Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Recomandare medic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.629
  • Înscris: 06.10.2009
Recomandati-mi un medic va rog,am urmatoarea problema;
Am ameteli de un an de zile, am fost la neurolog, orl si mi-au spus ca am tinitus.Am luat betaserc si bilobil 3 luni dar degeaba.Am facut un RMN cerebral cu substanta, rezultatu este urmatoru;
Examen IRM nativ si cu substanta de contrast nu deceleaza procese inlocuitoare de spatiu intracerebrale.Fisura interemisferica se mentine pe linia mediana.Fara structuri patologice gadolinofile.
Sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, fara modoficari de semnal in substanta alba periventriculara. Relief cortical normal.Pe secventele de difuzie nu apar arii ischemice recente.Nuclei bazali, corp calos si capsula interna cu semnal normal.
Trunchiul cerebral si cerebelul fara anomalii de semnal.Regiuni orbitale cu aspect normal.Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
Sinusurile paranazale sunt normal pneumatizate.Celulele mastoidiene drepte prezinta hipersemnal T2.Variant aanatomica a arterei vertebrale stangi care traverseaza fata anterioara a bulbului.
Concluzii
Aspect IRM cerebral in limite normale.Modificari inflamatorii mastoida dreapta.Am pus un link cu RMN http://www.mediafire...63qk8gw/RMN.rar
Ce trebuie facut in continuare, ce tratament sa iau, la care medic sa merg?Va rog din suflet ajutatima. Multumesc

#2
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 23.02.2015
S-au inrautatit lucrurile intr-un an? Ce activitate ai ? Medicu ca medicu... da trebuie aflata si cauza, apoi inlaturata. Iti urez mult succes si sanatate.

Editat de AzY9, 11 noiembrie 2015 - 20:17.


#3
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Tinitusul de regula conduce la insomnie,somn deficitar.
Cum dormi noaptea?
Cum este acest zgomot la tine?
Daca nu dormi profund=>ameteli.

#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.351
  • Înscris: 12.09.2005
Mergi si la un endocrinolog, cunosc persoana care se plangea de ameteli, cu neurologul si betasercul nu a rezolvat nimic dar avea probleme cu tiroida si si-a revenit in urma tratamentului de la endocrinolog.

#5
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.629
  • Înscris: 06.10.2009
Nu am probleme cu somnu,cand ma dau jos din pat si incep ziua, se instaleaza ameteala si continua toata ziua si o stare de oboseala.Atat timp cat stau culcat totul este bine.

#6
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 prison, on 11 noiembrie 2015 - 20:25, said:

Nu am probleme cu somnu,cand ma dau jos din pat si incep ziua, se instaleaza ameteala si continua toata ziua si o stare de oboseala.Atat timp cat stau culcat totul este bine.

Ai diabet?Probleme cu inima?Probleme cu rinichii?Cancer nu ai,ca spuneai.
Simti ca ti se intaresc picioarele ,ca devin pline,rigide,mai grele cand stai in picioare?
Ai pulsul normal la gat cand te ia ameteala sau scade?Simti ca ti se intareste capul?
Te va costa o gramada de bani pana dai de problema,sau poate vei fi norocos cu un medic care
stie meserie.
Daca tot ce e de la gat in sus e ok,cauza e in alta parte.

Editat de mishale, 11 noiembrie 2015 - 20:46.


#7
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.629
  • Înscris: 06.10.2009

 mishale, on 11 noiembrie 2015 - 20:43, said:

Ai diabet?Probleme cu inima?Probleme cu rinichii?Cancer nu ai,ca spuneai.
Simti ca ti se intaresc picioarele ,ca devin pline,rigide,mai grele cand stai in picioare?
Ai pulsul normal la gat cand te ia ameteala sau scade?Simti ca ti se intareste capul?
Te va costa o gramada de bani pana dai de problema,sau poate vei fi norocos cu un medic care
stie meserie.
Daca tot ce e de la gat in sus e ok,cauza e in alta parte.
Nu ma stiu cu niciuna din problemele si simtomele de mai  sus,in afara faprului ca am aceste ameteli zilnice si uneori oboseala.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

 prison, on 11 noiembrie 2015 - 20:55, said:

Nu ma stiu cu niciuna din problemele si simtomele de mai  sus,in afara faprului ca am aceste ameteli zilnice si uneori oboseala.
Spune-ne care e activitatea zilnica ? E posibil un stres prelungit care duce la asemenea simptome ori carenta unor vitamine sau o dieta neadecvata regimului de activitate .

#9
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.629
  • Înscris: 06.10.2009
Munca de birou,stres nu prea mare,am incercat si cu vitamine.Acum un an inainte de a debuta am avut dopuri in urechi si 2 saptamani auzeam mai greu cu urechea dreapa,statusem in curent.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.052
  • Înscris: 25.10.2014
Cu tensiunea arteriala cum stai, nu esti hipotensiv ?
Faci miscare , maninci corect , dormi undeva la 8 ore pe noapte , cu spondiloza ce spune medicul.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.467
  • Înscris: 25.08.2009
Sper sa fie de ajutor ce povestesc: ma refer la titinus, nu la ameteli.
In jurul varstei de 30 ani mi-a aparut un fosnet in urechea dreapta. Aparea cand si cand, am crezut initial ca mi se trage de la strand, apa in ureche, etc. Zgomotul a inceput sa apara si dupa ce a trecut vara si m-am dus la doctor. Am uitat sa spun ca pe la 20 de ani am facut otita  in urechea dreapta, eram pe litoral in cort, pana nu a inceput sa supureze si durerea sa devina greu de suportat am tratat-o cu indiferenta. M-am dus la spitalul din Constanta, mi s-a dat diagnosticul, am mai stat o zi si m-am intors acasa. Am inceput sa iau antibiotice (la recomandare medicului), durerea s-a calmat, supurarea s-a oprit si am uitat de problema.
Revin la zgomotele din urechi. M-am plimbat pe la vreo 2 doctori care m-au pasat mai departe si am ajuns la o doctorita care mi-a facut test de oscilometrie la ambele picioare in zona genunchiului si mi-a zis ca am probleme de circulatie (erau valori inegale). Mi-a dat niste pastile si... minune, am scapat de zgomotele din urechea dreapta!
Deci nu a fost ceva legat de otita cum am crezut ci de circulatia sanguina.

Editat de altuser09, 12 noiembrie 2015 - 08:22.


#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

 prison, on 11 noiembrie 2015 - 21:23, said:

Munca de birou,stres nu prea mare,am incercat si cu vitamine.Acum un an inainte de a debuta am avut dopuri in urechi si 2 saptamani auzeam mai greu cu urechea dreapa,statusem in curent.
Incearca cu sport mult , redu orele de inactivitate fizica .Munca de birou implica stres psihic , trebuie sa te deconectezi de la acea activitate in aceasta perioada a suferintei cat mai des .

#13
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.629
  • Înscris: 06.10.2009
Fac 15 km cu bicicleta zilnic

#14
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.629
  • Înscris: 06.10.2009
Am fost la ORL și mi-a pus diagnostic sindrom vertiginos Spunandu-i doctoritei ca eu am mai luat betaserc 3 luni fără efect mi-a dat Arlevert (150 ron)pentru o lună 3 pe zi.Am luat una după amiază și am amețit și mai tare, acum seara am mai luat una și parcă sunt beat și agitat. Sunt disperat, nu stiu ce să mai fac.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate