Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Va fi arestat Dl. Szõcs?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#433
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Aceeasi vorbarie goala de continut ! Aceeasi ducere in derizoriu .
Dar e o chestie foarte concreta spre deosebire de "Singurul proprietar este poporul roman indiferent de etnie."

Quote

Comunitatea aia traieste in Romania .Nu in maghiaria !
Du tu logica pe teritorii atat de absurd trase de par si apoi mira-te ca, vai, nu vor sa traiasca in Romania dolodoata!
Limba lor materna e maghiara, limba comunitatii in care isi duc traiul de zi cu zi e de departe maghiara. De ce negi realitatea?

#434
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:00, said:


In plus, "poporul roman indiferent de etnie" nu prea are sens.


Daca iti spun ca si Hagi sau Patzaichin fac parte din poporul roman resusesti sa pricepi sau sa aiba sens pentru tine ?
Sau necesita si alte explicatii mai detaliate ca pentru ....copii?

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:07, said:

apoi mira-te ca, vai, nu vor sa traiasca in Romania dolodoata!

Pai cine ii tine cu forta ?

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:07, said:

De ce negi realitatea?
Realitatea este Romania ! Sau nu reusesti sa pricepi realitatea asta ?

#435
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Daca definesti poporul roman ca fiind toti cetatenii Romaniei produci doar o logica circulara.

#436
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:10, said:

Daca definesti poporul roman ca fiind toti cetatenii Romaniei produci doar o logica circulara.
Dar cine sunt toti cetatenii Romaniei dupa logica ta necirculara ?
Sau poporul roman e si asta abstract dupa tine ?
Nu stiu cum dracu tot ce este romanesc este abstract dupa tine si ce este maghiar devine solid si palpabil .

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 17:12.


#437
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Pai cine ii tine cu forta ?
Bucatica aia din Constituitie pe care iti tot place tie sa o aduci din discutie. Bine, stiu ca tu ai pretentia sa plece ei de acasa, dar nu se poate asa, ca e casa lor!

Quote

Realitatea este Romania !
Si imi reprosezi mie vorbaria lipsita de continut?

#438
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:12, said:

Bucatica aia din Constituitie pe care iti tot place tie sa o aduci din discutie.
Constitutia nu tine pe nimeni cu forta in Romania .
Lasa vrajelile pentru altii!

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 17:14.


#439
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Dar cine sunt toti cetatenii Romaniei dupa logica ta necirculara ?
sau poporul roman e si asta abstract dupa tine ?
Nu stiu cum dracu tot ce este romanesc este abstract dupa tine si ce este maghiar devine solid si palpabil .
Poporul roman e format din romani. Nu din maghiari, nu din rromi, nu din lipoveni, nu din aromani, oricat de cetateni romani ar fi astia.
Unii se simt si, si, aia mai destupati la minte, dar asta e altceva.

#440
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:13, said:

ca e casa lor!

Cladita pe genocidul  impotriva romanilor !

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:14, said:

Poporul roman e format din romani. Nu din maghiari, nu din rromi, nu din lipoveni, nu din aromani, oricat de cetateni romani ar fi astia.

Ai carente grave la definitia unui popor. mai citeste ,mai informeaza-te !

#441
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

 Daco_Get, on 13 aprilie 2017 - 17:13, said:

Constitutia nu tine pe nimeni cu forta in Romania .
Lasa vrajelile pentru altii!
Chiar nu poti discuta civilizat? Sper ca "lasa vrajelile pentru altii" nu ti se pare civilizat
Ma refer la bucatica aia din Constitutie care zice ca statul roman e indivizibil.
Inca o data, tu vrei sa plece, sa isi paraseasca casele, pamanturile stramosesti. Si ai tupeul (sa ma cobor si eu la nivelul asta) sa pretinzi ca nu ii tine nimeni cu forta!

Quote

Ai carente grave la definitia unui popor. mai citeste ,mai informeaza-te !
Ok, fie ca tine. Cetatenii Romaniei sunt toti parte a poporului roman. Si Romania e stat national. Iar cu tine se poate discuta pe subiectul asta. :)

#442
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:17, said:

Chiar nu poti discuta civilizat? Sper ca "lasa vrajelile pentru altii" nu ti se pare civilizat

Pai cind imi spui ca Constitutia Romaniei tine pe cineva cu forta in Romania mi se pare ca e o insulta si o bataie de joc !
Tie nu ?

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:17, said:

Inca o data, tu vrei sa plece, sa isi paraseasca casele, pamanturile stramosesti.
Daca nu le place Romania !
Iar asta cu paminturile stramosesti las-o mai moale . Ti-am explicat cum e cu hotul si cu uzufructul hotiei !

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:17, said:

Ok, fie ca tine.

Nu este ca mine .Asa este sintagma  unanim acceptata peste tot in lume . Ca tu nu o stii e alta gisca in alta traista . Nu imi faci vreo favoare mie sa accepti adevaruri universal recunoscute !
E ca si cum mi-ai spune Bine fie..apa e uda !

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:17, said:

Iar cu tine se poate discuta pe subiectul asta. Posted Image
Sunt lucruri negociabile si lucruri care nu pot fi negociabile!

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 17:23.


#443
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Constitutia nu tine pe nimeni cu forta in Romania .
Absolut, de aceea au plecat cam 4.5 Milioane dupa '89
Cred ca aici ar trebui deja sa spunem: „Don’t Feed The Troll“


[ https://i.gyazo.com/a3621e029e4a4277ecf00ab63482cb3c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static.giga.de/wp-content/uploads/2016/06/troll-shutterstock_171496061-rcm992x0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 13 April 2017 - 17:32.


#444
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Mai Daco_Get, trebuie sa intelegi ca si aia tot oameni ca si noi sunt, Unii mai buni, altii mai rai, oameni ca toti oamenii. Si pe deasupra si foarte asemanatori noua. Eu personal nu pot accepta incrancenarea cu care nu le recunoastem faptul ca vorbesc alta limba. Spui ca pot pleca oricand? Pai asa pot pleca oricand si romanii care se simt nu stiu cum traind in comunitatile alea. Ba chiar lor le-ar fi mai usor, ca ar pleca in aceeasi tara. Si nu, te rog sa nu imi spui ca cetatenii romani de etnie romana sunt mai importanti (dpdv al statului roman) decat cetatenii de etnie maghiara! Vezi de ce e gaunoasa rau abordarea asta?

Edited by catalina1, 13 April 2017 - 17:35.


#445
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 16:29, said:

Mesajele astea nu sunt scrise de moderator, sunt scrise de user.
Cool, deci pot sa dau report catre moderator sa pedepseasca userul pentru sustinerea publica a unor ilegalitati! :D

#446
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:35, said:

Mai Daco_Get, trebuie sa intelegi ca si aia tot oameni ca si noi sunt,
Ar trebui sa le spui lor asta ca nu romanilor le pute de maghiar i ci maghiarilor el pute si nu incap de romani si Romania .
Cu toate ca daca ar romanii s-ar fi comportat asa cum s-au comportat sau cum se comporta ei acum nu ar mai fi picior de etnic maghiar in Romania .
Dar nu ,romanii sunt prea prosti prea echilibrati  si infestati de boala bunului simt ca sa faca ce li s-a facut lor !

 catalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:35, said:

Pai asa pot pleca oricand si romanii care se simt nu stiu cum traind in comunitatile alea.
Nu iti  fa probleme ca se lucreaza din greu la purificarea etnica si la alungarea romanilor din regiunile controlate de maghiari .Probabil ,daca nu se face nimic in sensul asta iti vei vedea visul cu ochii si romanii vor fi eliminati 100% de pe pamintul romanesc aflat sub control etnic maghiar !

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 18:03.


#447
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,031
  • Înscris: 11.07.2016

 Esticul, on 13 aprilie 2017 - 09:50, said:

japița cu tricolor, Sabina Elena, are familia din Bucovina). Eu am un prieten român ardelean care trăiește la Sfântu-Gheorghe, dar nu s-a plâns de așa ceva. E adevărat tipul provine dintr-o localitate cu jumi-juma, români și maghiari (nu secui).

In acelasi limbaj pe care-l folosesti, pot sa-ti spun ca  tu esti o japita mai mare, cu tricolor, doar ca tricolorul tau e verde-alb-rosu.
Si eu am rude in Sf. Gheorghe, (nascuti in Sf. Gheorghe) si parca se mai plang din cand in cand si in partile esentiale: joburi unde ti se cere maghiara, imposibilitatea ca etnic roman sa lucrezi in administratie, chestii de-astea....

#448
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
@daco_get
care e cetatenia oamenilor din sfantu gheorghe? dar a celor care lucreaza in primarie? de ce conduce psd-ul romania? unde sunt cei mai multi pesedisti? cine trebuie sa-i impinga pe oamenii "potriviti" sa munceasca in primaria respectiva? exista dreptul de a alege?

trebuie sa existe niste valori fundamentale comune care pot face obiectul unei discutii, intelegeri. de ce crezi ca e mai important ce ne diferentiaza decat cele in care ne asemanam? stii care e partea buna? si daca tai toate florile, primavara tot vine.
toate grupurile de oameni, toate etniile, au parte de...nelinistitii lor, tu esti dovada. pentru cei mai multi viata e frumoasa, pentru cei mai multi nu exista rasa, culoare sau etnie in schimb exista oameni buni, oameni rai sau indiferenti, fiecare cu motivatia lui.

Edited by morenno, 13 April 2017 - 18:04.


#449
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017

 WestPoint, on 13 aprilie 2017 - 17:30, said:

Absolut, de aceea au plecat cam 4.5 Milioane dupa '89
Cred ca aici ar trebui deja sa spunem: „Don’t Feed The Troll“


[ https://i.gyazo.com/a3621e029e4a4277ecf00ab63482cb3c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static.giga.de/wp-content/uploads/2016/06/troll-shutterstock_171496061-rcm992x0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La munca, la munca....am plecat la munca.


Confuzie cu morreno.

Edited by fmm_d, 13 April 2017 - 18:07.


#450
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 morenno, on 13 aprilie 2017 - 18:01, said:


..pentru cei mai multi nu exista rasa, culoare sau etnie in schimb exista oameni buni, oameni rai sau indiferenti, fiecare cu motivatia lui.

Nu stiu cum normele astea trebuie sa se aplice si sa fie aplicate doar romanilor dar cind e vorba de maghiari ele nu se mai aplica .
Ba mai esti si acuzat ca vrei sa ii supui acelorasi norme ! Culmea..dom-le :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate