Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum sa vedem si sa apreciem un film

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostArianna-D, on 07 ianuarie 2016 - 12:57, said:

Poate tu ai stat sa te intrebi asta. Windu ce a cautat, Lando?
Si Darth Vader tot negru era (in prima trilogie).

#20
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-gusturile sunt diferite, oricum sunt filme comerciale, unii prefera sf , altii nu
-eu cred ca am si vazut multe filme, si acum nu ne place orice, suntem pretentiosi

#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBursul, on 07 ianuarie 2016 - 12:06, said:

Mi se pare incredibil cu filme foarte bune, nu zic ca-s excelente, sunt maturate pe jos de unii asa zisi cinefili.
Mad Max, Star Trek, Prometheus, Hobbit filme foarte reusite.

Si mie imi plac astea, si sincer nu prea ma intereseaza comentariile. Vezi tu, ii ca la o nunta, se gasesc cativa care sa zica ca nu le-au placut sarmalele sau betisoarele alea ce se mananca pe sub mana.

View PostPatrulescu, on 07 ianuarie 2016 - 12:43, said:

Astea-s din noul Star Wars. Cum sa apreciezi filmul, cand tot stai si te intrebi: "Ce pana mea cauta negrul asta aici?"

Forta nu face discriminare, penetreaza tot.
Cei de la Family Guy au facut niste parodii reusite dupa seria originala Star Wars, ziceau aia de Lando Calrissian "cred ca-i singuru' negru din Galaxie!".

View Posthalflife, on 07 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Credeti ca notele de pe IMDB sunt la adevarata valoare a filmului sau macar realiste ?

In cazu' asta porcariile indiene is blockbustere.

#22
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 07 ianuarie 2016 - 12:58, said:

Mace Windu nu a avut asa un rol important. Si e Samuel L. Jackson. Posted Image

Asa, si? Doar pentru ca e personaj important trebuie sa fie alb, de o anumite greutate, un anumit sex, o anumita inaltime, sa aiba anumite replici ori sa fie actor cunoscut etc? Serios acum. Eu am evitat sa ma uit la spoilere pana nu vad filmul. Stiam doar actorii, nu stiam personajul lor ce rol/impact va avea. Crezi ca mi-a afectat modul in care am privit filmul? Uitam cumva despre ce univers vorbim? Daca vrem sa venim cu argumente normale spunem ca Boyega n-a fost ok in rolul asta pentru ca jocul actoricesc nu a fost bun , poate personajul putea lipsi si Poe se salva singur, nu pentru ca "ce cauta negrul asta".

Edited by Arianna-D, 07 January 2016 - 13:15.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Gusturile nu se discuta.
Personal, consider toate filmele care au castigat la Cannes sau la Oscar in ultimii 20 de ani niste gunoaie.
In schimb altii le lauda, deci ce pot sa zic. fiecare cu gustul lui si gata.

Si ptr ca topicul asat a plecat 100% de la topicul de Star Wars legat de episodul 7 - ce pot sa zic, filmul e decent, atata timp cat ignori ca e un plagiat al Episodului 4 cu alti actori.
Nu face banii, dar merge vazut asa ca ceva usor...

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBursul, on 07 ianuarie 2016 - 12:06, said:

- nu a fost la inaltimea LOTR;
Pai n-a fost...

Tendinta in SUA e de a crea foarte multe filme pentru copii, inseilate cu doua-trei idei, pentru a putea fi privite si de americanul mediu.
E jenant cand vezi oameni maturi (din toata lumea) care se uita cu interes la filme si jocuri pentru copii, si culmea, le apreciaza ca fiind chestii foarte artistice/estetice...
(e ca si cum ai compara Tom si Jerry cu  Rembrandt...)

A percepe, simti si intelege arta se invata si se cultiva. A consuma numai marketing, efecte video, violenta si sexualitate nu te face nici estet, nici matur, ci chiar te prosteste, ramanad prizonierul personajelor varstei copilariei.

Edited by Quantum, 07 January 2016 - 13:12.


#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Mi se pare incredibil cu filme foarte bune, nu zic ca-s excelente, sunt maturate pe jos de unii asa zisi cinefili.
Mad Max, Star Trek, Prometheus, Hobbit filme foarte reusite.
Critici aduse acestor filme:
- ala si-a dat masca jos prea repede;
- nu a fost la inaltimea LOTR;
- actorul e negru Posted Image
- sabia are forma de cruce

Mie se pare ridicol atunci cand se cauta logica unor actiuni, faptul ca secventa nu pusca cu realitatea. Multi confunda filmele artistice cu cele documentare.

zi frate direct unde bati!!! n-o mai da dupa tufis??/ n-ai argumente (doar frustrari) si esti coplesit pe topicul celalalt???


filme foarte bune in comparatie cu ce????

avem si noi o scara de valori? are si ea niste trepte???
comparam actorii si efectele sau povestea???
compari hobbit cu stapanul inelelor??/ pai n-ai ce sa compari!!! ca fuge, nu-l mai gasesti cand vrei sa compari! Posted Image
compari cu harry pottrer???

asa este! unora le place orice, halesc menestecat opiniile altora!!!... altii au pretentii, sunt mai exigenti, au vazut mai multe filme la viata lor... baza de date pentru comparatie e mai vasta!

daca franciza fast & fusious ar scoate un nou film identic si la fel cu un episod anterior??? n-ai plange dupa bani?
daca orice alta franciza... batman, spiderman, piratii din caraibe... nu???
io zic ca da!

iar in titlul topicului... ne cam iei de sus!!!... e scris intr-un aer superior si cu un ton dojenitor!!!

Edited by Nero-d, 07 January 2016 - 13:35.


#26
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cum  să vedem și să apreciem un film?
Trebuie să nu uităm un lucru foarte important:
Filmul este transpunerea în imagini a unei povești,a unui basm,întâmplări,etc,din perspectiva personajului principal,sau din perspectiva persoanei a treia.
Adică:eu povestesc unei persoane o întâmplare,un eveniment,la care eu am participat,sau povestesc ceva la care altcineva a participat(a fost personajul principal).La asta m-am referit când am zis povești.Căci pot fi și poveștile propiu-zise(sinonime cu basmele).Deci cam asta sunt filmele(părerea mea).

Referitor la primul post(al inițiatorului):
Americani au o vorbă:"Everybody's a critic".Adică fiecare cu gustul lui(și știm că gusturile nu se discută).
Apoi există "criticii" oficiali,care dacă sunt plătiți ridică în slăvi și un film de categoria Z(precum Machete).
Apoi sunt haterii,care ei doar urăsc.Și deci spun vorbe rele despre orice.

Concluzia:fiecare urmărește ce îi place(personal mi-a plăcut și "Watchman",și "Machete"-ăsta m-a amuzat teribil).

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostQuantum, on 07 ianuarie 2016 - 13:10, said:

Pai n-a fost...
Probabil nici romanul Posted Image  Ma gandesc ca Peter Jackson a folosit aceeasi reteta cand a facut filmele. Ce a putut sa strice la Hobbit cand scenariul i-a dat prea mult de ales.


View Posteiffel, on 07 ianuarie 2016 - 13:09, said:

Si ptr ca topicul asat a plecat 100% de la topicul de Star Wars legat de episodul 7 - ce pot sa zic, filmul e decent, atata timp cat ignori ca e un plagiat al Episodului 4 cu alti actori.
Nu face banii, dar merge vazut asa ca ceva usor...

View PostNero-d, on 07 ianuarie 2016 - 13:27, said:

zi frate direct unde bati!!! n-o mai da dupa tufis??/ n-ai argumente (doar frustrari) si esti coplesit pe topicul celalalt???

Topicul asta vroiam sa-l deschid demult, insa SW a umplut picatura paharului. Nu are de a face cu Star Wars, puteam sa-l deschid si acum 5 luni pacat ca nu l-am deschis atunci.

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ok pai atunci punctul de vedere (concluzia) e acelasi dar se ajunge la el pe cai diferite!!!
unii nu vad nimic in spatele costumului, actorului sau unei glume rasuflate pentru ca nu sunt in stare... n-au profunzime (sunt superficiali si cu gusturi needucate)... iar ceilalti nu vad nimic pentru ca... nu e nimic de vazut!!! nu poveste, nu intriga, nu emotie nu identificare... nimic!
altfel spus, unora nu le place pentru ca nu-l inteleg, iar celorlalti, tocmai pentru ca-l inteleg!

da!, oricat ar parea de ciudat, intradevar, gusturile nu s ediscuta... dar se educa!!!
n-ai cum sa te apropii de aprecierea artei la adevarata valoare (de 2 bani uneori) daca nu ai un anumit nivel de educatie a gustului!!!
de aia exista bun gust si prost gust!!!

cum sublinia un coleg mai sus... basmul conteaza in primul rand... daca basmul e bun se fac si remakeuri... erorile sunt corectibile... daca basm nu e? nimic nu e!

Edited by Nero-d, 07 January 2016 - 14:01.


#29
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View Posthalflife, on 07 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Credeti ca notele de pe IMDB sunt la adevarata valoare a filmului sau macar realiste ?

eu zic ca intr o mare masura da, bine mai sunt influentati si de marketing, vezi filmul ca Batman, care nu cred ca are ce cauta in primele 50 de filme. Sau uite de exemplu mie imi place un film ,, Max ,, despre Hitler si un evreu, pe imdb are 6 si un pic desii io ii dau un 9 puternic.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPatrulescu, on 07 ianuarie 2016 - 12:43, said:

Astea-s din noul Star Wars. Cum sa apreciezi filmul, cand tot stai si te intrebi: "Ce pana mea cauta negrul asta aici?"

Cred ca numai est-europenii au problema asta in cap cu negrii si cu "political correctness". In SUA unde presedintele e negru nu exista asa ceva. La noi inca mai e ideea preconceputa ca daca e negru nu joaca bine. Probabil ca daca juca Denzel Washington ati fi inghitit in sec.

View PostIon_de_la_Raion, on 07 ianuarie 2016 - 12:53, said:

Cred ca Cameron moare de ciuda ca il bate cacatisul de Star Wars VII. Posted Image In fond, Star Wars VII, in afara de nume, nu are nimic. Daca ar fi fost standalone, nu lua nimic, un film ca oricare altul. Dar are cele 6 episoade in spate. Oricum, nici scenariul din Avatar nu e cine stie ce, e Pocahontas in spatiu.
Las ca il face pe al doilea si i-o da la coaja lui SW :lol:
Daca SW 7 era standalone era cu totul altcumva. Aici e iar un alt subect pe care vroiam sa-l ating. Trilogiile. Inca mai vad comentarii de genul Matrix 1 e mai bun decat Matrix 2 si 3. E ca si cum citesti un roman si zici: capitolul 1 e mai misto decat capitolele 2 si 3  Posted Image
Ok cand filmele au un scenariu de sine statator, gen Star Trek e ok, poti sa zici asta. Dar cand povestea se intinde pe mai multe filme, iei totul ca pe un intreg. Cel putin eu asa vad Matrix sau Star Wars seria veche.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iei si nu prea iei

in primul rand logic!!!
ei fac un singur film de sine statator!!!... hai ca lasa la sfarsit loc de un sequel subtirel... dupa care, functie de succesul inregistrat, exploateaza acest capital de imagine al primei parti!!!... daca succes nu prea e?... nici continuare nu va fi!!!... pentru ca o fi el filmul arta, dar productia de film e o afacere!


povestea, mi-e teama ca nu mai e poveste... doar niste incercari disperate... intreaga poveste o faceau in maxim 2 parti si in ordine cronologica, nu total aiurea!!!
dar asta dezvaluie exact ce am spus... au facut unul, au vazut ca e un suicces... si au inceput sa țeaza si sa însaile pe langa el... in toate directiile!

iar strategiile sunt dotal diferite... atunci incercau sa le scoata cat mai repede cu putinta... sa nu piarda valul de simpatie... acum... sa fiarba si sa incite cat mai mult... ca poate, poate castiga spectatori si in randul generatiilor tinere!!!

Edited by Nero-d, 07 January 2016 - 14:16.


#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
In cazul Matrix le-a intesat chiar bine.
LOTR poti sa zici ca prima parte e proasta? Ca episodul 2 e mai bun ca 1? In prima parte lupta epica canci, sfarsitul a ramas in aer  ...

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostArianna-D, on 07 ianuarie 2016 - 13:06, said:

Asa, si? Doar pentru ca e personaj important trebuie sa fie alb, de o anumite greutate, un anumit sex, o anumita inaltime, sa aiba anumite replici ori sa fie actor cunoscut etc? Serios acum. Eu am evitat sa ma uit la spoilere pana nu vad filmul. Stiam doar actorii, nu stiam personajul lor ce rol/impact va avea. Crezi ca mi-a afectat modul in care am privit filmul? Uitam cumva despre ce univers vorbim? Daca vrem sa venim cu argumente normale spunem ca Boyega n-a fost ok in rolul asta pentru ca jocul actoricesc nu a fost bun , poate personajul putea lipsi si Poe se salva singur, nu pentru ca "ce cauta negrul asta".

Nu eu am zis de negru, ai dat un reply gresit. Eu n-am nimic cu negrii sau alte rase.

View PostBursul, on 07 ianuarie 2016 - 13:59, said:

Las ca il face pe al doilea si i-o da la coaja lui SW Posted Image

Si dup-aia vine JJ Abraham cu episodul VIII.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
SW VIII
Director: Rian Johnson
Writers: Rian Johnson (screenplay), George Lucas (characters)

Mai exista o sansa de revenire pentru cei carora nu le-a placut VII. No more JJ.


Uitati-va la putinele filme pe care le-a facut. Asa va fi si SW VIII.

View PostNero-d, on 07 ianuarie 2016 - 13:48, said:

ok pai atunci punctul de vedere (concluzia) e acelasi dar se ajunge la el pe cai diferite!!!
unii nu vad nimic in spatele costumului, actorului sau unei glume rasuflate pentru ca nu sunt in stare... n-au profunzime (sunt superficiali si cu gusturi needucate)... iar ceilalti nu vad nimic pentru ca... nu e nimic de vazut!!! nu poveste, nu intriga, nu emotie nu identificare... nimic!
altfel spus, unora nu le place pentru ca nu-l inteleg, iar celorlalti, tocmai pentru ca-l inteleg!
Si daca nu intelegi filmul inseamna ca-i prost, mai ales cand sunt o gramada de alte review-uri pozitive?

Edited by Bursul, 07 January 2016 - 16:03.


#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
depinde... sunt pareri si pareri
normal si normal, un film care nu e film de arta, e facut sa ajunga la tine, spectator... sa te atinga cumva... daca n-o face? inseamna ca e prost! ca nu si-a atins scopul (asta e un punct de vedere) celalalt punct nu poate fi luat in considerare pentru simplul motiv ca: clientul are intodeauna dreptate! Posted Image
deci vina lui n-are cum sa fie...

Edited by Nero-d, 07 January 2016 - 16:16.


#36
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostBursul, on 07 ianuarie 2016 - 13:59, said:

Cred ca numai est-europenii au problema asta in cap cu negrii si cu "political correctness". In SUA unde presedintele e negru nu exista asa ceva. La noi inca mai e ideea preconceputa ca daca e negru nu joaca bine.
  "Political correctness" e un concept inventat de americani, dar est-europenii nu au pus botul la el(inca....). Nu e vorba ca negrii joaca bine sau rau, e vorba ca nu prea avea ce sa caute actorul acela(Boyega) in Star Wars...
L-am mai vazut odata intr-un film ce avea actiunea intr-un ghetou londonez, ce fusese invadat de extraterestrii. Boyega juca rolul unui derbedeu, un negrotei din ala de cartier, plin de figuri si care injura tot ce misca, in fine... in rolul ala a fost convigator, dar asta nu inseamna ca era potrivit si pentru Star Wars.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate