Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

sicanare trafic pana la violenta.

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#37
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am fost sa obtin certificatul medico legal, ieri aveam doar degetul scrantit , astazi m-am trezit cu dureri la zona traheiei si dureri de spate cum mi-a bagat matahala cotul in gat cu scopul sa ma imobilizeze .

Pe certificat este vorba de 15 - 18 zile de spitalizare ,sa fie oare cam exagerate?sau nu realizez eu  gravitatea situatiei? Cred ca medicul legal a procedat totusi corect .IPJ-ul mi-a trimis dosarul la sectia principala a unei alte localitati care are sub subordonanta mai multe sectii de politie inclusiv cea care s-a produs evenimentul.

Eu am sangele rece in general, nu prea ma emotionez la provocari si nu sar la bataie cand sunt provocat ,pentru ca eu le consider inutile aceste ``batai de fetite `` adica impingere cu cotul si altele...eu totusi am vrut sa discut civilizat cu individul dar n-ai cu cine...nici macar nu am vrut sa strang pumnul cand matahala aia mi-a bagat cotul in gat ca sa il resping , cu scopul ca poate cei 3 agenti si o dacie o sa il dezlipeasca de pe mine, din cauza asta mi-a scrantit si degetul.

Edited by Benderbut, 15 December 2015 - 12:08.


#38
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu in cazurile astea nu ma mai cert cu omul (pe cat posibil :D, ca eu n-am sangele atat de rece). Ce rost are? Eu ii vorbesc frumos si sun la 112. Pai aia ce au de facut, sa someze? :D Iar daca aia nu rezolva, in niciun caz nu rezolv eu cu scandalul si cu bataia.

Ar trebui sa ne civilizam si noi (e 2015). Suntem totusi foarte departe.

#39
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In trafic s-au inmultit ``sicanarile`` respectiv soferii sunt agresivi (din ce cauza nustiu ca doar s-a ieftinit benzina) si ar trebui sa de-a o lege destul de aspra ca cetateanul si ceilalti participanti la trafic sa reclame mai usor un turbolent de genu asta. Pentru soferii profesionisti era bine sa fie obligati sa aibe camera video pe bord pentru monitorizarea traficului  care sa fie subventionate de  MAI. Pana atunci fiecare se descurca cum poate, eu recomand ca atunci cand cineva va intimideaza cu masina va claxoneaza fara motiv, sa va duceti tinta la IPJ politia rutiera sa reclamati masina cu numarul de inmatriculare sa nu ripostati cu claxon sau alceva ca apoi nu prea mai are valoare ....

Edited by Benderbut, 15 December 2015 - 12:26.


#40
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Probabil suntem agresivi pentru ca ne credem unii mai "smecheri" decat altii. Mie imi spunea instructorul auto ca cei colerici nu au ce cauta in trafic. Iar permisele auto se acorda foarte usor. Daca s-ar face un examen psihologic (se pare ca unii necesita si unul psihiatric) serios, asemenea specimene ca cel descris n-ar avea ce cauta niciodata in trafic. Nici ca pietoni! Posted Image

Edited by constant7, 15 December 2015 - 12:26.


#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,289
  • Înscris: 13.03.2015

View Postconstant7, on 15 decembrie 2015 - 12:25, said:

... Mie imi spunea instructorul auto ca cei colerici nu au ce cauta in trafic...
Sã-mi faci cunoștințã cu instructorul tãu... eu am temperament coleric dar asta nu înseamnã cã nu știu sã conduc sau sunt pericol. Este un atribut psihologic cu care are avantaje și dezavantaje ca și celelalte trei.
Întotdeauna mi-au plãcut generalizãrile :P și tare am impresia cã instructorul nu prea știe definiția termenilor... sau poate elevul. :scratchchin:

#42
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai ma gandeam ca ai inteles ca ma refeream la cei care se manifesta coleric in trafic! ;) Probabil tu esti unul din aceia care se stapanesc! :P Cu greu! :D

#43
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,289
  • Înscris: 13.03.2015
http://www.scribd.co...AMENTUL-COLERIC

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBenderbut, on 14 decembrie 2015 - 20:31, said:


Dupa doua ore m-am intalnit din nou cu individul care apoi l/am claxonat si eu la randul meu fara motiv, sa vad ce e de capul lui , e


  in sectia de politie fiind de fata 3 politisti , dupa ce am incercat sa il imping cu mana miam fracturat degetul .


Pentru mine e suficient
De mila nu-ti plang, mai mult e posibil ca tu sa fi fost factorul excitant

#45
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
@ Bogdansv1"

COLERICUL ARE INTOTDEAUNA DREPTATE
Este dificil sa dai sfaturi unui coleric deoarece el este pregatit mereu sa contrazica si sa demonstreze ca doar ca el este corect. El nu poate sa greseasca, in opinia lui. Aceasta opinie inflexibila face aproape imposibila colaborarea cu el.Cuvintele ca “imi pare rau” sunt considerate ca un semn de slabiciune de catre acesta. Totusi refuzul acestuia de a acceptao posibila greseala proprie, este ceea ce il impiedica in final sa atinga potentialul maxim. La colerici cea mai marevslabiciune este imposibilitatea lor de a vedea sau accepta ca au vreuna."

Poftim de-i adu argumente unui asemenea specimen care care ti-a taiat calea cand circulai pe un drum cu prioritate! :D Patesti ca amicul de mai sus. ;)

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBenderbut, on 15 decembrie 2015 - 11:52, said:

Pe certificat este vorba de 15 - 18 zile de spitalizare
Spitalizare sau ingrijiri medicale? (nu e acelasi lucru)

Te-am intrebat si nu ai raspuns: amenda 200 lei pt ce ai luat=o? Ce scrie in PV?

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBenderbut, on 14 decembrie 2015 - 20:31, said:

dupa ce am incercat sa il imping cu mana miam fracturat degetul .


View PostBenderbut, on 15 decembrie 2015 - 11:52, said:

eu totusi am vrut sa discut civilizat cu individul dar n-ai cu cine...nici macar nu am vrut sa strang pumnul cand matahala aia mi-a bagat cotul in gat ca sa il resping , cu scopul ca poate cei 3 agenti si o dacie o sa il dezlipeasca de pe mine, din cauza asta mi-a scrantit si degetul.

N-ai nici o sansa in instanta.
Agentii vor depune marturie ca cel putin tu ai sarit la violente in sectie. Ce vrei mai mult?
Ce inseamna "mi-a scrantit degetul"?
O sa-ti faca radiografie si te faci si de basme.
Ia-o mai usor, eu nu-ti cumpar povestea, iar agentii au asistat pe viu la spectacol si au si declaratia ta in care "Dupa doua ore m-am intalnit din nou cu individul care apoi l/am claxonat si eu la randul meu fara motiv"

#48
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator!
te mai intreb odata!
ce inseamna sicanare in trafic?!? cum e incadrata in legislatie si cum s epedepseste?!?
ce mama dracului sa reclami la IPJ sau la dumnezeu daca fapta nu e prevazuta in nici un cod???
aaa... poti sa zici ca te-a jugnit, te-a scuipat, te-a injurat... astea da! sunt fapte!!! sicanarea in trafic, nu e!
șicanatorul nu comite nici o ilegalitate!!!...

nu te dai jos din masina daca nu esti pregatit!!! niciodata!
poate next time iti iei un topor sau un glont in scăfârlie... sa-ti aranjeze freza...

#49
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postdorin_2k, on 15 decembrie 2015 - 14:10, said:

Spitalizare sau ingrijiri medicale? (nu e acelasi lucru)

Te-am intrebat si nu ai raspuns: amenda 200 lei pt ce ai luat=o? Ce scrie in PV?

In certificat este vorba despre spitalizare.
amenda am platit-o azi dimineata , in proces verbal este vorba de jigniri ,
cand nici macar nu a fost vorba de jigniri , am vorbit foarte senil si calm la fel cum va relatez voua acum cele intamplate. Scopul amenzii date de politistul ``catea batrana`` a fost acela de a acoperi cele intamplate in sectie cu amenda la amandoi pentru jigniri.


View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2015 - 15:08, said:

N-ai nici o sansa in instanta.
Agentii vor depune marturie ca cel putin tu ai sarit la violente in sectie. Ce vrei mai mult?
Ce inseamna "mi-a scrantit degetul"?
O sa-ti faca radiografie si te faci si de basme.
Ia-o mai usor, eu nu-ti cumpar povestea, iar agentii au asistat pe viu la spectacol si au si declaratia ta in care "Dupa doua ore m-am intalnit din nou cu individul care apoi l/am claxonat si eu la randul meu fara motiv"
cine a zis ca se duce in instanta? omule , eu nu am nicio pretentie de despagubire din partea lui , vreau doar ca politia sa il corecteze .Cu prilejul certificatului medico legal vreau ca politia sa ii bage bine mintile in cap cu vreo amenda .

in termeni medicali inseamna ca la degetul nr 4 de la mana stanga ``fin trahect hipertransparent etc...`` eu fiind dreptaci .

Edited by Benderbut, 15 December 2015 - 16:35.


#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBenderbut, on 15 decembrie 2015 - 16:26, said:

am vorbit foarte senil si calm la fel cum va relatez voua acum cele intamplate.
E clar.

#51
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostNero-d, on 15 decembrie 2015 - 15:45, said:

initiator!
te mai intreb odata!
ce inseamna sicanare in trafic?!? cum e incadrata in legislatie si cum s epedepseste?!?
ce mama dracului sa reclami la IPJ sau la dumnezeu daca fapta nu e prevazuta in nici un cod???
aaa... poti sa zici ca te-a jugnit, te-a scuipat, te-a injurat... astea da! sunt fapte!!! sicanarea in trafic, nu e!
șicanatorul nu comite nici o ilegalitate!!!...

nu te dai jos din masina daca nu esti pregatit!!! niciodata!
poate next time iti iei un topor sau un glont in scăfârlie... sa-ti aranjeze freza...
bine el nu o sa fie acuzat de sicanare eu nu o sa fiu acuzat de sicanare , dar poate fi acuzat de vatamare corporala , distrugere de bunuri si fuga din sectia de politie ? este vreo sansa sa il nimeresc cu vreouna din acuzatii?

in legatura cu zilele de spitalizare...ar trebui oare sa ma internez in spital obligatoriu ? momentan stau acasa fara sa muncesc adica sa depun munca fizica pana ce imi trece spatele .

Edited by Benderbut, 15 December 2015 - 16:49.


#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBenderbut, on 15 decembrie 2015 - 16:39, said:

bine el nu o sa fie acuzat de sicanare eu nu o sa fiu acuzat de sicanare , dar poate fi acuzat de vatamare corporala , distrugere de bunuri si fuga din sectia de politie ? este vreo sansa sa il nimeresc cu vreouna din acuzatii?

Daca asta aveai de gand, nu trebuia sa "il impingi" si nici sa le spui politistilor ce au de facut.
DIn pacate, ei nu sunt de partea ta.

#53
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2015 - 16:48, said:

Daca asta aveai de gand, nu trebuia sa "il impingi" si nici sa le spui politistilor ce au de facut.
DIn pacate, ei nu sunt de partea ta.
pai scuzama...dupa ce individul mi-a bagat cotul in gat si m-a lipit de perete , am numarat 3 secunde am vazut ca politistii nu au reactionat si am incercat sa il imping cu dosul mainilor sa ma eliberez ca imi bloca traheea. De abia cand au vazut ca scorul devine 0-0 cei 3 agenti au incercat sa il ia de pe mine.

Pai nu sunt de partea mea deoarece este vecin cu sectia de politie de acolo. Se vede ca a uitat faptul ca tatal meu a fost voluntar in politie respectiv i-au ajutat pe vremea cand polita nu aveau o dacie cu ce sa se deplaseze .... J A V R E

Eu am platit deja amenda , de la prima ora...semnul de pe portiera a ramas acolo dar totusi nu ma simnt discriminat pe cat de mult ar trebui ca politistii sa se simnta fara lipsa de respect din partea lui , si ce inseamna o sectie de politie.

Edited by Benderbut, 15 December 2015 - 17:10.


#54
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Si daca-ti vedeai de treaba,ignorand gestul,omul,situatia,etc,nu era mai bine? Acum esti nervos ai deshtul fwtut....o splenoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate