Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Dacia Logan II 0.9 TCe

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
807 replies to this topic

#325
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
Intrebare: a bagat cineva Mobil One New Life 0w-40? https://www.mobil.co....-New-Life-0W40
PS: in maxim 2 luni vine prima revizie si parca as mai incerca MO si la 0.9, din norme pare OK.

#326
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,168
  • Înscris: 13.02.2004
mcdan77 pentru zonele noastre si 5W40 este ok.
Dar conform manualului. Si uleiul asta este ok pentru motor.
Daca accepta si la revizie uleiul...este ok (chit ca nu vad de ce sa nu-l accepte)

#327
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmcdan77, on 09 mai 2017 - 15:02, said:

Intrebare: a bagat cineva Mobil One New Life 0w-40? https://www.mobil.co....-New-Life-0W40
PS: in maxim 2 luni vine prima revizie si parca as mai incerca MO si la 0.9, din norme pare OK.

E super 0-40, poti pune fara probleme
Eu asta-l pun si in masini (2 focusuri noi) (recomandat 5-20) si la motocicleta (BMW1200ADV), recomandat 10-40 si chiar la masina de tuns iarba, recomandat 10-40

0 inseamna ca e mai fluid la temperatura ambianta decat 5-ul
Faptul ca e sintetic are insa mare importanta

#328
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbolovan, on 09 mai 2017 - 13:19, said:

Mdea...asa se intampla...cand te simti bine...brusc GPS-ul iti spune sa virezi dreapta. Am patit o chestie asemanatoare, eram in mol...si erau niste gagice misto pe acolo...brusc gps-ul a inceput: reconfigurare traseu, virati la primul sut in fund afara din mol.
Nu ti-ai pus intrebarea: daca gipiesul e stricat? Decit reparatie, mai bine iei altu'... :P

#329
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,168
  • Înscris: 13.02.2004
_R_A_D_U ia explica-i asta lu' soacra mea Posted Image Din nefericire remat pt GPS-uri stricate nu exista Posted Image
Pardon...din fericire...petru ca odata ce-l iei este cel mai minunat GPS (nu de alta...dar poate nevasta mea citeste pe aici...)
Tsunnnami 5 inseamna ca-i fluid incepand cu -25 grade, 0 inseamna ca-i fluid incepand cu -35 grade
Prima cifra reprezinta temperatura la care incepe sa fie fluid (adica-i in parametrii de ungere). A doua cifra reprezinta fluiditatea la temperatura de lucru (100 grade)

Edited by bolovan, 09 May 2017 - 17:51.


#330
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Dar sa revenim la subiectul topicului! Posted Image Am incheiat azi polita si observ ca nu m-au "penalizat" prea tare pentru dauna de anul trecut! Doar trei euro in plus la prima de asigurare, corelat desigur cu reducerea valorii de asigurare!
La sfarsitul saptamanii urmeaza revizia de doi ani. ODO 17000 km.

Edited by DannyMC, 09 May 2017 - 17:58.


#331
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce dauna? Ai lovit pe cineva? Cit ai platit pe asigurare (casco?)

Sau e vorba de zgirieturile alea din parcare... si atunci cind ai gasit-o lovita.

Edited by _R_A_D_U, 09 May 2017 - 18:42.


#332
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
https://forum.softpe...4#entry19806690
Am platit 239 de euro, scrisesem acum doua pagini! :)

Edited by DannyMC, 09 May 2017 - 18:48.


#333
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_R_A_D_U, on 09 mai 2017 - 18:41, said:

Ce dauna? Ai lovit pe cineva? Cit ai platit pe asigurare (casco?)

Sau e vorba de zgirieturile alea din parcare... si atunci cind ai gasit-o lovita.

Nu mai invarti cutitul in cicatrice, las-o doamne iarta-ma

#334
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Tsunnnami, hai ca mi-a trecut! Posted Image
Dupa cum spuneam marti, azi am facut revizia de doi ani!
Attached File  20170512_113035-01.jpeg   200.73K   102 downloads

Toate articulatiile sunt in stare perfecta, se pare ca au rezistat cu succes la epidemia de gropi bucurestene din iarna/primavara !
S-au schimbat filtrele: aer, ulei, habitaclu si uleiul: Elf Evolution 900 SXR 5w40. La primele doua umpleri am avut Dacia Oil Premium Plus 5w30. Ramane de vazut daca vor fi diferente...

Mi-a placut cum a gandit Renault filtrul de ulei la acest motor si anume, filtrul e un cartus care intra intr-un pahar care se infileteaza direct in bloc in imediata apropiere a busonului. Toata manevra de golire si schimbare a filtrului se poate face pe dedesubt si este foarte simpla!
Attached File  20160513_102424.jpg   247.48K   112 downloads
Din nou filtrul de aer al motorulului a fost relativ curat, din nou filtrul de habitaclu negru tuci si plin de frunzulite si to felul de alte nebunii! Posted Image S-a facut si igienizarea sistemului de AC, operatie prevazuta pentru aceasta revizie.

S-a remediat si o problema la capota, clasica se pare la L2: tampoanele de sustinere se taseaza si capota capata un mic joc de maxim 2-3 mm, sus-jos si cel putin la motorul asta, capota intra intr-un fel de rezonanta atunci cand motorul este la ralanti, lucru care produce un sunet enervant in habitaclu!
Attached File  20170512_114027.jpg   348.78K   108 downloads

Toata distractia a fost 569 de lei cu remedierea jocului la capota din partea casei!

Edited by DannyMC, 12 May 2017 - 15:13.


#335
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Cand ai luat masina ai primit o estimare a costului reviziilor in perioada de garantie? Cat a fost pretul la prima revizie? Intreb pentru ca a postat cineva un calcul estimativ pentru intretinerea periodica si la 5 ani/100.000 km ajunge la un total de 900 euro fara TVA. Am gasit si eu pe net fisa respectiva pentru un 0,9TCe valabila de la 18.03.2015. Daca este reala suma inseamna ca merita oferta actuala cu "5 ani fara griji" si renuntarea la cei 600 euro discount. Din pacate nu am cerut dealerului o simulare cum mi-a fost oferita la PSA de exemplu, ci doar mi s-a spus verbal ca intretinerea acopera in intregime materialele si manopera pentru reviziile obligatorii din perioada de garantie in conformitate cu carnetul de intretinere. Pentru a avea ceva scris din partea lor trebuie sa astept pana este publicata oficial lista producatorilor validati. De abia din acel moment oferta este valabila oficial.
Multumesc anticipat!

Edited by gabrieln2016, 12 May 2017 - 17:55.


#336
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Nu am primit nici o estimare dar nici nu am cerut! Vazusem inainte sa cumpar masina fisa de intretinere pentru 0.9 TCe asa ca stiam la ce sa ma astept.
Nu cred ca ajunge la 900 de euro pe 5 ani, dar trebuie sa caut fisa aia sa mai vad o data.
Anul trecut a fost o suma foarte apropiata, nu-mi mai amintesc exact cat, dar daca ai rabdare sa cauti, e scris cu siguranta in topic!

Edited by DannyMC, 12 May 2017 - 18:08.


#337
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Astea sunt cele doua pagini din cele 5 gasite. Avand in vedere ca acum exisa si varianta cu Easy R s-ar putea sa nu fie chiar atat de exacta.

Attached Files


Edited by gabrieln2016, 12 May 2017 - 19:00.


#338
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
@DannyMC

Deoarece sunt mai bine de 10 ani de cand am inmatriculat ultima masina profit de amabilitatea ta pentru o lamurire privind fisa de inmatriculare, chiar daca este mai mult de o luna pana atunci. Pe un alt topic ai zis ca o primesc de la primarie. Sa inteleg ca ei o completeaza sau iau doar formularul de acolo? Drept sa fiu, m-as mira sa faca ei un asemenea serviciu!
In alta ordine de idei, la cine este mai avantajos CASCO? Am fost azi la Alianz si am primit o oferta (verbala si evident aproximativa pana ma voi duce cu actele masinii) CASCO+RCA de 1.400 lei/an fara fransiza si cu promisiunea ca voi putea transfera clasa de bonus pe noua masina daca se aproba de conducere si sub rezerva unor eventuale schimbari a tarifelor dupa 1 iunie 2017.
Cand am timp o sa trec si pe la Groupama sa vad si la ei ce pot scoate. Altii mai buni cunosti?

Edited by gabrieln2016, 13 May 2017 - 15:26.


#339
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei DOAr iti pun stampila. Tu mergi la ei cu fisa completata.

#340
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Chiar ma miram, ca doar primaria nu este birou de intocmit acte. Oricum am scos deja formularul de pe net, poate fi completat si olograf.
Dupa cat se pare ma grabesc ca fata mare la maritat, nici macar confirmarea de acceptare in program nu o am. Ce sa-i faci? Afara e urat si ploua asa ca ii plictisesc pe altii cu intrebarile mele pana va castiga Hagi campionatul.

Edited by gabrieln2016, 13 May 2017 - 15:36.


#341
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postgabrieln2016, on 13 mai 2017 - 15:21, said:

@DannyMC

Deoarece sunt mai bine de 10 ani de cand am inmatriculat ultima masina profit de amabilitatea ta pentru o lamurire privind fisa de inmatriculare, chiar daca este mai mult de o luna pana atunci. Pe un alt topic ai zis ca o primesc de la primarie. Sa inteleg ca ei o completeaza sau iau doar formularul de acolo? Drept sa fiu, m-as mira sa faca ei un asemenea serviciu!

Cand am inmatriculat in 2015 era un birou in incinta Directiei taxe si impozite care completa fisele respective!
Nu stiu daca apartineau de taxe si impozite sau erau "tolerati" in sediul respectiv.

Edited by DannyMC, 13 May 2017 - 16:01.


#342
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postgabrieln2016, on 13 mai 2017 - 15:21, said:

@DannyMC

Deoarece sunt mai bine de 10 ani de cand am inmatriculat ultima masina profit de amabilitatea ta pentru o lamurire privind fisa de inmatriculare, chiar daca este mai mult de o luna pana atunci. Pe un alt topic ai zis ca o primesc de la primarie. Sa inteleg ca ei o completeaza sau iau doar formularul de acolo? Drept sa fiu, m-as mira sa faca ei un asemenea serviciu!
In alta ordine de idei, la cine este mai avantajos CASCO? Am fost azi la Alianz si am primit o oferta (verbala si evident aproximativa pana ma voi duce cu actele masinii) CASCO+RCA de 1.400 lei/an fara fransiza si cu promisiunea ca voi putea transfera clasa de bonus pe noua masina daca se aproba de conducere si sub rezerva unor eventuale schimbari a tarifelor dupa 1 iunie 2017.
Cand am timp o sa trec si pe la Groupama sa vad si la ei ce pot scoate. Altii mai buni cunosti?
Fisa de inmatriculare o descarci de pe site-ul prefecturii (http://www.prefectur...matriculare.pdf) si o poti completa singur. Una dintre parti e o pagina a cartii de identitate a masinii. Cu fisa te duci la DITL de care apartii pentru a lua masina in evidenta si a-si pune stampila pe fisa.
1400 lei pe an poate fi mult sau putin, depinde de valoarea asigurata si de riscurile asigurate. La Allianz se pare ca au oferte foarte bune (s-or fi lovit la cap?).
Cat despre partea aia cu transferatul clasei de bonus, nu trebuie "sa se aprobe", trebuie sa te duci cu polita veche in original, contractul de vanzare si dovada scoaterii din evidentele DITL pentru a-ti putea pastra clasa de bonus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate