Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Viteza mica la copierea pe NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Am o intrebare la voi, azi dupa ce am copiat ceva pe NAS am vazut ca am o viteza foarte mica, undeva la 9 MB/sec in conditiile in care in Win7 merge la 80-90MB.
La o mica verificare vad ca

Quote

mii-tool -v  eth0

eth0: negotiated 100baseTx-FD flow-control, link ok
  product info: vendor 00:07:32, model 17 rev 5
  basic mode:   autonegotiation enabled
  basic status: autonegotiation complete, link ok
  capabilities: 1000baseT-HD 1000baseT-FD 100baseTx-FD 100baseTx-HD 10baseT-FD 10baseT-HD
  advertising:  100baseTx-FD 100baseTx-HD 10baseT-FD 10baseT-HD flow-control
  link partner: 1000baseT-HD 1000baseT-FD 100baseTx-FD 100baseTx-HD 10baseT-FD 10baseT-HD flow-control

Din cate inteleg eu acolo, e doar 100mbit in loc sa fie 1000mbit. Dupa cum ziceam in Windows merge ok.
Deci, se poate forta cumva?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ethtool -s eth0 speed 1000 duplex full autoneg off

Incearca asa ca root sau cu sudo in fata.

#3
lucian7cristescu

lucian7cristescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.11.2015
Vreau sa stiu daca pot inlocui HDD cu SSD intr-un laptop , si in plus , cineva mi-a spus ca SSD-urile nu se defragmenteaza , cica nu e nevoie nici bine

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si pe HDD conceptul de fragmentare este ca si inexistent sub Linux (doar daca se umple HDD-ul ar putea aparea un pic de fragmentare).
Pe sisteme de fisiere de la FAT pana la NTFS este altceva...
Da, poti inlocui HDD-ul cu un SSD preferabil marca Intel sau Samsung, altfel fstrimul poate avea consecinte imprevizibile asupra SSD-ului.

#5
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Post_-_, on 16 noiembrie 2015 - 09:31, said:

Da, poti inlocui HDD-ul cu un SSD preferabil marca Intel sau Samsung, altfel fstrimul poate avea consecinte imprevizibile asupra SSD-ului.

Toate SSD-urile de ultimă generație au suport pentru TRIM nu doar Intel sau Samsung. Fstrim se folosește doar în cazul în care nu ești sigur că SSD-ul are suport pentru TRIM, altfel opțiunea discard (fstab) este suficientă. Cât privește SSD-urile Samsung cred că acest post spune multe despre cât sunt de preferat.
lucian7cristescu, eu te-aș sfătui să fi atent la controller-ul SSD-ului, anumite controllere nu funcționează grozav pe GNU/Linux.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu te lua de bune orice informatii publicate pe bloguri.
Uite aici teste de anduranta:
http://ssdendurancetest.com/
http://techreport.co...theyre-all-dead

@lucian7cristescu
Despre TRIM vezi aici: http://www.webupd8.o...ate-drives.html
Ultimele doua SSD-uri pe care le-am achizitionat sunt fabricate de Intel si le-am achizitionat dupa ce m-am documentat suficient. Iti recomand aceeasi marca sau, eventual, anumite SSD-uri produse de Samsung care au in general performante mai bune, dar numai daca se ofera pentru ele o garantie de cel putin 5 ani ca si in cazul SSD-urilor Intel. Altfel o faci pe riscul tau. In primul rand sa stai departe de SSD-urile Kingston, orice ar spune lumea. Toate crapa, de obicei, foarte repede (inaintea expirarii garantiei de 1-2 ani).

Edited by _-_, 16 November 2015 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate