Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Dacia Logan II 0.9 TCe

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
807 replies to this topic

#145
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Nu s-a intamplat acasa unde o las pe strada ci intr-o parcare privata, la serviciu! :(

Edited by DannyMC, 22 July 2016 - 06:17.


#146
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015
Atunci se explica.
A fost vreunul cu un BMW SH cu nr de Bulgaria. din invidie, ca el are masina la reparat

#147
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 01.10.2008

View Postbolovan, on 20 iulie 2016 - 12:31, said:

Nu Dacia a ales asta...ci directivele europene. De asta exista senzorii astia. Din cate am inteles nu se mai accepta senzorii de presiune de pe abs (care de fapt nu erau senzori de presiune, cu abs-ul masura diferenta de turatie intre roti.
Toate masinile noi din grupul VW fabricatie 2O16 au senzori de presiune in senzorii ABS.

#148
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
De la ultima postare a cam trecut vara si ne-am mai plimbat vreo mie de km prin vacanta. O data la munte si odata la mare. Consumul pe tura de la munte: 5.5% pe 782 km la o viteza medie de 49 km/h. La plecarea spre mare, autostrada era goala ( luni dimineata) si am mers un ceva mai tare, la intoarcere sambata, era ceva mai aglomerat si am prins un pic de blocaj din cauza accidentului cu TIR-ul rasturnat. Combinat cu ceva fataiala prin Mangalia si Vama a rezultat un consum de 7% pe 564 km la o viteza medie de 77 km/h.
Cu cateva zile inainte sa plec in vacanta, conform zicalei "Daca nu belesti ochii, belesti p... !" , intr-o parcare subterana am reusit incredibila performanta prostie, sa proptesc usa dreapta fata intr-un grilaj metalic de vreo 50 cm inaltime care inconjura unul


din stalpii de beton ai parcarii!! Posted Image Posted Image
Rezultatul o indoitura si doua zgarieturi frumoase!
Attached File  20160727_135407-01.jpeg   129.88K   179 downloads Attached File  20160727_135357.jpg   417.4K   180 downloads
Cum urma sa plec in vacanta am dus-o la constatare dar abia ieri la service! Revin cu concluzia joi dupa ce o recuperez.

Daca tot am fost intr-o reprezentanta am facut si un test drive cu Sandero dci 90 Easy-R ! Nu am condus alta automata pana acum asa ca nu o sa pot face o comparatie directa, dar venind de pe benzinar manual mi s-a parut interesanta senzatia de a pleca de pe loc doar prin ridicarea piciorului de pe frana! Per total mi-a placut, desi la schimbarile 1-2 si 2-3 se simte o smucitura, dar numai daca apesi pedala mai tare. Daca esti mai finut cu apasarea nu se mai simte, iar in trafic de oras tine turatia jos, la 60 km/h eram deja in treapta a sasea cu  aprox 1500rpm! Dupa ce m-am obisnuit cu dozarea acceleratiei am condus un pic prin oras si pot sa spun ca discutand cu dealerul nu am sesizat schimbarile si motorul nu se auzea deloc!
La kick-down energic a retrogradat doua trepte, motorul se duce in 4000 rpm unde dci-ul incepe sa se plafoneze (ceea ce taie din senzatia de zvac) iar zgomotul motorului in masina se aude destul de tare. Din nou am observat ca daca nu duc pedala pana la fund retrogradeaza doar o treapta si asta mi s-a parut ca ofera o accelerare mai buna. As fi fost curios sa vad cum se comporta in afara orasului intr-o depasire dar nu a fost posibil! In modul M insa, schimbarile sunt foarte rapide si complet insesizabile!
Ar fi fost interesant sa vad cum se comporta 0.9 TCe cu aceasta cutie dar din pacate nu o aveau la test!

Edited by DannyMC, 06 September 2016 - 13:14.


#149
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDannyMC, on 06 septembrie 2016 - 12:53, said:

De la ultima postare a cam trecut vara si ne-am mai plimbat vreo mie de km prin vacanta. O data la munte si odata la mare. Consumul pe tura de la munte: 5.5% pe 782 km la o viteza medie de 49 km/h. La plecarea spre mare, autostrada era goala ( luni dimineata) si am mers un ceva mai tare, la intoarcere sambata, era ceva mai aglomerat si am prins un pic de blocaj din cauza accidentului cu TIR-ul rasturnat. Combinat cu ceva fataiala prin Mangalia si Vama a rezultat un consum de 7% pe 564 km la o viteza medie de 77 km/h.
Cu cateva zile inainte sa plec in vacanta, conform zicalei "Daca nu belesti ochii, belesti p... !" , intr-o parcare subterana am reusit incredibila performanta prostie, sa proptesc usa dreapta fata intr-un grilaj metalic de vreo 50 cm inaltime care inconjura unul


din stalpii de beton ai parcarii!! Posted Image Posted Image
Rezultatul o indoitura si doua zgarieturi frumoase!
Attachment 20160727_135407-01.jpeg Attachment 20160727_135357.jpg
Cum urma sa plec in vacanta am dus-o la constatare dar abia ieri la service! Revin cu concluzia joi dupa ce o recuperez.

Daca tot am fost intr-o reprezentanta am facut si un test drive cu Sandero dci 90 Easy-R ! Nu am condus alta automata pana acum asa ca nu o sa pot face o comparatie directa, dar venind de pe benzinar manual mi s-a parut interesanta senzatia de a pleca de pe loc doar prin ridicarea piciorului de pe frana! Per total mi-a placut, desi la schimbarile 1-2 si 2-3 se simte o smucitura, dar numai daca apesi pedala mai tare. Daca esti mai finut cu apasarea nu se mai simte, iar in trafic de oras tine turatia jos, la 60 km/h eram deja in treapta a sasea cu  aprox 1500rpm! Dupa ce m-am obisnuit cu dozarea acceleratiei am condus un pic prin oras si pot sa spun ca discutand cu dealerul nu am sesizat schimbarile si motorul nu se auzea deloc!
La kick-down energic a retrogradat doua trepte, motorul se duce in 4000 rpm unde dci-ul incepe sa se plafoneze (ceea ce taie din senzatia de zvac) iar zgomotul motorului in masina se aude destul de tare. Din nou am observat ca daca nu duc pedala pana la fund retrogradeaza doar o treapta si asta mi s-a parut ca ofera o accelerare mai buna. As fi fost curios sa vad cum se comporta in afara orasului intr-o depasire dar nu a fost posibil! In modul M insa, schimbarile sunt foarte rapide si complet insesizabile!
Ar fi fost interesant sa vad cum se comporta 0.9 TCe cu aceasta cutie dar din pacate nu o aveau la test!



Am cre3zut ca ai usa de furnir, :lol:

#150
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Capul meu cred ca a fost din furnir cand m-am bagat acolo! Posted Image

#151
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015
De ce ma faci sa spun cat am fost si eu de prost?
Fiecare dintre noi suntem, dar preferam sa tacem.
Vine unu ca tine si o trage fleasca: "Bah am fost prost"

Si noi ceilalti, tacem, "lasa-l dracu sa se faca el de ras", dar fiecare avem constiinta incarcata.
Ai scris postul tau acum 24 de ore
A luat cuvantul cineva? Fiecare ne prefacem ca dormim, :lol:
Ba mai repede sa uitam cu viteza sa aflam care a fost mai prost, tu sau eu?
SI daca ai fost tu, ne luam in brate, ne pupam ca e altu mai prost ca noi, :lol:

De ce ma faci sa spun lucruri nespuse dar traite de fiecare dintre automobilisti?

#152
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
:) You just made my day!! :D

Edited by DannyMC, 07 September 2016 - 09:31.


#153
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Stai linistit. E o vorba: masina nelovita e ca nevasta ne... stii tu. :D
Credeam ca e mai naspa. Adevărul e ca iti vine sa-ti dai palme si te crezi cel mai prost sofer. Dar dupa 5 minute de condus, te uiti la cum conduc altii si parca iti "vine inima la loc". :D
De exemplu zilele trecute eram in parcarea subterana de la un mall. Ajung la bariera ca sa ies si raman socat. O doamna blonda cu un Clasa M încerca sa treacă de bariera. Era cu talonul pus pe aparatul cu senzori, bariera era ridicata si saraca tot dadea cu talonul ala suparata nevoie mare. Se uita la mine si zice:
-Cum merge asta?
-Ce anume?
-Bariera.
-Pai... e ridicata.
-Aaa, da."

#154
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Vorba lui Creanga: „Stiu că sunt prost. Dar cand mă uit în jur, prind curaj!” Posted Image

Edited by DannyMC, 07 September 2016 - 21:24.


#155
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Prima oara nu-i ca alte dati, danny. Oricum, supararea trece, fierul se repara, pardon indreapta. La a mea exact ce ai tu pe usa am avut pe aripa spate, tot pentru prima oara. Am tinut-o intr-o parcare de mall si am gasit-o infundata usor, cam cat o moneda infundatura aia sa fi fost, probabil vreun carut de ala manuit dibace de vreun schumacher pe acolo.
E inevitabil, dupa cum zicea alt coleg mai sus.

#156
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Am luat masina de la service joi! Reparatia in sine a iesit a iesit foarte bine, usa arata ca inainte de incident atat dpdvd al formei cat si al vopselei. Posted Image

#157
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015
Nu deveni prea entuziasmat ca nu-ti merge!
Evenimentul nu-l poti sterge din creier.
Acum esti exact ca mine. Esti prost, dar lumea nu stie, pentru ca nu se vede, tu, te simti mai bine, dar trebuie sa traiesti cu tine asa cum esti tot restul vietii.
:lol:

De ex, eu sunt prost dar tu nu stii.
Asta ma face sa ma simt foarte bine. Dar nu extraoridinar. SI nici nu vreau sa ma simt extraordinar.
Ar inseamna sa am Alzeihmer, :lol:

#158
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Poza asta e facuta la CET SUD? Imi pare cunoscut locul......

#159
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Tsunnnami, so true!!  Posted Image
Clovis, acolo este! Cunosti zona?

Edited by DannyMC, 10 September 2016 - 18:14.


#160
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDannyMC, on 10 septembrie 2016 - 17:48, said:

Tsunnnami, so true!!  Posted Image
Clovis, acolo este! Cunosti zona?
Am lucrat si eu cativa ani la Termoserv Bucuresti....Si ala imi parea sediul Termoserv.....Bine eu cand am lucrat sediul avea parca alta culoare ...era pe timpul lui Tudor Sorin....

#161
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009

View PostClovis, on 10 septembrie 2016 - 18:19, said:

...era pe timpul lui Tudor Sorin....
A trecut ceva timp de atunci! :)

#162
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Am reinnoit polita RCA, la Allianz pe 1 an, 674 de lei. In rest nimic deosebit de spus! ODO 12385.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate