Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

recomandare amplificator pentru boxe Magnat 1002

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 master_oz, on 24 noiembrie 2015 - 09:40, said:

Ce insemna SPL?


Presiune acustica(sound presure level). Se masoara in decibeli la un metru distanta. Reprezinta intr-un mod foarte grosier un fel de randament al incintelor ,adica babeste cam cat de tare se aude in functie de cati wati ii bagi. Ca exemplu boxe cu SPL de 95 dB conduse cu un amplificator de 50W suna mai tare decat boxe cu SPL de 85dB in care bagi 100W. Deci nu watii ii iei in calcul cand te gandesti cat de tare vrei sa sune sistemul tau ,sau nu watii in primul rand.
Cat priveste fenomenul de clipping ,eu nu sunt de acord 100% cu ce a zis colegul de mai sus ,desi in mare are dreptate. Exista amplificatoare de puteri medii/mici facute gospodareste ,cu protectie anticlipping ce nu dau astfel de probleme. Am un amic ce si-a luat anul trecut la recomandarile mele un Rotel RA-11 si o pereche de B&W 684 s2. Conduce boxele alea ce mananca teoretic foarte multi wati absolut fara probleme cu micul Rotel.
Sigur ca e recomandat ca amplificatorul sa poate livra cat mai multi wati ,mia multi decat scrie ca suporta boxele ,dar nu(mai) e o regula asa stricta.

#20
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Tare sunt curios pana la urma cu ce o sa le prajeasca :D  Ca nu incape indoiala ca ne-fiind cunoscator o sa le prajeasca. Sper sa ne tina la curent.

#21
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Daca nu tine înaltele la maxim,sansele sunt mai mici.

#22
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 missionnad, on 24 noiembrie 2015 - 10:06, said:

.........................
Uite aici:
Citate din nr.2/2006 al revistei Audio-Video !
Eram si eu fan, pacat ca nu mai apare, la un moment dat m-am ploconit cu ceru' si pamantu' la aia de la editura sa-mi trimita toata arhiva in pdf. Si....mi-au trimis-o pana la urma, apoi un prapadit de HDD a decis sa-si dea obstescul sfarsit, cu tot ce-avea pe el.

 Proiectil, on 24 noiembrie 2015 - 11:07, said:

Tare sunt curios pana la urma cu ce o sa le prajeasca Posted Image  Ca nu incape indoiala ca ne-fiind cunoscator o sa le prajeasca.............
Posted Image
E bine ca esti optimist si ca l-ai incurajat !!!

Edited by Protopopeus, 24 November 2015 - 12:33.


#23
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Scuze de offtopic,revista AUDIO VIDEO am aproape toate numerele.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Proiectil, on 24 noiembrie 2015 - 11:07, said:

Tare sunt curios pana la urma cu ce o sa le prajeasca Posted Image  Ca nu incape indoiala ca ne-fiind cunoscator o sa le prajeasca. Sper sa ne tina la curent.

Nu le prajeste. Da mai incet si nu le prajeste.

Apropo de Unitra-urile de 75 de care iti pare rau, edigee. Aveau alea niste filtre selectabile, cu niste comutatoare. Fiind fan boomtsee boomtsee la vremea respectiva si ascultand muzica pop, am ars si difuzoarele de inalte si unul de medii, ascultand nu foarte tare, dar dand la maxim inaltele si din amplificator si din boxe.

 Protopopeus, on 24 noiembrie 2015 - 12:32, said:

mi-au trimis-o pana la urma, apoi un prapadit de HDD a decis sa-si dea obstescul sfarsit, cu tot ce-avea pe el.

Mai ploconeste-te odata.

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 November 2015 - 14:59.


#25
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Din ce am inteles e suficient sa imi iau amplificator care sa scoata intre 2x50 pana la 2x100, chiar si cel de 2X50 nu se va putea asculta decat la maxim 20% pentru perioade scurte de timp.

Asta, cel putin dupa intelegerea mea cam vine in contradictie cu ce-a de-a treia afirmatie care a fost considerata cea corecta:

 master_oz, on 23 noiembrie 2015 - 18:21, said:

3. un amplificator trebuie sa aiba o putere cu 10% mai mare decat a boxelor altfel vor exista distorsiuni.
de catre userul Protopopeus in a doua postare dar, avand in vedere ca nici acele amplificatoare de 2x50 nu ar fi ascultate la volum maxim nu vor avea cum sa produca distorsiuni. Cred.

Asta e, incerc sa pricep, poate vi se pare ca prind greu dar daca n-am insusit unele notiuni la scoala si nici n-am avut ocazia sa pot asculta boxe imperecheate cu amplificatoare de calitate apelez la informatiile de care dispuneti, motiv pentru care multumesc din nou pentru timpul acordat.

Nu doresc sa va tin la curent cu vesti despre prajirea boxelor pentru ca pur si simplu nu vreau sa le pricinuiesc nici o vatamare, eventual pot asculta si mai incet la ele.

In zilele urmatoare voi pune la proba un amplificator Yamaha stereo receiver RX-486 RDS pe o perioada de cateva luni daca va fi cazul, detinatorul actual fiind interesat sa-l vanda dar nu imediat.

Totusi, chiar daca mi s-au recomandat niste amplificatoare de foarte buna calitate, cu dezavantajul unui cost pe masura cred ca m-as orienta spre un amplificator
Yamaha A-S300, asta daca nu aveti nimic impotriva, sau mai degraba daca e ok din punctul vostru de vedere sa fie imperecheat cu boxele mele.

Multumesc

Edited by master_oz, 24 November 2015 - 16:35.


#26
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
intre alea 2 , eu as pastra A-S300-ul, are specificatiile ok pentru boxele alea.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da e OK ,dar trebuie avut grija la obisnuita si mult discutata incompatibilitate sonora intre amplificatoarele Yamaha din generatie noua si boxele MMS. Adica e vorba ca amplificatoarele Yamaha fiind cu un sunet deschis ,cu inalte foarte bine conturate sunt puse pe niste boxe ce se remarca tot printr-un sunet deschis. De aici poate rezulta o oarclare saturatie auditiva pe frecventele inalte ,unii zic de sunet metalic/sticlos ,dar sigur ca astea sunt chestiuni subiective ce tin de preferinte.

#28
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Daca incompatibilitatea sonora nu rezulta in stricarea boxelor, mai precis a difuzoarelor de inalte atunci e ok, si cred ca problema in cauza se poate rezolva si prin diminuarea inaltelor atat la sursa cat si prin amplificator, daca o fi cazul.

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Deci sa inteleg ca nu conteaza calitatea sunetului. Doar sa bubuie ,sa sune tare si sa nu se arda.OK.
Daca sursa e un CD player/DVD player nu poti regla nimic la sunet decat eventual volum. Din pc/laptop se poate cu diverse egalizatoare software din playere(winamp ,foobar200) si cu inevitabilele pierderi de calitate.

Edited by edigee, 24 November 2015 - 20:18.


#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti regla tonul din amplificator, edigee.

#31
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Poate configuratia camerei lui e de asa natura ca absoarbe inaltele si accentueaza basii. N-avem de unde sa stim.  Eu zic ca A-S300 la pretul ala (parca era sub 1200 RON) e best buy.

#32
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 edigee, on 24 noiembrie 2015 - 20:15, said:

Deci sa inteleg ca nu conteaza calitatea sunetului. Doar sa bubuie ,sa sune tare si sa nu se arda.OK.
Daca sursa e un CD player/DVD player nu poti regla nimic la sunet decat eventual volum. Din pc/laptop se poate cu diverse egalizatoare software din playere(winamp ,foobar200) si cu inevitabilele pierderi de calitate.
Ba ar trebui sa conteze calitatea sunetului chiar si pentru mine. Altfel ramaneam la boxele anterioare de 2x35W. Nu ascult doar muzica din aia care bubuie. Cu toate asta sursa este un laptop, si activez egalizatorul doar atunci cand ascult piese muzicale din acelasi gen.

 Proiectil, on 24 noiembrie 2015 - 21:25, said:

Poate configuratia camerei lui e de asa natura ca absoarbe inaltele si accentueaza basii. N-avem de unde sa stim.  Eu zic ca A-S300 la pretul ala (parca era sub 1200 RON) e best buy.
Am specificat ca am o camera de 4x4, adica 16 mp. Probabil mobilierul o avea ceva de spus in privinta asta.

#33
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

 master_oz, on 24 noiembrie 2015 - 21:48, said:

Am specificat ca am o camera de 4x4, adica 16 mp. Probabil mobilierul o avea ceva de spus in privinta asta.

La 16mp mergeau niste bookshelf...

#34
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu am vrut asa ceva, nu-mi placea modelul, ideea, voiam neaparat boxe de podea pe 3 cai, modelul ales il urmaream de mult timp si le-am luat acum cand au fost la pret redus. Nu cred ca s-ar fi redus mai mult. Asadar boxele exista, sunt luate, asezate frumos in camera, desi e posibil sa le schimb locatia in camera, adica sa le pun lipite de peretele din spatele meu, nu asa cum sunt acum: una dupa un dulap si cealalta langa mine.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu le lipi de perete, lasa putin spatiu in spate. Mai ales daca ai si gaura de bass-reflex in spate.

#36
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Scuze, m-am exprimat gresit, nu le lipesc de perete.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate