Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

DIGI MOBIL ieftineste abonamentele

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007
Asta cu TVA-ul la ratele telefoanelor poate ne lămurește Digi Helper.

#74
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Eu cred ca rata ramine aceeasi pentru ca telefonul l-ai cumparat cind era TVA-ul de 24%. Pretul de atunci al telefonului a fost impartit in 12 rate egale. Si eu am telefon cumparat cu cardul de cumparaturi si e normal sa nu scada nici o rata.
Iar sms-ul e normal sa aiba 24% pentru ca a fost trimis in luna noiembrie. Si pe urmatoarea factura vei avea sms-uri si apeluri taxate tot cu 24.

Edited by blue74lion, 08 January 2016 - 12:29.


#75
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Pe factura lunii Ianaurie sunt emise servicii cu tva 20% si echipamente (telefoane etc.) cu 24%.

- abonamentele pentru Ianuarie vor avea 20% TVA
- convorbirile efectuate in Noiembrie si Decembrie vor avea TVA 24%
- ratele pentru telefoanele luate inainte de 1 Ianuarie 2016 vor avea in continuare, pana la finalul ratelor tva de 24%, fiind vandute in rate egale.
- echipamentele vandute incepand cu Ianuarie 2016, vor avea aplicat noul TVA 20%

Edited by DIGI_Helper, 08 January 2016 - 12:29.


#76
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 26.02.2010
Telefonul a fost achizitionat la momentul x cu tva 24%. Traficul efectuat pana la sfarsitul anului se factureaza cu tva 24%.

#77
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
E logic dar unii sint mai iuti de tastatura decit de minte.

Edited by baducu, 08 January 2016 - 12:26.


#78
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce conteaza cand a fost achizitionat telefonul???
dupa 01.01, TVA 24 % nu mai exista!!! e ilegal!!!... nu aplicam TVAul dupa cum vrem sau ni s epare noua!!!
asta pentru cine intelege ce e TVAul, cum arata si unde doarme noaptea!!!


iar la abonamente e fix invers!!!
daca am cotractat un abonament de x € TVA inclus, pai nu ma intereseaza cat e TVAul... eu voi plati mereu x€ la cursul din ziua facturarii!!!

nu e nici logic, nici legal... stai sa vezi ce sapuneala fac cu ei Posted Image

Quote


Eu cred ca rata ramine aceeasi pentru ca telefonul l-ai cumparat cind era TVA-ul de 24%
de acord sa ramana aceeasi rata!!!... nu si TVAul

let me explain!!!
eu sunt reseller, da? am cumparat produse la care am platiti TVA 24% si pe care le ravand acum cu TVA 20%
asta e situatia!!!... voi recupera mai greu TVAul... n-am ce sa fac!!!

nu conteaza cand cum si in ce conditii vinzi ce vinzi!!! conteaza data de pe factura!

cum s-a pus problema si la stornari!!!... am platit o suma ca si avans? cu tva 24%? ei, in caz de stornare, se returneaza suma + TVA 20%!

Edited by Nero-d, 08 January 2016 - 12:59.


#79
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Si daca iti evidentiaza un TVA de 20% pe facturi, iar diferenta de 4% ti-o include in categoria "Trafic telefonie mobila", marind putin nr de SMS-uri, nu-i asa ca platesti tot atat si nu te plangi pe aici? Incercam sa spun ca oricum ar fi, furnizorul are grija sa nu iasa pe pierdere. A, ca sa nu mai discutam despre faptul ca o reducere de 4% a TVA la factura totala de la RDS inseamna fix nimic. Nu-ti iei decat o punga de pufuleti cu diferenta aia...

#80
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pui TVAul cat vrei tu sau cat prevede legea???

#81
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
E complicat cu tva-ul. Totuși operatorul a plătit un tva de 24% urmând sa îl recupereze de la clientul final. Oricum nu sunt sigur și un contabil ne poate explica mai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate