Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

THERME București Spa & Wellness

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Cel mai mare Centru Spa & Wellness cu apă termala din Europa își deschide, în sfârșit, porțile pentru clienți pe 14 ianuarie 2016.
Locația: str. Fabricii, Balotești, la câțiva km de nordul municipiului București, pe DN1, către Ploiești.
Program de funcționare:
L-J = 09.30-23.30
V, S, D = 08.00-01.00
Tarifele încă nu se cunosc.
Piscina cu valuri, 6 saune tematice, piscina de relaxare cu seleniu și zinc, masaj, restaurant á la carte, pool-bar, 3 piscine cu aromaterapie, pădure tropicală cu palmieri, piscine indoor și outdoor, 1500 de metri de distracție în cele 16 tobogane acvatice, crazy river, apă termala la 33 grade C, temperatură interioară de 29 de grade, ce ne-am putea dori mai mult?

Mai multe detalii gasiti pe site-ul oficial. Google it!

Va invit să ne împărtășim părerile, opiniile și, după deschidere, experiențele!
Va doresc și ne dorim distracție plăcută și sănătate maximă!

Edited by Socrate1970, 23 December 2015 - 16:22.


#2
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Eu am vazut cu "lazy river"...da cu "crazy river"..nu...

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
e apa termala la balotesti? un izvor termal ceva?

Edited by usrnm, 23 December 2015 - 17:26.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
In sfarsit dupa luni de reclame pe hotnews se mai si deschide... Posted Image

View Postusrnm, on 23 decembrie 2015 - 17:25, said:

e apa termala la balotesti? un rau termal ceva?
E treaba de geologie, in zona/pe axa Lacul Snagov-Balotesti-Lacul Baneasa este filon/acvifer de ape termale stiut demult. Atat ca nu e o apa prea calda si nici debit prea mare nu are dar dar cantitatea e suficienta la ce fac aia acolo. Cred ca 40-45 grade o sa aibe apa la foraj, dar in nici un caz nu va fi ca la Baile Felix sa te friga daca nu o combina. In bazine probabil se poate asigura 30-35 grade tinand cont de pierderi.
In general apele termale nu izvoresc asa de-a dreptul decat in Islanda sau regiuni cu activitate tectonica activa, in general se foreaza dupa ele cu sonda.
Se pare ca adancimea la care se afla acviferul termal in zona Balotesti este de aprox 3000m.

Un foraj experimental in zona Snagov:

[ http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/Untitled-1_e0fa09_c1477d85cf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Baneasa/Aviatiei apa ar avea 38 grade si pe masura ce se merge in nord spre Snagov temperatura creste.

Edited by andreic, 23 December 2015 - 19:09.


#5
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Un traseu din piata Charles de Gaulle(Piata Aviatorilor), Bucuresti catre Therme:

https://www.google.r...4.6044781?hl=ro




"Therme București este o clădire unicat din punct de vedere arhitectural și ingineresc, construită greenfield.
Suprafața totală înverzită este de 18.000 mp, dintr-un total de 25.000 mp. În parcarea de 1.800 de locuri sunt plantați 1.200 de arbori, iar interiorul găzduiește cea mai mare pădure de palmieri din Europa - 500 de exemplare aduse din 6 țări, care au așteptat mai mult de 700 de zile pentru a ajunge în România.
"Vedeta" din grădina Therme București este Ficus Religiosa, supranumit și Copacul Înțelepciunii. Se spune că prințul Siddharta a meditat sub acest copac și acolo a găsit “iluminarea“, pentru a deveni, ulterior, Buddha. Semințele acestui copac s-au împrăștiat duse de vânt, din ele răsărind apoi acest arbore fenomen pentru civilizația asiatică.
Arhitectural, clădirea Therme Bucureșți are o serie de elemente unicat în România.
Fațada autoportantă are o greutate de 1.100 tone. Acoperișul corpului A este un colos transparent de 150 de tone și are o suprafață de 900 metri pătrați, fiind cel mai mare acoperiș retractabil montat într-o zonă seismică. O altă premieră este și fațada corpului B, ea având cea mai mare deschidere fără stâlpi, respectiv 36 de metri.
Din punct de vedere al siguranței, clădirea Therme București este proiectată să reziste la cutremure de peste 8 grade pe scara Richter. Geamurile acoperisului au între ele folii speciale anti-uragan, iar sistemul de pivoți este unul telescopic, având un balans de 30 de centimetri."

Edited by Socrate1970, 23 December 2015 - 17:50.


#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postandreic, on 23 decembrie 2015 - 17:27, said:

In sfarsit dupa luni de reclame pe hotnews se mai si deschide... Posted Image


E treaba de geologie, in zona/pe axa Lacul Snagov-Balotesti-Lacul Baneasa este filon/acvifer de ape termale stiut demult. Atat ca nu e o apa prea calda si nici debit prea mare nu are dar dar cantitatea e suficienta la ce fac aia acolo. Cred ca 40-45 grade o sa aibe apa la foraj, dar in nici un caz nu va fi ca la Baile Felix sa te friga daca nu o combina. In bazine probabil se poate asigura 30-35 grade tinand cont de pierderi.
In general apele termale nu izvoresc asa de-a dreptul decat in Islanda sau regiuni cu activitate tectonica activa, in general se foreaza dupa ele cu sonda.
Se pare ca adancimea la care se afla acviferul termal in zona Balotesti este de aprox 600m.

Un foraj experimental in zona Snagov:

[ http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/Untitled-1_e0fa09_c1477d85cf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Baneasa/Aviatiei apa ar avea 38 grade si pe masura ce se merge in nord spre Snagov temperatura creste.

nu stiam, dar te cred pe cuvant. Ma mirasem ca ii spune apa termala intr-un loc unde nu e un izvor termal ceva. Dar tare imi e ca doar o sa bage apa calda si atat.

#7
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
"Construcția Therme – noutăți pentru România, din punct de vedere tehnologic.
La Therme București, apa termală a fost adusă la suprafață de la o adâncime de peste 3.100 de metri. Forajul reprezintă o dublă premieră pentru România modernă: este cel mai adânc foraj de apă termală realizat după ‘89 și folosește o tehnică revoluționară, care păstrează toate calitățile fizice și chimice ale apei până la suprafață. Ca o curiozitate, adâncimea forajului de la Therme București este aproximativ egală cu lungimea celei mai faimoase străzi din România, Calea Victoriei din București.
O altă noutate înregistrată de Therme București este temperatura ridicată a apelor termale de mare adâncime, care ajung până la 85⁰C. Pentru a ajunge în piscine la o temperatură de 33 de grade, apa termală este ozonificată, purificată, răcită și schimbată din 4 în 4 ore.
Premieră pentru capitală este și clădirea Therme București, construcția cu cel mai mare grad de eficiență energetică. Therme București are o autonomie energetică asigurată intern, prin transformarea apei termale în energie electrică pentru 320 din 365 de zile pe an."
Sursa: site-ul oficial.

Sunt caracteristici care recomanda din plin aceasta facilitate turistica, relevand un resort de lux as putea spune. Acum sa vedem si preturile. Banuiesc, comparand cu alte resorturi din Europa si cu veniturile din Romania, un pret de 10 euro de persoana pe zi. Daca ar fi mai ieftin, cu atat mai bine! Posted Image

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSocrate1970, on 23 decembrie 2015 - 17:58, said:

"Construcția Therme – noutăți pentru România, din punct de vedere tehnologic.
La Therme București, apa termală a fost adusă la suprafață de la o adâncime de peste 3.100 de metri.
Hm... asa adanc, nu stiam ca e necesara asa o adancime.

Edited by andreic, 23 December 2015 - 19:10.


#9
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Va salut din nou!

Au publicat pe site tarifele:


1.ZONA GALAXY:
Copiii de pana la 3 ani au acces gratuit.

Durata:..................Copii 3-16 ani................Adulti.....................Studenti si Seniori

   3.5h .......................25 lei........................39 lei.............................35 lei
   4.5h .......................30 lei........................44 lei.............................40 lei
   1 zi ........................40 lei ........................54 lei.............................50 lei


Durata:..............................Oferta speciala Family (1 adult + 1 copil)

   3.5h.....................................................54 lei   
   4.5h.....................................................64 lei   
   1 zi.......................................................84 lei



Durata:...........................Oferta speciala Big Family (2 adulti + 2 copil)
  
  3.5h......................................................108 lei   
  4.5h......................................................128 lei
   1 zi.......................................................168 lei



Tarif aditional 1/2 h...............................2.5 lei/pers
Tarif aditional V-S-D................................5 lei/pers



2. ZONA THE PALM (DOAR persoane peste 16 ani)
tariful in ZONA THE PALM include si accesul in ZONA GALAXY

Durata:............................Adulti......................Studenti si Seniori

   3.5h..............................49 lei............................35 lei
   4.5h..............................54 lei............................40 lei
   1 zi................................64 lei........................... 50 lei



Durata: .................................Oferta speciala MORNING (LUNI-JOI, pana la ora 11.00)

   3.5h...........................................................35 lei


Tarif aditional 1/2 h.................................2.5 lei/pers
Tarif aditional V-S-D.................................5 lei/pers



3.ZONA ELYSIUM (DOAR persoane peste 16 ani)
  tariful in ZONA ELYSIUM include si accesul in ZONELE GALAXY si THE PALM

Durata:............................Adulti   
  
   3.5h..............................68 lei
   4.5h..............................73 lei   
   1 zi................................87 lei   



Tarif aditional 1/2 h.................................2.5 lei/pers
Tarif aditional V-S-D.................................10 lei/pers



Tarif aditional pentru schimbarea zonelor:

Galaxy catre The Palm = 10 lei
The Palm catre Elysium = 23 lei


Distractie placuta!Posted Image

Edited by Socrate1970, 30 December 2015 - 16:21.


#10
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
S-a deschis Therme Bucuresti! Posted Image
Asteptam pe Softpedia impresii, sugestii, recomandari, critici, experiente, etc. pentru a ne forma pareri pertinente despre acest nou punct de atractie si distractie de pe harta Romaniei si, de ce nu, a Europei.
Eu unul imi doresc sa ajung acolo cat mai curand! Posted Image



"Detalii interesante:
- bratara electronica, se achita cu ea la baruri si restaurante, platesti la plecare;
- halat si prosop aduci de acasa sau inchiriezi, contra cost, de acolo;
- pret masaj = de la 30 lei in sus;
- 5 bazine jacuzzi in zona Palm;
- 20 de şezlonguri cu hidromasaj în piscină;
- nu poţi ocupa şezlonguri cu prosop/carte/halat la nesfârşit; regulamentul spune că, după un timp (30 de minute), personalul poate elibera şezlongurile ocupate aiurea;
- apa din piscinele pentru copii are 36 de grade;
- toboganele au ieşiri în bazine diferite, pentru evitarea accidentărilor;
- sauna “Amazon”, cu vedere panoramică asupra zonei The Palm, e o saună caldă, cu temperaturi de până la 45 de grade
- sauna “Himalaya” este o salină caldă, cu blocuri de sare de Himalaya, cu efect de aerosoli; temperatură între 45-50 de grade
- sauna “Hollywood” are un ecran de cinematograf pe care se proiectează filme; temperatură – 60 de grade
- sauna “Provence”, cu lemn de zâmbru, care are un parfum aparte (lemnul de zâmbru se găsește în Europa în doar două țări, Austria și România); aici se folosesc şi diverse ierburi aromatice; temperatură: 75-90 de grade, umiditatea de până la 45%
- sauna “Alhambra”, saună fierbinte, până la 80 de grade, cu infuzii specifice
- sauna “Bavareză”, cu arome de conifere şi ierburi aromatice; temperatură – 90 de grade
- toate saunele au animatori care se ocupă de menţinerea regulilor interioare (prosop, fără halat sau papuci) temperaturii şi umidităţii în standarde
- saunele sunt mixte; nu se face nudism
- primeşti o brăţară cu un chip, care arată ca un ceas pe care este imprimat un număr.
Numărul respectiv este şi pe dulapul în care-ţi vei lăsa lucrurile, la vestiar.
Ca să închizi şi să deschizi dulapul tău e suficient să apropii brăţara de senzor.
Dacă cineva încearcă să forţeze un dulap, tentativa este semnalată automat la recepţie, prin calculator.
Dulapurile sunt ventilate şi au senzori de lumină.
Câte dulapuri sunt? 4000.
În zona vestiarelor sunt cabine de schimbat hainele şi duşuri (evident) dar şi dulăpioare cu priză unde îţi poţi lăsa telefonul/tableta la încărcat, dulăpioare care se încuie şi se descuie tot cu brăţara de la mână."

"Ce NU se poate face la Therme Bucureşti:
– nu se poate aduce mâncare din afară – şi nici băutură
– nu se dă muzică “la tot cartieru'” din casetofonul propriu
– nu se ţipă, nu se sare în piscină, nu e voie cu salteaua pneumatică de-acasă
– nu se fumează (evident) decât afară, în locuri special amenajate
– nu se fotografiază înăuntru, pentru protejarea intimităţii clienţilor (nu toată lumea vrea s-apară în chiloţi pe Facebook); în fapt, va fi probabil ca în mall-uri, unde îţi poţi face câte un selfie sau o poză cu prietenii, dar dacă exagerezi un paznic îţi atrage atenţia
– nu se face nudism"

"Localizare:


În nordul Bucureştiului, înainte de Baloteşti. Se face un drum la dreapta, din DN1, care duce la Therme. Pentru locuitorii din Corbeanca care nu vor să-ntoarcă sub podul de la Otopeni – se poate ajunge prin pasajul de la Hornbach şi pe drumul secundar deocamdată neasfaltat de pe lângă clădirea cărămizie"


"Ce NU este Therme Bucureşti:
– nu este o bază sportivă
– nu e un ştrand ca la 3 Ligheane(Berceni)
– nu e un aquapark ca-n Turcia
– nu e cu mititei la grătar, bere la frigorifică, muzică “de-acasă”, scandal şi urlete!"

Sursa detaliilor:
-blogul domnului Vlad Petreanu (petreanu.ro)

#11
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
Mi se pare frumos si cu reguli civilizate! :)

O sa il vizitez prin martie cred :)

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adio, Therme! RADET a reparat țeava care a produs zăcământul de apă termală de sub București

#13
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postdon_dannielo, on 15 ianuarie 2016 - 19:08, said:


.....Caterinca.

Si acum o intrebare, care vine inevitabil de altfel, cazari decente si de bun simt prin zona?

#14
sorinyki

sorinyki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.01.2012
Am fost in weekend, zona galaxy pentru mine este o mare dezamagire, aici nu gasesti bazine pentru copii mici (3-7 ani) in afara de o “troaca” cu apa de 20 cm, foarte mic, cat despre bazinul cu valuri este ok pentru adulti sau copii mai mari. Pe al meu copil dupa 15-20 de minute l-am scos din apa cu buzele invinetite, tot imi spunea ca nu mai vrea in apa ca ii este frig. Apa este rece, nicidecum termala.
Zona palm este ok, ca in descriere nu am ce comentarii sa fac aici.
Cei care au copii mici, nu prea au ce face in Therme daca respectivii nu decid sa incalezesca apa din bazinul cu valuri, pt ca eu nu am mers acolo sa stau pe sezlonguri, am mers sa distrez pustiul.
In concluzie cred ca asta a fost ultima vizita datorita posibilitatii mici de distractie pentru copii (sa fiu clar inteles, cei sub 6, 7 ani) si a aglomeratiei. Am inteles din alte comentarii ca sambata dupa ora 4 nu s-a mai intrat in Therme, din cauza taranilor care au platit toata ziua sa doarma pe sezlonguri, probabil ca acasa nu au paturi :).

#15
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Deci sa-nteleg ca este o masina RATB care se poate lua de la Piata Presei si care te-ar lasa pe-acolo?

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsorinyki, on 18 ianuarie 2016 - 09:45, said:

din cauza taranilor care au platit toata ziua sa doarma pe sezlonguri, probabil ca acasa nu au paturi Posted Image.
Omu plateste, se foloseste... nu ? Asta e, o sa tot fie asa in wewekend cel putin la inceput cand foarte multa lume doreste sa vada ce si cum, in timpul saptamanii cred ca e mai lejer.
Si da multa lume nu vine sa se bâțâie in apa si sa stea la relaxare, spa, sezlonguri mai ales pe zonele mai scumpe etc...

View Postmeroer, on 18 ianuarie 2016 - 10:50, said:

Deci sa-nteleg ca este o masina RATB care se poate lua de la Piata Presei si care te-ar lasa pe-acolo?
Nu am auzit sa fie dar nu ar fi rea ideea...

Edited by andreic, 18 January 2016 - 10:58.


#17
deeab88

deeab88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2011

View Postandreic, on 18 ianuarie 2016 - 11:06, said:

Omu plateste, se foloseste... nu ? Asta e, o sa tot fie asa in wewekend cel putin la inceput cand foarte multa lume doreste sa vada ce si cum, in timpul saptamanii cred ca e mai lejer. Si da multa lume nu vine sa se bâțâie in apa si sa stea la relaxare, spa, sezlonguri mai ales pe zonele mai scumpe etc... Nu am auzit sa fie dar nu ar fi rea ideea...

Autobuzul 449 care circula de la Piata Presei te lasa in apropiere.Dar nu stiu exact ce distanta este de la capatul liniei de autobuz (CFR Balotesti) si pana la Therme

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Aha... ma rog ideea era o cursa speciala, stiu insa ca Therme nu e in Bucuresti fiind dupa Otopeni si centura deci nu mai intra teoretic in jurisdictia lor... dar o cursa speciala macar la cate o jumatate de ora cum e 304... merita pana acolo.

Edited by andreic, 18 January 2016 - 12:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate