Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

THERME București Spa & Wellness

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsorinyki, on 19 ianuarie 2016 - 15:59, said:

Daca intri in sauna cu 2-3  pensionare  de vreo 120 de KG ti se taie sa mai faci fara costum de baie Posted Image.  In costum de baie sauna.
M-am uitat prin Germania la alte Therme si am tras concluzia ca romanii au inteles usor gresit mesajul... poate ma insel dar, majoritatea care vin la astea la ei sunt pensionari sau oameni de afaceri ce doresc relaxare si tratamente, nu au ca scop de baza distractie, aia e restransa din punct de vedere a capacitatii. Adica este mai mult un spa nu un aquapark !

Edited by andreic, 20 January 2016 - 16:35.


#56
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postsorinyki, on 20 ianuarie 2016 - 08:55, said:



Intri si tu cu tanga :)
Te las pe tine in izmene...

#57
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
http://republica.ro/...nt-ne-mulc-umit

#58
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Link-ul postat confirma ceea ce spune Sorinyki, si anume ca apa era mai rece in piscina cu valuri si ca e singura din zona copiilor Posted Image  un mare minus din punctul meu de vedere.

#59
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View Postmdt, on 20 ianuarie 2016 - 20:21, said:

Link-ul postat confirma ceea ce spune Sorinyki, si anume ca apa era mai rece in piscina cu valuri si ca e singura din zona copiilor Posted Image  un mare minus din punctul meu de vedere.

Era bine daca avea maxim 30 de grade, eu zic ca mai mult de 26 grade nu avea, si ma repet, pe mine nu ma deranja dar pe copil da.

View Postenoxcj, on 20 ianuarie 2016 - 18:59, said:

Te las pe tine in izmene...

Ce crezi, ca daca stai in ...... goala esti mai ..........!  Posted Image  Posted Image , astepti frumos vara, mergi la nudisti si iti faci placerea sau poate se gaseste cineva in comunitatea voastra sa investeasca in wellnessuri pentru nudisti.

Edited by sorinyki, 21 January 2016 - 09:36.


#60
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View Postandreic, on 20 ianuarie 2016 - 16:35, said:

M-am uitat prin Germania la alte Therme si am tras concluzia ca romanii au inteles usor gresit mesajul... poate ma insel dar, majoritatea care vin la astea la ei sunt pensionari sau oameni de afaceri ce doresc relaxare si tratamente, nu au ca scop de baza distractie, aia e restransa din punct de vedere a capacitatii. Adica este mai mult un spa nu un aquapark !

De acord cu tine, dar aia din Germania au si bun simt, nu sunt ca ai nostri,  daca gasesc un loc la jacuzzi numai pleaca de acolo, chiar daca pompele  numai lucreaza Posted Image, asteapta din nou "bolborocii", aia din Germania se ridica, lasa loc si altora. Lucrul asta l-am observat in orice colt al tarii pe unde am umblat,  in general mult laudatii  nostri pensionari se comporta asa.  Iar daca oferi aquapark  (Galaxy ) in care te lauzi ca apa are 32 -33 de grade e normal sa ne plangem, nu?

Edited by sorinyki, 21 January 2016 - 11:11.


#61
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Am fost si eu aseară de pe la 18:30 la 21:00.
Nu am plătit intrarea pentru ca prietena mea castigase o invitatie dubla in zona Palm.
Având in vedere faptul ca era o casa speciala pentru cei cu invitatii presupun ca s-au acordat destul de multe.
Atunci când am intrat ni s-a comunicat ca sunt 400 de persoane in zona Palm. Inauntru era destul de lejer si nu cred ca erau ocupate mai mult de 40% din șezlonguri (probabil erau plecati si prin celelalte zone). Si zona vestiarelor a fost destul de libera încât sa nu trebuiască sa asteptam ca sa ne putem dezbraca. Vestiarele nu contineau priza si stand de încărcare wireless cum citisem pe nu stiu ce blog dar sunt destul de încăpătoare încât sa primească o pereche de ghete, un rucsac măricel si o geaca de iarna.
Apa era calda dar nu cred ca avea peste 30 de grade. Afara părea mai calda dar presupun ca era o senzatie din cauza contrastului cu cele -10 grade din aer. Era atât de frig încât imi ingheta parul in maxim 3 minute.
Cum au spus si altui, existau oameni care nu mai plecau sau plecau foarte greu din zona jacuzzi-urilor si a dusurilor de afara dar având in vedere faptul ca nu era aglomerat găseai usor loc in alta parte.
Existau din loc in loc specimene din fauna "selfie" in tot complexul. Din cate stiam e interzosa fotografierea... Dar, ma rog...
Preturile la bar sunt decente (6 lei o bere, 2 lei o apa la pahar, 16 lei un cocktail fără alchool) dar personalul nu e destul de numeros pentru a face fata. A trebuit sa astept vreo 5 minute in conditiile in care era destul de gol. Nu vreau sa ma gândesc cum e in vârf de aglomeratie.
La restaurant e mancre gen cantina. Preturile nu sunt tocmai mici la carne (19-25 lei o bucata de vreo 100g) dar poti manca oarecum consistent cu 20-30 lei.
Sauna din zona Palm e inutilizabila pentru ca mereu se gaseste cineva care sa intre sau sa iasă astfel încât temperatura sa nu poată ajunge destul de mare.
In zona asta singura chestie care mi-a plăcut cu adevărat a fost zona bazinului de afara. Noaptea, combinata cu aerul, luminile, ceata si diferentele de temperatura formau un cadru deosebit. Daca ar fi fost dupa mine as fi stat numai acolo dar prietena mea e mai friguroasa...

In zona cu tobogane părea sa fie la fel de putina lume. Tot cam 40% din zezlonguri erau ocupate. Colace erau libere peste tot si nu a trebuit sa asteptam mai mult de 2-3 minute la vreo coada.
Ride-urile de sus au fost fun la prima incercare dar si-au pierdut din interes când le-am încercat a doua oara.
Toboganele mai mici nu le-am încercat si nici in piscina cu valuri nu am intrat.

In zona de lux nu am fost pentru ca prietena mea nu suporta saunele.

Ce mi-a mai plăcut in general:
-parcarea e structurata in asa fel încât sa lase o buna parte din fata complexului libera. In felul asta nu se poate parca in stil cocalaresc.
-sunt destul de multe case de bilete

Ce nu mi-a plăcut:
-muuult prea putine toalete
-prea putin personal in interior
-doar un singur uscător de par la 60 de vestiare
-faptul ca nu a venit nimeni sa le spună celor cu telefoanele ca nu au voie sa facă poze

#62
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012
Pacat ca nu ai incercat si apa din baziunul cu valuri, eram curios daca mai este rece. Legat de toalete nu stiu ce au avut in cap, eu sper ca "romanul" sa nu faca pipi in apa si sa foloseasca toaletele chiar daca uneori sunt cozi.

Edited by sorinyki, 21 January 2016 - 13:02.


#63
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
daca tot nu le spune sa nu mai faca poze....bagati si voi niste poze aci, sa vaza si ochiul astora care ajung mai greu in zonaPosted Image

#64
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postsorinyki, on 21 ianuarie 2016 - 09:33, said:

Era bine daca avea maxim 30 de grade, eu zic ca mai mult de 26 grade nu avea, si ma repet, pe mine nu ma deranja dar pe copil da.



Ce crezi, ca daca stai in ...... goala esti mai ..........!  Posted Image  Posted Image , astepti frumos vara, mergi la nudisti si iti faci placerea sau poate se gaseste cineva in comunitatea voastra sa investeasca in wellnessuri pentru nudisti.
Tu nu intelegi ca nu am probleme cu nuditatea, nu in context sexual am intrebat?
In tarile civilizate, in tarile nordice se face sauna nud. Nu intelegi ca nu e sanatos sa faci cu costum de baie, haine etc? Citeste un pic si vezi apoi! Nu merge nimeni cu capul sanatos la sauna sa se holbeze la forme.

#65
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View Postenoxcj, on 21 ianuarie 2016 - 13:06, said:

Tu nu intelegi ca nu am probleme cu nuditatea, nu in context sexual am intrebat?
In tarile civilizate, in tarile nordice se face sauna nud. Nu intelegi ca nu e sanatos sa faci cu costum de baie, haine etc? Citeste un pic si vezi apoi! Nu merge nimeni cu capul sanatos la sauna sa se holbeze la forme.

Nici eu nu am, chiar este ok in locuri speciale (Vama, 2 Mai etc) dar  o diferentiere trebuie facuta.  Therme are propietari austrieci, luminati, ar fi putut sa faca o zona NUD cu una - doua saune pentru doritori, cat despre cei din tarile nordice nu sunt un exemplu, se stie ca le fileaza o lampa: homosexualitate, lesbianism, barnevernet etc.

Edited by sorinyki, 21 January 2016 - 13:49.


#66
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012
Pentru mine adevarata  problema este temperatura apei din bazinul cu valuri si numarul mic de toalete

Edited by sorinyki, 21 January 2016 - 15:52.


#67
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Asa ceva:
https://www.portaven...ior-body-slides
ar fi fost bine sa fie pentru grupa < 6 ani...

#68
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
Attached File  7488_66451_4.jpg   206.04K   120 downloadsAttached File  7488_66451_5.jpg   186.34K   117 downloadsAttached File  7488_66451_6.jpg   159.56K   118 downloadsAttached File  7488_66451_7.jpg   216.18K   128 downloadsAttached File  67634_66492_1.jpg   328.72K   127 downloads

#69
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

 mdt, on 21 ianuarie 2016 - 19:46, said:

Asa ceva:
https://www.portaven...ior-body-slides
ar fi fost bine sa fie pentru grupa < 6 ani...

Investiile  in Romania parca sunt facute dupa ureche, iti zic eu, daca construiau Therme  in Austria, erau mai atenti pentru copii sub 6-7 ani, sunt cinici, au calculat la rece, si au ajuns la concluzia ca au mai mult de castigat asa cum e acum, fara sa mai construiasca in plus.

Edited by sorinyki, 22 January 2016 - 09:56.


#70
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Am fost si eu sambata trecuta si impresiile personale sunt cam asa:
1. Parcare mare si foarte bine structurata. Cum mai zicea cineva, se evita placerea unora de a parca chiar langa intrare
2. Coada mare la intrare (in jurul pranzului), dar cativa angajati amabili dadeau explicatii la orice nelamurire. Am fost anuntati ca zona Galaxy e plina si trebuie asteptat pana mai iese lumea. Intre timp s-a eliberat si s-a putut intra mai repede decat ne asteptam.
3. Case multe, dar cozile in stil romanesc, cu destui indivizi care incercau sa "fure startul". Ar putea sa puna niste balustrade sau panglici de genul celor din aeroport. De asemenea, probabil ca angajatii se vor descurca mai bine cu timpul, dupa ce mai capata experienta
4. Foarte destept sistemul cu bratara. O primesti la inceput si o folosesti la orice: de la vestiare la absolut orice vrei sa cumperi. Remarca pe care am citit-o pe un blog ca e foarte scumpa, daca o pierzi sau distrugi, nu e fondata. In primul rand, trebuie sa dai cu ciocanul, ca sa o strici, iar o cartela de parcare pierduta te costa tot cam atat.
5. Apa de la piscina cu valuri nu e termala, dar are o temperatura ok, dupa mine.
6. Civilizatia unora lasa de dorit, mai ales la monopolizarea unor colaci, locuri in jacuzzi etc. Spre norocul meu, am nimerit pe cineva care a inteles faptul ca acestea trebuie share-uite, atat timp cat nu sunt platite separat.
7. Mancarea e ok, dar cu problemele de la pct 3 si 6. Coada foarte mare la fast-foodul de la Galaxy (probabil o ora de asteptat) si ceva mai ok la Palm (ca stil, e gen Ikea). Preturi rezonabile: fel principal (snitel, coaste, chiftele, curry, fructe de mare etc) 15-25 lei, garnitura (orez, cartofi etc) 5 lei, prajituri 5-10 lei, apa(0.33) 2 lei, suc-bere 6 lei, cocktail 12 lei
8. Am lasat mai multe ore prosopul si papucii absolut nesupravegheate, fara nicio problema. Pentru cei care nu stau pe sezlong, sunt si niste suporturi/cuiere unde le poti agata, pe langa piscina.
9. Zona exterioara de la Palm este de incercat, mai ales in perioada asta geroasa ;)
10. Angajatii care supravegheau au fost un pic depasiti de aglomeratie si de nesimtirea unora care fumau, faceau poze etc in zonele nepermise.
Per total, are mai multe plusuri decat minusuri, ceeea ce ma face sa cred ca voi reveni.
Daca are cineva intrebari, va stau la dispozitie cu ce am vazut si trait pe acolo.

#71
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

 Spadan, on 22 ianuarie 2016 - 10:32, said:

Am fost si eu sambata trecuta si impresiile personale sunt cam asa:
5. Apa de la piscina cu valuri nu e termala, dar are o temperatura ok, dupa mine.

Pe site: https://therme.ro/despre/despre, citez:  "Aici, temperatura apei este intodeauna de 33 de grade Celsius.... Apa termala extrasa de la peste 3100 metri adancime, este adusa la suprafata pentru a alimenta 8 piscine si 16 topogane..........", vorba lui Eminescu ''Cum venira, se facura toti o apa s-un pamant". Aveam alta impresie despre nemti, austrieci, occidentali in general. Pai una scrii pe site si alta este acolo, pentru tine, pentru mine este ok, dar pentru copii nu este ok deloc. Ar fi culmea sa descoperim cu timpul ca apa din bazinul cu valuri, topogane este apa de suprafata, nici macar  aia extrasa de la 3100 de metri adancime , cea cu minerale etc.

Edited by sorinyki, 22 January 2016 - 11:03.


#72
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Vad ca aproape toti zic de meltenismul cu fumat inauntru. Ca sa fie clar pentru toti de ce era necesara legea antifumat. Pentru ca fara ea nu scapam de cocalari, melteni si idioti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate