Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Scoția sau Tara Galilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Salutare! În două - trei luni, voi emigra împreună cu soția în Marea Britanie. Amândoi suntem medici veterinari și vom pleca prin intermediul unei firme de recrutare. Firma respectivă poate oferi locuri de muncă în Scoția și Tara Galilor. Salariul va fi același, indiferent de zonă. Spre ce zonă să ne îndreptăm? Noi tindem mai mult spre Tara Galilor căci am auzit ca traiul de viață e mai ieftin și ca temperaturile nu sunt așa scăzute ca în Scoția. Voi ce părere aveți?

#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ca si zona, Scotia e foarte frumoasa, nu stiu de nimic de Tara Galilor, oamenii sunt ok, cred ca un pic mai deschisi ca restul. Intr-adevar, Scotia e friguroasa, dar foarte frumoasa, din punctul meu de vedere. Eu am lucrat pt British Telecom acolo cam 1 luna in Edinburgh si am avut contact direct cu oamenii, trebuia sa le instalez post telefonic si internet prin modem, restul timpului am lucrat in Anglia ( nu ma refer la Rehatul Unit care e format din Scotia+Irlanda de Nord+Tara Galilor), strict doar Anglia, si de asta fac aceasta comparatie, unde oamenii sunt un pic mai reci cu strainii.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postvilly100, on 13 noiembrie 2015 - 23:48, said:

Salutare! În două - trei luni, voi emigra împreună cu soția în Marea Britanie. Amândoi suntem medici veterinari și vom pleca prin intermediul unei firme de recrutare. Firma respectivă poate oferi locuri de muncă în Scoția și Tara Galilor. Salariul va fi același, indiferent de zonă. Spre ce zonă să ne îndreptăm? Noi tindem mai mult spre Tara Galilor căci am auzit ca traiul de viață e mai ieftin și ca temperaturile nu sunt așa scăzute ca în Scoția. Voi ce părere aveți?

În Scoția plouă mult și în primul an nu vei înțelege nimic din ce vorbesc scoțienii.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca vorbesti engleza invatata la scoala, corecta si gramaticala, poti sa uiti de Scotia , Sunt de 2 ani aici si inca nu prea inteleg ce vorbesc ei,  Toti ma inteleg pe mine , dar eu greu inteleg ce zic ei. In Scotia sunt oamenii de rand care nu prea au reusit sa termine liceul si vorbesc in general in dialectul scotian, si mai sunt si ceilalti care au facut o scoala si care vorbesc si in dialect , dar si in engleza curata. Ca si adaptare Scotia are doua anotimpuri respectiv primavara si toamna.  Iarna nu prea exista fiind ploioasa cu temp de minim 2 gr si mult vant , am vazut zapada doar o zi ceva de 2 cm , vara temp maxima 21`-22 , in zona Edinburgh unde stau. Chirii scumpe cam 550 600 pe 2 dormitoare, mancare ieftina ca si in RO, tigari extrem de scumpe, bautura la fel.


Din ceea ce am vazut cam toti au un animal de casa , in general caini, mai sunt si pisici, si toti au mare grija de ei, s-ar putea sa ai succes ca veterinar.

Edited by keta, 14 November 2015 - 02:14.


#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Scoțienii au :Posted Image în principal , un accent care îi face foarte greu de înțeles pentru străini,, chiar dacă străini respectivi sunt buni cunoscători ai limbii engleze. Scoțienii Posted Image pur și simplu "masacrează proper English", în plus vocabularul lor conține destul de multe expresii locale sau regionale care îți vor creea mari dificultăți.
Țara Galilor e o zonă făinuță, se bea mult, la fel ca oriunde în UK, încearcă Wales mai întâi și apoi
poți încerca si "Caledonia" sau de ce nu chiar "Hibernia" !

https://en.m.wikiped.../wiki/Caledonia

https://en.m.wikiped...g/wiki/Hibernia

Edited by Teophileos, 14 November 2015 - 02:07.


#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am colegi sau am relationat cu Briti la munca.... mi-au placut mai mult galezii decat de scotienii.

#7
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
sa nu ai incredere niciodata intr-un galez.

#8
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Vom alege Tara Galilor. Pur și simplu, ni se pare mai liniștită. Nu suntem amatori de agitație și gălăgie multă...

View Postdupaculoare, on 14 noiembrie 2015 - 20:46, said:

sa nu ai incredere niciodata intr-un galez.

Poți dezvolta, te rog?

#9
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
toti sunt hoti care incearca sa-ti "taie gatul" si in timp ce te zbati te lovesc cu picioarele

#10
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

View Postdupaculoare, on 14 noiembrie 2015 - 22:13, said:

toti sunt hoti care incearca sa-ti "taie gatul" si in timp ce te zbati te lovesc cu picioarele

E superb răspunsul tău. Îmi pare rău, însă nu m-ai convins. Și despre romani se zice la fel. Dacă erau mai rai ca noi, cu siguranță auzeam de ei...

#11
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Daca intelegi ce spun astia poti merge in Scotia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/le_uNGdpa4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Post-ul tau m-a convins pe deplin. Plec in Tara Galilor...

#13
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Tara Galilor:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mY2xhjq-woY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imnul national in Scotia:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYNrHLfIx_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate