Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Casa S+P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Cam toate zidurile sunt urmate de centura, asa retin. Bine, in afara de capacele la pod. La toate usile si geamurile am mers pe culoarea gri antracit in exterior si alb in interior. Cam peste tot am întâlnit ca apa pluviala sa fie racordata la canalizare, cu posibilitatea acumularii si in alte sisteme pt udatul gradinii si alte nevoi.
La o casa de la a-z sunt multe necunoscute si la final spui ca era mai bine daca faceai asa sau invers. Incerc sa nu gresesc cu multe lucruri.

#92
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
in completare la cele scrise de tine, sunt localitati in care se cere ca apa pluviala sa fie racordata la canalizare ca sa ajute curatarea/metinerea retelei in parametrii (probabil daca sunt tevi lungi si pante mici - mai mici decat normativul). cat despre geamuri si usi mie imi plac si culoarea aceasta cred ca o voi alege si eu. imi place ca ai termoizolat si stalpii si centurile inainte sa vi cu termoizolatia de anvelopa a casei. ai eliminat niste posibile punti termice

#93
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Mda si la nefericitii ce au casa cel mai jos ca nivel le va iesi ploaia torentiala prin wc in casa...

#94
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
daca nu au pusa supapa de sens pe canalizare pot pati asta oricum indiferent ca este sau nu mai sus bagata in canlizare apa de ploaie (arunca mizerii si se infunda in aval de ei teava). Totul este ca ceea ce se face sa fie legal si conform specificatiilor cerute de operatorul de utilitate respectiv...

#95
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
La aceasta retea de canalizare, desprinsa din reteaua principala, suntem 3 vecini. In localitate toate casele noi, construite de prin 2000 cel putin, cam asa se procedeaza, cu supapa de sens. Noi, cei 3 vecini cel putin, am optat pe tub mai mare in diametru fata de normativ.

#96
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View PostDanielldy, on 23 august 2022 - 02:50, said:

Eu sunt mulțumit de cum arata. Lucrarile vor continua cu constr7ctia gardurilor, instalatia electrica in interior si multe altele. Doar sanatate sa avem si le vom realiza pe toate.
Incerc sa revin si cu alte poze curand
Daca ai planurile instalatiei electrice posteaza-le din timp ,asta te va feri de o executie dupa ureche.
Cred ca priza de pamant ai facut-o?

Edited by anaki, 24 August 2022 - 18:05.


#97
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postmikyboy, on 23 august 2022 - 09:03, said:

Arata foarte bine pana acum. Poate ne poti pune si ceva preturi actualizate pentru tamplarie si ce ai mai facut ca sa vedem si noi cei care o sa incepem sa construim in viitorul nu prea indepartat cam pe unde se mai situeaza preturile si manopera. Poate pui si ceva denumiri de contructori/montatori sau firma de termopan si ceva detalii despre acestea. Multumim anticipat
Multumesc, incerc sa fac cat pot si stiu mai bine. Ca si preturi de constructie, manopera a fost de 65€/m2 la fundatie si 55€/m2 restul, acoperisul a fost inclus inclus in mansarda(fara o plata suplimentara).
Terenul fiind in panta, am convenit sa fac pivnita sub 75% din casa. Costurile fundatiei a fost de 19000€ materialele iar restul casei au fost alti 28000€. Manopera a fost 22900€
Cat priveste partea de geamuri si usi, am optat pt Veka, au fost un total de 25 geamuri si usi iar ca si cost s-a ridicat la 23000€ (am avut oferte din 3 locuri iar acestia au fost cei mai convenabili pt mine din punct de vedere al pretului si al mentenantei)


#98
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
multumim pentru preturi si informatii. asa cum spunea colegul Anaki daca ai proiectul de electrica posteaza aici ca poate te mai putem ajuta cu sugestii si informatii si atentie mare la tabloul electric sa il prevezi cu spatiu suficient pentru dezvoltari ulterioare si mai ales sa pui toate tipurile de protectii. ai facut impamantare natura sau? ai masurat rezistenta acesteia? Pui si paratrasnet?

#99
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View PostDanielldy, on 24 august 2022 - 02:01, said:

Cam toate zidurile sunt urmate de centura, asa retin. Bine, in afara de capacele la pod.
Cauta in proiectul tehnic si vei vedea ca toate zidurile se incheie cu centuri din beton armat.

View PostDanielldy, on 24 august 2022 - 02:01, said:

La toate usile si geamurile am mers pe culoarea gri antracit in exterior si alb in interior.
Nu mi-am dat seama de asta, eu am vazut si priceput gresit.

View PostDanielldy, on 24 august 2022 - 02:01, said:

Cam peste tot am întâlnit ca apa pluviala sa fie racordata la canalizare, cu posibilitatea acumularii si in alte sisteme pt udatul gradinii si alte nevoi.
Asta e o afirmatie generala, care poate fi combatuta cu una fix inversa. Eu am vazut cum refuleaza canalizarile in drum pe timp de furtuna. La noi in sat este interzis sa iti cuplezi apa meteorica la canalizare, dar se practica totusi. In Timisoara spre exeplu, platesti apa meteorica, cea pe care o introduci in canalizare.

View PostDanielldy, on 24 august 2022 - 02:01, said:

La o casa de la a-z sunt multe necunoscute si la final spui ca era mai bine daca faceai asa sau invers. Incerc sa nu gresesc cu multe lucruri.
Asa este. Daca ai schimba putin strategia si anume in a posta inainte de a fi terminata o etapa, ai fi mult mai castigat.

#100
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
In orase exista canalizare pt. apa pluviala separat fata de cea menajera. Tehnic vorbind e o greseala majora sa le amesteci cele 2, pe langa durerile de cap din relele de canalizare mai sunt si cele din statiile de filtrare a apei...

Nu cred ca e legal sa fie amestecate cele 2 tipuri de canalizare si nu cred ca exista decizie scrisa la nivel de administratie locala.

Si mai sunt si situatii cand apa poate fi aruncata de pe casa in casa, sau din canalizare pe casa (zona fundatiei) daca refuleaza pe acolo si nu in casa.

Noroc bun.

Edited by danciusergiu84, 25 August 2022 - 23:31.


#101
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In Timisoara NU exista canalizare separata pt. pluviala.

Prin 2017, Aquatim, firma care se ocupa de apa si canalizare, a dat o instiintare catre Primaria Timisoara sa nu mai aprobe la constructii noi deversarea apelor pluviale in canalizare, ca nu mai face fata, ci sa ceara ca proiectul sa contina un capitol separat despre tratarea apelor pluviale pe proprietate.

Se mai accepta si solutia ca se colecteaza apa in bazine si se da la canalizare DUPA trecerea "evenimentului meteorologic" cu o statie de pompare, iar statia de pompare trebuie sa aiba apometru la iesire.

Unii inspectori de la Urbanism o si pun in aplicare, nu dau Autorizatia de Construire daca proiectul nu zice nimic de pluviale sau daca zice ca se leaga la canalizare.

Attached Files


Edited by kolfleading, 26 August 2022 - 06:14.


#102
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
In localitatea unde este situata casa nu este sistem separat pt ape pluviale. Fiind sistem de canalizare destul de nou, momentan nu am auzit de astfel de probleme. Casa este prevazuta cu 2 burlane si precum am mentionat anterior, sunt prevazute cu sistem de retinere a apei, ambele de 1000L. Avand o curte nu mica, imi este necesara apa pe tot parcursul anului.

#103
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
deci ai pus doua rezervozare de 1000l? ingropate in pamant sau de asuprafata? ce tip de rezervoare ai folosit? Apa din ele cand ai nevoie o scoti cu o pompa electrica pe care o montezi atunci cand ai nevoie sau ai prevazut cate o pompa pentru fiecare?

#104
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postmikyboy, on 29 august 2022 - 07:12, said:

deci ai pus doua rezervozare de 1000l? ingropate in pamant sau de asuprafata? ce tip de rezervoare ai folosit? Apa din ele cand ai nevoie o scoti cu o pompa electrica pe care o montezi atunci cand ai nevoie sau ai prevazut cate o pompa pentru fiecare?
Momentan sunt de suprafata, dar cred ca le voi pune in pamant, ma ajuta mai mult estetic si atunci voi folosi o pompa electrica.

#105
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Pana in acest moment, contractul la curent este aproape finalizat. Am facut conexiunea cablului la stalp, tras cablul pe strada privata si pana in casa. In acest moment se lucreaza la garduri.
In momentul de față, canalizarea, apa si curentul sunt in casă. Gazul, la ce preturi sunt acum, nu imi este deloc convenabil si tind sa folosesc o alta varianta de incalzire.

#106
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
deci ai avansat si cu utilitatile. Legat de incalzire, ce vrei sa folosesti? Pompa de caldura (stiu ca sunt foarte scumpe), termosemineu, centrala electrica?

#107
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postmikyboy, on 13 septembrie 2022 - 14:23, said:

deci ai avansat si cu utilitatile. Legat de incalzire, ce vrei sa folosesti? Pompa de caldura (stiu ca sunt foarte scumpe), termosemineu, centrala electrica?
In acest moment, chiar nu am idee,nu am avut timp sa stidiez care este cea mai buna varianta. Voi trage si gazul, conducta de gaz este in fata la vecinul meu, nu strica sa il am in casa pt orice eventualitate

#108
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Salutare!
Doua chestii:
- dacă tragi gaz pe banii distribuitorului, trebuie sa utilizezi instalația de distribuție in maxim 6 luni, altfel plătești costul de branșare. Dacă e pe banii tai, integral, arunci ignora nota mea.
- înainte de a alege o sursa de caldura, trebuie sa stabilesti cu ce izolezi casa, și ce grosime folosești. Apoi trebuie sa faci calcul de necesar termic. Urmează calculul instalației interioare de incalzire, din care sa rezulte ca se poate disipa caldura către încăperi. Și mai la urma, alegi sursa de caldura. De aici in colo intra in discuție și cum vrei sa prepari ACM.

Nu merge orbește pe pompa de caldura (ciudata ironie, eu am ales PdC) doar pentru ca e la moda acum.

NB: nu am urmărit îndeaproape jurnalul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate