Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

recomandare amplificator pentru boxe Magnat 1002

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Post1983marius, on 12 decembrie 2015 - 13:19, said:

Va multumesc pt raspuns dar cam ce diferenta ar fi pe spate cu MMS 1002 sau MMS 202

Absolut nicio diferenta. Pe spate sunt suficiente si difuzoare simple fullrange.

#56
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Probabil singura diferenta la boxele spate exista atunci cand asculti muzica stereo si o pui pe 4 canale (la receiver exista optiunea asta, nu stiu daca si la amplificatoare), atunci parca boxele spate se aud la fel de tare ca cele din fata, in rest nu e nicio diferenta.


#57
1983marius

1983marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.12.2014
Majoritatea modelelor noi permit reglaje pe fiecare canal in parte deci e falsa ideea ca nu o sa aveti bass si pe spate, o sa trebuiasca doar sa schimbati reglajele presetate in functie de ce doriti - film, muzica, etc.
Acesta este raspunsul lor primit pe mail

#58
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Poate ca la muzica te ajuta putin sa ai boxe mari in spate, insa in filme nu prea, din cauza coloanei sonore. Adica majoritatea efectelor sunt in boxele din fata si subwoofer nu in boxele spate. Poti sa dai tu la maxim boxele spate la un film, ca in ele se va auzi doar ce trebuie sa se auda, nimic mai mult. Dialogurile, exploziile sunt toate in fata, in spate fiind sunete doar pentru efecte, atat cat trebuie.
Daca tu doresti sa iti cheltui banii pe boxe spate de podea, sunt banii tai, insa nu merita, sunt de ajuns MMS 201/201.

#59
1983marius

1983marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.12.2014
Astept sa prind acel onkyo la o reducere sa vad cum se aud si MMS 1002 pe spate daca diferenta este minora trec la MMS 202 pt spate
va multumesc frumos pt sfaturi

#60
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Cum adica cum se aud MMS1002 pe spate ?!!!
Vei pune un film cu coloana sonora multichannel apoi il vei viziona pe de-o parte cu MMS1002 pe spate apoi cu MMS202 ?!
Ca sa observi ce ?
Faptul ca volumul sonor e identic fiindca asa l-ai setat de cand ai facut calibrarea, asta fiindca acel volum trebuie sa se auda la un anumit nivel raportat la restul satelitilor, nu cum ai tu chef, sau ca ele sunt in stare sa redea la fel basii, asta fiindca orice-ai pune pe spate, ca-i MMS102 sau ca-i Focal Grande Utopia, oricum le vei deposeda de basii adanci (pe care-i va prelua subwooferul, ca de-asta s-a inventat si-l folosesti) ?!

In gama MMS, atata timp cat intentionezi sa cumperi si-un subwoofer in cadrul acelui sistem, atunci pe fata optezi pentru varianta de raft MMS202 iar pe spate pentru modelul mai mic, MMS102, nimic mai mult, ca-i inutil.

Pe mine nu m-a dus capu' niciodata sa pricep din ce motiv opteaza lumea pentru ditamai boxele de podea pe fata (ba chiar, vad ca unii au tendinta sa puna si pe spate tot boxe de podea...), in conditiile in care au si subwoofer, apoi le taie acelor boxe frecventele joase si le transforma in boxe de raft.

Atata timp cat iei in considerare un subwoofer, mai departe, cumperi boxe de raft, peste tot, fiindca oricum le vei taia undeva in intervalul 60 - 100Hz si orice boxe de raft (mai ales cand vorbim de unele cu mid-basi de 16 - 18cm) sunt capabile sa coboare liniar pana acolo si chiar mai mult.

Mai documentati-va mai oameni buni, pe urma bagati mana-n buzunar...

PS: de ce ti s-a pus pata pe receiver-ul ala ?!
L-ai ascultat si ti-a placut atat de tare ?
Ia asculta si-un Marantz NR1506...

Edited by Protopopeus, 13 December 2015 - 10:41.


#61
1983marius

1983marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.12.2014
Nu am ascultat nici un receiver pana acum nici macar nu am vazut unul live sunt din calarasi si aici nu ai unde sa le auzi
onkyo mia fost recomandat de cateva magazine online fara sa dau nume
pana acum o luna am avut un logitech z5500 l-am vandut am cumparat luna trecuta o pereche de MMS 1002 iar luna aceasta sper sa mai pot cumpara ceva pana voi completa un 5.1
necunoscator fiind am zis sa mai iau o pereche de MMS 1002 si pt spate dar ce inteleg de la voi este ca un receiver nu o sa dea acelasi sunet, putere si in boxele spate

#62
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Receiver-ul ofera pe fiecare canal puterea de care e nevoie pentru a ajunge la un echilibru intr-un punct, de-acolo de unde faci calibrarea (unde vei sta tu), si-n functie de acustica incaperii. Pe receiver nu-l intereseaza ca tu ai boxe pe spate capabile de-un volum sonor sa te dea afara din casa sau de basi cutremuratori, ci le va castra cu nerusinare, daca asa trebuie.
Daca esti din Calarasi, esti la o aruncatura de bat de capitala, mergi la niste showroom-uri si asculta cu urechile tale niste configuratii, sa ai un pic de habar asupra a ce cumperi.

De ce-ai cumparat mai intai boxele si le tii ca suport de praf, si n-a cumparat mai intai receiver-ul pe care-l foloseai, intre timp, cu boxele de la Z5500 ?
Apoi, in loc sa te grabesti la animalele alea de MMS1002, mai bine cumparai pe bucati, cum, de altfel, observ ca si intentionezi sa faci, adica mai intai boxele fata, apoi un subwoofer, apoi centru si spate. In felul asta puteai cumpara ceva peste Magnaturile acelea care-s totusi veriga de trecere dinspre boxele de PC, nu-s ale mai hi-fi boxe.

PS: mai inainte ziceai ca ai doua perechi de MMS1002, centru si subwoofer, acum ai doar o pereche de MMS 1002 ?!!

Edited by Protopopeus, 13 December 2015 - 11:30.


#63
1983marius

1983marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.12.2014
am sa vin cu siguranta sa aud un receiver pe magnaturi
presupun ca la un receiver boxele spate se aud mai incet exact ca la un sistem 5.1 ?
asta incercati sa explicati cand spuneati ca nu este nevoie de boxe mari pe spate ca oricum nu se vor auzi la fel ca cele dupa fata ?

imi cer scuze daca m-am exprimat gresit am doar o pereche deocamdata intentionez sa iau restul
cu bani care iam luat pe logitech am pus diferenta si am luat MMS 1002

#64
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ti-am explicat deja cum livreaza un receiver puterea, si-n functie de ce...
El poate livra si de cateva ori mai multa putere pe boxele spate, fata de cele din fata, daca distanta dintre tine si boxele fata va fi cu mult mai mica decat cea fata de boxele din spate.
Un receiver are un management de control al parametrilor sunetului mult superiori unei prostii de sistem de PC, indiferent care-ar fi acela.

Colegii nu ziceau despre boxele spate ca nu se vor auzi precum cele din fata ci despre faptul ca 90% din sunet se petrece prin fata si doar niscaiva efecte, pe ici pe colo au loc si prin spate.

#65
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Post1983marius, on 13 decembrie 2015 - 11:46, said:

am sa vin cu siguranta sa aud un receiver pe magnaturi
presupun ca la un receiver boxele spate se aud mai incet exact ca la un sistem 5.1 ?
asta incercati sa explicati cand spuneati ca nu este nevoie de boxe mari pe spate ca oricum nu se vor auzi la fel ca cele dupa fata ?

imi cer scuze daca m-am exprimat gresit am doar o pereche deocamdata intentionez sa iau restul
cu bani care iam luat pe logitech am pus diferenta si am luat MMS 1002


Restul de sistem ar insemna : o pereche de MMS 202 sau chiar 102 pentru spate ,un centru MMS center 252. Si cam atat deocamdata. Vezi intai configuratia asta pe acel receiver(Onkyo ala nu-i batut in cuie) si te hotarasti apoi daca-ti trebuie si un subwoofer. Eu zic ca acele boxe (MMS 1002)livreaza deocamdata destul bas.

Edited by edigee, 13 December 2015 - 13:53.


#66
1983marius

1983marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.12.2014
am inteles acum o sa iau intai un receiver si dupa MMS 202 spate si center
astept ceva reduceri acum de craciun, sper sa fir si sper sa merite la final bani investiti in comparatie cu logitecul
va multumesc pt sfaturi

#67
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu este vorba ca nu se pot auzi la fel de tare ca cele din fata, insa daca urmaresti un film cu sunet 5.1, vei observa ca in boxele spate sa aud doar anumite sunete, pentru efect. Degeaba le setezi tu la maxim ca tot aceleasi sunete le vei auzi. Acesta e rolul boxelor surround intr-un sistem 5.1. Daca s-ar auzi toate la fel si la aceeasi intensitate, ar fi un fel de talmes-balmes, nu ai mai auzi efectele stanga-dreapta sau fata-spate ci acelasi sunet uniform in toate boxele.
La muzica stereo redata pe 4 canale (fata si spate) se vor auzi toate boxele la fel, insa unde e sunet dedicat 5.1 (filme, jocuri,muzica) nu, pentru ca asta e si ideea.
Tu poate ai folosit sistemul tau Z5500 la muzica stereo ascultata pe toate boxele si de aceea faci confuzie.
Urmareste un film sau un concert care are sunet 5.1 si ai sa observi diferentele.

#68
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostPinkNoise, on 12 decembrie 2015 - 11:14, said:

@master_oz
In principiu, combinatia aleasa de tine este foarte bine echilibrata, dar daca plecai din start pe ideea de 2+1, te-ai fi putut orienta catre niste boxe care sa ofere o prezenta mai buna, eventual unele de raft, ca sa ramai in gama de pret.
Eu folosesc A-S300(modat) cu BX5, desi multi critica combinatia Yamaha-MonitorAudio, dar mie mi se pare dementiala.
Depinde foarte mult de genurile muzicale pe care le preferi.
Faptul ca intr-un post anterior afirmam ca mediile nu se aud foarte bine se datoreaza faptului ca ascultasem o singura piesa: lux aeterna, posibil asa trebuie sa sune, si suna prost pe boxele mele sau suna prost pe toate care au peste o anumita putere. De exemplu, in masina suna foarte bine, dar nu am habar ce boxe sunt acolo, masina a venit cu ele din fabrica, eu nu am montat nimic.

La recomandarea colegilor am audiat jazz si muzica clasica si am fost de-a dreptul incantat.

Daca voi putea obtine un plus semnificativ de putere pentru joase cred ca ar fi bine sa-i adaug un subwoofer, dar investitia nu mai are rost sa o fac anul asta, ci undeva mai incolo si numai cand voi regasi modelul care ma intereseaza la pret redus.

Intre timp, avand in vedere spusele lui Protopopeus din postul #60 pagina 4, voi mai studia un pic fenomenul si voi decide daca imi achizitionez sau nu un subwoofer.

#69
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmaster_oz, on 13 decembrie 2015 - 16:56, said:

Daca voi putea obtine un plus semnificativ de putere pentru joase .....
Am mai zis ca nu exista asa ceva. Ce putere in plus ? Din amplificator? Ai acolo reglaj de bas. Daca te gandesti cumva la boxe ,acestea nu scot in vecii vecilor putere ci doar volum sonor ,semnal acustic -  zi-i cum vrei numai nu putere ,care e cu totul alteceva ,si se masoara in dB(nivelul semnalul acustic)
Un subwoofer ar rezolva partial aceasta problema ,dar asta tot nu inseamna "plus de putere pt. joase".

Edited by edigee, 13 December 2015 - 17:19.


#70
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Inseamna ca n-am reusit sa asimilez corect nici macar termenii vehiculati aici. Daca totusi un subwoofer "rezolva partial" problema atunci ma limitez doar la cele doua boxe stereo. Aceasta a fost si optiunea mea initiala.

#71
1983marius

1983marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.12.2014
salutari am primit acel receiver onkyo tx-nr535 insa cam am o problema poate aveti ceva sfaturi pt mine
cand trec cu vol peste 50% incepe sa distorsioneze urat asta si dupa usb si dupa pc conectat la un xonar asus pe intrare optica
boxe legate o pereche MMS 1002

#72
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
dupa sau de pe?
Deocamndata asta e problema la noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate