Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Problema Catelus

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
As dori mai mult respect pentru diaspora care n-are de unde... stiti voi

#38
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 Freddy12, on 29 decembrie 2015 - 01:35, said:

Kaizerul l-am preparat eu si a iesit o minunatie. Doar carnea cruda era cumparata de la piata.  Eu l-am facut afumat si apoi fiert in abur dar se poate face  doar la cuptor fara afumare dar aceea este alta reteta. Iti arat de unde am luat reteta  http://pofta-buna.com/kaizer-de-casa/
Sper sa nu mor de  trichinelloza ca dupa 4 ore de afumat si o ora de tinut in aburi or muri larvele alea, si apoi din cate stiu eu, carnea ce se vinde in piata e testata.
Mmm...numai amestecul de condimente îți lasa gura apă...nici nu vreau să imi imaginez cum a ieșit! :D. Nu îți fă griji de carnea cumpărată la piata. E problema cu cea de la porcul din gospodărie proprie sau de pe la vecini caci nu e testata. Dar dacă porcul e crescut bine, în stabulație închisă, nu ai de ce să îți faci griji.


 Tsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 02:03, said:

As dori mai mult respect pentru diaspora care n-are de unde... stiti voi

Dar voi nu aveți porci pe acolo? Cuțite și congelatoare?

#39
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Am fost la veterinar si mi-a spus ca a facut o alergie de la mancarea pe care i-am dat-o. dar a zis ca nu e ceva grav, mi-a zis sa ii iau un spray de la veterinar "Oximed" si sa il dau asa cate putin, sau il pot lasa si asa, a zis ca isi revine si singur. Ms tuturor pentru raspunsuri!

#40
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015
salutare tuturor si un calduros l multi ani
am intrat peacest site stiind ca imi veti da un sfat bun in problema care o am ......
ieri am primit un pui mic de husky de numai trei saptamani ....... asta nu este o problema ca doar mai am un caine husky de vreo zece luni dar problema este cu cel mic ca tot plange si nu stiu cesa ii fac sa nu mai planga  
dupa ce papa sta linistit un sfert de ora iar apoi incepe sa scheaune dati-mi un sfat orice va multumesc

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 florinalina, on 19 ianuarie 2016 - 17:45, said:

salutare tuturor si un calduros l multi ani
am intrat peacest site stiind ca imi veti da un sfat bun in problema care o am ......
ieri am primit un pui mic de husky de numai trei saptamani ....... asta nu este o problema ca doar mai am un caine husky de vreo zece luni dar problema este cu cel mic ca tot plange si nu stiu cesa ii fac sa nu mai planga  
dupa ce papa sta linistit un sfert de ora iar apoi incepe sa scheaune dati-mi un sfat orice va multumesc

veterinar
probabil are viermisori
o sa-i dea o pastila in functie de greutatea lui

la 3 saptamani mananca deja hrana uscata?
la 3 saptamani nu are facut vaccinul si nici nu e indicat sa-l tii langa alti caini

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Plange dupa ma-sa nu din cauza viermisorilor. Sau ar putea avea colici dat fiind ca  dai hrana uscata unui catel neintarcat. Cateii trebuie sa stea cu mama lor pana la 8 saptamani. Daca poti, du-l inapoi si lasa-l sa mai suga vreo 2-3 saptamani. Daca nu poti sa-l duci inapoi, cumpara de la pet-shop lapte special de catei si da-i asta minim o saptamana. Apoi, cand trece de o luna, ii inmoi hrana uscata tip puppy in lapte si ii dai asa. Poti sa-i dai conserve baby dar sunt cam scumpe.  Incepand de la 7-8 saptamani ii poti da bobitele inmuiate doar in apa si la doua luni si jumatate i le dai neinmuiate. Da mai multe detalii despre hrana, la ce interval ii dai sa manance ca sa-ti spun ce e de facut. Cum are scaunul?  Dar burtica? E umflata?

#43
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

 Freddy12, on 19 ianuarie 2016 - 22:01, said:

Plange dupa ma-sa nu din cauza viermisorilor. Sau ar putea avea colici dat fiind ca  dai hrana uscata unui catel neintarcat. Cateii trebuie sa stea cu mama lor pana la 8 saptamani. Daca poti, du-l inapoi si lasa-l sa mai suga vreo 2-3 saptamani. Daca nu poti sa-l duci inapoi, cumpara de la pet-shop lapte special de catei si da-i asta minim o saptamana. Apoi, cand trece de o luna, ii inmoi hrana uscata tip puppy in lapte si ii dai asa. Poti sa-i dai conserve baby dar sunt cam scumpe.  Incepand de la 7-8 saptamani ii poti da bobitele inmuiate doar in apa si la doua luni si jumatate i le dai neinmuiate. Da mai multe detalii despre hrana, la ce interval ii dai sa manance ca sa-ti spun ce e de facut. Cum are scaunul?  Dar burtica? E umflata?


salutare mersi pentru sfaturi scaunul il are moale burtica o are un pic umflata cred nu stiu ce sa spun el mananca orice ii dai bineinteles ca doar nu ii dam orice plus ca nu cred sa aiba colici sau viermisori ..... l-am luat de la cineva care era infect vreau sa spun ca catelusul nu are mai mult de 15 cm si am gasit pe el 349 de purici mari iar apoi , pentru ca mi se facuse somn de atata puricat i-am facut baie cu detergent de vse de lamaie dupa ce l-am uscat si pieptanat a adormit foarte repede si a dormit toata noaptea .....cu o seara inainte nu dormisem deloc ca tot plangea si ma trezea din somn..........am observat pe el a niste coji stranse pe blanita  .... ma tot contrazic cu sotia mea ca ea spune ca sunt coji iar eu spun ca sunt oua de purici sunt foarte multe si tari .... nu stiu ce sa ii fac ca imi este mila de el este si mic si nici nu stiu ce sa ii fac o sa va pun niste poze cu el sa il vedeti

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cum de ti-a dat prin minte sa-l speli cu detergent de vase? Doamneeee, mare e gradina ta. Zi mersi ca nu s-a umplut de bube. Tu de deparazitant nu ai auzit? La veterinar l-ai dus? El se va ocupa si de deparazitare interna si de cea externa. La 5-6 saptamani ii va face un vaccin antiparvo. Dupa 2 saptamani i se va face un alt vaccin DP(distemper+parvo). Dupa inca 2 saptamnai trebuie polivalentul si pe la 6 luni antirabicul. Asta e minim-minimorum. Cainele nu se vaccineaza daca nu e deparazitat. Daca are burta umflata si scaune moi, e posibil sa fie plin de viermi mai ales ca l-ai luat de la un nesimtit.

#45
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015
in scaunele lui nu se vad viermisori
in plus l-am spalat cu det de vase pentru ca vfea lamaie si ia prins bine eu mai am o catea husky care tot asa la inceut cand era mica m cumarat-o de la unii care nu le dadea decat lapte de vaca si era plina de viermi dar am dus-o la veterinar si ia trecut acum este mare sanatoasa si frumoasa
cel mic este foarte agil si voios veterinarul si restu spun ca nu trebuie deparazitat asa de mic
am fiert o lamaie si am lasat-o de aseara sa ii pulverziez pe blanita contra puricilor

cum fac sa pun pozele sa ti le arat?

 Freddy12, on 21 ianuarie 2016 - 15:33, said:

Cum de ti-a dat prin minte sa-l speli cu detergent de vase? Doamneeee, mare e gradina ta. Zi mersi ca nu s-a umplut de bube. Tu de deparazitant nu ai auzit? La veterinar l-ai dus? El se va ocupa si de deparazitare interna si de cea externa. La 5-6 saptamani ii va face un vaccin antiparvo. Dupa 2 saptamani i se va face un alt vaccin DP(distemper+parvo). Dupa inca 2 saptamnai trebuie polivalentul si pe la 6 luni antirabicul. Asta e minim-minimorum. Cainele nu se vaccineaza daca nu e deparazitat. Daca are burta umflata si scaune moi, e posibil sa fie plin de viermi mai ales ca l-ai luat de la un nesimtit.





cum fac sa pun poze sa il vezi?

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/113435631c8e941d75052edd2e7c39bc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/64fcf15ebd6b454010ed853fb941dd1f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/ca9bb82f81f1e0b8243e4c3a25abf361.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/b411e63cf030ad03dfbfe3d630914488.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

astea sunt pozele si acesata este cutu mic si mare

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ce frumusete ! Sa-ti traiasca si sa creasca mare si frumos. Mda, pe la 5 saptamani se deparaziteaza dar daca e infestat masiv cu purici niste puff-uri cu cu spray Orme Naturali nu i-ar dauna cu nimic. E un produs cu ulei de Neem care nu e toxic.

Edited by Freddy12, 21 January 2016 - 17:15.


#47
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

 Freddy12, on 21 ianuarie 2016 - 17:07, said:

Ce frumusete ! Sa-ti traiasca si sa creasca mare si frumos. Mda, pe la 5 saptamani se deparaziteaza dar daca e infestat masiv cu purici niste puff-uri cu cu spray Orme Naturali nu i-ar dauna cu nimic. E un produs cu ulei de Neem care nu e toxic.




multumesc frumos

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate