Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...
 Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 

Alegere amplificator stereo sh

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Nad 325 bee ar trebui sa sune asemanator cu 326. Probabil ca vei obtine un sunet mai cald fata de yamaha.

#92
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Personal decat sa folosesc 2 amplificatoare ~ la fel, l-as vinde pe Yamaha A-S501 si cu diferenta de bani as completa pentru un Yamaha A-S701 sau Nad echivalent.
Repet, asta as face eu!

#93
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postpatrioturobert, on 28 aprilie 2016 - 23:25, said:

.................
Am mai cerut atunci sfatul pe forum cu privire la ce amplif sa aleg si...............din multe considerente am ales Yamaha..............insa am ramas asa cu inima indoita de NAD
...................

Pai si nu mai bine faci un drum pana la capitala, ca tot esti la o aruncatura de bat distanta, si mergi intr-un showroom unde sa observi cu propriile urechi care-idiferenta dintre Yamaha, NAD si multe altele, inclusiv pe boxele pe care le detii tu ?!!!

Asta ca sa nu ramai, pe mai departe, cu inima-ndoita ca, cine stie, poate un Marantz suna mai bine decat acel NAD ! Asta asa, ca un singur exemplu...

-------------------------------

Niciodata nu m-a dus mintea sa-i inteleg pe cei care au posibilitatea sa se lafaie in a asculta tot felul de configuratii posibile, in showroom-urile magazinelor de profil din Bucuresti, dar, in loc sa faca treaba asta, vin si pierd timpul pe forumuri, dandu-se de ceasul mortii cu privire la ce sa aleaga !!!

Edited by Protopopeus, 29 April 2016 - 17:28.


#94
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

View PostProtopopeus, on 29 aprilie 2016 - 17:27, said:

Pai si nu mai bine faci un drum pana la capitala, ca tot esti la o aruncatura de bat distanta, si mergi intr-un showroom unde sa observi cu propriile urechi care-idiferenta dintre Yamaha, NAD si multe altele, inclusiv pe boxele pe care le detii tu ?!!!

Asta ca sa nu ramai, pe mai departe, cu inima-ndoita ca, cine stie, poate un Marantz suna mai bine decat acel NAD ! Asta asa, ca un singur exemplu...

-------------------------------

Niciodata nu m-a dus mintea sa-i inteleg pe cei care au posibilitatea sa se lafaie in a asculta tot felul de configuratii posibile, in showroom-urile magazinelor de profil din Bucuresti, dar, in loc sa faca treaba asta, vin si pierd timpul pe forumuri, dandu-se de ceasul mortii cu privire la ce sa aleaga !!!

Nu ma pot duce la capitala sa deranjez oamenii degeaba doar pentru un moft de al meu, stiind foarte bine inca de la inceput ca nu o sa le cumpar produsul. E chestie de bun simt.
Daca voi gasi la cineva sa ascult un NAD ca sa-mi fac o idee atunci bine, daca nu, o sa merg pe varianta SH si atunci voi merge la om acasa sa-l ascult (chiar daca pe alte boxe).

Cerusem un sfat vis-a-vis de anumite modele de amplificatoare NAD gandindu-ma ca unii dintre colegii de forum chiar au acasa un model sau altul din cele enumerate mai sus. La fel cum mie daca imi cere cineva sfatul despre Yamaha 501 as putea sa-i descriu caracteristicile si atat cat ma pricep chiar sunetul. Partile bune si partile mai putin bune.

Atata tot. Acum e mai lumina ? ::))

#95
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Fleosc !
Ala-i motiv pueril, ce zici tu acolo !

Suntem in anul 2016 si-ntr-o economie concurentiala.
Showroom-urile s-au inventat taman ca sa mearga omu' acolo si sa asculte ce-are chef. Si merg o gramada in showroomuri. Se face frumos rezervare, acolo esti asteptat de oameni binevoitori, care-si iau un salariu ca sa-si faca acea treaba, pui cateva melodii sa te dumiresti ce si cum, mai departe, daca vrei sa mai asisti si la auditiile altor persoane, nu te ia nimeni de urechi sa te dea afara. Periodic sau cu diferite ocazii, se fac tot felul de demonstratii, la care, din nou, poti participa in voie, ca nu pune nimeni BGS-u' pe tine. Mai schimbi o impresie, o parere, faci dialoguri, legi prietenii, s.a.m.d.
Unii comercianti imprumuta si la domiciliul clientului diverse scule de care-i interesat acesta.

Daca vrei sa-ti iei o masina foarte scumpa, ce faci, vii si-ntrebi pe un forum: "bah, care volan se tine mai bine in mana, ala de S Klasse sau ala de Seria 7 ?!"
Nu fratioare, mergi frumos, faci un drive-test cu modelele de care esti interesat si iei o decizie in conformitate cu ceea ce-ti transmit simturile tale, nu ale altora, care probabil nici n-au vazut acele masini mai aproape de 1km.

De-asta s-au inventat showroom-uri, de-asta s-au inventat drive-testele, camerele de proba, etc.

Edited by Protopopeus, 29 April 2016 - 19:02.


#96
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Daca vrei sa schimbi ceva in ceea ce privește modul in care își lasă amprenta un amplificator asupra sunetului, poti incerca si un harman kardon HK 980 care este mai accesibil ca pret sh si este un model serios de la acest producator. Diferenta o sa fie destul de vizibila fata de Yamaha .

#97
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Dupa parerea mea sunetul unui HK 980 e superior fata de NAD-uri. E tot un sunet mai "cald" dar spre deosebire de NAD-uri ,HK da un sunet mai "viu" ,NAD-urile fiind usor plate si fara culoare. Oricum ambele sunt de preferat fata de modelele noi de la Yamaha care pe cat de bine sunt lucrate(in banii aia) pe atat de mult imi displac personal la sunet. Intepat ,cu inalte metalice ,cu dinamica buna dar cu bas insuficient.

Edited by edigee, 29 April 2016 - 21:16.


#98
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

View Postoctaviancosminsem, on 29 aprilie 2016 - 20:16, said:

Daca vrei sa schimbi ceva in ceea ce privește modul in care își lasă amprenta un amplificator asupra sunetului, poti incerca si un harman kardon HK 980 care este mai accesibil ca pret sh si este un model serios de la acest producator. Diferenta o sa fie destul de vizibila fata de Yamaha .

Multumesc mult pentru sugestie. Desi nu sunt deloc dezamagit de Yamaha 501 vreau sa incerc si altceva. Harman Kardon era pe lista mea dar cu alte modele pe care le-am vazut destul de laudate: HK 680 si HK 6650 mai ales ca acesta din urma este si foarte accesibil la pret la SH. Ce parere aveti ?

View Postedigee, on 29 aprilie 2016 - 21:15, said:

Dupa parerea mea sunetul unui HK 980 e superior fata de NAD-uri. E tot un sunet mai "cald" dar spre deosebire de NAD-uri ,HK da un sunet mai "viu" ,NAD-urile fiind usor plate si fara culoare. Oricum ambele sunt de preferat fata de modelele noi de la Yamaha care pe cat de bine sunt lucrate(in banii aia) pe atat de mult imi displac personal la sunet. Intepat ,cu inalte metalice ,cu dinamica buna dar cu bas insuficient.

Multumesc @edigee. Intr-adevar Yamaha are un sunet putin intepat si are o dinamica extraordinara. Este un amplificator de apreciat mai ales ca reuseste sa-si pastreze aceiasi dinamica si acuratete a sunetului cu boxe cuprinse in plaja de pret 1200-2200 lei, ceea ce nu este deloc de neglijat. Am facut teste, stiu despre ce vorbesc. Ce am si eu de reprosat la Yamaha este faptul ca nu-si pastreaza consistenta sunetului la volume diferite. Se aude extraordinar de bine la volume mari si mai putin bine pe volum mic (in surdina, ca sa spun asa). Calitatea constructiei nu intra in discutie, este una foarte, foarte buna.

Despre HK 680 si HK 6650 comparativ cu HK 980 imi puteti spune ceva? La care sa ma opresc pana la urma?

Multumesc mult inca o data !

#99
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Pai modelul 980 il am eu si sunt f multumit . Exceleaza char la ascultatul la volume reduse, si obisnuiesc sa ascult si seara tarziu( motive de ....timp) Este conectat la boxe jbl, fiind ambele sum aceeasi umbrela( producator). Este un ultim model mai serios ca sa zic asa , din ceea ce se obisnuia sa se faca pe vremuri..., printre altele avand 12 kg si da impresia de lucru solid si temeinic facut. Practic, daca ai noroc ai putea gasi unul de 3-4 ani sau chiar 2 ceea ce pt un sh este f nou( aproape nou) pe celelelte modele nu le am ascultat si deci nu stiu nimic depre ele, dar sunt colegi care pot da impresii si prin comparatie cu HK 980.

#100
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
HK 670 si 675 sunt modele mai deosebite. Erau best buy-uri la vremea respectiva ,fiind cam cele mai apreciate amplificatoare din acea clasa de pret. Arata si mai deosebit decat celelalte produse HK.
Cat despre HK 980 ,foarte asemanator ca sunet(si cu o schema de amplificare aporoape identica ,minus traf-ul toroidal) este HK 3490 ,vorbind despre modele mai noi. HK 3770 este total deosebit ,avand o alimentare in comutatie ,o greutate extrem de redusa ,si dupa review-uri ,un sunet mai slab calitativ.
Daca vrei un SH mai deosebit cauta produse Luxman(din perioada de dinainte de a fi preluati de Alpine) sau Sansui.

Edited by edigee, 30 April 2016 - 09:26.


#101
anniculae

anniculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2010
NAD 325 am eu si e un amplificator foarte bun la banii lui.
Am avut ocazia sa il ascult in paralel cu modelul mai nou 326, dar 325 mi s-a parut ca e putin mai puternic desi in specificatii par identice.
Probail se faceau lucruri mai serioase acum 10 ani decat acum 5.
Gasesti ambele modele pe piata SH cu preturi intre 500 si 1000 de lei.

Harman Kardon de asemena au cateva modele foarte bune care ar merita asculate: 680;970;980

Yamaha AS500 nu mi-a placut, suna prea tipator pentru urechile mele.

Edited by anniculae, 30 April 2016 - 20:21.


#102
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si va spun Hristos a inviat !

Un Paste fericit si linistit alaturi de cei dragi !

#103
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare dragi colegi. Cu o scurtă întrebare vă deranjez. Merita un amplificator Akai AM U 55, 600 de lei? Sau, macar merită?

#104
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Posteuxirius, on 05 mai 2016 - 23:13, said:

Salutare dragi colegi. Cu o scurtă întrebare vă deranjez. Merita un amplificator Akai AM U 55, 600 de lei? Sau, macar merită?
Nu prea ,la vechimea aia. Plus ca la Akai punctul cel mai slab(de fapt singurul) au fost amplificatoarele. mai ales ca ei au fost printre primii ce au introdus "hibrizii" cu stick-uri(integrate) pe partea finala. Oricum la orice scula de vechimea aia ii trebuie facuta recap. Numai condenasatorii ,fara aia de filtraj ,te pot duce pe la 100 RON. Plus manopera ,daca nu te pricepi singur la astfel de operatiuni. Mai sunt si de curatat contacte plus alte chestii.

Edited by edigee, 05 May 2016 - 23:48.


#105
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007
Salutare !
Am si eu o intrebare pentru cei care stiu mai multe despre aparatele Fisher.
Am vazut de curand o piesa din linia Fisher 960 (eq). Mi-a placut foarte foarte mult.
Credeti ca merita sa investesc in aceasta linie (amplituner, eq, deck): ma refer la fiabilitate si in special la sunet.
Multumesc.

#106
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Nu prea.
Ce ai face cu un deck din ala ,mai ales ca se gasesc modele mult superioare de la alte firme ,si un eq?

#107
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

View Postedigee, on 24 mai 2016 - 13:35, said:

Nu prea.
Ce ai face cu un deck din ala ,mai ales ca se gasesc modele mult superioare de la alte firme ,si un eq?

Cu deck-ul poate nu, mai ales ca mai am doua (Siemens si Sansui). Insa dupa un egalizator ma uitam pentru a-l integra in lantul audio pe care il am acum. Am citit ca sunt pareri pro si contra acestor eq si ca se recomanda ca lantul audio sa fie cat mai simplu si cat mai scurt pentru a nu altera sunetul. As vrea totusi sa incerc insa ma da inapoi pretul. Un Eq Fisher 960 la SH bineinteles este  undeva intre 800-900 lei, ceea ce mi se pare foarte mult pentru un test. Nu as da acesti bani decat daca intr-adevar as avea satisfactia unui sunet imbunatatit.
Aveti vreo recomandare de eq-uri care sa faca treaba buna insa sa fie si mai accesibile la pret pe piata sh ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate