Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

gheata la mal!

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
bistibois

bistibois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 24.11.2004

View Postmr.fred, on Jan 25 2006, 22:51, said:

poate daca ar fi si o bucata de focus in imagine aia poate ca n-ar arata declansare intamplatoare.


poate

mie-mi aduce aminte de Nautilus, navingand disperat pe sub gheata ucigasa a oceanului arctic, cautand cu disperare aer

#38
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Ai avut ceva rabdare :) sa o prelucrezi.

Quote

trage raw (dupa cum ti-a mai recomandat cineva)
este o obtiune excelenta dar sa nu uitam ca nu toate camerele au inca asa ceva....Ce-i drept fara suparare ar fi bine sa citesti si tu ceva inainte sa intebi..intreaba-l pe gogu poate stie el si daca nu stie el poate stie cineva de pe aici.

Edited by Dragos_v3, 25 January 2006 - 22:55.


#39
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

este o obtiune excelenta dar sa nu uitam ca nu toate camerele au inca asa ceva....
Pai da, asta stiu, dar dupa cum spunea autorul topicului prin alte parti ale forumului ca detine un 350D, ar fi pacat sa nu abuzeze de acest avantaj...

#40
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
of of of domnule fred....... copii din ziua de azi.... pe vremea mea nu era asa usor ca la voi... eu am trudit pentru fiecare bucatica si am dat cu sapa si am mancat fasole..... la cat de prosti sunteti voi, puteti munci o viata intreaga si nu-mi ajungeti nici la glezna.... ce tare sunt!

in loc sa fii acid nu ar fi mai frumos si mai educativ si mai cum vrei tu, SA DAI UN SFAT... o indicatie pertinenta.... orice care sa ajute.... nu sa faca pe oricine de pe aici sa plece in lume cand afla de la tine cat de prost e....

daca e deranjat faptul ca se cer sfaturi... spuneti.... si mutati apoi topicul la OFFTOPIC sau FUN si acolo va raspunde cel caruia ii va face placere sa o faca..... de ce aceasta atitudine du-te sa citesti etc.... de unde stiti ca nu o fac?.....

P.S. este permis ca in semnatura sa-mi pun un protest antiMRFRED?....

Edited by ccezar2004, 25 January 2006 - 23:04.


#41
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
nu imi vine sa cred  :dribbledrool: ....350D
ccezar2004 cu parere de rau iti spun...mai ia o carte ceva, ctiteste, citeste documenteaza, citeste... manualul aparatului daca nu l-ai citit :peacefingers:

#42
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
La faza asta NO COMENT. Pana la urma si la coda a inteles omu ca tre sa mai citeasca...sa nu exageram!

#43
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

View Postccezar2004, on Jan 25 2006, 23:00, said:

of of of domnule fred....... copii din ziua de azi.... pe vremea mea nu era asa usor ca la voi... eu am trudit pentru fiecare bucatica si am dat cu sapa si am mancat fasole..... la cat de prosti sunteti voi, puteti munci o viata intreaga si nu-mi ajungeti nici la glezna.... ce tare sunt!
Cezar omule, ai vrut sfaturi, oamenii de aici ţi-au dat sfaturi : pune mâna şi-nvaţă bazele(pe care văd că nu le stăpâneşti), citeşte mult, selectează,filtrează informaţia.

Dacă n-ai primit păreri pozitive nu trebuie să intrii în defence mode...

Sfaturile se cer în cunoştinţă de cauză, când n-ai găsit deloc rezolvarea sau vrei o părere mai avizată, sau o a doua părere, or something.

Degeaba te iei de mr.fred că are dreptate.

Cât despre 350d... eu sincer nu credeam că se pot face poze atât de out-of-focus cu acel aparat.
Problema e la tine, nu ştii să valorifici potenţialul camerei şi şi mai grav duci lipsă la capitolul know-how.

Acum să nu crezi că eu sunt mare fotograf, dar nici nu trebuie ca să-ţi dai seama că... ai de învăţat.

Nu te supăra nici pe mine, nici pe restul, start learning!  :console:

Later edit :

Quote

de ce aceasta atitudine du-te sa citesti etc.... de unde stiti ca nu o fac?.....
Pt. că se vede din figură ca să zic aşa. Poze out-of-focus, regula treimilor, setarea camerei şamd

Edited by ezekio, 25 January 2006 - 23:26.


#44
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
cezarica, ce sa-ti povestesc. eu sunt asa mai temperamental si imi cultiv lucrul asta.

fata de tine am o slabiciune deosebita. ai provocat un scandal monstru cu chestia aia cu banii, a sarit lumea la bataie. m-am luat la tranta cu unii cu care probabil ar fi trebuit sa fiu prieten. si continui sa cred ca intrebarea aia ar fi trebuit sa o pui peste 5-6 ani. cand vad cat de departe esti de realitate nu pot decat sa dau cu basca de pamant de cat taraboi am putut sa facem cu totii si pentru ce? pentru cineva care habar nu are nici macar de WB.

asta una la mana.

doi la mana. e chiar asa greu sa cauti? de unde atata comoditate? cauti si dupa ce ai o bruma de informatii pui eventual o intrebare sa-ti faci o ordine in rationamente. Nu mai vb de faptul ca s-a mai discutat si pe sectiunea asta.

Mor cand vad cum lumea sta la calcultor si intreaba chestii pe care ar fi trebuit sa le citeasca in manualul aparatului si apoi tot ei se supara ca sunt trimisi la cautat. In curand o sa te superi ca si-a permis unul sa-ti dea un link in engleza si nu sa-ti explice in limba romana, eventual sa-ti faca o vizita acasa sa-ti arate pe aparat.

#45
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
@ccezar2004  :notangel:  eu de vre-o luna de cind dau cu cititul pe forumul foto dau dreptate colegilor mai experimentati care te critica. Eu nu am avut si nu am pretentii de pozar profesionist sau sa maninc o piine  din asta, nu stiu sa fac poze mai de loc dar ma documentez. Se pare ca e foarte important acest studiu individual cu cit mai multe experiente cu atit mai multe cunostinte dobindite. Si poti sa te uiti pe pozele lor si ai sa vezi citeva poze extraordinare ...care te pun serios pe ginduri si te fac sa iti recalculezi pozitia fata de arta foto. Cu mr. Fred...te obisnuiesti...cu timpul :D

#46
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
Imi place asta:

http://forum.softped...e=post&id=84117

#47
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005

Quote


Cred ca se indica un DOF mai mare totusi.

Cezar, m-a uimit faptul ca ti-ai luat un 350D inainte sa inveti sa folosesti un aparat foto. Incepeai si tu cu un compact prosumer. Pacat de banii platiti...

#48
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostDrug, on Jan 26 2006, 17:21, said:

Cred ca se indica un DOF mai mare totusi.

Cezar, m-a uimit faptul ca ti-ai luat un 350D inainte sa inveti sa folosesti un aparat foto. Incepeai si tu cu un compact prosumer. Pacat de banii platiti...
pai depinde cati bani are omu'.

#49
AlexR

AlexR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.04.2005
Asta e un exemplu bun ca aparatul nu conteaza si ca achizitionarea unui aparat mai bun (scump) nu va stimula neaparat dorinta de cunoastere, perfectionare etc.

#50
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ccezar2004 lasa orgoliile si ridica nasul numai dupa ce inveti cel putin la perfectie macar notiunile de baza. apoi experimentezi la greu tot ce ai invatat si de-abia dupa aia te declari in cautare de sfaturi cum sa evoluezi peste nivelul 0.

degeaba te superi, momentan esti in negativ. daca asta e levels-ul la o poza pusa de tine pe forum, deci prelucrata in forma in care tu te declari multumit de ea si numai buna de aratat altora.... cum sa ceri sfaturi despre domeniul asta cand cele mai elementare notiuni (expunere, wb) sunt inca total necunoscute pentru tine ?

e ca si cand cineva care nu are nici macar permis auto, ar cere informatii despre tehnici de raliuri pe un forum de formula 1.

cei de aici nu prea se simt bine cand ii consideri o alternativa de informare in loc de citit manualul camerei. ei prefera sa-si piarda timpul  in discutii despre lucruri cu un nivel un pic mai sus de "cum bag bateria in aparat?". te ataci prea usor, mai ales in postura de cel care cere ajutor moca si la ce gafe ai trantit pe aici....

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   14.68K   68 downloads

Edited by GunX, 26 January 2006 - 18:05.


#51
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostGunX, on Jan 26 2006, 18:00, said:

. daca asta e levels-ul la o poza pusa de tine pe forum, deci prelucrata in forma in care tu te declari multumit de ea ......
de acum nu mai postam poze ci doar levels-uri.

esti sigur ca levels-ul da valoarea artistica a unei fotografii?

(in rest no comment)

#52
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
esti sigur ca asta am vrut sa zic ? ca levels-ul da valoara artistica a unei fotografii ?

nu. ai inteles complet aiurea.
asta doar tradeaza nivelul de necunoastere.

cum nici anul in care ti-ai luat permisul nu da valoarea ta ca sofer, dar lipsa lui inseamna totusi ceva.

Edited by GunX, 26 January 2006 - 23:06.


#53
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

View Postmr.fred, on Nov 23 2004, 21:23, said:

......................
Am continuat sa pozez, si sa constientizez ca de fapt fotografiatul imi produce mie fericire si asta e scopul. Scopul nu e de a place celorlalti.

multumesc mult celor care au raspuns.... dar va rog.... cei care nu vor sa raspunda sa nu o faca.... DE CE trebuie sa postati aici daca nu va place topic-ul?.... sunt convins ca sunt zeci de topic-uri "destepte"....
iar faptul ca mi-am luat "deselereu" e problema mea.... nu vad de ce devine problema de baraj pentru voi...

si tot nu pricep de ce atata tam-tam.... am pus niste imagini... si inainte de ele... am specificat... "fara experienta"... iar dupa asta am pus niste intrebari..... daca nivelul discutiei este muuult sub nivelul vostru .... inca o data.... DE CE postati?.... iar faza cu cerutul ajutorului moca... hai ma... ma lasi.... ar trebui sa va dau bani.... voi uitati rostul unui forum in general?... lumea discuta.... punct....

P.S. da da stiu... iar ma atac repede...  :photo:  bye bye.... :D

#54
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

multumesc mult celor care au raspuns.... dar va rog.... cei care nu vor sa raspunda sa nu o faca.... DE CE trebuie sa postati aici daca nu va place topic-ul?.... sunt convins ca sunt zeci de topic-uri "destepte"....
iar faptul ca mi-am luat "deselereu" e problema mea.... nu vad de ce devine problema de baraj pentru voi...

si tot nu pricep de ce atata tam-tam.... am pus niste imagini... si inainte de ele... am specificat... "fara experienta"... iar dupa asta am pus niste intrebari..... daca nivelul discutiei este muuult sub nivelul vostru .... inca o data.... DE CE postati?.... iar faza cu cerutul ajutorului moca... hai ma... ma lasi.... ar trebui sa va dau bani.... voi uitati rostul unui forum in general?... lumea discuta.... punct....

P.S. da da stiu... iar ma atac repede...  bye bye....
ma, da' tu chiar ai problema... tu chiar nu observi ca lumea incearca sa iti dea niste sfaturi utile, chiar daca cu aceasta ocazie esti luat si peste picior, dar la ce probleme pui du in discutie... nu ma mira; si eu am trecut prin asta, si probabil o sa mai trec, dar e o vorba : "mai bine taci decat sa confirmi ca esti prost" (nu ma refer la tine, asa e vorba); si crede-ma ca daca mai iei in seama si ce vrea lumea sa iti transmita prin mistourile astea, chiar o sa ajungi sa stii cate ceva (asta bineinteles in masura in care te pasioneaza); da daca continui sa pui intrebari ale caror raspunsuri ar trebui sa le cauti in cu totul alta parte, normal ca o sa ramai subiect de mistouri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate