Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Upc-ul este sau nu este o institutie de credite bancare sau non-bancare.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Upc-ul este sau nu este o  institutie de credite bancare sau non-bancare.
Am facut o reclamatie la ANPC si vad ca cei de acolo au zis ca UPC-ul mia oferit un credit , WTF ?
Vadca UPC-ul ofera multa mita pentru inchiderea ochilor la ANPC :-? Deoarece in raspunsul lor catre anpc spune ca CATV-ul nu a fost deconectat.. osa revin cu un raspuns clar prin cale postala sa vada ca eu nu mai folosesc serviciile UPC-ului si de la data deconectarii fizice am trecut la o alta firma.


[ http://oi66.tinypic.com/ettzz7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gotyc, 06 November 2015 - 00:46.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,771
  • Înscris: 07.02.2003
Pai deconectarea inseamna mers la casierie si facut cerere de deconectare sau notificare dupa caz... in caz contrar nu esti deconectat si platesti serviciile indiferent ca le folosesti sau nu Posted Image

Edited by andreic, 06 November 2015 - 02:47.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu ca tin cu UPC-ul, dar andreic are dreptate. Daca nu le-ai dat in scris ca nu te mai intereseaza serviciiile lor, motivul nu conteaza, ei ti le-au furnizat. Nu le-ai platit, ai credit la ei..Pe romaneste le datorezi banii astia.
Eu cand am plecat de la ei, am depus o cerere tipizata. Subsemnatul.. ..domicilat .la adresa ..renun tla serviciile dvoastra, motiv -ca sa nu ma mai f ta la cap  cu tot felul de oferte- vand casa
Dupa o luna am predat decodoarele, telecomenzile, -aveam 2 - mi-au dat hartie de predare si OK.
Ce m-a amuzat e ca mi-au trimis o notificare prin care imi zic ca deoarece am platit toata luna si contractul s-a terminat pe 19, va datoram 53 lei, veniti sa ii luati..
Ma rog chestia asta a durat  o luna jumate. De pe 19 septembrie si ieri am primit SMS-ul sa ridic banii..

Edited by Prien, 06 November 2015 - 05:00.


#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Mult va mai place ANPC-ul.

Vi s-a urcat democratia la cap!


Daca sta stramb cablu' de la mufa nu  mergeti cumva la ANPC?

#5
Denis1982

Denis1982

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 15.04.2015
Oricum va trebui sa aduci la cunostinta ANPC situatia asta, macar pentru a nu da banii aia...e o clauza abuziva la mijloc.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPrien, on 06 noiembrie 2015 - 04:59, said:

Nu le-ai platit, ai credit la ei..

Nu are credit, are restanta.

View PostDenis1982, on 06 noiembrie 2015 - 07:44, said:

Oricum va trebui sa aduci la cunostinta ANPC situatia asta, macar pentru a nu da banii aia...e o clauza abuziva la mijloc.

Ce clauza abuziva? Faptul ca nu si-a mai platit serviciile pe care nu a anuntat ca doreste sa le inchida?

#7
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Vad multi "politrugi aici" voi intelegeti ce zic eu ? Ei mi.au oferit un credit (bani) pentru a imi da drumu la servicii, ma repet sunt cumva banca sau ceva care ofera credite ?


Si in primul rand daca nu mi se pare ceva ok la mijloc am dreptul sa merg pana in panzele albe, si da sunt deconectat si platesc facturi pana pe 07/08/2015 eu fiind deconectat de tot de la servicile UPC fara a beneficia de CATV sau alte rahaturi, o sa dau reply la ANPC cu ,contractul semnat la alta firma.

Sa o luam logic, daca eu am semnat cu alta firma de ce sa tin doua firme active in casa? Obligat daca nu am acele servicii din partea unia semnez cu alta clar nu ?

Iar UPC-ul ceea ce face prin facturarea constanta a servicilor chiar daca tu nu ai e un abuz , de ce zic asta ?
Pai daca ma duc la RCS sau NEXT gen ma lasa doua luni si dupa ma inchide , dar ATENTIE: NU MAI GENEREAZA FACTURI PE SERVICI, dar cand ma duc sa platesc suma platesc o taxa de reconectare.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Ce clauza abuziva? Faptul ca nu si-a mai platit serviciile pe care nu a anuntat ca doreste sa le inchida?
Nu ! ca dupa expirarea contractului si neprelungirea acestuia, ei (UPC si ceilalti furnizori) te pun sa platesti deconectarea serviciului  -ei numind-o reziliere.
Lucru abuziv, d.p.meu.d.v !

Si este adevarat deoarece pe mine, dupa ce mi-a expirat contractul cu RDS si am beneficiat de serviciile lor inca un an (fara innoirea contratului !) platind abonamentul luna de luna, m-au pus sa platesc 135 Lei.
De ce ?!

Quote

Pai daca ma duc la RCS sau NEXT gen ma lasa doua luni si dupa ma inchide , dar ATENTIE: NU MAI GENEREAZA FACTURI PE SERVICI, dar cand ma duc sa platesc suma platesc o taxa de reconectare.
Gresesti !
Inchei un contract cu RCS sau NEXT Gen si tu daca le dai teapa (nu platesti nici o factura) atunci te vor deconecta de le servicii dupa doua luni de neplata, dar facturile vor veni in continuare pe intreaga perioada contractuala.

Quote

Sa o luam logic, daca eu am semnat cu alta firma de ce sa tin doua firme active in casa? Obligat daca nu am acele servicii din partea unia semnez cu alta clar nu ?
Aici ai dreptate !
Dupa ce expira contractul dintre furnizor si tine, tu nu esti deconectat de la serviciile lor atata timp cat esti la zi cu facturile.
Insa daca nu mai platesti, acestia te vor deconecta si nu au dreptul sa te factureze pt. serviciile lor atata timp cat nu mai exista un contract intre tine si ei.

Doar ca trebuie inapoiat echipamentul luat in custodie, altfel il platesti.

#9
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Eu zic la modul general.. NEXT gen te lasa doua luni si dupa platesti o taxa de reconectare.. eu cand am vazut ca am prea mult de plata la UPC pe servicii nefolosite si nefurnizate am zis sa nu mai platesc ca nu mi se pare corect, aceasta cerere catre ANPC este a doua si nu se face nimic,... vadca.. astazi trimit scrisoare catre ANPC sa se ia masuri ca am contract cu altii de pe 12.06 si ei imi genereaza facturi pana pe 07/08/2015 (servicii nefurnizate de mult:)

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,498
  • Înscris: 17.04.2006
Credit nu inseamna neaparat ca ti-a dat UPC bani. Credit poate inseamna si ca UPC ti-a oferit anumite servicii pe datorie.

#11
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Am vorbit cu un "Prieten unde e sef in alta firma de telecomunicatii" si mia zis ca nu exista asa ceva la firmele de telecomunicatii acest lucru nu este posibil

#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postandreic, on 06 noiembrie 2015 - 02:47, said:

Pai deconectarea inseamna mers la casierie si facut cerere de deconectare sau notificare dupa caz... in caz contrar nu esti deconectat si platesti serviciile indiferent ca le folosesti sau nu Posted Image
Asa se deconecteaza romanul. S-au obisnuit cu operatorii de cartier, la care se dadea teapa in felul asta. Posted Image
Nu mai plateau serviciile pana se sesizau ei si ii deconectau (de obicei cam 3 luni) si cand ii deconectau cautau altul pe care sa il tepuiasca. Si astia micii nu trimiteau nici o factura, nici un recuperator.

View Posttom_1133, on 06 noiembrie 2015 - 08:19, said:

Nu ! ca dupa expirarea contractului si neprelungirea acestuia, ei (UPC si ceilalti furnizori) te pun sa platesti deconectarea serviciului  -ei numind-o reziliere.
Lucru abuziv, d.p.meu.d.v !
Din cate citesc eu e vorba de contravaloarea serviciilor facturate, nicidecum de o taxa de reziliere/deconectare. Nici nu am auzit ca exista asa ceva la UPC.
Omul pur si simplu s-a gandit sa dea o teapa. Asteapta pana la deconectare fara sa instiinteze operatorul ca doreste incetarea furnizarii. Si acum se vaita ca trebuie sa plateasca.
Si mai spune ca e institutie bancara sau IFN, ca a citit undeva cuvantul credit. Si se stie ca doar bancile si IFNurile folosesc cuvantul asta.Posted Image

Din cate vad cei de la UPC au fost generosi. Au facut stornare pe aproape jumatate din suma. Si tot el se simte nedreptatit.

Edited by mmm3, 06 November 2015 - 08:38.


#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Pune intreg mesajul, nu-l lasa ciuntit, ca sa fie doar in favoarea ta. Ai beneficiat de servicii, este de datoria ta sa le platesti.

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostGotyc, on 06 noiembrie 2015 - 08:34, said:

Am vorbit cu un "Prieten unde e sef in alta firma de telecomunicatii" si mia zis ca nu exista asa ceva la firmele de telecomunicatii acest lucru nu este posibil
Pai nu e posibil, numai tu ai tras concluzia ca exista vreun credit.

#15
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Pai prietene ? Daca mie mia zis aia telefonic ca mia dat un credit si am ajuns la valoarea de 372lei de la 690lei ? e greu de inteles ? Eu am fost pus in prisma faptului ca suma totala era de 690lei si dupa asta am ajuns la suma spusa de ANPC chiar lor le este greu sa verifice ? si din cate vad eu ANPC-ul nu se misca sa verifice , ei primesc doar vorbe de la UPC telefonic in comunicatul dat a zis ceva de genul "UPC-ul nea specificat" bun prin ce ? Prin telefon ?
De asta seful lor de pe bucuresti a picat zilele astea le place munca vai vai...

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmmm3, on 06 noiembrie 2015 - 08:35, said:

View Posttom_1133, on 06 noiembrie 2015 - 08:29, said:

Nu ! ca dupa expirarea contractului si neprelungirea acestuia, ei (UPC si ceilalti furnizori) te pun sa platesti deconectarea serviciului  -ei numind-o reziliere.
Lucru abuziv, d.p.meu.d.v !
Din cate citesc eu e vorba de contravaloarea serviciilor facturate, nicidecum de o taxa de reziliere/deconectare. Nici nu am auzit ca exista asa ceva la UPC.
Omul pur si simplu s-a gandit sa dea o teapa. Asteapta pana la deconectare fara sa instiinteze operatorul ca doreste incetarea furnizarii. Si acum se vaita ca trebuie sa plateasca.
Si mai spune ca e institutie bancara sau IFN, ca a citit undeva cuvantul credit. Si se stie ca doar bancile si IFNurile folosesc cuvantul asta.Posted Image
OK, vizavi de mine !

Cand am fost sa returnez echipamentul (decodoarele, telecomenzile si telefonul fix) la RDS, acestia m-au pus sa achit doua facturi  -si eram la zi cu facturile !
O factura in valoare de 45 Lei pe serviciile furnizate luna anterioara;
si a doua factura de 135 Lei.
Nu am comentat, pur si simplu am achitat doar ca sa scap de ei !

Asadar, de ce a trebuit sa platesc doua facturi cand expirase de un an de zile contractul cu RDS ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iar cat despre @initiator, da ! el nu a mai achitat facturile fara sa notifice in prealabil ca nu mai doreste sa beneficieze de serviciile lor.
Iar UPC isi cer banii pe serviciile oferite pe acele luni in care @initiatorul nu a platit deoarece facuse contrat cu un alt furnizor.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostGotyc, on 06 noiembrie 2015 - 09:02, said:

Pai prietene ? Daca mie mia zis aia telefonic ca mia dat un credit si am ajuns la valoarea de 372lei de la 690lei ? e greu de inteles ? Eu am fost pus in prisma faptului ca suma totala era de 690lei si dupa asta am ajuns la suma spusa de

Credit = a vinde marfa pe datorie

La definitia asta te incadrezi tu
https://dexonline.ro/definitie/credit

Edited by don_dannielo, 06 November 2015 - 09:10.


#18
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View PostDamascus77, on 06 noiembrie 2015 - 07:43, said:

Mult va mai place ANPC-ul.

Vi s-a urcat democratia la cap!


Daca sta stramb cablu' de la mufa nu  mergeti cumva la ANPC?
Exagerezi,  ești reprezentant upc?  Sunt zone unde internetul merge de toată jena!  Și vii tu sa le iei apărarea.  Dacă n. ar fi opc. ul ar fi vai și amar de noi.  App.  tu de unde ai TV și net?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate