Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa vedem si sa apreciem un film

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostPatrulescu, on 07 ianuarie 2016 - 17:18, said:

asta nu inseamna ca era potrivit si pentru Star Wars.

De ce?

#38
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Asa vrea Patrulescu

#39
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostSucre-Bolivar88, on 07 ianuarie 2016 - 13:52, said:


eu zic ca intr o mare masura da, bine mai sunt influentati si de marketing, vezi filmul ca Batman, care nu cred ca are ce cauta in primele 50 de filme. Sau uite de exemplu mie imi place un film ,, Max ,, despre Hitler si un evreu, pe imdb are 6 si un pic desii io ii dau un 9 puternic.
Si Charlie Chaplin are filmul "The great dictator", unde joaca si rolul lui Hitler si a unui evreu.

#40
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View Posthalflife, on 07 ianuarie 2016 - 19:24, said:

Si Charlie Chaplin are filmul "The great dictator", unde joaca si rolul lui Hitler si a unui evreu.

stiu l-am vazut si pe ala ii bun film, dar iti recomand si ,, Max,, ii foarte bun film

si sa nu fiu total of, am niste cd uri cu niste filme , nici nu stiu cum sa le cataloghez b sau c
una ii Loteria mortal http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1
Mie chiar mi a placut , cu foarte putini bani au facut ceva Posted Image

asa incepe :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUb7Nu8UFRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sucre-Bolivar88, 07 January 2016 - 19:37.


#41
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostArianna-D, on 07 ianuarie 2016 - 17:20, said:

De ce?
N-are ce cauta acolo, nu il ajuta fata...

#42
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostPatrulescu, on 07 ianuarie 2016 - 20:30, said:

N-are ce cauta acolo, nu il ajuta fata...

Serios?  De ce?

#43
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostArianna-D, on 07 ianuarie 2016 - 20:32, said:

Serios?  De ce?
Nu are fata unui erou. Are o figura rudimentara, primitiva, o frunte ingusta, nasul turtit, privirea lipsita de inteligenta, etc..

#44
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostPatrulescu, on 07 ianuarie 2016 - 20:47, said:

Nu are fata unui erou. Are o figura rudimentara, primitiva, o frunte ingusta, nasul turtit, privirea lipsita de inteligenta, etc..
Care negru ar fi fost mai bun in locul lui ?

#45
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Posthalflife, on 09 ianuarie 2016 - 18:30, said:

Care negru ar fi fost mai bun in locul lui ?

Nu stiu, nu imi vine niciunul in minte acum...Dar de ce trebuie sa fie negru?

#46
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
de exemplu filmul ala despre avort este un film de arta. Intrebare  vi-a placut filmu ? ( aici facem abstractie de premii etc )

#47
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
un film este apreciat diferit de fiecare s[pectator in parte din cauza culturii acumulate pana la acel moment si a experientelor de viata traite, orice cinefil are un set de filtre care denatureaza viziunea regizorului :P

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPatrulescu, on 09 ianuarie 2016 - 19:48, said:

Nu stiu, nu imi vine niciunul in minte acum...Dar de ce trebuie sa fie negru?
Si aici ati inceput cu discriminarea ?
Attached File  untitled.png   514.98K   9 downloads

#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Posthalflife, on 09 ianuarie 2016 - 18:30, said:

Care negru ar fi fost mai bun in locul lui Finn ?
Denzel Washington, Samuel L. Jackson, Sidney Poitier, Dwayne Johnson (I), Chris Rock.. la draqu ! pana si Richard Pryor ar fi jucat mai bine in rolul lui Finn !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Bursule, ce voi spune eu acum e doar d.p.meu.d.v. !
Mie imi plac filmele care au o tenta de realism.
Dar filmele pentru copii prezentate ca fiind pt. adulti deja e prostie curata, sa nu zic spalare pe creier.

Daca scenaristii, producatorii si chiar regizorii reusesc sa gaseasca o explicatie logica pt. o fantezie, aberatie, tampenie in film/poveste, atunci imi va placea si filmul ce sfideaza realitatea, filmul pt. copii  -ca sa zic asa.
Vezi Iron Man ! cu un buget de 100.000 de miliarde de $ chiar se poate realiza acel costum.
Plus ca toate informatiile din franciza Iron Man sunt foarte realiste, chiar daca in realitate nu exista acel costum.

Insa daca luam serialele Disney Channel..
Spoiler
...si le amestecam intr-un blender, va iesi Star Wars VII - The Force Awakens.

Nu zic ca acest film e foarte prost, dar sa recunoastem ca nu se ridica la nivelul tuturor episoadelor Star Wars  Posted Image
Si nu din cauza povestii ori a scenariului, ci din cauza regiei si a unor greseli scenografice, nu s-a cerut mai mult de la jocul actorilor.
Copiii sunt prea mici sa vada lacunele filmului, ei vor fi fascinati de sabia laser rosie in forma de cruce a lu' Kylo Ren, de robotelu' ala in forma de minge, de bataile cu sabiile laser din padurea aia etc.

Dar noi, astialalti ce pot vedea greselile din film nu putem digera faptul ca John Boyega nu stie sa joace.
Ca Finn nu s-a indepartat prea mult de langa naveta ce fusee inghitita de nisipul miscator.
Ca nu s-au sinchisit sa filmeze ce se petrecea in mintea lui Rey cand Kylo Ren i-a cerut sa treaca de Forta Intunecata si multe atele !

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttom_1133, on 10 ianuarie 2016 - 19:38, said:

Denzel Washington, Samuel L. Jackson, Sidney Poitier, Dwayne Johnson (I), Chris Rock.. la draqu ! pana si Richard Pryor ar fi jucat mai bine in rolul lui Finn !
Nu zic ca acest film e foarte prost, dar sa recunoastem ca nu se ridica la nivelul tuturor episoadelor Star Wars  Posted Image
Sidney Poitier?!?! :lol:

[ https://timedotcom.files.wordpress.com/2015/12/john-boyega1.jpg?quality=75&strip=color&w=550 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







[ http://webdomination.co/photos/denzel-washington/kinopoisk-ru-denzel-washington-young-a30fc2d2a907cc66ae3042000604b368-big-102328.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Numai mie mi se pare ca astia doi cam semana??!?!

In Iron Man sunt niste SF-uri de te doare capul. Uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hhRkNABtu9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine nu ma deranjeaza. Sunt fictiune si le iau ca atare.


View PostSucre-Bolivar88, on 09 ianuarie 2016 - 20:03, said:

de exemplu filmul ala despre avort este un film de arta. Intrebare  vi-a placut filmu ? ( aici facem abstractie de premii etc )
Aici nu e vorba daca ne place sau nu. Ai putea sa intrebi daca consideram a fi un film bun sau nu? Premiile primite spun ca e un film bun, chiar daca pentru multi dintre noi subiectul ar parea plictisitor si neinteresant. Si atunci de ce a primit atatea premii din partea unor cineasti?

#51
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Aici nu e vorba daca ne place sau nu. Ai putea sa intrebi daca consideram a fi un film bun sau nu? Premiile primite spun ca e un film bun, chiar daca pentru multi dintre noi subiectul ar parea plictisitor si neinteresant. Si atunci de ce a primit atatea premii din partea unor cineasti?
Pentru ca au fost platiti sa minta ?
Vezi si porcaria de Star Wars VII.

Si cand spun ca e o porcarie, nu ma refer la poveste ci la regie si lacunele anumitor scene.
JJ Abrams e varza ca regizor !

#52
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ai tu asteptari prea mari!
doar nu-i vreun tarantino sau similar
daca spui ca povestea e o porcarie, atunci si episoadele 4-5 ar trebui sa fie porcarii, nu?
aaa... lipsa emotie, lipsa intriga, lipsa suspans, lipsa logica... aia da...

ba tocmai, ca copiii raman siderati... si intreaba: de ce aia? de ce ailalta?... prea multe subtilitati!

cum trebuie vazut un film???
in mod clar cu ochii inchisi!!!

citesti intai parerea criticilor, astepti sa vezi ce parere au spectatorii, cate premii ia si pentru ce... ai abia dupa... decizi daca "cumperi" blue-rayul! :P

#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttom_1133, on 10 ianuarie 2016 - 23:34, said:

Pentru ca au fost platiti sa minta ?
Vezi si porcaria de Star Wars VII.
La vreo 10 festivaluri din Suedia, Sua, Anglia, Franta, Romania a luat locul intai si tu zici ca au dat banica sa ia marele premiu?
Bun asa!!!!

#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na, uite de ce am scris in primul meu post de pe topicul asta:

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2016 - 13:09, said:

Personal, consider toate filmele care au castigat la Cannes sau la Oscar in ultimii 20 de ani niste gunoaie.
In schimb altii le lauda, deci ce pot sa zic. fiecare cu gustul lui si gata.

Daca faci arta, iei premii, da mori de foame, ca se plictiseste lumea rau si nu se duce la film.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate