Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Casa S+P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostDanielldy, on 25 ianuarie 2022 - 01:27, said:

Caramida de 38 si izolatie de 15, caldura mereu setata pe cel putin 25°C, iarna trecuta nu a platit mai mult de 250lei gazul pe luna, casa cu amprenta de 110m2. Doresc sa fac o casa ca pt mine, de aceea incerc sa folosesc mai mult chiar decat este suficient. Dumnezeu sa-mi de-a sanatate si putere de munca si o voi termina, sper, cat mai curand.

Cit a platit anul acesta, comparatie Luna cu Luna, nu per global? Nu stiu cum au fost temperaturile anul trecut Vs anul acesta, totusi

#74
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View PostCa Castelul Bran, on 25 ianuarie 2022 - 15:13, said:

Cit a platit anul acesta, comparatie Luna cu Luna, nu per global? Nu stiu cum au fost temperaturile anul trecut Vs anul acesta, totusi

Cred ca deja ar trebui sa schimbam referinta in KWh sau mc3. Valoarea in bani deja nu mai este relevanta cu fluctuatiile curente.
My 2 cents.

PS: si ca sa fac si o gluma politica, Tariceanu spunea acum cativa ani ca el nu vede ca s-a scumpit benzina ca tot de 200 RON baga :)

#75
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Eu am incercat sa cam pun maxim in toate, chiar daca nu era mereu necesar. Dar o fac ca pt mine.
Clar ca optez pt vata bazaltica, stiu ca este cea mai eficienta. Am spus ca de 15 cm, pt ca atunci cand m-am interesat, la inceputul proiectului, nu am obs mai mare de 15. Acum vad ca este si de 20cm.
Dar mai este putin pana voi ajunge in acea faza a constructie, dar voi incerca sa merg mereu pe maxim.
In legatura cu tigla, am primit oferta cu tigla Bramac si din alta parte am primit alta oferta, printr-un intermediar, care la randul lui nu a stiut sa-mi spuna ce marca de tigla este, doar ca nu este Bramac,fiind mai ieftina cu aproape 1000€. Este altceva mai bun decat Bramac?
Asteptam sa treaca frigul sa ne putem reapuca de lucru.

#76
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
In materie de tigla de beton poti sa mergi linistit pe Bramac, sunt printre cei mai buni, poate cei mai buni.

Cand vine vorba de invelitoare nu cumperi de la agenti ca nu stiu ce vand macar, sau nu cumperi noname. Cumperi ceva pe viata poate, nu o bicicleta.

E foarte important sa cumperi o banda de coama de calitate de la ei [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0OJr0wX1i3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stiu ca e scumpa dar face diferenta.

Sub tigla se monteaza folie anticondens cat mai groasa, se vede asta la gramaj.
Nu uita de tigle de aerisire, iar opritoarele de zapezi nu sunt o necesitate in functie de zona daca acoperisul nu e la limita de proprietate.
Daca mergi pe bramac cumpara varianta glazuron, e mai bine vopsita sa tina in timp.

#77
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdanciusergiu84, on 30 ianuarie 2022 - 18:21, said:

Sub tigla se monteaza folie anticondens cat mai groasa, se vede asta la gramaj.
Nu neaparat. Una dintre cele mai bune folii din Romania ( Tyvek Solid de la DuPont ), este destul de subtire ( undeva in jur de 80gr/mp ).

View Postdanciusergiu84, on 30 ianuarie 2022 - 18:21, said:

Nu uita de tigle de aerisire, iar opritoarele de zapezi nu sunt o necesitate in functie de zona daca acoperisul nu e la limita de proprietate.
Unul din rolurile principale ale opritoarelor de zapada este de a proteja jgheabul, deci merita puse, indiferent de cat de departe esti de gardul vecinului.

#78
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postrazvan-softpedia, on 30 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Unul din rolurile principale ale opritoarelor de zapada este de a proteja jgheabul, deci merita puse, indiferent de cat de departe esti de gardul vecinului.
Nici eu nu am pus la inceput (pt ca panta acoperisului si stratul de zapada din ultimi ani si sfatul montatorilor..nu grabeau necesitatea lor)  insa dupa vreo 2-3 ani..intr-o iarna cu troiene si viscol..era sa-mi smulga jgheabul intr-o zona unde se acumula zapada..Asa ca in urmatorul an am montat opritoare de zapada. Plus ca scade riscul sa-ti cada in cap..

Edited by manghels, 31 January 2022 - 09:51.


#79
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Cam ce cuprinde oferta primita de la depozit. Din cate imi dau eu seama, este cam tot. Reprezentantul de vanzari mi-a spus ca varianta de tigla Glazurom nu se mai fabrica, sau asa am inteles eu, varianta aceea am cerut-o.

Attached Files



#80
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 06.10.2019
De nu pui acum si jgheaburile ( fara burlane, doar aruncator ) ?
Dupa aceea iti va fi mai dificil, si costurile vor fi mai mari ( plus ca risti sa mai fisurezi/spargi niste tigle )

#81
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2021
La etaj eu as face in loc de birou o baie cu acces numai din dormitorul matrimonial. Cel cu dressing. Si sa pui in bai pisoare. Nu vei regreta. (Ridica-coboara capacu'!) .Eu am pus doar intr-o baie si regret.Si dressingul cat mai mare.

#82
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postrazvan-softpedia, on 03 februarie 2022 - 05:59, said:

De nu pui acum si jgheaburile ( fara burlane, doar aruncator ) ?
Dupa aceea iti va fi mai dificil, si costurile vor fi mai mari ( plus ca risti sa mai fisurezi/spargi niste tigle )
Multumesc pentru sfat, dar aveam in plan din start sa pun acum si scocurile cu totul, imi dau seama cat de dificil poate fi dupa montarea tiglei.

View Postmircea1741010, on 08 februarie 2022 - 22:22, said:

La etaj eu as face in loc de birou o baie cu acces numai din dormitorul matrimonial. Cel cu dressing. Si sa pui in bai pisoare. Nu vei regreta. (Ridica-coboara capacu'!) .Eu am pus doar intr-o baie si regret.Si dressingul cat mai mare.
Aceasta este una dintre modificarile pe care le voi efectua la etaj, plus putin redimensionarea dressingurilor. In legatura cu instalarea pisoarului, nu stiu, ma voi gandi. Multumesc pentru sugestii.

Am reusit sa finalizez o noua etapa in constructia casei, zidirea parterului si turnarea stalpilor.

In aceste ultime zile, dupa finalizarea parterului, mi-a venit o idee cu primire la etaj. Doresc sa efectuez o modificare de proiect si sunt putin stresat ca nu am reusit sa-l prind pe proiectant la telefon. Este vorba despre partea stanga a casei, unde am acel acoperis peste terasa. As inlocui acoperisul cu o placa, astfel avand terasa si la etaj. Stalpii de sustinere in aceea parte, pe care ar fi fost sustinut acoperisul, sunt facuti din beton, nu stalpi de lemn ca si pe proiect.
Stiuca nu este posibila o modificarede proiect care sa afecteze fatada casei, dar avand in vedere ca este in partea stanga, voi ce parere aveti? Este posibil? Sper sa dau cat mai curand posibil de proiectant pt a ma lamurii.

Attached Files



#83
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 06.10.2019

View PostDanielldy, on 26 februarie 2022 - 00:45, said:

Multumesc pentru sfat, dar aveam in plan din start sa pun acum si scocurile cu totul, imi dau seama cat de dificil poate fi dupa montarea tiglei.

Daca "scocurile cu totul", inseamna inclusiv burlanele, te sfatuiesc sa nu o faci. Pe parcursul constructiei le vei lovi ( nu tu personal, cei care vor lucra la casa ), iar in momentul in care vei face fatada va trebui sa le dai jos, sa le depozitezi undeva ( pentru o perioada mai scurta, sau mai lunga ), dupa care sa le pui la loc, exact cum au fost ( adica sa nu incurci intre ele bucatile de burlan de la tronsoane diferite ). Multa munca, fara vre-un avantaj .

#84
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Dupa o perioada de ger si ploi, am revenit pe santier. Se lucreaza la fierul de la placa, urmand ca săptămâna viitoare sa se toarne. La placa terasei de la etaj s-a pus si polistiren de 10cm,pt o mai buna izolatie, cu timpul doresc sa inchid cu termopan terasa de la parter.

Attached Files



#85
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
mie imi place ce vad la tine :)

#86
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdon_King, on 21 martie 2022 - 18:00, said:

mie imi place ce vad la tine :)
Multumesc, si mie imi place ce vad 😊.
S-a terminat etapa de zidire si momentan se lucreaza la stalpi si centura, spre sfarsitul saptamanii speram sa putem turna.

Attached Files



#87
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
cum mai merge santierul? ceva poze noi si realizari?...

#88
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Nu am mai reusit de ceva timp sa postez noutati de pe santier, dar sunt ceva update'uri de punctat. Am reusit sa finalizez casa la rosu, montat scocurile, conectate la reteaua de canalizare, montat geamurile si usile exterioare(pret mult mai mare fata de ce ma asteptat, dar Dumnezeu este bun si ma ajutat pana in aceasta etapa)
Eu sunt mulțumit de cum arata. Lucrarile vor continua cu constr7ctia gardurilor, instalatia electrica in interior si multe altele. Doar sanatate sa avem si le vom realiza pe toate.

Incerc sa revin si cu alte poze curand

Attached Files



#89
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
Arata foarte bine pana acum. Poate ne poti pune si ceva preturi actualizate pentru tamplarie si ce ai mai facut ca sa vedem si noi cei care o sa incepem sa construim in viitorul nu prea indepartat cam pe unde se mai situeaza preturile si manopera. Poate pui si ceva denumiri de contructori/montatori sau firma de termopan si ceva detalii despre acestea. Multumim anticipat

#90
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Ei ho ca nu e chiar asa. Arata bine pana la M. Conform normativ orice zid trebuie sa se termine cu centura. Nu este asa. Nu prea te-a ajutat Posted Image in acea etapa.  Apa pluviala nu se baga in canal. De ce usile sunt albe si tocaria maro?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate