Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9734 replies to this topic

#2755
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Releul e la 12V, integratul rezista la maxim 18V.
Probabil ca diferenta de tensiune cade pe rezistenta.
Acolo ai 4 diode redresoare(pentru antiprost) si un Zenner.Ce tip este?

Edited by rinaldoparaipan, 23 January 2018 - 18:55.


#2756
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am același tip de senzor, l-am comandat pe tensiunea de 48V și i-am schimbat valoarea rezistenței la intrare pentru a funcționa pe 24V, dar folosesc un convertor step down de 15A din 48V în 24V pentru că farul de 100W cu led-uri care îmi luminează curtea de vreo 3 ani seară de seară este alimentat din 24V comandat de acest senzor, apoi un alt convertor din far este reglat să debiteze un curent de 5A. Posted Image

#2757
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Salut.Nu merge la 23-30v.Risti sa arzi integratul ne 555. Foloseste un regulator facut din LM317 si lipeste doua fire +si - pe condesatorul de 220micro.Spor la treaba

#2758
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Am fost astazi la cineva sa verific niste panouri SH Trina solar luate din Germania.
In momentul in care le-am pus in scurt ca sa verific Isc, au avut un comportament ciudat:Curentul crestea pana la Isc , dupa care scadea brusc la zero.De abia dupa 3-4 minute revenea la valoarea nominala, dupa care iar zero,
Chestia asta se intampla la toate panourile-12 buc.
Am suspectat ca e clapmetrul de vina, asa ca am luat un panou nou, alta marca si refacut testul de fata cu omul.Panoul se comporta normal.
Eu suspectez o intrerupere de contact electric pe undeva prin interiorul panoului(bus bar sau cutia de conexiuni).
Ar putea fi alta cauza?

#2759
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postrinaldoparaipan, on 25 ianuarie 2018 - 17:06, said:

Am fost astazi la cineva sa verific niste panouri SH Trina solar luate din Germania.
In momentul in care le-am pus in scurt ca sa verific Isc, au avut un comportament ciudat:Curentul crestea pana la Isc , dupa care scadea brusc la zero.De abia dupa 3-4 minute revenea la valoarea nominala, dupa care iar zero,
Chestia asta se intampla la toate panourile-12 buc.
Am suspectat ca e clapmetrul de vina, asa ca am luat un panou nou, alta marca si refacut testul de fata cu omul.Panoul se comporta normal.
Eu suspectez o intrerupere de contact electric pe undeva prin interiorul panoului(bus bar sau cutia de conexiuni).
Ar putea fi alta cauza?

Dane , posibil sa aibe o protectie la supra sarcina.
Ceva ca bimetal.
Daca toate fac asa posibil sa fie mai deștepte panourile având aceasta protectie.

#2760
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Pai care suprasarcina ? ca diferenta intre Isc si Imp e de vreo 0,5A.

#2761
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Dane, ai incercat sa pui firele de la multimetru pe cele 2 cabluri de la panou? Adica sa nu pui cele doua cabluri in scurt si sa pui clampmetrul pe cablu.

#2762
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postrinaldoparaipan, on 25 ianuarie 2018 - 17:22, said:

Pai care suprasarcina ? ca diferenta intre Isc si Imp e de vreo 0,5A.
Pai aia 0.5A.
poate din cauza asta le si vinde.Posted Image .
Daca ai sa folosesti un clampmetru alogic nu digital ai sa vezi ca acel curent este mai mare decat Imax.
Aparatele de măsura cu ac (analogice ) răspund mai repede decat cele digitale la vârfuri de măsura. Si poți observa varfurile de curent/tensiune,pe când la cel digital nu poți.

#2763
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006

View Postvast, on 25 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Dane, ai incercat sa pui firele de la multimetru pe cele 2 cabluri de la panou? Adica sa nu pui cele doua cabluri in scurt si sa pui clampmetrul pe cablu.
Nu, am pus firele in scurt si clapmetrul pe ele.
La masurarea curentilor, asta e unica posibilitate pe care o are UNI-T meu.
Cu firele nu se pot masura decat tensiuni, frecvente, etc.
Tipul nu vinde panourile, le-a luat pentru el.

Edited by rinaldoparaipan, 25 January 2018 - 18:07.


#2764
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postrinaldoparaipan, on 25 ianuarie 2018 - 18:05, said:

Nu, am pus firele in scurt si clapmetrul pe ele.
La masurarea curentilor, asta e unica posibilitate pe care o are UNI-T meu.
Cu firele nu se pot masura decat tensiuni, frecvente, etc.
Tipul nu vinde panourile, le-a luat pentru el.
Folosește un aparat de măsura normal care stie sa masoare pan la 10A.
Al meu poate sa măsoare pana la 10A.

#2765
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu le măsor curentul Isc cu două aparate, un clampmetru DC cu trms în scurt și convențional cu un aparat de măsură de 10A pe plus și minus, cea de-a doua metodă convențională cu ampermetrul de 10A mi se pare mai precisă Posted Image

#2766
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Ideea e ca pica la zero, clapmetrul da ceva erori dar nici in halul asta.Pe celalalt panou e ok.Am masurat asa zeci de panouri.

#2767
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
am luat de curand 4 panouri sh de 245w si unul din ele scoate  doar de 24v , curentul e ok la toate:) . cand le-am probat am masurat doar curentul asa ca mi-am luat-o pe mana mea  :)

#2768
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
E clar ca panourile Trina solar alea au un defect. Asa ca mare atentie la panourile SH!!!
wormel, verifica in cutia de borne diodele Schotky-posibil sa fie una in scurt si sa strapeze un rand de celule.
Am patit-o eu cu un panou legat direct pe baterie, am conectat gresit, a facut plici si la masuratori scotea 24V.Am inlocuit o dioda si totul s-a rezolvat.

Edited by rinaldoparaipan, 25 January 2018 - 21:43.


#2769
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
diodele sunt ok ca le-am verificat, un string din cele trei scoate tensiune mai mica si nu stiu de ce, "ochiometric" nu se vede nimic suspect.

#2770
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
vreau sa amplasez 6 panouri PV inclinate pe o structura existenta.
Structura (padocul cainelui) este realizata pe 8 stalpi metalici din profile de 4x3cm ancorati in fundatie

intentionez sa perforez acoperisul in dreptul stalpilor si sa construiesc structura de sustinere deasupra
structura de prindere a panourilor vreau sa o fac din profile rectangulare de aluminiu 30x30x2mm

acoperisul curent are panta cam de 10 grade spre SE
Vreau ca panourile sa le ridic dintr-o parte, astfel incat sa le dau panta de ~40grade spre SV, rezultand o panta de ~25 grade spre sud

Problema care mi-o pun este cat de solid trebuie realizata structura de sustinere pentru a rezista vantului.
Presupun ca cei 8 stalpi ancorati in fundatie ar fi suficienti, dar ma ingrijoreaza eventualele oscilatii ale panourilor care pot rezulta in craparea elementelor

Aruncati un ochi pe schita, si dati-va cu parerea daca este suficient ceea ce vreau sa fac.
Inca nu am terminat de proiectat elementele de prindere cu structura curenta, dar vor probabil stalpi verticali perforand invelitoarea in dreptul stalpilor existenti ai padoc-ului

Attached File  solare bolt1.png   31.31K   19 downloads
Attached File  solare bolt2.png   28.77K   17 downloads
Attached File  solare bolt3.png   44.78K   15 downloads
Attached File  solare bolt4.png   39.75K   17 downloads
Attached File  solare bolt5.png   28.71K   18 downloads
Attached File  solare bolt6.png   41.64K   15 downloads

#2771
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Eu masor panourile cu o rezistenta de 3R 350w iesirile din panou le conectez la rezistenta in serie cu ampermetrul si mai conectez un volmetru pe rezistenta asa masor A si voltaju si vad daca se incadreaza in parametri, masuratoarea trebuie facuta 5-10 minute.

#2772
mariusb11

mariusb11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.02.2018
Salut,

Nu sunt un cunoscator, ma intereseaza sa montez ponori pe o rulota. Sistemul la care m-am gandit este din doua panouri mono de 250w legate in serie, tracer 30a, doua baterii 90a legate in paralel si invertor de 1500w. Consumatori. cuptorul cu microunde 800w, o rezistenta la 12v/300w restul sunt consumatori mici toti de 12v.
intrebarea mea este daca sistemul este bun in configuratia aceasta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate