Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Casa S+P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postanothertwo, on 14 septembrie 2022 - 13:12, said:

Salutare!
Doua chestii:
- dacă tragi gaz pe banii distribuitorului, trebuie sa utilizezi instalația de distribuție in maxim 6 luni, altfel plătești costul de branșare. Dacă e pe banii tai, integral, arunci ignora nota mea.
- înainte de a alege o sursa de caldura, trebuie sa stabilesti cu ce izolezi casa, și ce grosime folosești. Apoi trebuie sa faci calcul de necesar termic. Urmează calculul instalației interioare de incalzire, din care sa rezulte ca se poate disipa caldura către încăperi. Și mai la urma, alegi sursa de caldura. De aici in colo intra in discuție și cum vrei sa prepari ACM.

Nu merge orbește pe pompa de caldura (ciudata ironie, eu am ales PdC) doar pentru ca e la moda acum.

NB: nu am urmărit îndeaproape jurnalul.
Fiind distanta mica de unde este acum teava de gaz, probabil o voi face pe banii mei. Fratele meu a facut cerere la gaz acum 6 luni de zile, iar zilele trecute a primit foaie, daca este de acord si sa semneze, i se va trage gazul in 2024. Deci stai 2-3 ani dupa ei.
Nu merg orbeste pe nici o varianta, va trebui sa le studiez mai bine pe fiecare in parte.
Casa fiind zidita cu porotherm de 38cm,va veni tencuita si voi merge pe o izolatie de cel putin 15cm vată bazaltica.

#110
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Am finalizat o noua etapa, gardul. Am facut si un zid de sprijin in dreptul garajului.

Attached Files



#111
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.05.2008
arata bine, prinde tot mai mult contur casa. spor in continuare. avansez si eu incet cu actele, poate pana la finalul anului reusesc sa am autorizatia si eu ;)

#112
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postmikyboy, on 05 octombrie 2022 - 10:18, said:

arata bine, prinde tot mai mult contur casa. spor in continuare. avansez si eu incet cu actele, poate pana la finalul anului reusesc sa am autorizatia si eu ;)
Multumesc. Terenul fiind in panta, am dorit sa il intrept putin, de aceea si nevoia unui gard de beton pana la 2m (beton, fier, fundatie la adancime mare, tot ce trebuie) dupa aceea am pus izolatia pe gard si bagat pamant. A iesit precum mi-am dorit, cu stalpi mai grosi. Cand va fi finalizat, cu decorativa pe el, asta nu stiu cand va fi, va arata foarte frumos 😉.
Succes si tie. Sper sa iti iasa actele cat mai repede. Constructia unei case este un proces greu, dar asa multumire sufleteasca ai cand vezi ca se ridica 😊

View PostDanielldy, on 05 octombrie 2022 - 16:07, said:


Multumesc. Terenul fiind in panta, am dorit sa il indrept putin, de aceea si nevoia unui gard de beton pana la 2m (beton, fier, fundatie la adancime mare, tot ce trebuie) dupa aceea am pus izolatia pe gard si bagat pamant. A iesit precum mi-am dorit, cu stalpi mai grosi. Cand va fi finalizat, cu decorativa pe el, stalpii intr-oculoare, restul in alta, asta nu stiu cand va fi, va arata foarte frumos 😉.
Succes si tie. Sper sa iti iasa actele cat mai repede. Constructia unei case este un proces greu, dar asa multumire sufleteasca ai cand vezi ca se ridica 😊


#113
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.05.2008
salutare. ce noutati mai ai de prin santier? cum mai merge treaba? apropo daca imi poti da in privat un numar de telefon al echipei de muncitori ca mi-a placut mult cum au construit casa pana la rosu si poate si un numar de telefon al tau (eu sunt din Sibiu) ca poate mai am intrebari si poate ai sfaturi legate de contructie (o sa incep si eu in toamna sau la anul daca primesc actele pana atunci). Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate