Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Voi ce intelegeti prin "Muzica in formarea tanarului ascultator de radio" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
OptimusPrimeLord

OptimusPrimeLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 20.03.2013
Salut, fac o tema de documentare asupra acestei teme si cred ca m-am legat de multe aspecte de la modul in care muzica poate influenta ( pozitiv / negativ ) pana la radiouri si audiente. Voi ce pareri aveti ? :)

Multumesc anticipat.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu asta inteleg:

[ http://sites.psu.edu/siowfa15/wp-content/uploads/sites/29639/2015/09/Yawning.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

Quote

tanarului ascultator de radio
Fleosk! Unde ai mai vazut "tanar ascultator de radio"? Poate in anii `30...radioul il asculti in masina, in bucatarie, ca fond sonor, asta daca nu bagi stick-ul in portul USB(sau esti intr-o zona neacoperita de vreun hotspot )si asculti ce vrei tu, in nici un caz nu poti spune ca "ascultator de radio" e o chestie pe care poti s-o introduci in CV-ul tau, si culmea mai ai avea nevoie si de "formare" ca sa asculti un post de radio care lalaie in fundal.

Edited by Wilberforce, 16 December 2015 - 02:29.


#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostOptimusPrimeLord, on 16 decembrie 2015 - 01:55, said:

Salut, fac o tema de documentare asupra acestei teme si cred ca m-am legat de multe aspecte de la modul in care muzica poate influenta ( pozitiv / negativ ) pana la radiouri si audiente. Voi ce pareri aveti ? Posted Image

Multumesc anticipat.
Dacă aș fi în locul tău, aș căuta în istoria muzicii, care prin intermediul radioului a influențat niște generații până la mari schimbări sociale.
Ca părere personală, posturile de radio de azi au aceeași calitate precum cea a televiziunilor

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,578
  • Înscris: 13.06.2004
Despre formarea tânărului ascultător de radio putem vorbi în general până pe la începutul anilor trei de zero ('000), că după dezvoltarea interentului radioul şi-a pierdut mult din influenţă şi radioul a devenit un tonomat, unde aşa zişii prezentatori citesc de pe prompter. Totuşi, recomand studierea a 2 posturi de radio care au ca ţintă tinerii: Kiss F.M. şi Radio Seven. Poate şi Pro F.M.
Despre posturile de radio din România găseşti mai multe pe aici: http://forum.softped...elele-afiliate/
Înainte de 1990 pentru tinerii din România exista oficial postul Radio 3 România Tineret (înfiinţat în 1973). Da' cum nu difuza anumite melodii din cauza cenzurii, se ascultau Radio Europa Liberă şi Radio Luxeburg. Posibil şi B.B.C.-ul. Eu sunt născut în 1982, aşa că ştiu aceste lucruri doar din povestiri. Pasiunea pentru muzică mi-a venit abia după 1989.
În anii '90 ca posturi preferate de tineri cred că erau Radio Contatct şi Pro F.M. Am fost fanul ambelor în diferite perioade de timp. Dar nu ştiu ce ascultau toţi ceilalţi tineri - posibil să fi avut gusturi diferite. La sfârşitul decadei am început să fac mai mult DX-ing prin F.M.-ul românesc. În anii '90 a început să apară pe la noi şi influenţa posturilor tv de muzică, da' asta numai dacă aveai televiziune prin cablu (a început după 1995 să se răspândească masiv în Bucureşti) şi nu toţi îşi permiteau să aibă 2 televizoare.
Mai aruncă priviri şi pe: http://forum.softped...in-ziua-de-azi/
http://forum.softped...radioul-deieri/
http://forum.softped.../page__st__1890
http://forum.softped.../page__st__4536

Edited by djl, 16 December 2015 - 03:58.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
formarea tineretului prin radio si tv cu emisiuni de buzdugan, maruta, kapatos, etc
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MvHS0-ixAEM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 16 December 2015 - 06:57.


#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
"Muzica in formarea tanarului ascultator de radio" - pare o exprimare in limbajul de lemn de acum 30 de ani de pe vremea comunistilor.

#8
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Ce muzica nene ? Fie ca asculti Kiss,Zu,Pro tot oboselile lui Andra si Connect-R la pun. O apa si un pamant toate statiile de radio. Doar Radio Romania Actualitati ce mai merita. In rest playlistul de Youtube cu muzica instrumentala,house,metal sau ce mai am chef in ziua aia. Radio ascult acuma mai mult in taxi cand merg.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
cand am vazut titlul, am crezut ca a inviat iosif sava!

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,578
  • Înscris: 13.06.2004

View PostEstel, on 16 decembrie 2015 - 08:14, said:

Ce muzica nene ? Fie ca asculti Kiss,Zu,Pro tot oboselile lui Andra si Connect-R la pun. O apa si un pamant toate statiile de radio. Doar Radio Romania Actualitati ce mai merita. In rest playlistul de Youtube cu muzica instrumentala,house,metal sau ce mai am chef in ziua aia. Radio ascult acuma mai mult in taxi cand merg.

Păi cum asta ascultă mulţi tineri (ce se difuzeză la Zu, Kiss şi alte prostii)... acele posturi menţionate de radio vin în întâmpinerea gusturilor lor şi le menţin gusturile proaste. Dacă nu ar fi posturile de radio, ar fi măcar televiziunile. Dacă nu ar fi ele, ar rămâne internetul.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdjl, on 16 decembrie 2015 - 03:31, said:


Înainte de 1990 pentru tinerii din România exista oficial postul Radio 3 România Tineret (înfiinţat în 1973). Da' cum nu difuza anumite melodii din cauza cenzurii, se ascultau Radio Europa Liberă şi Radio Luxeburg. Posibil şi B.B.C.-ul. Eu sunt născut în 1982, aşa că ştiu aceste lucruri doar din povestiri. Pasiunea pentru muzică mi-a venit abia după 1989.


Corect.Ascultam in draci by request de la EL.BBC-ul mai putin.De asemenea Radio Luxemburg era ascultat,dar asta il prindeam mai greu si de multe ori mult mai bruiat decat Europa Libera.Iar in ceea ce priveste postul local,era programul trei la radio in banda ultrascurta unde seara se transmitea muzica buna.Radiocasetofonul meu era mana cereasca pe atunci.Posted Image
Eu sunt nascut ceva mai devreme si vorbesc din experienta proprie.
Radioul,ca si televiziunea de altfel,isi pierde incet-incet influenta odata cu era internetului.De asemenea si tendinta de analfabetizare practicata de televiziuni se strecoara in programele posturilor de radio comerciale.Exista cam aceasi muzica care se repeta la infinit coroborata cu cei doi prezentatori ai matinalului care in majoritatea cazurilor au teme rasuflate cu poante de prost gust.De cele mai multe ori limbajul,dialogurile,invitatii si moderatorii fac impresia ca sunt la nivelul scolii generale.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Fiind nascut in 1963, am crescut cu posturile de radio romanesti, si da si cele straine, si mi-am dorit sa ajung ca inginer electronist intr-unul, hi, hi..Nu, nu am avut bafta..
Asa ca pot spune ca o parte din cultura mea se datoreste si maestrilor Iosif Sava si Motului (Florian Pitis), in fata carora ma inclin cu mare si deosebit respect ..RIP, saracii..Imi lipsiti..
Oameni astia stiau sa "sparga sticla", respectiv sa "iasa din difuzor". Fiecare pe tema lui, muzica clasica sau as zis "usoara"..
Nu conta ca unele chestii le stiam deja, dar modul in care le spuneau ma facea sa ma "lipesc" de aparatul respectiv..
Comunicarea, verbala sau prin miscarile corpului la IS, sau tonul la Motu' era fascinant..
Ca sa nu par prea nostalgic, o sa revin la tema.
Azi avem parte de o generatie nu atat de PRO(s)Ti Tv sau "h'ardei gheorghe," sub  influenta unora pt care termenul de sfertodoc este deja un o calitate.
Si care si-ar dori sa ajunga sa merite "semidoct", pt ca ar inseamna ca mai stiu cate ceva.
Slaba calitatea intelectuala impreuna cu incultura moderatorilor produce "monstrii" de azi..

Sper ca nu nu va veni cineva care sa imi spune tampenia "asta cere piata". Pt ca imediat o/ il voi intreba care piata? A manelarilor si pipy toantelor? Pt astia prestezi matale? Ok, sa fie primit..
Sau a celorlalti care au mult mai multe clase decat trenul?
Eu sunt dintre cei care merge si la Opera, Opereta*, Sala Radio, sau in cinemaurile unde se preiau transmisiunille de la MET (Metropolitan Opera din New York) ..
Asa ca va garantez ca salile alea sunt de la 3/4 in sus pline. Pt ca publicul lor simte nevoia de a iesii din casa, desi poate asculta /vede si on line, sau la radio/tv, Mezzo, .
Asa ca promovarea muzicii bune la concurenta, radio/tv depinde de talentul si pasiunea prezentatorului. Azi e banal sa cauti niste date pe net.
Dar oricine care a mai citit simte imediat ca cel de la microfon a dat copy ponta, si-a facut un material, a intrat in emisie si si-a justificat salariu, zicand da-i in p mea...

Sau dupa cum pronunta "Ludwig van..." sau "Ludwig fan.." Asta pt ca In limba germana v se pronunta f..
Pe de alta parte, cand esti toata ziua cu LvB in urechi, automat ii pronunti numele cu respectul datorat.
Cine ma aude vorbind pe mine de guta ...de maimuta..sau de salam...nu trebuie sa fie deosebit de inteligent ca sa realizeze cate cepe degerate dau pe muzica lor...
De fapt cred ca si apa corpului meu nu merita irosita pe ei. Mai bine ud un copac..
Chestiile asta marunte, corect, de 2 bani, ies, din sticla/difuzor si atrag. Sau nu..

Ca sa nu mai zic ca un om cititt face corelatii, trimiteri, lega stilurile, epocile, trimite la predecesori, analizeaza impactul asupra urmasilor..
Sa imi zica cineva ca "The Beatles" nu au influent muzica mondial, ca il fac/em arsice..
Sau in muzica clasica poti explica celebrul ti ti ti ta, ...-, inceputul simfoniei a V-a, pe care o stie toata lumea, ca tot am vorbit de LvB,
"Voi tinere ascultatoare, si voi tineri ascultatori, stiati ca legenda spune ca e luata din viata? Proprietarul i-a batut la usa ca isi incaseze chiria restanta...Iar artistul a interpretat-o ca semnul destinului care ......"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1lHOYvIhLxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sincer, nu vi se pare interesant? Chiar toti stiati asta? Ma indoiesc ca 100%. O spun fara dorinta de jignire sau ca sa ma dau eu mare..
Ideea e ca prezentand asa, cu amanunte umane, chiar si mai picante, atragi. Asta o stiu de la un fost amic, fost redactor in TVR, saracul, RIP...
Dar ca sa poti spune asta trebuie sa fi citit macar 2 sau mai mule carti despre viata maestrului, ca sa poti sa faci conexiunile....
Sau la tv, seriile lui Leonard Bernstein..
Morala. si concluzia..(o sa spun o banalitate/truism pe un ton de mare superioritate)
Nu aparatura face radioul/televiziunea. Ci omul de la microfon....Pt ca daca e pasionat de ce face, transmite..
Ca uneori sa mai balbaie, nu conteaza. Asta ii sporeste farmecul..

Edited by Prien, 16 December 2015 - 13:08.


#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
De acord cu antevorbitorul (sau antescriitorul) meu. Mai depinde si de ce post de radio asculti, si in ce perioada l-ai prins.

Pe cand eram student. pana prin 2000, ascultam Radio Prahova. Acolo erau seara emisiuni tematice, inclusiv cu muzica veche (rock din anii 50-80), metal, dance etc. Plus Clubul artelor, cu un tip foarte sarmant, care era pe atunci seful bibliotecii judetene (avea si o voce foarte placuta, numai buna pentru radio). Acum RPH a devenit un fel de Kiss FM mai mic (parca mai bun decat cel din capitala, dar mergand in general pe aceleasi melodii obosite).

In plus multe chestii despre muzica mai veche le-am aflat de la regretatul Victor Spirache. Era o placere sa-i ascult emisiunea de duminica noaptea. Pacat ca s-a dus la doar 55 de ani... :( A mai ramas Andrei partos, care are (dupa parerea mea) ce mai buna emisiune muzicala de radio din Romania. Emisiune pe care o asculta inclusiv tineri de 18-20 de ani (cel putin asa se recomanda pe pagina de FB a emisiunii).

In concluzie, radioul ofera si destula muzica buna, dar trebuie s-o cauti prin noianul de chestii stridente.

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,578
  • Înscris: 13.06.2004
De fapt mai degrabă putem vorbi de trendingul pe YouTube în formarea tânărului ascultător. Deşi posturi gen Kiss F.M. (Piss F.M.), Virgin Radio (rado neprihănit de muzică bună), Pro(stie) F.M. sau Radio Zu(zu) poate mai formează gusturile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate