Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Problema Catelus

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
In mod sigur e de la samponul antiparazitar. Am patit si eu o chestie de-asta la o catelusa acum multi ani. Mare atentie cu catelul asta al tau fiindca e clar ca e predispus la alergii. Alergiile sunt oribile daca nu iei masuri din timp. Deci trebuie sa-i dai mancare senzitiv control, nimic de la masa voastra, nu mezel, prajeli, carne de porc, sosuri, alimente condimentate.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 Cazimi, on 26 decembrie 2015 - 21:23, said:

E vorba de spălatul cu șampon, care trebuie să fie neapărat pentru câini, eu așa știu. Cu apă chioară e ok. Unii stăpâni curăță blana câinilor cu pudră de talc. Nu am încercat niciodată.

Villy100, tu care știi că este motivul pentru care nu se recomandă spălarea animalelor cu șampon prea des?

Se obisnuieste si incep sa miroasa.
Nu, nu trebuie neaparat sampon pentru catei, acum 20 de ani nu exista asa ceva.
Important e sa il limpezesti bine

Branza e buna, chiar si telemeaua, dar nu-i da foarte mult.

Eu as recomanda branza de vaci grasa si putin iaurt sa fie inghitibila

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Un sampon johnson baby nu-i face rau de loc dar trebuie sa-l clatesti bine. Am incercat si eu sampoanele pentru caini si pot sa va spun ca cele ieftine parca sunt detergenti de vase, asa de puternice sunt. Cele mai scumpe sunt mai bune. Ti-as recomanda samponul Hery cu ulei de trandafiri pentru caini cu piele sensibila. Dupa ce termini flaconul , il poti spala cu alte sampoane. Era un sampon foarte bun mai demult  cu care o spalam pe catelusa mea care avea alergie. Tratamentul il faceam cu Douxo cu sulf dar samponul uzual era altul,  parca se numea Essential. Mmm, au trecut mai mult de 5ani de cand a murit si nu mai tin minte.

#22
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 Cazimi, on 26 decembrie 2015 - 21:23, said:


Villy100, tu care știi că este motivul pentru care nu se recomandă spălarea animalelor cu șampon prea des?

Pielea câinilor nu e ca și pielea noastră. Mulți spăla câinele când fac ei dus. Câinele are un sebum pe blană cu rol protector. Sebum-ul, nu se produce în cantități necesare în două trei zile sau două trei săptămâni. În momentul în care ai spălat cainele și are blanita foarte curata și fără grăsimea aia care te deranjează, de fapt, l-ai lăsat fără "scutul" pielii. Și așa vin la cabinet proprietari cu căței cu dermatite, cu probleme la căderea părului și tot așa...

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 villy100, on 27 decembrie 2015 - 07:48, said:



Pielea câinilor nu e ca și pielea noastră. Mulți spăla câinele când fac ei dus. Câinele are un sebum pe blană cu rol protector. Sebum-ul, nu se produce ĂŽn cantități necesare ĂŽn două trei zile sau două trei săptămâni. ĂŽn momentul ĂŽn care ai spălat cainele și are blanita foarte curata și fără grăsimea aia care te deranjează, de fapt, l-ai lăsat fără "scutul" pielii. Și așa vin la cabinet proprietari cu căței cu dermatite, cu probleme la căderea părului și tot așa...
Așa e, de aceea trebuie îmbăiați o data la câteva luni, dar ce te faci dacă il ții in apartament fiindcă intr-o luna-doua se jegoseste si unii au un miros de câine destul de accentuat? Ar fi de preferat ștergerea cu șervete speciale? Cred ca astea sunt bune doar la câinii cu parul scurt. Dacă ai un maltez sau un caniche, cum procedezi?

#24
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Dar carnea de vitel este buna pentru el? ma gandeam sa fac un orez cu niste carnita de vitel, pentru ca nu vrea sa manance bobite sub nici-o forma :(

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ii poti da orice carne chiar si de porc cu conditia sa fie carne slaba(muschiulet sau muschi degresat). Porcul trebuie bine fiert deoarece in afara de trichinella poate fi contaminat cu virusul pseudoturbarii(maladia Aujesky) pentru care nu exista tratament. Porcul este purtator fara a fi bolnav, pentru oameni virusul nu este nociv dar pentru pisici si caini este letal. O poti pacali sa manance boabe adaugand 2-3 linguri de supa+carne taiata marunt si amestecand in asa fel incat toate bobitele sa aiba contact cu supa. Exista riscul sa procedeze ca al meu cand era pui : lingea boabele si apoi le scuipa.Dupa ce termina cu linsul, cand vedea ca nu mai primeste nimic, incepea sa le manance tacticos.

#26
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 Freddy12, on 27 decembrie 2015 - 11:00, said:

Așa e, de aceea trebuie îmbăiați o data la câteva luni, dar ce te faci dacă il ții in apartament fiindcă intr-o luna-doua se jegoseste si unii au un miros de câine destul de accentuat? Ar fi de preferat ștergerea cu șervete speciale? Cred ca astea sunt bune doar la câinii cu parul scurt. Dacă ai un maltez sau un caniche, cum procedezi?

Ok. Hai să lămurim o chestie. Ceea ce o să îți spun, e confirmat prin teste. Câinele va mirosi mult mai puțin dacă este hrănit doar cu mâncare pentru câini. Dacă îi dai hrană uscată mai de calitate, te asigur ca acel cățel va mirosi mai puțin. Dacă îi dai mâncare preparată, va mirosi mai tare. Poți să îl speli la 2-3 luni, însă ca să scadă șansele aparitiei unor boli de piele, câinele trebuie spălat cu un șampon calitativ ( nu șampon la 5-6 lei) care să fie obligatoriu destinat animalelor și nu uman.

 Freddy12, on 27 decembrie 2015 - 12:50, said:

Ii poti da orice carne chiar si de porc cu conditia sa fie carne slaba(muschiulet sau muschi degresat). Porcul trebuie bine fiert deoarece in afara de trichinella poate fi contaminat cu virusul pseudoturbarii(maladia Aujesky) pentru care nu exista tratament. Porcul este purtator fara a fi bolnav, pentru oameni virusul nu este nociv dar pentru pisici si caini este letal. O poti pacali sa manance boabe adaugand 2-3 linguri de supa+carne taiata marunt si amestecand in asa fel incat toate bobitele sa aiba contact cu supa. Exista riscul sa procedeze ca al meu cand era pui : lingea boabele si apoi le scuipa.Dupa ce termina cu linsul, cand vedea ca nu mai primeste nimic, incepea sa le manance tacticos.

În primul rând, carnea de porc transmite o grămadă de boli câinelui. Nu e recomandata în hrana câinilor. În al doilea rând, aujesky se transmite destul de rar de la porc la câine doar prin consumul de carne. Eu susțin în continuare metoda înfometării - i-ai dat dimineață boabe. Dacă în 10 minute nu mănâncă, îi iei castronelul și până seara nu mai primește nimic. La fel faci și seara și zilele urm la fel. În câteva zile va rupe castronelul cu crănțănele.

 iThorr, on 27 decembrie 2015 - 11:37, said:

Dar carnea de vitel este buna pentru el? ma gandeam sa fac un orez cu niste carnita de vitel, pentru ca nu vrea sa manance bobite sub nici-o forma Posted Image

Vezi paragraful postat de mine, mai sus. Dar dacă e să alegi între porc și viță, ti-as sugera să alegi vita!

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 villy100, on 28 decembrie 2015 - 01:23, said:

Ok. Hai să lămurim o chestie. Ceea ce o să îți spun, e confirmat prin teste. Câinele va mirosi mult mai puțin dacă este hrănit doar cu mâncare pentru câini. Dacă îi dai hrană uscată mai de calitate, te asigur ca acel cățel va mirosi mai puțin. Dacă îi dai mâncare preparată, va mirosi mai tare. Poți să îl speli la 2-3 luni, însă ca să scadă șansele aparitiei unor boli de piele, câinele trebuie spălat cu un șampon calitativ ( nu șampon la 5-6 lei) care să fie obligatoriu destinat animalelor și nu uman.

Iti dai seama ce chimicale sunt prin uscatelele de catel si cine dracu stie din ce-s facute? Poate si din caini morti, asa cum era si-n cazul concentratelor pentru vita acum cativa ani.
Ei, testele alea in cazul meu dau gres, pentru ca al meu nu miroase, nici asta, Chihuahua si nici predecesorul, Ciobanesc German.
La ambii li se gateste in casa, MANCARE PREPARATA. Uscatele mananca accidentual cand plecam in concediu

Ce inseamna "sampon calitativ"?
Cel care nu se clateste bine, poate uleios? Nu mersi.
Samponul trebuie sa curete si sa se limpezeasca usor in asa fel incat sa nu ramana reziduuri, si sa se spele imediat de pe animal.
La cionanescul german nu existau sampoane pentru catei, acum i-a luat mandra asteia mici sampon de catel, cu toata impotrivirea mea, dar limpezirea e indelungata.

 iThorr, on 27 decembrie 2015 - 11:37, said:

Dar carnea de vitel este buna pentru el? ma gandeam sa fac un orez cu niste carnita de vitel, pentru ca nu vrea sa manance bobite sub nici-o forma Posted Image

Poti piept de pui foarte bine.
A mea mananca pe la 4:30 dimineata un castronel de pilaf de piept de pui cu legume (in special morcov, ardei), 90g, la 12:00 are un dentastick pentru dantura si seara la 5PM, 2 linguri de branza de vaci cu iaurt/smantana
Are 4kg.

I se mai gateste, organe de pui, carne de vita, curcan.
Cand face ciroba de burta mandra, ii da o maciulie de os de vita sa roada la ea, si cam asta e

#28
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 Tsunnnami, on 28 decembrie 2015 - 01:37, said:


Iti dai seama ce chimicale sunt prin uscatelele de catel si cine dracu stie din ce-s facute? Poate si din caini morti, asa cum era si-n cazul concentratelor pentru vita acum cativa ani.
Ei, testele alea in cazul meu dau gres, pentru ca al meu nu miroase, nici asta, Chihuahua si nici predecesorul, Ciobanesc German.
La ambii li se gateste in casa, MANCARE PREPARATA. Uscatele mananca accidentual cand plecam in concediu


Probabil ca se folosesc metode dubioase în a crea mâncarea mai ieftina. Însă, sunt unele firme care produc mâncare de căței la standarde foarte ridicate. Sunt companii care au propriile lor ferme, chiar păduri în care cresc animale sălbatice ( sunt sortimente cu carne de mistreț, cerb, etc.) , companii care produc o mâncare super premium, o mâncare foarte scumpă - de la 4-500 de lei sacul de 7-10kg, până la 2-3000 de lei. Nu vei reuși niciodată să îi oferi aportul zilnic de cerințe nutritive cu mâncarea preparată în casă. Acele crănțănele uscate sunt făcute după o dieta strictă, iar gramajul indicat pe sac, e aportul exact zilnic necesar câinelui. - Mă refer la mâncarea super premium ( "super" în standardele internaționale, acele companii care vând saci super premium de 10 kg la 150-200 de lei, nu respectă criteriile de clasificare).


Ce inseamna "sampon calitativ"?
Cel care nu se clateste bine, poate uleios? Nu mersi.
Samponul trebuie sa curete si sa se limpezeasca usor in asa fel incat sa nu ramana reziduuri, si sa se spele imediat de pe animal.
La cionanescul german nu existau sampoane pentru catei, acum i-a luat mandra asteia mici sampon de catel, cu toata impotrivirea mea, dar limpezirea e indelungata.

Un șampon care sare de 50-70 de lei - 250 ml. Există șampon pentru păr negru, alb, scurt, lung și tot așa. Sunt șampoane uleioase, sunt șampoane bazate pe apă, cu aloe vera, cu extracte din fel și fel de plante și tot așa...

Poti piept de pui foarte bine.
A mea mananca pe la 4:30 dimineata un castronel de pilaf de piept de pui cu legume (in special morcov, ardei), 90g, la 12:00 are un dentastick pentru dantura si seara la 5PM, 2 linguri de branza de vaci cu iaurt/smantana
Are 4kg.

I se mai gateste, organe de pui, carne de vita, curcan.
Cand face ciroba de burta mandra, ii da o maciulie de os de vita sa roada la ea, si cam asta e

Sunt de acord cu dentasticks-urile, le recomand. Vezi ca s-ar putea ca la un moment dat să îți dezvolte o intoleranță la lactoză. Asteapta-te la asta. Și eu prefer oasele de vita în locul celor de porc.


#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 villy100, on 28 decembrie 2015 - 01:23, said:

Ok. Hai să lămurim o chestie. Ceea ce o să îți spun, e confirmat prin teste. Câinele va mirosi mult mai puțin dacă este hrănit doar cu mâncare pentru câini.

Cainele miroase fiecare in functie de alte criterii decat mancarea. Mancarea are un rol foarte mic si asta o spun din experienta proprie. Am mai multi caini hraniti cu aceeasi mancare uscata si unul nu miroase de loc, doi, au un usor miros iar alti doi, cei sarmosi,miros de iti muta nasul daca nu sunt imbaiati. Mai inainte am avut 2 foxterrieri cu par sarmos. Cateaua incepea sa miroasa cam la o saptamana dupa baie iar fi-su, nu mirosea nici dupa doua luni. Cred ca e ca la oameni, in functie de hormoni. Cert este ca am  citit mai demult ca exemplarul care miroase mai tare e cel dominant. Posted Image
Posted Image



În primul rând, carnea de porc transmite o grămadă de boli câinelui. Nu e recomandata în hrana câinilor. În al doilea rând, aujesky se transmite destul de rar de la porc la câine doar prin consumul de carne. Eu susțin în



Vezi paragraful postat de mine, mai sus. Dar dacă e să alegi între porc și viță, ti-as sugera să alegi vita!
Ce boli transmite carnea de porc bine fiarta? A, daca e cruda, sunt de acord dar prin fierbere se distrug germenii. Acum de Craciun ne spui sa nu mancam carnati si caltabosi?  Daca transmite boli cainelui, transmite si la oameni, nu?

Edited by Freddy12, 28 December 2015 - 12:45.


#30
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
"Cainele miroase fiecare in functie de alte criterii decat mancarea. Mancarea are un rol foarte mic si asta o spun din experienta proprie. Am mai multi caini hraniti cu aceeasi mancare uscata si unul nu miroase de loc, doi, au un usor miros iar alti doi, cei sarmosi,miros de iti muta nasul daca nu sunt imbaiati. Mai inainte am avut 2 foxterrieri cu par sarmos. Cateaua incepea sa miroasa cam la o saptamana dupa baie iar fi-su, nu mirosea nici dupa doua luni. Cred ca e ca la oameni, in functie de hormoni. Cert este ca am  citit mai demult ca exemplarul care miroase mai tare e cel dominant."

Cum spui, nu te contrazic căci nu are rost să dezbatem așa ceva. Eu ti-o pot demonstra în termeni medicali, tu mi-o demonstrezi prin câinii pe care i-ai avut. Fiecare face cum vrea.

 Freddy12, on 28 decembrie 2015 - 12:44, said:

Ce boli transmite carnea de porc bine fiarta? A, daca e cruda, sunt de acord dar prin fierbere se distrug germenii. Acum de Craciun ne spui sa nu mancam carnati si caltabosi?  Daca transmite boli cainelui, transmite si la oameni, nu?

Aici am greșit. Am uitat să precizez ca e vorba de cea crudă. Însă, carnea de porc tratată termic poate determina dermatite și indigestii destul de severe la câine. Și da, produsele semipreparate sau doar afumate pot transmite trichineloza la om. Sunt mai multe parazitoze care pot fi transmise omului datorită cărnii de porc...

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Imi cer scuze pentru off topic dar willy, te rog sa-mi raspunzi daca un kaizer afumat la fum cald si apoi fiert la abur  timp de o ora prezinta vreun pericol? Sunt cam maniac in privinta asta, mai ales ca porcul e cumparat din piata de la particulari si nu de la selgros de unde cumpar de obicei.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 villy100, on 28 decembrie 2015 - 08:42, said:

Nu vei reuși niciodată să îi oferi aportul zilnic de cerințe nutritive cu mâncarea preparată în casă. Acele crănțănele uscate sunt făcute după o dieta strictă, iar gramajul indicat pe sac, e aportul exact zilnic necesar câinelui. - Mă refer la mâncarea super premium ( "super" în standardele internaționale, acele companii care vând saci super premium de 10 kg la 150-200 de lei, nu respectă criteriile de clasificare).

Am dubii.
Ai incercat vreodata sa intri in fabrica sa vezi cum se produc si ce se introduce in mancare?
N-o sa poti.
Asta e ce declara ei, dar sunt societati pe baza de profit la final si se raporteaza l;a teste pe durata finita, cred ca mai mici de 1 an.

Ciobaneasca a trait 15 ani cu mancare gatita, iar durata de viata e stabilita pe la 8-10 ani.
Eu cred c-a dis-od estul de bine. Asta mica are 6 ani si n-a fost bolnava niciodata. De ce as schimba ceva?
Ii mai schimb legumele, orezul, carnea, ii mai pun morcov crud in branzica de seara, dar, cam asta-i tot, aah, si bineinteles sa ciugule o frimitura microscopica din ce mancam noi la masa DUPA ce se incheie masa

 Freddy12, on 28 decembrie 2015 - 19:02, said:

Imi cer scuze pentru off topic dar willy, te rog sa-mi raspunzi daca un kaizer afumat la fum cald si apoi fiert la abur  timp de o ora prezinta vreun pericol? Sunt cam maniac in privinta asta, mai ales ca porcul e cumparat din piata de la particulari si nu de la selgros de unde cumpar de obicei.

fum = cancer

Acuma, ca ii dai o feliuta de kaiser, n-o sa moara din cauza asta, problema e sa nu devina tratament (adica sa-i intre in dieta zilnica), poate dezvolta chiae exeme

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Tsunnnami, on 28 decembrie 2015 - 20:08, said:

fum = cancer

Acuma, ca ii dai o feliuta de kaiser, n-o sa moara din cauza asta, problema e sa nu devina tratament (adica sa-i intre in dieta zilnica), poate dezvolta chiae exeme
Ha, ha, kaizerul e pentru mine. Cainii nu primesc nici un fel de mezel. Pui sau vita fiarta ocazional in rest sunt hraniti cu mancare uscata de buna calitate.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 28 decembrie 2015 - 21:39, said:

Ha, ha, kaizerul e pentru mine. Cainii nu primesc nici un fel de mezel. Pui sau vita fiarta ocazional in rest sunt hraniti cu mancare uscata de buna calitate.

:lol:

#35
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 Freddy12, on 28 decembrie 2015 - 19:02, said:

Imi cer scuze pentru off topic dar willy, te rog sa-mi raspunzi daca un kaizer afumat la fum cald si apoi fiert la abur  timp de o ora prezinta vreun pericol? Sunt cam maniac in privinta asta, mai ales ca porcul e cumparat din piata de la particulari si nu de la selgros de unde cumpar de obicei.


Nici nu vreau să mă gândesc la un răspuns. Un kaizer afumat bine la țară poate să conțina și larve de trichinella ca tot îl consum. Omor larvele cu multă țuică după ce am consumat kaizerul...
De fapt, așa se procedează în cazul depistării unui porc mistreț cu trichineloză după o vânătoare organizată. Acel porc nu trebuie să iasă din curtea unde a fost făcut testul pentru trichinella. Ca să nu se irosească carnea, se aduna toți vânătorii, o prepară și vreo două - trei zile stau amorțiți în alcool ca să omoare larvele :D

 Tsunnnami, on 28 decembrie 2015 - 20:08, said:

fum = cancer

Acuma, ca ii dai o feliuta de kaiser, n-o sa moara din cauza asta, problema e sa nu devina tratament (adica sa-i intre in dieta zilnica), poate dezvolta chiae exeme

Cum boala să îi dau cățelei bunătatea aia de kaizer afumat dacă eu nu știu cum să "crap mai mult în mine"??

Edited by villy100, 29 December 2015 - 00:27.


#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Kaizerul l-am preparat eu si a iesit o minunatie. Doar carnea cruda era cumparata de la piata.  Eu l-am facut afumat si apoi fiert in abur dar se poate face  doar la cuptor fara afumare dar aceea este alta reteta. Iti arat de unde am luat reteta  http://pofta-buna.com/kaizer-de-casa/
Sper sa nu mor de  trichinelloza ca dupa 4 ore de afumat si o ora de tinut in aburi or muri larvele alea, si apoi din cate stiu eu, carnea ce se vinde in piata e testata.

Edited by Freddy12, 29 December 2015 - 01:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate