Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#5599
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Unde ai vazut tu in bloc fiind in casa contoarul,poate in astea noi facut pe genunchi, restul le au pe casa scarii din 2 in 2 etaje,dar nu mi-ai raspuns la intrebare.

#5600
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostRua20, on 18 decembrie 2023 - 09:12, said:


Nu trebuia să permiți schibmarea acestuia cu unul care trimite indexul automat(autocitit wireless)dacă acesta se afla la tine în casă.
Care to explain?
Ce se intampla/nu se intampla daca trimite automat?

#5601
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Contorul electric apartine distribuitorului de energie. Nu ii dai voie sa face ce vrea el, sau sa puna ce tip doreste el, ramai fara energie electrica.

#5602
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postcut3ryan, on 18 decembrie 2023 - 09:19, said:

Unde ai vazut tu in bloc fiind in casa contoarul,poate in astea noi facut pe genunchi, restul le au pe casa scarii din 2 in 2 etaje,dar nu mi-ai raspuns la intrebare.
La mine în bloc toate sunt în apartamente,și nu ești obligat de lege să îți pui contuar inteligent!poate doar să fii obligat să-l schimbe dar nu cu ce vrea mușchii lor ca să fure la index acești distribuitori.

#5603
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
https://despre-energ...orta-costurile/


7, Atunci când se decide trecerea la alt tip de contoare și trebuie schimbate la toți consumatorii.

#5604
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Care lege, e pe vrute? Alege consumatorul daca vrea cu de toate sau fara? Sunt curios de ce lege vorbesti!
Tine de programul de modernizare si investitii ale distribuitorilor de electricitate. O data la 5 ani contorii de electricitate se inlocuiesc, se verifica metrologic, si unele se trimit la casat si altele se inlocuiesc cu cele inteligente daca a prevazut in bugetul de investitii. In timp, distribuitorul face economii cu verificare dar si prognoza consumului.

#5605
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postmtuchendria, on 19 decembrie 2023 - 09:45, said:

In timp, distribuitorul face economii cu verificare dar si prognoza consumului.
La mine a venit cu înlocuirea anul trecut și tot așa vroia să mă prostească că îmi vor pune contuar inteligent că e obligatoriu și le-am dat cu contuarul în cap! i-am dat afara din apartament și după două săptămâni au venit cu unul normal.

#5606
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Si cu unul ,,normal" daca e sa te fure nu pot? Trebuie sa recunosc ca e un pericol major, daca contorul e mai inteligent decat clientul.😁

Edited by baribalu, 20 December 2023 - 08:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate