Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Ce sanse are in Anglia aceasta persoana?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Depinde ce probeme are cu oasele, eu in Romania, la Bucuresti am crezut ca mor 3 luni intr-o iarna, dureri groaznice cauzate de reumatism, nu ma mai puteam ridica de pe colac decat aruncandu-ma, asa mi se inclesteau picioarele, needless to say lunile alea nu am dormit decat cateva ore pe zi, nu se putea de durere. Incepuse deja din anii precedenti la Cluj, dar acolo ma tinea doar o luna 6 sapt pe an.
De cand is in UK nu mai am problema asta iarna, am dureri max o zi 2 cand se schimba ceva.

A fost asa groaznic incat din toamna m-am dus anticipat la GP sa-i zic ca urmeaza niste luni sinistre pentru mine si ce naiba pot sa fac, sa ma trimita la radiografii, rmn-uri, fizioterapie orice =)) dar nu au mai venit lol.

Nu stiu ce sa zic de oras, dar cunostinta aia ce vrea, nu are si ea niste preferinte, vrea in nord, vrea printre chavs, vrea la mare, vrea sa fie langa un aeroport care zboara de exemplu la Cluj? :lol:

#20
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Hm, nu stiu detalii, o s-o intreb.

Cluj? Nu, daca e sa plece cu avionul, din Bucuresti va pleca.

Nu are idee ce oras/zona ar fi mai OK, nu a mai iesit din tara pana acum.

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Nu înțeleg relevanța orașului. Are cumva 150 de oferte și nu știe pe care s-o aleagă și acum se uită în ce oraș i-ar plăcea mai mult, sau cum?

#22
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Neah, nu asta e problema, la salariu se gandea, daca difera de la oras la oras sau de la oras la mediul rural.

#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
in alegerea orasului, eu as stabili urmatoarele criterii:
- chirie ieftina (scade pe masura ce te departezi de Londra)
- frecventa job-urilor de interes pentru ea (se poate uita din RO pe site-urile de job-uri, poate sa si aplice, dar n-o s-o bage nimeni in seama decat daca va fi la fata locului)

Altfel, sa-si pregateasca ceva banuti pentru chirie si trai, in cazul in care va sta pe bara cateva luni (nu se stie niciodata, poate gaseste din prima, poate nu...). Sa fie pregatita si cu planul B, sa faca niste cursuri in cazul in care nu gaseste de munca pe ce stie ea sa faca. Asta inseamna alti bani = cursuri + cazare in perioada asta.

Inca ceva: stiu ca e greu aici si ca pleaca pentru copil, pe care probabil vrea sa-l ia acolo imediat ce prinde cheag. Dar sa fie realista si sa-si faca socoteala cat inseamna asta, cate luni va fi departe de copil pana isi va permite sa vina in tara sa-l viziteze si cat timp (poate mai bine de un an) pana va avea un venit suficient ca sa-i ofere o locuinta decenta. Ei nu ii e frica de shared, ok, dar o camera cu bucatarie si baie proprii costa ceva mai mult. O sa zici ca daca poate ea, poate si copilul. Hai sa zicem ca n-ar fi problema cu bucataria. Dar macar baia sa n-o imparta cu persoane necunoscute, ca nu stii fiecare ce aduce (inteleg ca in UK e la moda gonoreea in perioada asta). Si pana o sa aiba toate conditiile ca sa ia copilul cu ea, va fi o perioada traumatizanta pentru el, mai ales ca n-are tata. Si cu cat se va prelungi mai mult, cu atat va fi mai afectat, din pacate.

Edited by Michidoo, 05 January 2016 - 02:11.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca nu cunoaste pe nimeni in UK care s-o indrume la fata locului, s-o ajute sa-si gaseasca locuinta, sa-i explice unde sunt agentiile si job centelele, e destul de greu (aproape ca n-are rost sa se riste)
limba engleza nu cred ca doar o intelege, n-o cunoaste la nivel conversational

#25
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
http://olx.ro/i2/ofe...ec4f752     - asta e șansa ei să plece acum și fără prea multe cheltuieli. După câteva luni, poate se va muta pentru un salariu mai mare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate