Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Cum sa vedem si sa apreciem un film

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Mi se pare incredibil cu filme foarte bune, nu zic ca-s excelente, sunt maturate pe jos de unii asa zisi cinefili.
Mad Max, Star Trek, Prometheus, Hobbit filme foarte reusite.
Critici aduse acestor filme:
- ala si-a dat masca jos prea repede;
- nu a fost la inaltimea LOTR;
- actorul e negru Posted Image
- sabia are forma de cruce

Mie se pare ridicol atunci cand se cauta logica unor actiuni, faptul ca secventa nu pusca cu realitatea. Multi confunda filmele artistice cu cele documentare.

Quote

Asa cum spunea black_dizzy, chiar nici un regizor/scenarist nu isi pune macar un minut intrebarea "cum poate o creatura sa creasca in cinci minute de 70 de ori fara sa manance nimic?" Si nu e vorba numai de seria Alien. Si Hulk e in aceeasi situatie, si multe alte oratanii din diferite filme.

Quote

Iar au frecat-o cu T-Rex. Im primul rand pentru cunoscatori, T-Rex ea mai mult necrofag decat vanatorul absolut. Au demonstrat-o oameni de stiinta prin mai multe studii: 1. Fosele nazale imense. 2. impresiunine craniene ale regiunilor olfactive ale creierului.

Am cateodata impresia ca multi vizioneaza un film mai mult sa gaseasca greselile din film, decat sa se bucure de spectacol.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Asa e in orice domeniu , sunt oameni care sunt platiti sa faca review-uri bune si rele. Eu niciodata nu m-am luat dupa ei

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Orice ai zice, filmele de azi sunt niste mizerii cu mici exceptii, cu toata tehnologia lor avansata, nu se pot compara cu filmele mai vechi. La fel muzica, jocurile si ce mai vreti voi.

Edited by gerbil, 07 January 2016 - 12:12.


#4
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Daca iti place tie nu e obligatoriu sa imi placa si mie!

#5
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

 gerbil, on 07 ianuarie 2016 - 12:12, said:

Orice ai zice, filmele de azi sunt niste mizerii cu mici exceptii, cu toata tehnologia lor avansata, nu se pot compara cu filmele mai vechi. La fel muzica, jocurile si ce mai vreti voi.

Si la filmele vechi e aceeasi poveste. E imposibil ca un film sa fie apreciat de toata lumea.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 bietu, on 07 ianuarie 2016 - 12:12, said:

Daca iti place tie nu e obligatoriu sa imi placa si mie!
Exact.
Insa formularea acestor critici lasa de dorit. Una e sa zici ca nu-ti place un film si alta e sa zici ca filmul e mizerabil.

 gerbil, on 07 ianuarie 2016 - 12:12, said:

Orice ai zice, filmele de azi sunt niste mizerii cu mici exceptii, cu toata tehnologia lor avansata, nu se pot compara cu filmele mai vechi. La fel muzica, jocurile si ce mai vreti voi.
Se pot compara chiar bine. Mizerii au fost si in trecut. Odata cu trecerea timpului filmele vechi bune se inmultesc Posted Image De aici ai impresia ca ele sunt mai multe ca cele noi.

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Un film fain: Watchmen

In legatura cu evaluarea filmului: daca o face altcineva, este inutila.
Va mai amintiti ce nebunie si cate review-uri pozitive au fost cand s-a lansat Avatar-ul?

*** Probabil e un film bun si nu am reusit eu sa il inteleg.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 pelikanu, on 07 ianuarie 2016 - 12:20, said:

Va mai amintiti ce nebunie si cate review-uri pozitive au fost cand s-a lansat Avatar-ul?
Avatarul e un film bun insa nu excelent de nota 10. Oamenii s-au dus la el pentru efectele 3D, iar Cameron s-a concentrat cel mai mult pe acest lucru si a facut o treaba extraordinara. Scenariul, replicile au fost pe plan secundar, insa ma indoiesc ca asta a fost scopul principal al regizorului.

 DARK_GREEN__--__, on 07 ianuarie 2016 - 12:22, said:

Eu nu am înțeles acest watchmen. :) Mie mi sa părut un film stupid.
Acest film il poti aprecia probabil daca ai si citit benzile desenate. In primul rand ar trebui sa vezi  care a fost viziunea regizorului vizavi de acest film, ce a vrut de la el. Daca a fost mai mult pentru fanii benzilor desenate, ghinion, filmul e pentru ei.

O alta abordare a fost Iron Man care ne-a luat pe toti de departe si ne-a introdus usurel in lumea lui. Nu se poate spune acest lucru si despre Watchmen.

Edited by Bursul, 07 January 2016 - 12:29.


#9
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
la americani ii de inteles apetenta pentru super eroi  si povesti din astea, ei nu prea au avut povesti, europenii au trecut de stadiul asta , de asta filmele europene sunt mult mai sofisticate .
Un exemplu bun ,,A fost odata in America,,  film de 4 ore si jumatate , cu firul actiunii necronologic sa zicem asa . Ei , distribuitorii americani au taiat aproape jumate din film si au asezat scenele in ordine cronologica spunand ca ar fi greu de inteles de spectatorii americani. Filmul a avut succes in Europa unde rula originalul dar nu si in America unde  sa dovedit un film slab.
Interesul pentru film a renascut cand au fost raspandita varianta originala .

Cred ca principalul criteriu esti tu insuti, daca iti place filmul ok daca nu tot ok,

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Gusturile nu se discuta. Putem face doar statistica.

Edited by neagu_laurentiu, 07 January 2016 - 12:28.


#11
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

 pelikanu, on 07 ianuarie 2016 - 12:20, said:

Un film fain: Watchmen

In legatura cu evaluarea filmului: daca o face altcineva, este inutila.
Va mai amintiti ce nebunie si cate review-uri pozitive au fost cand s-a lansat Avatar-ul?

*** Probabil e un film bun si nu am reusit eu sa il inteleg.

si  mie mi-a placut , poate problema a fost ca nu este plina de clisee ca de exemplu Hapy endu :)

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Sucre-Bolivar88, on 07 ianuarie 2016 - 12:27, said:

Cred ca principalul criteriu esti tu insuti, daca iti place filmul ok daca nu tot ok,
Sunt de parere ca a fi cinefil se invata. Doar ca vezi 300 de filme pe an eu nu zic ca te poti considera cinefil, dupa care sa arunci pareri cum ca un film e prost.

Asta pentru ca review-urile ii influenteaza pe ceilalti. Asta e un alt subiect pe care doresc sa-l abordez mai incolo.

#13
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

Quote

- actorul e negru
- sabia are forma de cruce
Astea-s din noul Star Wars. Cum sa apreciezi filmul, cand tot stai si te intrebi: "Ce pana mea cauta negrul asta aici?"

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 DARK_GREEN__--__, on 07 ianuarie 2016 - 12:14, said:

Mie filmele de 2 lei mi se par astea cu super eroi. Americanii sunt înnebuniți după așa ceva.Posted Image

Americanii sint innebuniti dupa orice li se baga pe gat. Sint foarte superficiali si inoculati de la nastere cu asa ceva.

 Bursul, on 07 ianuarie 2016 - 12:24, said:

Avatarul e un film bun insa nu excelent de nota 10. Oamenii s-au dus la el pentru efectele 3D, iar Cameron s-a concentrat cel mai mult pe acest lucru si a facut o treaba extraordinara. Scenariul, replicile au fost pe plan secundar, insa ma indoiesc ca asta a fost scopul principal al regizorului.

Cred ca Cameron moare de ciuda ca il bate cacatisul de Star Wars VII. :) In fond, Star Wars VII, in afara de nume, nu are nimic. Daca ar fi fost standalone, nu lua nimic, un film ca oricare altul. Dar are cele 6 episoade in spate. Oricum, nici scenariul din Avatar nu e cine stie ce, e Pocahontas in spatiu.

#15
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Credeti ca notele de pe IMDB sunt la adevarata valoare a filmului sau macar realiste ?

#16
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 DARK_GREEN__--__, on 07 ianuarie 2016 - 12:22, said:

Eu nu am înțeles acest watchmen. :) Mie mi sa părut un film stupid.
Blockbusterele incearca sa atraga toata lumea, de la cel care de obicei se uita la comedii romantice pana la fanul horror. O problema in plus apare in cazul celor inspirate din carti, comics, unde parerile vor fi impartite, argumentele aduse fiind "nu s-a respectat povestea originala la perfectie", actorii nu au fost alesi asa cum isi imaginau unii (cel mai bun exemplu, Harry Potter, unde el ar trebui sa aiba ochii verzi iar Daniel Radcliffe ii are albastri), fanii se asteptau la "altceva".
Pana la urma si echipa din spatele unui film are o anumita viziune. Pentru a intelege un film trebuie avut in vedere si ce s-a urmarit cu povestea, care a fost abordarea etc (cum este si in cazul unei melodii).
Plus, gusturile difera.

 Patrulescu, on 07 ianuarie 2016 - 12:43, said:

Cum sa apreciezi filmul, cand tot stai si te intrebi: "Ce pana mea cauta negrul asta aici?"
Poate tu ai stat sa te intrebi asta. Windu ce a cautat, Lando? Unii cauta nod in papura de dragul cautatului.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mace Windu nu a avut asa un rol important. Si e Samuel L. Jackson. :)

#18
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 halflife, on 07 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Credeti ca notele de pe IMDB sunt la adevarata valoare a filmului sau macar realiste ?

   Unele sunt masluite, probabil platesc si studiourile bani sa aiba nota mai mare, la alte filme au facut unii campanii online sa le creasca scorul, de pilda indienii s-au apucat la greu sa voteze pentru filmele lor si au cateva in top250.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate