Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Problema Catelus

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Am si eu un catelus in varsta de 4 luni si de vreo 3 zile i-a aparut niste bubite mai mult pe gat si pe spate care il mananca. L-am spalat o data acum cam o saptamana cu sampon de Copii mici mai exact cu Johnson's Baby, dar apoi am fost la Pet Shop si i-am luat un sampon cu propietati antiparazitare care se numeste HAPPY SP (m-am gandit ca e bine sa iau antiparazitar ca il mai duc afara sa isi faca nevoile, si noi cum stam la curte m-am gandit sa nu ia vreun puric sau altceva). Acum nu stiu daca de la asta o fi problema lui sau nu, de aceea am zis sa va intreb si pe voi daca aveti idee cam ce ar fi sau de la ce ar putea avea aceasta problema.

Va las mai jos doua poze cu acele bubite care le are pe gat si pe spate.

Attached Files


Edited by iThorr, 26 December 2015 - 17:11.


#2
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Sampoanele pentru uz uman nu sunt potrivite pentru animale din cauza PH-ului diferit. E posibil ca bubitele sa fie o reactie alergica la samponul pentru copii sau la samponul antiparazitar. Cel mai indicat ar fi sa il vada un veterinar.

#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Poate sa fie o alergie si de la mancare.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Sampoanele antiparazitare cat si zgarda contgra puricilor sunt TOXICE.

Spala-l cu sampon normal cat mai repede si limpezeste-l lung, ca o sa-si revina.

Vaccinurile multivalente le-ai facut la timp?
SI rapelul?

Cand?


Nu mai cumparati sampoane antiparazitare.
Asta inseamna ca-s facute sa ramana pe par, pe piele timp indelungat.
Si daca indeparteaza sau ucide insectele, inseamna ca-s toxice.

A mea a facut o reactie la o zgarda anti-capuse de era s-o pierd.

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 16.07.2008
Daca ii dai mancare usacata, poti incerca o alta marca. Eu am vazut cazuri de catei cu reactii alergice la diferite tipuri de mancare. Daca ii dai mancare gatita, ai grija ce pui in ea deoarece unele produse nu sunt deloc bune pentru caini, cum ar fi carnea de porc.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Veterinar.

#7
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 Tsunnnami, on 26 decembrie 2015 - 17:44, said:

Sampoanele antiparazitare cat si zgarda contgra puricilor sunt TOXICE.

Spala-l cu sampon normal cat mai repede si limpezeste-l lung, ca o sa-si revina.

Vaccinurile multivalente le-ai facut la timp?
SI rapelul?

Cand?


Nu mai cumparati sampoane antiparazitare.
Asta inseamna ca-s facute sa ramana pe par, pe piele timp indelungat.
Si daca indeparteaza sau ucide insectele, inseamna ca-s toxice.

A mea a facut o reactie la o zgarda anti-capuse de era s-o pierd.


Nu am momentan sampon normal pentru catei (azi nu am de unde cumpara decat luni) si chiar mai devreme dupa ce am citit postarea ta, i-am facut o baita doar cu apa si l-am clatit bine, sper sa ajute asta.

Vaccinurile nu i-au fost facute... eu catelul il am de o saptamana si de la cine l-am luat nu i-a facut nici un vaccin. Am fost cu el la medicul veterinar acum cateva zile ca sa ii fac si mi-a spus ca nu poate deoarece el avea viermisori si mi-a dat o pastiluta sa ii dau, acum nu mai are dar dupa 10 zile trebuie sa ii mai dau o data si mi-a spus ca abia dupa trebuie sa merg sa ii faca vaccin.

Oare sa fie asa de grav? Posted Image
Si oare sa fie 'contagios' adica sa se ia ce are el?

Edited by iThorr, 26 December 2015 - 19:27.


#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Scoate-i din alimentație mezelurile, chiar dacă sunt bucățele mici, „de gust” sau pentru recompense.
În plus, încearcă o zi-două să-i dai mâncare fără proteine animale. Altfel spus, dă-i o pauză mică la carne și încearcă brânză de vaci.

Dar vizita la veterinar oricum trebuie făcută.

#9
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 Un-ZeU, on 26 decembrie 2015 - 18:25, said:

Are un parazit si trebuie sa ii tai coada si urechile.

Serios??? sau ne-am apucat deja de mistouri?  :|

 Cazimi, on 26 decembrie 2015 - 19:27, said:

Scoate-i din alimentație mezelurile, chiar dacă sunt bucățele mici, „de gust” sau pentru recompense.
În plus, încearcă o zi-două să-i dai mâncare fără proteine animale. Altfel spus, dă-i o pauză mică la carne și încearcă brânză de vaci.

Dar vizita la veterinar oricum trebuie făcută.

I-am dat niste bucatele de parizer si niste carnita de pui preparata si i-a dat sotia putina salata de boeuf, si cred ca nu trebuia.
Dar normal ii dam doar bobite cumparate de la Pet Shop pentru juniori.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 iThorr, on 26 decembrie 2015 - 19:25, said:

Nu am momentan sampon normal pentru catei (azi nu am de unde cumpara decat luni) si chiar mai devreme dupa ce am citit postarea ta, i-am facut o baita doar cu apa si l-am clatit bine, sper sa ajute asta.

Vaccinurile nu i-au fost facute... eu catelul il am de o saptamana si de la cine l-am luat nu i-a facut nici un vaccin. Am fost cu el la medicul veterinar acum cateva zile ca sa ii fac si mi-a spus ca nu poate deoarece el avea viermisori si mi-a dat o pastiluta sa ii dau, acum nu mai are dar dupa 10 zile trebuie sa ii mai dau o data si mi-a spus ca abia dupa trebuie sa merg sa ii faca vaccin.

Oare sa fie asa de grav? Posted Image
Si oare sa fie 'contagios' adica sa se ia ce are el?
Nu e grav, poate bubitele sa apara si de la medicament, care si ala e toxic
Nu-l lasa pe afara nesupravegheat pana nu-i faci vaccinul + rapelul, in nici un caz contact cu alte animale
La 4 luni e cam mare, dar, in fine, vaccinurile trebuie facute.

De unde stia doctorul ca are viermisori?
Pastila se da preventiv, ca, daca are viermisori sa ii elimine

Apa ar trebui sa fie okay, puteai folosi si sampon uman ca se curata bine cu apa nu ramane nimic dupa si nu-l lasi minute cu samponul pe el.

Vizite, la doctor in perioada in care nu are vaccinul facut, as limita.
Esti din Bucuresti?
Iti pot da pe cineva tare.

#11
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
L-ai clătit bine după spălare? Unde sunt localizate pe spate? Are și la bot? Sunt umede, uscate, sunt ca niște coșuri? Mai faci niște poze mai clare, te rog?

#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 iThorr, on 26 decembrie 2015 - 19:33, said:

I-am dat niste bucatele de parizer si niste carnita de pui preparata si i-a dat sotia putina salata de boeuf, si cred ca nu trebuia.
Foarte probabil că de acolo e. Să-i spui veterinarului, chiar dacă riști să te facă cu ou și cu oțet. Oricum, încearcă să-i dai brânzică și alte chestii ușoare măcar 2-3 mese și ai șansa ca bubițele să treacă de la sine.

Întreabă veterinarul ce fel de șampon este cel mai bine să folosești pentru rasa și vârsta cățelului. Este foarte posibil să îți spună că nu ai de ce să speli cățelul cu șampon mai des de 2-3 ori pe an.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 Cazimi, on 26 decembrie 2015 - 19:40, said:

Foarte probabil că de acolo e. Să-i spui veterinarului, chiar dacă riști să te facă cu ou și cu oțet. Oricum, încearcă să-i dai brânzică și alte chestii ușoare măcar 2-3 mese și ai șansa ca bubițele să treacă de la sine.

Întreabă veterinarul ce fel de șampon este cel mai bine să folosești pentru rasa și vârsta cățelului. Este foarte posibil să îți spună că nu ai de ce să speli cățelul cu șampon mai des de 2-3 ori pe an.

De la mancare, e posibil, nu atat de la parizer cat de ,a maioneza. E facuta in casa?
De acord si la nr de spalari.

#14
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 Tsunnnami, on 26 decembrie 2015 - 19:36, said:

Nu e grav, poate bubitele sa apara si de la medicament, care si ala e toxic
Nu-l lasa pe afara nesupravegheat pana nu-i faci vaccinul + rapelul, in nici un caz contact cu alte animale
La 4 luni e cam mare, dar, in fine, vaccinurile trebuie facute.

De unde stia doctorul ca are viermisori?
Pastila se da preventiv, ca, daca are viermisori sa ii elimine

Apa ar trebui sa fie okay, puteai folosi si sampon uman ca se curata bine cu apa nu ramane nimic dupa si nu-l lasi minute cu samponul pe el.

Vizite, la doctor in perioada in care nu are vaccinul facut, as limita.
Esti din Bucuresti?
Iti pot da pe cineva tare.

I-am spus eu ca are viermisori ca dupa ce l-am adus acasa am vazut ca are.
Nu sunt din Bucuresti, sunt din Ialomita, dar aici unde am fost cu el este cabinet medical veterinar.

 villy100, on 26 decembrie 2015 - 19:40, said:

L-ai clătit bine după spălare? Unde sunt localizate pe spate? Are și la bot? Sunt umede, uscate, sunt ca niște coșuri? Mai faci niște poze mai clare, te rog?

Pe spate si in jurul gatului si vreo 2-3 pe cap. la bot nu are. Si bubitele cred ca sunt uscate.

 Tsunnnami, on 26 decembrie 2015 - 19:42, said:


De la mancare, e posibil, nu atat de la parizer cat de ,a maioneza. E facuta in casa?
De acord si la nr de spalari.


Maioneza este de cumparat si salata este facuta cu carne de porc.

 Cazimi, on 26 decembrie 2015 - 19:40, said:

Foarte probabil că de acolo e. Să-i spui veterinarului, chiar dacă riști să te facă cu ou și cu oțet. Oricum, încearcă să-i dai brânzică și alte chestii ușoare măcar 2-3 mese și ai șansa ca bubițele să treacă de la sine.

Întreabă veterinarul ce fel de șampon este cel mai bine să folosești pentru rasa și vârsta cățelului. Este foarte posibil să îți spună că nu ai de ce să speli cățelul cu șampon mai des de 2-3 ori pe an.

Ce fel de branzica? Feta este buna?

#15
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Johnson's Baby nu e tolerat nici macar de toti copiii.

 iThorr, on 26 decembrie 2015 - 19:49, said:


Ce fel de branzica? Feta este buna?

Nu. Feta este telemea, iar telemeaua are sare. Branza de vaci.

Nu mai hraniti catelul cu resturi de la masa voastra (salata de boeuf???), nu e nici porc, nici copil, sa "manance de toate".

#16
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 iThorr, on 26 decembrie 2015 - 19:49, said:

Ce fel de branzica? Feta este buna?
Dacă este nesărată și nu prea grasă, merge. Dar mai bine brânză de vaci, urdă sau caș, tot fără sare.

#17
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Dermatitele de genul acesta nu apar așa repede de la mâncare.  Nu e de la mancare. Însă, ai grijă cu mâncarea. Ia și las-o mai moale cu mâncarea, mai ales parizerul și salată de beouf. Sunt șanse foarte mari să dea intr-o enterită de toată frumusețea din cauza alimentației și dacă nu are vaccinurile făcute, se poate agrava cu parvoviroza care poate fi mortală. La animale, nu există Crăciunul!!!! Eu merg pe premisa ca nu a fost clătit cățelul bine. Mai așteaptă câteva zile. S-ar putea să treacă de la sine.

Cineva, spunea mai sus ca medicul veterinar s-ar putea să îți recomande să nu speli cățelul mai des de 2-3 ori pe an. Are perfectă dreptate. Dacă vrei, îți pot spune de ce, însă asta e recomandarea generală. Speli cățelul de 2-3-maxim 4 ori pe an!

#18
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
E vorba de spălatul cu șampon, care trebuie să fie neapărat pentru câini, eu așa știu. Cu apă chioară e ok. Unii stăpâni curăță blana câinilor cu pudră de talc. Nu am încercat niciodată.

Villy100, tu care știi că este motivul pentru care nu se recomandă spălarea animalelor cu șampon prea des?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate