Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

THERME București Spa & Wellness

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
chiar vorbeam astazi cu cineva care a fost acolo si mi a spus ca sunt ok. un snitel cu cartofi 25 lei, o bere 6 lei. este de vizitat...

#20
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View Postandreic, on 18 ianuarie 2016 - 11:06, said:

Omu plateste, se foloseste... nu ? Asta e, o sa tot fie asa in wewekend cel putin la inceput cand foarte multa lume doreste sa vada ce si cum, in timpul saptamanii cred ca e mai lejer.
Si da multa lume nu vine sa se bâțâie in apa si sa stea la relaxare, spa, sezlonguri mai ales pe zonele mai scumpe etc...


Nu am auzit sa fie dar nu ar fi rea ideea...


O sa constati pe propia piele ce inseamna relaxare Posted Image daca ai sa mergi la Therme,  eu am vrut sa zic altceva, ca nu suntem educati  si aici ma refer la "doamnele in varsta" care intra in jacuzzi si uita sa mai iasa, la persoanele care vin sa doarma pe sezlonguri (atentie nu au functie de solar). Cred ca va  fi tot timpul aglomerat, Therme este o locatie  prea mica pt a satisface setea de distractie. Dupa mine, ca toata lumea sa fie multumita si pentru a se evita aglomeratia excesiva, cel mai bine ar fi sa tripleze tariful de zi,  3.5h sau  4.5h este destul ca cineva sa isi  satisfaca pofta de jacuzzi, spa, saune, topogane etc.

Edited by sorinyki, 18 January 2016 - 13:53.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
O sa merg dar prin martie, nu ma grabesc acuma.

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Prin martie va fi gol.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Pai e bine atunci, nu va fi problema de capacitate :P

#24
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012
Eu cred ca in weekenduri va fi full de la prima ora in orice perioda a anului

Edited by sorinyki, 18 January 2016 - 14:19.


#25
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdeeab88, on 18 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Dar nu stiu exact ce distanta este de la capatul liniei de autobuz (CFR Balotesti) si pana la Therme
~3km

#26
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postsorinyki, on 18 ianuarie 2016 - 09:45, said:

Am fost in weekend, zona galaxy pentru mine este o mare dezamagire, aici nu gasesti bazine pentru copii mici (3-7 ani) in afara de o “troaca” cu apa de 20 cm, foarte mic, cat despre bazinul cu valuri este ok pentru adulti sau copii mai mari. Pe al meu copil dupa 15-20 de minute l-am scos din apa cu buzele invinetite, tot imi spunea ca nu mai vrea in apa ca ii este frig. Apa este rece, nicidecum termala.
Zona palm este ok, ca in descriere nu am ce comentarii sa fac aici.
Cei care au copii mici, nu prea au ce face in Therme daca respectivii nu decid sa incalezesca apa din bazinul cu valuri, pt ca eu nu am mers acolo sa stau pe sezlonguri, am mers sa distrez pustiul.
In concluzie cred ca asta a fost ultima vizita datorita posibilitatii mici de distractie pentru copii (sa fiu clar inteles, cei sub 6, 7 ani) si a aglomeratiei. Am inteles din alte comentarii ca sambata dupa ora 4 nu s-a mai intrat in Therme, din cauza taranilor care au platit toata ziua sa doarma pe sezlonguri, probabil ca acasa nu au paturi Posted Image.

"Aici, temperatura apei este intotdeauna de 33 de grade Celsius, iar temperatura aerului este de 29-30 de grade Celsius" - http://therme.ro/despre/despre

La temperaturile astea nu ar trebui ca buzele copiilor sa fie vinete dupa numai 20 minute, zic eu.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Evident ca nu Posted Image Am stat la Baile Felix la Apollo (preferatul meu in materie de termale) cu fiul meu de pe la 10:30 pana seara tarziu, mai era o ora si se inchidea strandul. Bazinul de copii e la 30-32 grade stas (cel mai rece dintre toate, nu e bine prea cald prea mutl timp la copii) si n-a avut nicio treaba, nicio invineteala sau alte smecherii. Afara nu era super cald (vreo 24-25 grade) intrucat eram toamna si pe o vreme cu cer jumate acoperit, fiind in anotimpul ploios. Am intrat cu el si in cel mai fierbinte, ala acoperit la minim 40 grade in functie de locul in care stai, langa teava frige rau, te obisnuiesti cu greu la fierbinteala...

Edited by andreic, 18 January 2016 - 19:41.


#28
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi avem 3 copii cu varstele 14, 10, 3. In zona in care au voie copiii exista o piscina normala, fara valuri, de 1.5m adancime?
Dar jacuzzi exista, sau e doar in zona in care nu au voie copiii?

In bazinul de 20 cm exista tobogane mici, ceva distractii pentru copii?
Exista tobogane in care te poti da si cu copil de 3 ani si jumatate?

#29
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsorinyki, on 18 ianuarie 2016 - 13:32, said:


Dupa mine, ca toata lumea sa fie multumita si pentru a se evita aglomeratia excesiva, cel mai bine ar fi sa tripleze tariful de zi,  3.5h sau  4.5h este destul ca cineva sa isi  satisfaca pofta de jacuzzi, spa, saune, topogane etc.

5 minute, sa ajunga la toata lumea.
Faci un efort si mergi la prima ora, pana cand se umple tu te saturi si pleci fericit.
Mie imi sunt suficiente 3 ore si pot fi si cele inainte de inchidere pe saptamana.

@mdt nu stiu ce sfat sa-ti dau. Eu am ajuns in acea zona si era o galagie de nedescris. Am fost tentat doar de bazinul cu valuri unde isi aducea aportul o tanara printr-un fluier la vacarmul general. As incerca o intrare 2 adulti si doi copii la Galaxy si apoi as vizita si celelalte zone cu sotul si cu copilul de 3 ani. Si as alege 3,5 ore pentru a nu fi nevoit sa mananc in incinta. Exista restaurante si in Palm si in Elisium ( conditionat de halat de baie)la care ceilalti doi copii nu vor putea ajunge. In Galaxy este un snack-bar.





#30
Vlad_Macarie

Vlad_Macarie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 01.01.2016
Piscina au?
m-ar interesa sa inot.
Si daca da, e obligatoriu sa porti casca de inot?

#31
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View PostKONDASAS, on 18 ianuarie 2016 - 18:54, said:

"Aici, temperatura apei este intotdeauna de 33 de grade Celsius, iar temperatura aerului este de 29-30 de grade Celsius" - http://therme.ro/despre/despre

La temperaturile astea nu ar trebui ca buzele copiilor sa fie vinete dupa numai 20 minute, zic eu.


Daca nu ma creezi o sa constati cand mergi acolo,  stiu cand apa este rece sau calda, oricum am sesizat acest lucru personalului cat si  pe site-ul lor.  Inca nu am primit nici un raspuns la sesizare. Este diferenta mare de  temperatura a apei intre cele 2 bazine: Galaxy si Palm.  Oricum am sa mai incerc odata, daca am sa constat ca este la fel sa fie sanatosi, nu ma mai prind pe acolo.

View Postandreic, on 18 ianuarie 2016 - 19:33, said:

Evident ca nu Posted Image Am stat la Baile Felix la Apollo (preferatul meu in materie de termale) cu fiul meu de pe la 10:30 pana seara tarziu, mai era o ora si se inchidea strandul. Bazinul de copii e la 30-32 grade stas (cel mai rece dintre toate, nu e bine prea cald prea mutl timp la copii) si n-a avut nicio treaba, nicio invineteala sau alte smecherii. Afara nu era super cald (vreo 24-25 grade) intrucat eram toamna si pe o vreme cu cer jumate acoperit, fiind in anotimpul ploios. Am intrat cu el si in cel mai fierbinte, ala acoperit la minim 40 grade in functie de locul in care stai, langa teava frige rau, te obisnuiesti cu greu la fierbinteala...


Oamenii buni daca nu ma credeti sa fiti sanatosi, eu nu bat campii, il duc de cel putin 2 ori pe an la Tusnad si exact cum zici tu de abia il scot din bazin, apa are 30-32 de grade. Nu am fost singurul parinte care a constatat acest lucru. cert este ca sambata 16.01.2016 (poftim si data) apa era rece.

View Postmdt, on 18 ianuarie 2016 - 20:23, said:

Noi avem 3 copii cu varstele 14, 10, 3. In zona in care au voie copiii exista o piscina normala, fara valuri, de 1.5m adancime?
Dar jacuzzi exista, sau e doar in zona in care nu au voie copiii?

In bazinul de 20 cm exista tobogane mici, ceva distractii pentru copii?
Exista tobogane in care te poti da si cu copil de 3 ani si jumatate?

Nu exista piscina normala, singura piscina este cea cu valuri, cu apa in crestere, deci se pot juca linistiti in ea, problema este ca  apa este rece, mai calda ca cea de la mare dar nici vorba sa aiba 30-32 de grade cum se lauda pe site (asta a fost sambata, poate acum au incalzit-o).  Cand imi intreb copilul daca mai vrea la bazin la Therme imi zice ca nu, ca e apa rece, ca vrea la Tusnad pt ca este  calda.
Din pacate se pare ca nu s-au gandit la copii mici, singurul bazin este cel cu adancimea de 20 cm, pe romaneste i-as zice  "troculet" care nu are topogane. Exista 2 topogane pentru copii pana in 6 ani in alta zona.
Jacuzii exista in zona Palm, zona  in care copii nu au acces din pacate.

View Postsil200, on 18 ianuarie 2016 - 20:53, said:

5 minute, sa ajunga la toata lumea.
Faci un efort si mergi la prima ora, pana cand se umple tu te saturi si pleci fericit.
Mie imi sunt suficiente 3 ore si pot fi si cele inainte de inchidere pe saptamana.

Pai clar ca am fost la prima ora Posted Image si am fost fericit  Posted Image m-am relaxat,  cand am plecat la 12 in bazin aveai impresia ca s-a "scufundat Titanicul", cred ca nu se relaxeza nimeni in vacarm.  Imi sunt suficinete 3 ore, asa ca nu ma plang Posted Image.
Adevarata problema este  ca trebuie sa creeze conditii pentru copii, apa din bazinul cu valuri sa aiba 30-32 de grade cum se lauda pe site, in rest este ok.

View PostVlad_Macarie, on 18 ianuarie 2016 - 21:21, said:

Piscina au?
m-ar interesa sa inot.
Si daca da, e obligatoriu sa porti casca de inot?

Poti sa inoti in zona Palm, cel putin sambata pana la ora 12 era ok, nu era asa mare aglomeratie, se putea inota si interior si afara  (apa are 1,50 m dar e poate inota).

Edited by sorinyki, 19 January 2016 - 10:12.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsorinyki, on 19 ianuarie 2016 - 09:51, said:

Din pacate se pare ca nu s-au gandit la copii mici, singurul bazin este cel cu adancimea de 20 cm, pe romaneste i-as zice  "troculet" care nu are topogane.
E periculos un tobogan obisnuit la copii mici dar ar merge unu dinala mic de plastic pe o margine gen asta:

[ http://www.bestkids.ro/images/Product/medium/31705.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 19 January 2016 - 09:55.


#33
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postsorinyki, on 19 ianuarie 2016 - 09:53, said:

Daca nu ma creezi o sa constati cand mergi acolo,  stiu cand apa este rece sau calda, oricum am sesizat acest lucru personalului cat si  pe site-ul lor.  Inca nu am primit nici un raspuns la sesizare. Este diferenta mare de  temperatura a apei intre cele 2 bazine: Galaxy si Palm.  Oricum am sa mai incerc odata, daca am sa constat ca este la fel sa fie sanatosi, nu ma mai prind pe acolo.


Oamenii buni daca nu ma credeti sa fiti sanatosi, eu nu bat campii, il duc de cel putin 2 ori pe an la Tusnad si exact cum zici tu de abia il scot din bazin, apa are 30-32 de grade. Nu am fost singurul parinte care a constatat acest lucru. cert este ca sambata 16.01.2016 (poftim si data) apa era rece.


Eu nu contrazic pe nimeni. Nu am fost acolo si nu am cum sa argumentez cu nimic.

Doar i-am citit pe ei intr-un paragraf luat de pe siteul lor, cum ca se lauda ca apa oriunde, in orice bazin sau tobogan are "intodeauna temperatura de 33 de grade"

Cei care ati fost puteti combate daca e asa sau nu, aceasta informatie mincinoasa sau nu.

#34
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View Postandreic, on 19 ianuarie 2016 - 09:54, said:

E periculos un tobogan obisnuit la copii mici dar ar merge unu dinala mic de plastic pe o margine gen asta:

[ http://www.bestkids.ro/images/Product/medium/31705.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Piscina de bebelusi e prea mica, nu au unde sa puna asa ceva :( , in cea cu valuri nu este posibil

View PostKONDASAS, on 19 ianuarie 2016 - 10:31, said:


Eu nu contrazic pe nimeni. Nu am fost acolo si nu am cum sa argumentez cu nimic.

Doar i-am citit pe ei intr-un paragraf luat de pe siteul lor, cum ca se lauda ca apa oriunde, in orice bazin sau tobogan are "intodeauna temperatura de 33 de grade"

Cei care ati fost puteti combate daca e asa sau nu, aceasta informatie mincinoasa sau nu.

Daca a fost cineva sambata 16.01 astept sa imi confirme informatia care am transmis-o, nu sunt mincinos, nu am nici un motiv sa bat campii.  De asemenea as fi incantat ca cineva sa confirme ca incepand de duminica.....apa este la temperatua de 30-32 de grade, as avea motiv sa-l duc pe cel mic la distractie.

#35
Vlad_Macarie

Vlad_Macarie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 01.01.2016

View Postsorinyki, on 19 ianuarie 2016 - 09:53, said:



Poti sa inoti in zona Palm, cel putin sambata pana la ora 12 era ok, nu era asa mare aglomeratie, se putea inota si interior si afara  (apa are 1,50 m dar e poate inota).

Multumesc, intentionez sa ajung vineri in timpul zilei, sper sa fie mai liber.
E obligatorie casca de inot?
am abonament la worldclass si acolo e obligatorie, la intrarea in piscina( cel putin teoretic, ca sunt destui cei care nu respecta regula, asta e alta poveste)

#36
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012

View PostVlad_Macarie, on 19 ianuarie 2016 - 11:01, said:


Multumesc, intentionez sa ajung vineri in timpul zilei, sper sa fie mai liber.
E obligatorie casca de inot?
am abonament la worldclass si acolo e obligatorie, la intrarea in piscina( cel putin teoretic, ca sunt destui cei care nu respecta regula, asta e alta poveste)


Nu e obligatorie casca de inot.
Daca ajungi vineri te rog sa postezi informatii despre apa din piscina cu valuri de la Galaxy, daca este  rece sau este calda, ca in Palm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate