Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi
 lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 

Despre ale parului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
sawedd

sawedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 26.12.2015
Salutare!
Am 18 ani (baiat) si de cand ma stiu, pentru spalarea parului, am folosit sampoane care se gasesc pe piata precum: wash & go, pantene, syoss, etc. Desigur, am avut perioade, mult timp am mers cu wash & go, dupa aceea o perioada mica cu Syoss, iar de ceva timp folosesc Pantene. Nu stiu ce sa zic, dar de ceva vreme am matreata, chiar sa fara sa-mi dau cu ceva in cap (fixativ, crema sau gel). Spre exemplu, imi fac baie, astept sa se usuce parul, iar apoi daca dau cu mana in par se poate observa cum curge matreata. As vrea sa gasesc o metoda efectiva de curatare a parului si pentru indepartarea matretii, dar as vrea sa am in vedere si faptul ca folosesc destul de des crema de par si fixativ pentru aranjarea si modelarea parului. Ce imi sugerati?
PS: stiu ca ar fi recomandat sa verific si la un dermatolog, dar astept si un sfat din partea voastra!

#2
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.143
  • Înscris: 04.05.2008
Sapun cu sulf.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Matreata e de fapt sebum uscat. Cand dai cu apa calda pe par pielea capului secreta sebum mai ales in anotimpul rece. Odata cu pielea capului se usuca si sebumul, asta e matreata.
Ca pielea sa nu mai secrete asa mult sebum trebuie sa te clatesti pe cap cu apa rece, cat poti suporta.

Schimba sampoanele, alea sunt marci comerciale si sunt de rahat. Ia-ti sampoane de la farmacie de la 40 de lei in sus sticluta. Alea sunt sampoane bune.

Editat de Friskey, 29 decembrie 2015 - 14:22.


#4
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Salut!

Si eu pateam ce povestesti tu cand foloseam Pantene. A disparut matreata cand am inceput sa folosesc Syoss (oleo intense). Daca nu crezi ca e suficient, poti si sa incerci sa folosesti un sampon antimatreata. Am avut succes cu Elseve antimatreata (e doar in varianta pentru barbati), dar si cu Head&Shoulders :)

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009
Te clatesti mai mult timp si gata cu matreata.

#6
roses-on-fire

roses-on-fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 05.09.2010
Dupa ce iti clatesti bine parul de sampon, poti sa il mai clatesti inca o data cu ceai de musetel sau apa cu otet de mere (cantitatile sa fie o cana de apa calda si o cana de otet) si masezi usor scalpul. La inceput o sa iti miroasa parul putin a otet, dar in maxim 2-3 ore dispare mirosul. Nu numai ca ti se ingrasa parul mai rar, dar este mai moale, mai fin + ca dispare si matreata.

Editat de roses-on-fire, 29 decembrie 2015 - 15:08.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.934
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajsawedd, pe 29 decembrie 2015 - 14:05, a scris:

Salutare!
Am 18 ani (baiat) si de cand ma stiu, pentru spalarea parului, am folosit sampoane care se gasesc pe piata precum: wash & go, pantene, syoss, etc.
Incearca H&S cu lamaie.

#8
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.108
  • Înscris: 03.04.2005
Ttrebuie să mergi la dermatolog. Acesta îţi va spune următoarele:
- cu cât te speli mai des cu atât este mai grav. Trebuie să te speli de 2 ori pe săptămână.
- nu mai foloseşti gel, spumă, fixative. Alcoolul şi alte prostii usucă şi mai tare pielea.
- nu te usuci cu feonul.
- şampoanele comerciale nu îţi fac mai mult rău, dar nu fac nimic bine. Îţi trebuie un şampon dermatologic ales de doctor, în combinaţie cu un şampon normal cu care te vei spăla prima data, clăteşti, apoi foloseşti şamponul dermato.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate