Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

DIGI MOBIL ieftineste abonamentele

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Al_koholic

Al_koholic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.06.2007
A ieftinit o laie rcs-ul. Ma mir ca nu scrieti si cand trage unguru' un parzt, ca deh, va parfumeaza sala de sedinte.
Trebuie sa fii cel putin..... ca sa scrii ca in conditiile in care printr-o hotarare de guvern a scazut taxa perceputa de STAT un furnizor de serviciu a scazut abonamentul.Doamne fereste!

#20
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu mai bine iti mai pui tu un pahar si lasi economia deoparte?
Cand ai sa intelegi ce inseamna TVA inclus poate atunci o sa-ti dai seama ca nu aveau nicio obligatie de a reduce preturile.

#21
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
Reclama e sufletul comertului. Nu?

#22
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Sã vedem ceilalți operatori care au tva inclus vor ieftinii abonamentele sau vor rãmâne la același pret

#23
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

View Postandreic, on 01 ianuarie 2016 - 10:29, said:

Toti operatorii vor scadea tva-ul cu 4% ca sa ajunga la 20, prin urmare toti vor "ieftini" Posted Image Eu sper sa scada si Google-ul ca vad ca a ramas la fel... au uitat Posted Image
daca eu am 12e tva inclus  cum scad preturile? :)

View Postmadalinmdl1, on 01 ianuarie 2016 - 11:28, said:

Să vedem ceilalți operatori care au tva inclus vor ieftinii abonamentele sau vor rămâne la același pret
raman la fel , se ieftinesc doar daca scade iepuroiu in greutate :)

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanutz1, on 01 ianuarie 2016 - 11:25, said:

Cand ai sa intelegi ce inseamna TVA inclus poate atunci o sa-ti dai seama ca nu aveau nicio obligatie de a reduce preturile.
Baza poate sa varieze dupa cum vrea vanzatorul, nu ca e sau nu inclus TVA.

#25
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Uite, si altii deja muncesc din greu sa le scada.
Attached File  Untitled.png   350.52K   158 downloads

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

andreic, on 01 ianuarie 2016 - 10:29, said:

Eu sper sa scada si Google-ul ca vad ca a ramas la fel... au uitat Posted Image

TVA scade doar daca dezvoltatorul plateste taxele in Ro. Google taxeaza cu TVA-ul din tara de origine a dezvoltatorului din cate stiu.

#27
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdanutz1, on 01 ianuarie 2016 - 11:22, said:

Cat timp TVA-ul era inclus in pretul abonamentelor, nu era deloc logic.
Scadeau TVA-ul la 20% si cresteau corespunzator pretul abonamentelor astfel incat pretul final sa nu se modifice.

Pentru ce sa creasca pretul abonamentelor? Ca sa faca apoi clientii reclamatie ca nu au scazut TVA-ul(nestiind ce mai exact ce a facut firma)?
Chestia e simpla: tu esti firma platitoare de TVA si ai un pret de baza pentru produsul/serviciul X... esti obligat sa ii aplici TVA-ul. Daca se modifica TVA-ul atunci ii aplici noul TVA. Simplu si la obiect.
Cresterea pretului de baza DOAR pentru ca TVA-ul a scazut NU e necesara si nici nu cred ca vrei sa iti faci publicitate negativa pentru asa ceva. Mai bine te dai mare ca ai scazut pretul cu 4%, nu? Sunt cateva firme destul de mari care isi fac acum publicitate pe tema asta Oricum, multi vor creste preturile in curand si nu se va mai simti scaderea TVA-ului. Exact cum s-a intamplat cand a scazut tva-ul la produse alimentare.

View Postdanutz1, on 01 ianuarie 2016 - 11:22, said:

Dar si-au asumat cresterea de TVA in 2010 iar acum, desi nu erau obligati, au scazut preturile.
Tu cred ca nu te-ai trezit din betie. Nici o firma nu si-a asumat cresterea TVA-ului. Firmele au fost si sunt obligate sa aplice TVA-ul indiferent cum se modifica, daca ele sunt platitoare de TVA.

Repet: aici NU e vorba de cresterea sau scaderea PRETULUI DE BAZA. Avand in vedere ca valoarea TVA-ului s-a schimbat, acum se aplica NOUL TVA. :)

View PostAlexEn, on 01 ianuarie 2016 - 11:48, said:

TVA scade doar daca dezvoltatorul plateste taxele in Ro. Google taxeaza cu TVA-ul din tara de origine a dezvoltatorului din cate stiu.
Nu stiu daca e chiar asa... Din cate imi amintesc, UE a dat o lege prin care, in cazul unei tranzactii firma-persoana, se va aplica TVA-ul din tara platitorului(persoanei).Cel putin eu asa am vazut cand am platit niste facturi la o firma din SUA, au aplicat TVA-ul din RO. Nu stiu cum face Goagal, nu am platit nimic la ei pana acum :)

#28
Silver456789

Silver456789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 01.11.2014
Doamne, ce de preturi cu virgula.  Ametesc! Stai sa aduc sacul cu monede.

http://www.rcs-rds.r...net-mobil-stick

#29
Silver456789

Silver456789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 01.11.2014

View Postdanutz1, on 01 ianuarie 2016 - 11:33, said:

Uite, si altii deja muncesc din greu sa le scada.
Attachment Untitled.png

Macar daca modifica site-ul... sa il modifice bine.


http://www.rcs-rds.r...?t=internet-fix

Rcs are doua preturi afisate.

#30
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
Scadearea de tva se va anula usor la cat urca cursul euro.

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca crestea TVA-ul si ramaneau la preturile actuale, insemna o ieftinire adevarata pentru clienti.

Oricum RDS plateste TVA...nu? Chit ca e inclus sau nu in pret! Nu au inventat ei roata...si marketing-ul!

Abonamentele lor le-a ieftinit statul, prin cota redusa de TVA!

@Initiator: te-ai gandit mult cand ai deschis topicul asta?Posted Image Posted Image Ca in mod similar se mai dechideau inca vreo n-spe mii de topicuri cu subiectul ieftinire a ceva, orice marfa sau serviciu!

Edited by arab, 01 January 2016 - 12:55.


#32
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009

View PostIonel1974, on 01 ianuarie 2016 - 10:27, said:

Cea mai buna companie de televiziune, internet, telefonie din tara! Ii apreciez. BRAVO Zoltán Teszári!

Nu neaparat cea mai buna, nesimtirea RDS-ului este mai mare de regula decat cea a Orange/Telekom/Vodafone, insa tarifele fiind mult mai mici, se compenseaza... adica nu-ti mai vine sa comentezi cand platesti 5 euro pe un serviciu care in partea cealalta costa triplu. Mi-ar placea sa mai intre un operator pe piata si sa vina cu oferte bune...

#33
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Faptul ca ti s-a refuzat tie un lucru nu stiu de ce trebuie sa te transforme pe tine in hater si sa negi orice e vorba despre DIGI.

#34
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Atunci hai sa-i pupam in fund si sa acceptam toate abuzurilor lor, numai pentru ca au tarife mai mici decat concurenta...
Daca am avea salarii mai mari nu s-ar duce nici naiba la RDS, cine are bani isi permite Orange sau Vodafone care trebuie sa recunosti, ofera servicii de calitate si foarte important, angajatii lor sunt capabili, nu incompetenti ca aia de la Digi.

#35
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

View Postlex2010, on 01 ianuarie 2016 - 13:15, said:

Atunci hai sa-i pupam in fund si sa acceptam toate abuzurilor lor, numai pentru ca au tarife mai mici decat concurenta...
Daca am avea salarii mai mari nu s-ar duce nici naiba la RDS, cine are bani isi permite Orange sau Vodafone care trebuie sa recunosti, ofera servicii de calitate si foarte important, angajatii lor sunt capabili, nu incompetenti ca aia de la Digi.
Arunca un ochi si pe ariile Vodafone si Orange sa vezi si acolo parerile utilizatorilor despre angajatii "bine pregatiti" ;)B)

#36
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postlex2010, on 01 ianuarie 2016 - 13:15, said:

Atunci hai sa-i pupam in fund si sa acceptam toate abuzurilor lor, numai pentru ca au tarife mai mici decat concurenta...
Daca am avea salarii mai mari nu s-ar duce nici naiba la RDS, cine are bani isi permite Orange sau Vodafone care trebuie sa recunosti, ofera servicii de calitate si foarte important, angajatii lor sunt capabili, nu incompetenti ca aia de la Digi.

Deja aberezi din cauza unui raspuns negativ. Cu alte cuvinte te comporti ca un copil. Stiu mai bine ca tine ce angajati sunt in companii si ce servicii se dau si ce echipamente se folosesc si iti zic simplu toti sunt la fel.
Ce ar fi sa te maturizezi putin si sa faci ce ai de facut. Adica sa mergi mai departe daca nu iti convine raspunsul primit nu sa te plangi pe toate ariile ce nesimtiti sunt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate