Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

recomandare amplificator pentru boxe Magnat 1002

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
De curand mi-am cumparat o pereche de boxe Magnat 1002 profitand de reducerea de Black Friday.
Boxele au fost cumparate de aici.

Din specificatii mentionez:
Impedanta nominala (EN 600065): 4-8 Ohms
Putere dinamica: 360 W
Putere RMS: 180 W
Raspuns in frecventa: 19-38.000 Hz
Sensibilitate (2,83V/1 m): 92 dB

Dar pe boxe sunt inscriptionate alte valori pentru urmatoarele specificatii:

putere 190/380 W
frecventa 19-40.000 hz

Ma intereseaza sa stiu ce fel de putere trebuie sa scoata un amplificator pentru puterea specificata a boxelor,
sa luam ca referinta: 180W putere RMS / 360W putere dinamica?

pana acum am primit raspunsurile:
1. un amplificator trebuie sa scoata o putere de 3 ori mai mica decat a boxelor altfel va arde boxele;
2. un amplificator trebuie sa aiba o putere de 75% din puterea boxelor;
3. un amplificator trebuie sa aiba o putere cu 10% mai mare decat a boxelor altfel vor exista distorsiuni.

Ma uit la: Denon PMA-520AE, dar la specificatii scrie o putere pentru 4 Ohm si o alta pentru 8 Ohm. Aici, avand in vedere ca amplificatorul stie 4 si 8 Ohmi, la fel ca si boxele, cum se inteleg ele astfel incat sa-mi scoata puterea maxima specificata de amplificator de 2 x70W pentru ca eu nu vad nici un comutator in acest sens.

Ma uit si la Yamaha A-S501, Pare foarte buna, dar nu inteleg de ce specifica o putere minima de 2x85 W. Puterea nu incepe de la zero si apoi cu potentiometrul o dai pana la maximul specificat?

Pe langa intrebare bolduita de mai sus, care din cele doua amplificatoare de mai sus imi vor asigura o mai buna auditie?
Sau alte sugestii in acest sens.

Pretul 2000-maxim 2100 lei fara reducere dar as prefera si sugestii pentru 800-1200 lei.

#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ei, uite, pentru astfel de cazuri ziceam mai zilele trecute ca viitorul apartine boxelor active !

Isi ia omu' boxe apoi se trezeste ca trebuie sa caute un amplificator care sa "se pupe" optim (cat mai frantuzeste ?!!!) cu boxele, ca sa nu faca nici POC, sa nu iasa nici fum sau alte nazdravanii.

master_oz, ia ce amplificator doresti, ca nu se-ntampla nimic (apropo, votez pentru varianta a 3-a, care-i si corecta).
Totusi eu te sfatuiesc sa iei Denon-ul, ca pentru acel Yamaha ti-ar fi trebuit boxe mult mai rafinate, altfel spus, cu el cam strici orzul pe gaste.

Daca aveai un buget de ceva peste 3000lei (cat ai dat pe boxe + aia 2000lei pe care-i mai ai acum la dispozitie), mai bine luai cu 800lei acel Denon (ca sub acesta practic nu exista alt amplificator mai ieftin) si de restul luai boxe, nu invers, adica boxe de 1100lei si amplificator de 2000lei.

De fapt, daca as fi fost eu in locul tau, as fi luat fie o pereche de B&W 685 S2, iar daca-s fi vrut si supliment de basi adanci, atunci fie o pereche de Q Acoustic 3050, fie chiar niste Mission MX-5 (MX-4 un pic mai soft) iar pentru ele un amplificator SH la 400 - 500lei si cu asta basta.

Edited by Protopopeus, 23 November 2015 - 18:46.


#3
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu mi-am luat amplificator pentru ca aveam unu acas', iar conectat la cele doua boxe noi am sesizat ca suna rau. Asa ca boxele alea, si urechile mele merita ceva mai bun, dar avand in vedere cele 3 sfaturi de mai sus nu stiam spre ce sa ma orientez.

Vad ca si Yamaha A-S201 scoate puteri destul de mari la un cost redus. Dar cumva valoarea mare a THD-ului inseamna ca distorsioneaza puternic?

Iar acel Denon cat va scoate: 2x70 sau 2x45?

Edited by master_oz, 23 November 2015 - 18:45.


#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmaster_oz, on 23 noiembrie 2015 - 18:21, said:

Puterea nu incepe de la zero si apoi cu potentiometrul o dai pana la maximul specificat?

Potentiometrul de volum e practic un atenuator, reduce amplificarea. Practic, nu "dai mai tare" plecand de la stanga si rotind spre dreapta, ci "dai mai incet" plecand de la maxim si rotind spre stanga.

La 4 ohmi acel model de amplificator are distorsiuni mai mari, mai bine legat la boxe de 8 ohmi. E un truc care se foloseste de catre comercianti pentru a-si vinde marfa. Oamenii in general cauta puteri cat mai mari si plaje de frecvente cat mai extinse, fara a se intampla in ce conditii se intampla asta. E o politica comerciala. Si 2 X 45 e foarte mult pentru o camera obisnuita. Ma gandesc ca nu ai de gand sa spargi geamurile la camera. Inainte de asta iti vei deteriora auzul.

#5
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ce amplificator ai acum ?!

Lasa Wattii aia in pace ca tu nu Watti asculti.
Oricum, pana sa duci tu volumul la maxim cu acele boxe, deja te va fi luat politia...

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostProtopopeus, on 23 noiembrie 2015 - 18:38, said:

Ei, uite, pentru astfel de cazuri ziceam mai zilele trecute ca viitorul apartine boxelor active !

Isi ia omu' boxe apoi se trezeste ca trebuie sa caute un amplificator care sa "se pupe" optim (cat mai frantuzeste ?!!!) cu boxele, ca sa nu faca nici POC, sa nu iasa nici fum sau alte nazdravanii.

Niciodata. Boxele active sint bune pentru PC, sa-ti zdrangane ceva acolo, pentru ca si acolo, daca vrei calitate, investesti intr-o placa buna, amplificator multicanal si sistem de boxe multi-canal. Dar pentru audio stereo, boxele active sint ca televizoarele cu video incorporat de pe vremuri, esti legat de ce e inauntru. Si nu fi asa sigur ca sint imperecheate cum trebuie amplificatorul cu difuzoarele. In plus, mie nu-mi surade ideea unui transformator de retea atat de aproape de difuzor. Si nu doar transformatorul, intregul amplificator.

#7
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostProtopopeus, on 23 noiembrie 2015 - 18:53, said:

Ce amplificator ai acum ?!

Lasa Wattii aia in pace ca tu nu Watti asculti.
Oricum, pana sa duci tu volumul la maxim cu acele boxe, deja te va fi luat politia...

Stau la casa, eventual ma razbun pe vecinu care asculta si el tare.

AGAWA AV Receiver PT-40L. Si pentru ca asta nu-ti va spune nimic, specificatiile sunt in imagine

Attached Files



#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu te sfatuiesc daca vrei sa te razbuni pe vecin, sa pleci de acasa cand vrei sa te razbuni, altfel risti sa-ti strici auzul. Au patit-o destui.

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Aiurea !

Treaba de mai sus era doar o remarca, vis-a-vis de alte discutii avute zilele trecute, si, oricum, nu ma refeream la niscaiva Microlab sau Edifier cand ziceam de boxe active.
Boxe active fac o gramada de producatori, sa nu-mi spui ca aia de la Dynaudio, sau Adam, sau Meridian, or fi atat de oligofreni, incat n-au fost in stare sa adauge o amplificare adecvata respectivelor incinte.
Daca "dezbraci" un amp Naim, ii vari continutul intr-o pereche de B&W 800D, rezultatul e o boxa buna pentru zdranganit la PC ?!!!
Ca nu-ti surade ideea unui transformator in vecinatatea unui difuzor, e problema fiecaruia...

Edited by Protopopeus, 23 November 2015 - 19:16.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Exact asa cum si viziunea boxelor active e tot problema fiecaruia. Din punctul meu de vedere, poti sa bagi si playerul inauntru si sa-ti iei un boombox.

Edited by Ion_de_la_Raion, 23 November 2015 - 19:14.


#11
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu va certati, nu ma ajuta, am boxe pasive.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Oricum, master_oz, cele 2 amplificatoare nu prea e corect sa le compari direct. Yamaha e mai bun, dar e de 2 ori mai scump. 520-ul a fost la promotie si 800 lei la emag.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmaster_oz, on 23 noiembrie 2015 - 19:04, said:

Stau la casa, eventual ma razbun pe vecinu care asculta si el tare.

AGAWA AV Receiver PT-40L. Si pentru ca asta nu-ti va spune nimic, specificatiile sunt in imagine
Lasa specificatiile. Protopopeus a zis un lucru tehnic elementar. "Nu asculti watii" ,cat de multi or fi ei. Nu asta da "taria " sunetului unei boxe. Daca e un amplificator bun si cu protectie anticlipping chiar cu 2 x 50W misti Magnaturile alea mai dihai decat cu o ragalie de 2 x 100W. MMS 1002 au un SPL destul de mare (asta conteaza nu watti pe care ii bagi) ca sa poata fi conduse de amplificatoare fara puteri imense. Si sune destul de tare sa-i faci pe vecinii aia sa fuga. Si pe tine.

Edited by edigee, 23 November 2015 - 21:54.


#14
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ce insemna SPL?

Ce inseamna clipping? - am incercat sa ma caut pe net dar am gasit termeni tehnici in engleza si nu inteleg.

Da, stiu ca am comparat amplificator de 1700 lei cu amplificator de 800 lei, dar m-am uitat la specificatii si, se pare, cum a declarat userul Ion_de_la Raion in a 4-a postare, ca m-am fentat. Dar inca nu am facut nici o achizitie.

Daca are importanta pentru puterea amplificatorului camera in care sunt boxele are dimensiunea de fix 4mx4m=16mp.

Nu prea am treaba cu vecinii, afirmatia s-a vrut o gluma, pe afara nu se aude asa de tare, sau deranjant.

#15
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Am senzatia ca vei arde tweeterele alea in maxim 2 saptamani orice amplificator ai cumpara (chiar si fara sa intre in clipping ! ) daca tu crezi ca suporta boxele alea 180W sau 360W.

Eu dau cu 50W in niste Supreme 1000 (aceleasi tweetere) si wooferele se misca mai mult decat suficient spre maxim. In camera (16mp) la volum normal nici nu cred ca folosesc mai mult de 10W in 90% din timp , si vreo 15-20W pentru perioade scurte altfel cum se zice si mai sus , dauneaza auzului.

MARE GRIJA ! Sunt niste boxe sensibile, nu sunt ceea ce par (cutii uriase de bairame sa se suie gagicile pe mese sa dea din buric si sa cada tablourile la vecinu). Daca vrei bairame si galagie vinde-le si cumpara-ti ceva de sonorizari profesionale pentru outdoor cu protectii la difuzoare , etc. Se gasesc ieftine (relativ) si fac MULT MAI MULT ZGOMOT.

EDIT:

treaba cu volumul dat la maxim: problema nu mai e ca la aparatele radio ale parintilor , cand ai un amplificator poti ajunge la maximul puterii dand butonul volumului doar pana la jumatate daca ai volumul sursei (placa de sunet / telefon / pc / whatever) la maxim. Depinde deci de sursa , si de amplificator , nu poti generaliza ca vrei sa dai butonul de volum la maxim in dreapta.

In Concluzie - eu as recomanda pentru boxele alea ceva cu putere pe canal intre 50W-100W , constructie noua , distorsiuni putine (THD) si mult bun simt la joaca cu volumul , treaba asta vine odata cu experienta , sa "simti" cam ce pot ele si ce poate amplificatorul si sa stii cand intinzi prea mult coarda. Uita-te ochiometric la difuzoarele de joase, eu as zice ca daca se misca aproximativ 1centimetru (MAXIM) ar fi cazul sa o lasi mai moale cu volumul.

Edited by Proiectil, 24 November 2015 - 10:03.


#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Total de acord cu @proiectil,ca sa glumesc va arde tweeterele in prima saptamana(doua e mult spus)sau dupa doua beri,deci si recomandarea mea este ca amplificatorul sa fie mai puternic decat pot duce boxele.
Sunt patit cu doua amplificatoare slabe,acum vreo 4 ani am ars tweeterele de doua ori la o pereche de Mission m34i(nestiind in ce consta fenomenul de clipping si cum sta treaba)
Cum am trecut la un amplificator NAD C356,culmea ca boxele n-au mai patit nimic,chiar forjate la SPl mare(locuiesc la casa,cand ma apuca nebuneala,mai dau in ele).
Pe.langa faptul ca ampliful este puternic,are si protectie la clipping,mai pe intelesul tau,atunci cand dai la blana,un circuit special taie varfurile de putere si protejeaza tweeterele.
Oricand este benefica o rezerva de putere,este ca si cum ai rula la 150 km/h cu un Matiz,si alta cu o masina oarecare cu motor de 2.0 litri si 150 cai.
Asa este si in cazul de fata,practic ampliful slab se forteaza.
Uite aici:

Attached Files


Edited by missionnad, 24 November 2015 - 10:09.


#17
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Postmissionnad, on 24 noiembrie 2015 - 10:06, said:

Recomandarea mea este ca amplificatorul sa fie mai puternic decat pot duce boxele.

Problema e ca e cam dificil sa gasesti un amplificator stereo nou (HI FI nu de sonorizari , pentru ca nici boxele nu sunt de sonorizari) la un pret decent (sub 2500 RON) care sa scoata minim 180W/canal.

Repet ce am zis mai sus , nu e nevoie nici pe departe de atata forta pentru a misca boxele alea care sunt f sensibile: (2,83V/1 m): 92 dB.

Eu recomand la cumpatare - cu peste 180W pe canal le va arde in cateva zile (nu din cauza clipping, ci din cauza ca se vor topi bobinele la medii si tweetere clar - pentru ca nu sunt boxe performante sa aiba cine stie ce constructie a sasiului difuzoarelor care sa permita ventilatie sau sa aiba ferofluid sau mai stiu eu ce).

Edited by Proiectil, 24 November 2015 - 10:10.


#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Lasa ca si Missionurile mele tot sensibile sunt,au 92 db si am prajit tweet de doua ori,repet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate