Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

DIGI MOBIL ieftineste abonamentele

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
Al_koholic

Al_koholic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.06.2007
Digi nu a emis facturile incalcand o clauza contractuala care spune ca facturarea se face lunar. In mod normal ca factura sa fie corecta trebuie ca pentru serviciile prestate pana la 31.12 sa aplice TVA de 24% iar pentru serviciile de dupa 01.01.2016 sa aplice TVA de 20 %. In cel mai bun caz pentru perioada de pana in 31.12 aplica o reducere de 4% la TVA, reducere specificata separat pe factura, daca chiar vor sa faca un "bine" clientilor.
Daca as fi persoana juridica le-as refuza factura pentru ca nu mi-au emis-o in luna decembrie

Edited by Al_koholic, 02 January 2016 - 10:52.


#56
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
pe bune? :)) asta da logică și corectitudine!

#57
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.09.2006
Da. Logică de Al Bundy! Posted Image

Attached Files


Edited by Syneweap, 02 January 2016 - 11:44.


#58
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
De ce nu le refuzi? Esti de rasul curcilor,frate! Dupa ce omu' iti face un bine tu mai faci si pe intransigentul...

#59
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

View PostAl_koholic, on 02 ianuarie 2016 - 10:51, said:

Digi nu a emis facturile incalcand o clauza contractuala care spune ca facturarea se face lunar. In mod normal ca factura sa fie corecta trebuie ca pentru serviciile prestate pana la 31.12 sa aplice TVA de 24% iar pentru serviciile de dupa 01.01.2016 sa aplice TVA de 20 %. In cel mai bun caz pentru perioada de pana in 31.12 aplica o reducere de 4% la TVA, reducere specificata separat pe factura, daca chiar vor sa faca un "bine" clientilor.
Daca as fi persoana juridica le-as refuza factura pentru ca nu mi-au emis-o in luna decembrie
Factura pentru serviciile prestate pana la data de 31.12.2015 a fost emisa in data de 18.11.2015 cu tva de 24% avand termen de plata 31.12.2015.

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteu-DECEBAL, on 02 ianuarie 2016 - 10:35, said:

DIGI nu a emis facturile in Decembrie ca sa faca clientilor un bine. Oare care din operatorii care-i lauda unii pe aici au mai facut asa?
Glumesti nu ? 1-2 lei un bine ? :)

#61
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
Facturile pe decembrie au fost emise și probabil plătite deja de majoritatea clienților. Digi factura până lună trecută cu o lună în avans

#62
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
cert e ca românașului nostru orice i-ai face ,tot nemulțumit este!

#63
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
GESTUL CONTEAZA. Si nu e vorba de un leu-doi.

#64
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu stii bine.
Factura cu abonamentul pe decembrie s-a emis pe 18 noiembrie si a inclus costul suplimentar pe octombrie.
Factura cu abonamentul pe ianuarie se va emite pe 4-5 ianurie si va include costul suplimentar pe noiembrie.
Factura cu abonamentul pe februarie se va emite pe 18 ianuarie si va include costul suplimentar pe decembrie.

Edited by danutz1, 02 January 2016 - 15:38.


#65
Dz3ck

Dz3ck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 28.12.2015

View Posteu-DECEBAL, on 02 ianuarie 2016 - 15:27, said:

GESTUL CONTEAZA. Si nu e vorba de un leu-doi.
la cati abonati are strangeau cateva milioane de lei...:)))

View Posteu-DECEBAL, on 02 ianuarie 2016 - 15:27, said:

GESTUL CONTEAZA. Si nu e vorba de un leu-doi.
la cati abonati are strangeau cateva milioane de lei...:)))

#66
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
Concret, din punct de vedere juridic, din 2016 vor intra in vigoare o serie de dispozitii legislative tranzitorii care vor cauza probleme agentilor economici, asemanatoare celor intampinate in iulie 2010, atunci cand cota TVA a fost majorata de la 19% la 24%. In momentul reducerii cotei de TVA vor exista anumite operatiuni/tranzactii aflate in curs de desfasurare, motiv pentru care agentii economici vor trebui sa studieze aceste dispozitii tranzitorii pentru a stabili in mod corect care va fi cota de TVA care se va aplica operatiunilor respective.
Din punct de vedere operational, agentii economici sunt nevoiti sa demareze actiunile necesare pentru actualizarea programelor informatice, a programelor de contabilitate sau a softurilor caselor de marcat, avand la dispozitie aproximativ trei luni pentru a pune la punct toate detaliile.
Cu toate acestea, aceste modificari implica anumite costuri care de multe ori sunt semnificative. In functie de programul informatic folosit, costurile cu actualizarea pot atinge sume destul de mari.
Nu e usoara trecerea la TVA 20% exista posibilitatea ca pentru costurile suplimentare din decembrie-noiembrie, sa se emita factura cu TVA 24%. Dar ramane de vazut.

#67
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010

View Postdanutz1, on 01 ianuarie 2016 - 11:25, said:

Nu mai bine iti mai pui tu un pahar si lasi economia deoparte?
Cand ai sa intelegi ce inseamna TVA inclus poate atunci o sa-ti dai seama ca nu aveau nicio obligatie de a reduce preturile.

În exemplul dat de tine, nici benzinăriile nu aveau dreptul sa reducă tva-ul, nici supermarket-urile, nici ceilalți furnizori de echipamente electrice, magazine de haine, ca și ei au preturile finale cu tva inclus.

As prefera, ca digi sa emită factura la începutul lunii, cu scadenta în 25 zile, mi se pare aiurea sistemul lor de facturare, mereu apare cate doua sold-uri, cel nou și cel vechi.

#68
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu ai inteles. TVA-ul se reduce obligatoriu pentru toti.
Dar fiecare poate ajusta pretul fara TVA astfel incat reducerea TVA-ului sa nu scada pretul final.

Pentru ca ei au suportat cresterea de TVA de la 19 la 24% in 2010 (adica au scazut preturile de baza astfel incat cresterea de TVA sa nu se vada in pretul final) la fel de bine puteau face si acum, doar ca in sens invers. Si era perfect legal.

Atunci de ce nu ai comentat ca nu au crescut preturile, nu era obligatorie si pentru ei cresterea TVA-ului?

Edited by danutz1, 03 January 2016 - 10:07.


#69
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Am mai spus-o, ca in 2010, rds-ul a suportat cresterea tva-ului si nu m-ar fi deranjat daca nu le-ar fi scazut. Dar exista o diferenta fata de 2010, rds-ul a schimbat toata oferta de abonamente, nu mai este identica.

#70
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
frate, deci nu inteleg :)
azi am primit factura emisa pe 04.01
are si TVA de 20% si de 24%
pai cum pixda ma-si unul alb si unul negru?!?

vad ca diferenta la curs n-a fost intre 20-21.12 si 04.01

#71
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
TVA de 20% este pentru abonamentul pe ianuarie iar TVA 24% pentru convorbirile din luna noiembrie. Cel putin la mine asa este

#72
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am tva 24% la rata pentru telefon!
si la un SMS cu valoare adaugata!
am crezut ca nu mai exista TVA 24% pe vreo factura dupa 01.01! si mi se pare un pic dubios!!!

Edited by Nero-d, 08 January 2016 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate