sa ma descalt ca nu stapanesc termenii: niveluri, etc.


(3) În cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii, pentru suprafaţa care depăşeşte 400 m2 , impozitul/taxa pe teren se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută la alin. (4), iar acest rezultat se înmulţeşte cu coeficientul de corecţie corespunzător prevăzut la alin. (5).

Nu cunosc detaliile terenului tau dar ar trebui sa reiasa clar din cod.
Singura intrebare in cazul tau ar fi coeficientii aia... si cum sunt stabiliti...

#15
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 vdingo11, on 28 februarie 2016 - 17:21, said:

Am gasit aici http://static.anaf.r...7_2015.htm#A465 dar este greu sa ma descalt ca nu stapanesc termenii: niveluri, etc.



Dar si ce salarii sunt in occident si poate ca administratiile locale de acolo investesc pentru a asigura conditii locuitorilor.

Casa aia ti-ai facut-o din salariul de 800 lei ?

Spunea cineva de sectorul 1, pai aia e cea mai scumpa zona din Romania.

Edited by Egalul, 28 February 2016 - 19:35.


#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 Egalul, on 28 februarie 2016 - 19:34, said:

Casa aia ti-ai facut-o din salariul de 800 lei ?
Evident ca nu de 800RON dar nici la nivelul unuia din occident.

#17
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 George-, on 28 februarie 2016 - 17:31, said:



(3) În cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii, pentru suprafaţa care depăşeşte 400 m2 , impozitul/taxa pe teren se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută la alin. (4), iar acest rezultat se înmulţeşte cu coeficientul de corecţie corespunzător prevăzut la alin. (5).

Nu cunosc detaliile terenului tau dar ar trebui sa reiasa clar din cod.
Singura intrebare in cazul tau ar fi coeficientii aia... si cum sunt stabiliti...

Scrie in cod pe undeva, am vazut si eu mai demult, ca primii 400mp de teren arabil intravilan se taxeaza la categoria constructii. Ce e mai frumos e ca daca ai mai mult, de obicei nu il ai de unul singur ci juma-juma cu sotia si la fiecare in parte se pun acei 400mp, adica numai daca ai peste 800, ce depaseste 800 ai sanse sa platesti la nivelul de anul trecut.

Cineva mai sus facea comparatie cu occidentul... nu e cazul, cum arata zonele rezidentiale la ei si cum arata la noi? Oare in occident iti cer declaratie notariala ca nu ai pretentii ca primaria sa iti amenajeze drumul, si sa iti aduca retelele de gaze, curent, apa si canal, atunci cand vrei sa iti obtii autorizatia de constructie? Noi platim si pentru gaze si pentru curent sa ni le aducem in casa, iar apa probabil ca majoritatea au put forat. Oare pentru ce ia primaria impozit?

#18
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Mai frumos este alta situatie daca ai o gradina cu casa si alta gradina fara casa (intravilan ambele) platesti pentru prima 400m2 ca si constructie si in a doua din nou 400m2 tot ca si constructie.
Pai daca omul are deja o casa unde il taxezi la 400m2 de ce sa il mai taxezi si in partea cealalta?
Este o tampenie din punctul meu de vedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate