Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

NVR + NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
As vrea sa 'unesc' 2 proiecte:

1. NAS pentru pozele de familie
2. NVR cu maxim 8 camere

Ma gandeam sa folosesc un HP microserver, pe care sa folosesc 2 HDD in RAID1 pentru NAS si un HDD pentru camerele de supraveghere, dar nu am idee ce sistem de operare/software poate realiza ambele cerinte.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,204
  • Înscris: 22.05.2003
http://forum.softped...croserver-gen8/

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce legatura are NAS-ul cu NVR-ul ? NVR-ul are tot ce ii trebuie. Iar pentru poze bagi un hdd in usb-ul de la router. Nu folosi NAS-uri pentru stocare... Sau folosesti un laptop de 7-8 mil cu win 8 cu licenta cu tot... Ca ide sunt nvr-uri cu soft de backup pe win 7/8... Sunt sanse mari ca dupa o perioada inregistrarile tale de pe nvr sa dispara...

Edited by bumpocbum, 26 December 2015 - 00:09.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,204
  • Înscris: 22.05.2003
Are legatura; Synology are inclus pachetul Surveillance, (licenta gratuita pt 2 camere IP).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesanta idee. Daca pretul este $694.51 e prea mult. UN NVR este sub 400 lei. Iar un laptop pentru poze/filme cu licenta cu tot este sub 8 mil. Nu mai zic ca se poate sa puna un linux cu samba pe el si atunci e si mai ieftin.

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 14.08.2006
xpenology, este OS-ul folosit de Synology

#7
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Vreau neaparat RAID pentru poze, ca sunt patit. Mi s-a busit o partitie pe HDD si am pierdut o gramada de poze, nu vreau sa mai patesc asta. Si as prefera un singur echipament pentru simplitate (administrare, UPS, network samd) si consum de curent. Multumesc pentru sfaturi, o sa studiez Synology.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singura solutie fiabila ca sa nu iti pierzi pozele e backup-ul. Eu pana acum am pierdut de cel putin 4 ori datele de pe RAID-uri.  Singurul care s-a dovedit fiabil pana acum este ZFS-ul dar e alta poveste. Un NVR+ un mini LAPTOP consuma mult mai putin decat microserverul.  De ex mini-laptop-ul care il folosesc eu pentru poze si inregistrarile mele din calatorii consuma doar 25W.
Treaba amestecata de obicei nu duce la nimic bun...
Mie unul mi se pare mult mai complicata solutia cu Synology.

Edited by bumpocbum, 26 December 2015 - 15:50.


#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tehnic, nu vad cine ar dori sa-si tina pozele si datele importante pe aceleasi HDDuri pe care le freaca in fiecare secunda/minut un NVR, pentru a scrie inregistrari.

Chiar sunt curios ce HDDuri ati alege:
-HDDuri video care sunt mai tolerante si care nu au corectie de erori (cativa biti intr-o inregistrare video nu "strica" decat un frame sau maxim o secunda, dar strica ceva poze)
-HDDuri storage care la scris intens(regim inregistrari video) crapa? Posted Image

Edited by dexterash, 26 December 2015 - 15:52.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum HDD-ul care e special pentru sisteme de supraveghere a picat la mine dupa 1.5 ani. Si folosesc inregistrari SD. La 8 camere HD in 720p eventual hdd-ul ala de pe server o sa aiba serios de lucru. Mai ales cand ploua afara nu prea mai ai detectie de miscare....

Edited by bumpocbum, 26 December 2015 - 16:01.


#11
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
poate offtopic:
eu cand am optat pentru Gen8 am plecat de la ideeea de baza simpla ca vreau stocare si protectie poze/filme personale si supraveghere video pt 2 camere IP.
Desi initial este mai mult de munca la un microserver Gen8 pana il configurezi sa se "muleze" nevoilor tale, acesta are caracteristici deloc de neglijat pentru cine stie: fiabilitate crescuta (vis-a-vis de un laptop de 8 mil) si redundanta.
2 elemente foarte importante pentru cine a lucrat cu date multe, servere si dispozitive de backup. Nu degeaba este atat de apreciata "jucaria" microserver HP Gen8 pe toate forumurile.
Personal nu auzisem de microserver si cand am citit despre el, l-am achizitionat si l-am descoperit pe parcursul a circa 1 luna de zile. Cand am stabilit modul optim de configurare l-am pus in "productie" si il folosesc la mult mai multe decat poze/video si backup.
Pe scurt: cea mai buna investitie din categoria IT.

on topic: este un subiect cu un soft de camere video pe Xpenology gratuit publicat de Ahasverus, care te-ar putea ajuta cu cele 8 camere daca optezi pt microserver. Un NAS nu-ti va face fata la 8 camere.

Edited by dcrst755, 26 December 2015 - 21:55.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Serverul" meu consuma 25w si are 7 ani de functionare continua. Este un  Lenovo S10 la care am atasat un HDD extern de 2 TB. Suporta streaming HD printr-un Egreat R1 in full HD 1080p, 60fps, 24MB/s. Backup poze/mts-uri pe Blu-ray.
@dcrst755 cat costa miniserverul si cat consuma ? In cazul in care pica controlerul de la RAID cum accesezi inregistrarile de pe camere ? Din cate stiu eu un NVR serios codeaza streamurile in functie de sistem, pentru securitate,  asa ca daca pui hdd-ul in alt sistem nu ai acces la inregistrari.
LE: am gasit pretul, 15 mil fara hdd. Nu e rau. Dar la 15 mil am luat un laptop i3.... Iar controlerul RAID e doar software...

Edited by bumpocbum, 27 December 2015 - 00:45.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,204
  • Înscris: 22.05.2003
1. Sursa gen8 are 180w maxim, adica cu 4 HDD-uri pe ea.


Quote

For example, sitting in Windows with a single drive a G1610T Gen8 will use about 35W.  An i3-4350 on a B85 board with the same RAM and drive will use 22W.

2. RAID-ul e software (nu recomand folosirea controllerului B120i si e SHR (specific Synology).
3. Oricum ar fi scrise datele (criptate sau nu), acestea sunt copiate bit cu bit intre HDD-uri, deci la o eventula probleme, se inlocuieste HDD-ul, iar sistemul reface automat matrita RAID (patit si rezolvat).
4. Gen8 vine cu mai multe procesoare si Gb RAM, in fct de buzunar si nevoi.
Petru majoritatea lumii ajunge nivelul entry, care acum costa 800 lei
http://www.emag.ro/s...8/sort-priceasc

Nu ai alternative la asemenea pret, pentru o asemenea bijuterie HW!
Un laptop vechi e doar o peticire, nimic mai mult.

Laptopurile nu au fost facute sa mearga non-stop si fiind vechi, e greu de crezut ca poate sa faca transcoding la nevoie, ca sa nu mai vorbim de performanta si redundanta.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Teoria cu fiabilitatea slaba a laptop-urilor e doar un mit. Personal am testat/vazut laptopuri cu 7-10 ani de functionare continua, singurele probleme fiind hdd-urile (5200 rpm)  care se inlocuiesc la aprox 5 ani.
La 8 mil am luat un laptop cu win8.1 bing, hdd 500gb. Procesor tot Celeron. Nou.  Transcodare cu un Celeron in timp real nu cred ca merge. Eu nici cu un I7 nu reusesc sa o fac in timp real.
Probabil ca gen8 e o idee buna. Dar performanta si redundata nu sunt asa sigur. Mai ales la un Celereon si un raid soft. Si RAID-urile uneori merg alteori nu. Inclusiv alea cu controlere de 1000 Euro. Personal nu mai am incredere in ele.

Edited by bumpocbum, 27 December 2015 - 01:29.


#15
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbumpocbum, on 27 decembrie 2015 - 01:29, said:

Dar performanta si redundata nu sunt asa sigur. Mai ales la un Celereon si un raid soft. Si RAID-urile uneori merg alteori nu. Inclusiv alea cu controlere de 1000 Euro. Personal nu mai am incredere in ele.

Poti fi sigur ca e cea mai buna solutie HW. Eu vorbesc din perspectiva unui Gen8 cu Xeon. Nu am absolut nimic sa-i reprosez. Cat despre raid, din cate poti citi pe net cele SW au cam ajuns la nivelul de performanta si fiabilitate ca si cele HW. Nu cred ca-si bazeaza cineva siguranta datelor doar pe un raid. Foloseste si copii de siguranta
Nu neg nici fiabilitatea surprinzatoare a unor laptopuri care rezista cate 10 ani. Dar asta nu inseamna ca mi-as baza informatia pe unul.

Edited by dcrst755, 27 December 2015 - 20:01.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gen8 e o solutie foarte buna dar personal prefer un laptop ce consuma 25w si un NVR separat. Acum fiecare face cum doreste, eu unul am pozele originale pe laptop-ul care are 7 ani de utilizare 24/24. In caz ca pica aceleasi date le mai am pe 2hdd si blu-ray/dvd.
Iar singurul RAID care am toata increderea la ora actuala este zfs-ul.

Edited by bumpocbum, 27 December 2015 - 21:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate