Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Va fi arestat Dl. Szõcs?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#415
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

În judeţele Covasna, Harghita şi parţial Mureş din mijlocul României – pământ natal al poporului român – cu cea mai mare densitate de cetăţi dacice
şi castre romane după Ţara Haţegului – se produce un fenomen antieuropean de enclavizare nemaiîntâlnit în Europa. Comunitatea maghiară se transformă
într-o masă etnică închisă, blocată între propriile frontiere mentale, obsesiv segregaţioniste.

Acesti indivizi care se cred unici "pământ natal al poporului român" nu merita atentie.
Acel pamint, nu a fost, si nu este nici acuma, pământul natal numai ai românilor ci este si a fost intodeuna pământul natal a mai multor etnii.
Cit despre cetăţi dacice şi castrele romane, ce sa mai spun...devenim extrem offtopic.
Parca era vorba de Dl. Szőcs nu de tema prefarata a colegului Daco_Get de bashing.

Edited by WestPoint, 13 April 2017 - 15:52.


#416
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWestPoint, on 13 aprilie 2017 - 15:49, said:

Acel pamint, nu a fost, si nu este nici acuma, pământul natal numai ai românilor ci este si a fost intodeuna pământul natal a mai multor etnii.

Cat timp etniile convietuiesc in pace si au buletin romanesc, totul este sub control.

#417
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,904
  • Înscris: 21.04.2011
@Daco_Get

Quote

Se impune adoptarea unor norme legale clare, imperative şi lipsite de echivoc care să garanteze, sub sancţiune, înlăturarea abuzurilor autorităţilor locale comise în aplicarea legii pe principiul că „ceea ce nu este interzis de lege înseamnă că este permis”.
In afara de chestia asta absurda, dar amuzanta, eu nu am vazut acolo exemple concrete. Nu despre asta era vorba?

#418
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Da asta ar fi idealul....

Quote

Quote
Se impune adoptarea unor norme legale clare, imperative şi lipsite de echivoc care să garanteze, sub sancţiune, înlăturarea abuzurilor autorităţilor locale comise în aplicarea legii pe principiul
că „ceea ce nu este interzis de lege înseamnă că este permis”.

Da, exact respectarea acestuia am fi avut nevoie la Cluj pentru tablele bilingve, dar Boc nu le-a respectat.
Demult ar fi trebuit sa scrie si in maghiara si germana Cluj.
Ups...sau se vrea legea numai pe sens unic?

Edited by WestPoint, 13 April 2017 - 15:59.


#419
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostWestPoint, on 13 aprilie 2017 - 15:49, said:

Acesti indivizi care se cred unici "pãmânt natal al poporului român"
Sa ridice mâna sus popoarele care nu și-au fãcut etnogeneza în Europa! :D

#420
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,904
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgarett, on 13 aprilie 2017 - 15:44, said:

Posted Image
Am citit de 3 ori fraza și tot n-a căpătat sens! Posted Image
Intelege ca daca ei vor sa se separe de Romania nu inseamna ca vor sa ocupe Romania.
Ce o fi atat de greu de priceput? Dorinta de autonomie sau chiar de separare totala nu inseamna dorinta de a ocupa. De fapt, ce inseamna a ocupa? Ce inseamna ca niste cetateni romani, aici de sute si sute de ani, doresc separare (la un nivel mai scazut sau mai ridicat)? Ocupare? Ce sa ocupe? Bucatica de tara care oricum e a lor?

View Postgarett, on 13 aprilie 2017 - 15:55, said:

Sa ridice mâna sus popoarele care nu și-au făcut etnogeneza în Europa! Posted Image
Asa, si?

#421
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postgarett, on 13 aprilie 2017 - 15:55, said:

Sa ridice mâna sus popoarele care nu și-au făcut etnogeneza în Europa! Posted Image

Vorbim de Ardeal unde s-a stabilit foarte clar: Transilvania sunt mai apropiati de austrieci si germani decat de romanii din restul tarii!
Deci, lucrurile trebuiesc sa fie clare.

Quote

”În analiza noastră mitocondrială, am observat o distribuție uniformă a majorității haplogrupurilor între provinciile românești, populațiile din Țara Românească,
Moldova și Dobrogea având tendința să se grupeze împreună în cadrul populației slave, conform unor diagrame matematice la scală multidimensională,
în timp ce Transilvania a fost mai strâns legată la populațiile din Europa Centrală.
Am confirmat fluxul de gene din sud-vestul Asiei, pe baza unor indici de diferențiere a populației în funcție de structura genetică (FTS), strict în cazul Dobrogei,
iar acest rezultat ar putea fi ușor explicat prin influența mai mare din Asia în această zonă de-a lungul istoriei.
http://adevarul.ro/l...27cf/index.html

Pentru mine asta este mai valabil, decit niste supozitii si probabilitati si mituri privind trecutul antic nedovedit pina acuma.

Edited by WestPoint, 13 April 2017 - 16:09.


#422
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 15:55, said:

@Daco_Get

In afara de chestia asta absurda, dar amuzanta, eu nu am vazut acolo exemple concrete. Nu despre asta era vorba?
Stiu ca nu vezi. Ar fi si culmea sa vezi discriminarea . Ce te-ai face tu daca ai descoperi ca ea exista si se manifesta pregnant ,sovin si extremist ?

Raportul de 100% angajati etnici maghiari la primaria din Sf Gheorghe in conditiile in care 25 % din populatie este de etnie romana ti se pare relevant pentru discriminarea romanilor ? Ca sa iti specific mai clar: Din  15.000 de romani din Sf Gheorhe => 0 sunt angajati in Primarie
Sau romanii is prea prosti pentru a ocupa posturi in Primaria Sf Gheorghe ?

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 16:25.


#423
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 15:57, said:

Ce o fi atat de greu de priceput? Dorinta de autonomie sau chiar de separare totala...
E "nitel" ilegalã...
Anticonstitutionalã etc
OK, poate cã în calitate de persoanã privatã poți considera legalitatea ca fiind "opționalã" dar în calitate de moderator ar trebui sã fii mai reticentã în astfel de declarații!
Susține Softpedia activitãți ilegale împotriva ordinii constituționale?
Sunt de-a dreptul șocat! :D

#424
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWestPoint, on 13 aprilie 2017 - 16:07, said:

Vorbim de Ardeal unde s-a stabilit foarte clar: Transilvania
Foarte clar s-a stabilt : Transilvania este Romania!

#425
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,904
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Stiu ca nu vezi. Ar fi si culmea sa vezi discriminarea . Ce te-ai face tu daca ai descoperi ca ea exista si se manifesta pregnant ,sovin si extremist ?
Am zis ca nu am vazut acolo exemple concrete. Si oricum nu am negat niciodata ca nu ar exista incidente punctuale sau diverse probleme. Eu ma lupt cu gravitatea pe care o afisezi tu.

Quote

Raportul de 100% angajati etnici maghiari la primaria din Sf Gheorghe in conditiile in care 25 % din populatie este de etnie romana ti se pare relevant pentru discriminarea romanilor ? Ca sa iti specific mai clar: Din  15.000 de romani din Sf Gheorhe => 0 sunt angajati in Primarie
Sau romanii is prea prosti pentru a ocupa posturi in Primaria Sf Gheorghe ?
Sau poate prea destepti Posted Image
Or fi toti rude intre ei, na! Acum serios, de parca nu ar fi peste tot la primarii angajari pe orice alte criterii in afara de competenta. Crezi ca e mai bine ca isi angajeaza unul nepoate daca nepoata e romanca? Ce exemplu ai gasit si tu... Nu mai au loc romanii de pilele lor, ca au acaparat maghiarii primaria...

View Postgarett, on 13 aprilie 2017 - 16:26, said:

E "nitel" ilegală...
Anticonstitutională etc
OK, poate că în calitate de persoană privată poți considera legalitatea ca fiind "opțională" dar în calitate de moderator ar trebui să fii mai reticentă în astfel de declarații!
Susține Softpedia activități ilegale împotriva ordinii constituționale?
Sunt de-a dreptul șocat! Posted Image
Pai nu neg ca e ilegala (e stupid, dar asa zice legea). Eu neg doar ca e diferita de "a ocupa". De ce schimbi subiectul?

Mesajele astea nu sunt scrise de moderator, sunt scrise de user.

Edited by catalina1, 13 April 2017 - 16:29.


#426
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWestPoint, on 13 aprilie 2017 - 15:49, said:

Acel pamint, nu a fost, si nu este nici acuma, pământul natal numai ai românilor ci este si a fost intodeuna pământul natal a mai multor etnii.


A fost a mai multor etnii datorita ocupatiei,crimelor maghiarizarii si stapinirii straine.

De fapt el este Romanesc si atit ! Ca urmasii ocupatorilor si a stapinilor peste romani s-au nascut aici ,asta nu insemna ca pamintul nu mai este romanesc sau ca si-a schimbat proprietarul.
Hotul nu devine niciodata proprietar pe ceea ce fura indiferent cite generatii trec si de cit timp se bucura de uzufructul furtului .
Asa cum un chirias nu devine proprietar indiferent cit sta in chirie intr-o casa !

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 16:29, said:

Or fi toti rude intre ei, na! .
Acuma pricep de ce nu vezi discriminarea si sovinismul maghiar ! !

Ti se pare ca e o o gluma,vreo distractie pentru romanii din zona controlata etnic de maghiari.

Clar ,cer prea mult de la tine.

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 16:33.


#427
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,904
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Acuma pricep de ce nu vezi discriminarea si sovinismul !
La modul cel mai serios, presupun ca acolo e vorba de doua aspecte. Primul e cel mentionat anterior, iar apoi o discriminare pe motiv de limba. Nu-i ok, dar nu-i ok nici ca acolo sa nu fie doua limbi oficiale.

View PostDaco_Get, on 13 aprilie 2017 - 16:32, said:

A fost a mai multor etnii datorita ocupatiei,crimelor maghiarizarii si stapinirii straine.

De fapt el este Romanesc si atit ! Ca urmasii ocupatorilor si a stapinilor peste romani s-au nascut aici ,asta nu insemna ca pamintul nu mai este romanesc sau ca si-a schimbat proprietarul.
Hotul nu devine niciodata proprietar pe ceea ce fura indiferent cite generatii trec si de cit timp se bucura de uzufructul furtului .
Asa cum un chirias nu devine proprietar indiferent cit sta in chirie intr-o casa !
Singurii proprietari de acolo sunt cei care chiar au proprietati acolo si comunitatile locale (care majoritar nu sunt romani). Restul sunt prostii centraliste.
Bineinteles ca tu de aici o sa intelegi ca mie nu imi pasa, dar...

Si tot foarte serios: e foarte, foarte natural ca romanii de acolo (din nou, minoritari!) sa simta o anume presiune sociala pentru a cunoaste si comunica in limba maghiara. Ar fi ciudat si contra naturii sa fie invers.

Edited by catalina1, 13 April 2017 - 16:37.


#428
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 16:34, said:

La modul cel mai serios, presupun ca acolo e vorba de doua aspecte. Primul e cel mentionat anterior, iar apoi o discriminare pe motiv de limba. Nu-i ok, dar nu-i ok nici ca acolo sa nu fie doua limbi oficiale.

Nu te chinui sa gasesti scuze  sovinismului  si extremismului maghiar .
Daca nici la exemplu asta clar nu realizezi dimensiunea sovinismului si extremismului maghiar  ce pretentii sa am la altele mai subtile,mai marunte si muuult mai multe dar care adunate fac diferenta .
Ai impresia ca daca spui "la modul cel mai serios" dupa ce rizi de o discriminare grava si o dovada a sovinsmului mai poti fi luata in serios ca si cum chiar ai pricepe ce se intimpla acolo  ?
Apropo : Nu exista 2 limbi oficiale in Romania !!

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 16:36, said:

Singurii proprietari de acolo

Singurul proprietar este poporul roman indiferent de etnie.

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 16:36, said:

Bineinteles ca tu de aici o sa intelegi ca mie nu imi pasa, dar...

Imi este clar ca nu iti pasa .Ba mai duci si in derizoriu problemele cu care se confrunta etnicii romani si discrimnarea sovina la care sunt supusi !

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 16:36, said:

e foarte, foarte natural ca romanii de acolo ...........
Sigur . Eu zic sa chimbam si numele tarii in Maghiaria si sa terminam cu prostiile astea cu Romania ,romani ,etnici romani,etc
Sau poate o fi mai natural ca cetatenii romani din Romania sa vorbeasca limba romana ?

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 16:45.


#429
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,904
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Ai impresia ca daca spui "la modul cel mai serios" dupa ce rizi de o discriminare grava si o dovada a sovinsmului mai poti fi luata in serios ca si cum chiar ai pricepe ce se intimpla acolo  ?
Apropo : Nu exista 2 limbi oficiale in Romania !!
Nu am ras de o discriminare grava, am ras ca exemplul tau e legat de mocirla numita primaria unui oras din Romania.

Quote

Singurul proprietar este poporul roman indiferent de etnie.
Oi avea tu proprietati acolo, nu stiu, dar eu nu am. Nu sunt proprietara pe pamanturile celor de acolo. Suntem doar niste indivizi care am ales mai mult sau mai putin voluntar (am voie sa mai rad un pic?) sa traim in interiorul acelorlasi granite, sub obladuirea aceluias stat grijuliu.
In plus, "poporul roman indiferent de etnie" nu prea are sens.

Quote

Imi este clar ca nu iti pasa .Ba mai duci si in derizoriu problemele cu care se confrunta etnicii romani si discrimnarea sovina la care sunt supusi !
Abordarea ta duce discutia in derizoriu.

Quote

Apropo : Nu exista 2 limbi oficiale in Romania !!
Care parte din "nu-i ok nici ca acolo sa nu fie doua limbi oficiale" te face sa crezi ca eu nu stiu ca in Romania nu exista doua limbi oficiale?

Quote

Sau poate o fi mai natural ca cetatenii romani din Romania sa vorbeasca limba romana ?
Cel mai natural e ca intr-o comunitate sa se vorbeasca in principal limba majoritatii.

Edited by catalina1, 13 April 2017 - 17:00.


#430
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:00, said:


Cel mai natural e ca intr-o comunitate sa se vorbeasca in principal limba majoritatii.
Majoritatea in Romania sunt romanii .

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:00, said:


Oi avea tu proprietati acolo, nu stiu, dar eu nu am.

Aceeasi vorbarie goala de continut ! Aceeasi ducere in derizoriu .

#431
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,904
  • Înscris: 21.04.2011
Dar in comunitatea aia mai restransa, dar totusi destul de mare, nu este limba romana.

#432
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:00, said:

am ras ca exemplul tau e legat de mocirla numita primaria unui oras din Romania.

Atita a fost capacitatea de intelgere . In fapt si in realitate arata clar sovinismul si discriminarea la care sunt supusi etnicii romani .
Si vai...deodata ai descoperit ca aia e o primarie din Romania ??Extraordinar !

View Postcatalina1, on 13 aprilie 2017 - 17:03, said:

Dar in comunitatea aia mai restransa, dar totusi destul de mare, nu este limba romana.
Comunitatea aia traieste in Romania .Nu in maghiaria !
Nu poti sa le impui romanilor in Romania sa vorbeasca alta limba in afara de romana !
Este ...cum ziceai...."nenatural" .

Edited by Daco_Get, 13 April 2017 - 17:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate