Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ar trebui salvați cei f. grav răniți ? (dupa accidente)

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKoShiMin, on 02 noiembrie 2015 - 11:25, said:

Și mă mai întreb de ce consumă Softpedia bani și spațiu virtual pentru a le da drept la exprimare și unora care suferă în mod evident de sechele incurabile (pe suflet și/sau creier)... N-ar fi oare mai eficient să le „eutanasieze” conturile? Să nu se mai chinuie?
Și eu mă întreb asta dar cred că la ce faună au scos deasupra ultimele zile ar dispărea prea multe conturi. Poate n-ar fi rău ca astfel de subiecte să fie mutate intr-o secțiune numită Trash corner sau cumva asemănător. Măcar știi când sau dacă intri acolo că fără lămâie la îndemână e periculos să citești.

Edited by althea, 02 November 2015 - 13:26.


#56
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

View PostPatrulescu, on 02 noiembrie 2015 - 12:50, said:

Daca nu esti spovedit si impartasit pe patul de moarte ai cam pus-o, daca ai facut ceva pacate de la ultima spovedanie. Te risti?


Ei sa isi faca ambulantele lor, cu imami, pastori, dalai lama si ce mai au pe acolo.

ok. deci daca mori ACUM, TU ai pus-o, nu ? - cred ca nu te-ai impartasit in ultimele 5 minute - si pacat ai facut : gand rau la aproapele tau;
deci fiecare secta cu ambulanta ei :)) rad de ma prapadesc.

oricum ma bucur sa vad ca in afara de initiator si inca vre-o 1-2 in rest sunt numai oamani intregi la cap.

#57
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMohombi, on 02 noiembrie 2015 - 10:58, said:

bla, bla bla
[ http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aKgZzYb_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postgabyxm, on 02 noiembrie 2015 - 13:12, said:

Stii bine ca avem convingeri diferite. Pentru mine cand mori, mori si gata! Nu mai este nimic dupa si ii cazu sa ne ingrijim de viata pe care o avem si de felu cum traim aici, nu de ceva care ii o incertitudine totala pentru multi.
Pai si daca te inseli? Te risti? E mai bine sa te grijesti din timp de cele necesare, chiar daca nu crezi, pentru ca nu pierzi nimic, dar daca nu te grijesti si descoperi apoi ca te-ai inselat, pierzi totul.

View Postbanculescu, on 02 noiembrie 2015 - 13:15, said:

ok. deci daca mori ACUM, TU ai pus-o, nu ? - cred ca nu te-ai impartasit in ultimele 5 minute - si pacat ai facut : gand rau la aproapele tau;
Daca fac un pacat asa mai mic, fac o cruce si gata.

#59
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbanculescu, on 02 noiembrie 2015 - 13:04, said:

cred ca e o jugnire la adresa animalelor; nici macar alea nu se comporta asa.

View Postdanv6, on 02 noiembrie 2015 - 13:09, said:

Topicul/intrebarea asta este o jignire adusa umanitatii!    

Exact!

http://www.theguardi...ion-india-video

#60
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013

View PostMohombi, on 02 noiembrie 2015 - 10:58, said:

In caz de accident ce se lasă si cu morti si cu răniti care sunt la limita dintre viață si moarte, in cazul acestor oameni care au răni f. grave, răni ce-i va impiedica in a avea mai departe o viata normala, ba chiar vor deveni dependenți de ceilalți, ar trebui ridicată problema ca să fie lasați la urmă in lista priorității interventiilor medicale(adica, mai întâi, sa primeasca ingrijiri cei care au o sansa buna la o viata normala) sau poate chiar sa fie eutanasiati in caz ca sunt in mari dureri si interventia se ridica la costuri uriase si sansele de recuperare sunt minime ?

De exemplu(ales aleatoriu) daca in urma unui incendiu unii mor iar altii inca nu au murit dar sunt desfigurați(si asa vor ramane pt totdeauna), au ochii arsi(nu vor mai vedea niciodata), costurile salvarii si recuperarii ulterioare se ridica la sute de mii(posibil milioane) de euro, nu vor mai avea o viata normală, un job, vor fi total dependenti de altii, in cazurile acestea nu ar trebui ridicate astfel de intrebari ? Care e mai e diferenta in acest caz(al celui f grav ranit), intre cel care a murit si el, care a supravietuit ? Diferenta e f mica, deci am putea sa-l consideram tot mort


Discutia este pur filosofica(se discuta moralitatea interventiei si cheltuirii unor bani publici). Va rog fără argumente de tipul daca era mă-ta sau sor-ta acolo (nu sunt, eu-mi spun strict punctul meu de vedere).

Autorule, las la o parte cinismul si caracterul total aberant si/sau patologic al postarii tale, deoarece consider ca deja s-au spus suficiente pe tema asta.
Totusi, nu pot sa ma abtin sa intreb : oare ce anume te determina pe tine sa crezi ca tu poti purta discutii filosofice?

Edited by Charlex, 02 November 2015 - 13:38.


#61
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostPatrulescu, on 02 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Pai si daca te inseli? Te risti? E mai bine sa te grijesti din timp de cele necesare, chiar daca nu crezi, pentru ca nu pierzi nimic, dar daca nu te grijesti si descoperi apoi ca te-ai inselat, pierzi totul.
Dupa cum ma intrebi nici tu nu esti asa sigur daca nu cumva te inseli tu.
Nu-mi duc pianu cu mine cand ma duc la munte cu cortu ca nu mi necesar.

View PostPatrulescu, on 02 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Daca fac un pacat asa mai mic, fac o cruce si gata.
Tu ori esti extraordinar de "nevinovat", ori esti in personaj(cum zic actorii)! Posted Image Tare is curios!

Edited by gabyxm, 02 November 2015 - 13:46.


#62
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
sunt intra-devar tari unde se practia eutanasia asistata dar.....DOAR in cazurile de pacienti in varsta si cu afectiuni extrem de grave gen metastaze, etc.
dar chiar si acele cazuri decizia o poate lua numai membrii familiei sau de cel in cauza nicidecum doctorul...
insa de-aici si pana la a decide pe cine sa salvezi dintr-un accident e cale lunga, juramantul doctorilor este sa faca tot ce le sta in puteri pt.a salva vietile pacientilor fara a face calcule...

si-apoi se pune intrebarea: ce vina au avut tinerii morti si raniti ca in RO sportul national este coruptia? ca pana la urma de fapt coruptia i-a ucis, daca autorizatia de functionare nu s-ar fi dat pe spaga nu murea nimeni....

#63
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMohombi, on 02 noiembrie 2015 - 10:58, said:

Discutia este pur filosofica(se discuta moralitatea interventiei si cheltuirii unor bani publici). Va rog fără argumente de tipul daca era mă-ta sau sor-ta acolo (nu sunt, eu-mi spun strict punctul meu de vedere).
Cand avem contact cu asemenea idioti, nu se poate fara intrebarea de care nu vrei sa auzi.

Dupa cum chiar tu ai scris, te citez: daca era mă-ta sau sor-ta acolo  ai fi vrut sa fie salvate sau macar sa se incerce tot ce e posibil pentru a le ajuta sa traiasca?

#64
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostMohombi, on 02 noiembrie 2015 - 10:58, said:

poate chiar sa fie eutanasiati in caz ca sunt in mari dureri si interventia se ridica la costuri uriase si sansele de recuperare sunt minime ?
asta ma gandesc si eu cand citesc ce gandesc unii

#65
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdanaciu, on 02 noiembrie 2015 - 11:46, said:

Daca ar fi vorba de mine atunci da, as prefera moartea/eutanasierea decat o viata in stadiul de leguma sau si mai rau sa traiesc zi de zi, minut cu minut cu chinuri (fizice si psihice) in urma arsurilor de exemplu.
Eu chiar regret ca in Ro nu exista o lege a eutanasierii.

Chiar si filosofic, la ce bun o viata inutila, atat pentru tine cat si pentru cei din familie sau societate? Doar ca sa respiri? Pai si animalele sau plantele respira. Diferenta e ca oamenii pot aduce ceva in plus, un gand, un sentiment, sau o plus valoare a unei activitati. Dar in cazul cuiva incapabil de acestea?

Da, traim intr-o societate si avem niste limitari. De exemplu banii. E bine si frumos sa salvam vieti si sa facem orice pentru asta. Numai ca exista aceste limite. Si atunci trebuie sa alegem si sa luam anumite decizii. Ca de exemplu sa mentinem in "viata" luni, ani, un om care poate nu va mai fi constient niciodata sau cu aceeasi bani sa tratam 10 pacienti cu cancer. Sau 100 de pacienti cardiaci. Sau 1.000 de pacienti cu boli interne. Sau 10.000 cu astm. Sau 100.000 de fracturi. Sau 1.000.000 de vaccinuri. Toti acestia au dreptul sa traiasca, nu?
Dar sa le facem pe toate nu se poate. Nimeni si nicaieri nu se poate.

Sentimental, da e trist si regretabil.

Probabil ca acum, dupa aceasta postare, se vor oferii multi sa ma eutanasieze. Multumesc anticipat, dar sa stiti ca trebuie sa luati bon si sa stati la rand, coada e deja lunga!

Sau sa mai micsoreze dracului cotizatiile la biserici, cu cateva zeci de milioane de euro, banii respectivi fiind virati catre spitale ca sa trateze oamenii care trec prin astfel de nenorociri. N-ar fi mai bine asa?

Cu miliardul de euro, cat costa mizeria aia de catedrala, cam cati oameni s-ar putea trata?

Edited by tiestodj20, 02 November 2015 - 13:57.


#66
bogd_an

bogd_an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.07.2009
Inseamna ca Schumacher trebuia demult deconectat, nu? De ce sa cheltuiasca atatia bani pentru mentinerea lui intr-o stare vegetativa?
Sau hai ca e departe, nu stim ce se intampla acolo. Dar cu Cotabita nu la fel ziceau? Ca nu se va mai trezi, ba ca o sa ramana leguma, ba ca uite ce tamtam se face pe cazul asta, ca daca nu era celebritate nu-i pasa nimanui. Uite ca omul si-a revenit, chiar bine, are o viata normala si face chiar si ceea ce i-a placut o viata intreaga si anume canta!
Am mai citit azi pe net parerea unui doctor, ca ar costa cel mai mult ingrijirea unui bolnav ars, de ordinul sutelor de mii de euro, poate chiar un milion de euro.
Mi se pare ca se duce prea departe discutia asta cu "rentabilizarea" serviciilor medicale.
Uite alt exemplu, Alex Zanardi.
Povestea lui pe scurt, accident in care ambele picioare i-au fost amputate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-wXDQcFRY9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam ce atitudine ar fi trebuit sa aiba doctorul care conducea interventia lui de salvare? "Ars e, fracturi are, in come indusa, picioare amputate, daca fac ceva aiurea ma mai da si in judecata... Clar, sora, opreste life support-ul si injecteaza 5ml de xyz si hai sa terminam, asta e dauna totala, dau eu prima bere diseara!"
Omul si-a revenit, chiar daca e dublu amputat si la fel, face ceea ce a iubit cel mai mult, participa in curse auto.
Concluzia e simpla, nu exista bolnavi f gravi, ci doar eforturi care nu se pot cuantifica de a-i salva.

Nu se face asa...

Edited by bogd_an, 02 November 2015 - 14:04.


#67
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in RO sunt peste 18.000 de biserici ce nu platesc niciun fel de impozit....
si doar...400 de spitale....dar nu se gasesc bani pt.salarii mai mari la doctori...
asta este rezultatul unui mental colectiv de pupat moaste, fiindca in mintea majoritatii exista un zeu fals care subjuga constiinta la modul grosolan...
si mai sunt si guvernantii carora le convine de minune manipularea religioasa a prostimii

#68
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ia ia-o tu p-asta!
http://forum.softped...8#entry18129223

vezi daca nu citesti topicul?!? Posted Image


ia tu, @bogd_an, lasa-l pe shumi... a ala in primul rand era o valoare (nu-l compara cu cotabiță)
si in subsidiar "traieste" pe banii lui!!!... nu pe banii statului!!!
daca erai tu in situatia lui, erai mort demult!!!

Edited by Nero-d, 02 November 2015 - 15:08.


#69
osakasld

osakasld

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2015

View PostValmont43, on 02 noiembrie 2015 - 14:40, said:

in RO sunt peste 18.000 de biserici ce nu platesc niciun fel de impozit....
si doar...400 de spitale....dar nu se gasesc bani pt.salarii mai mari la doctori...
asta este rezultatul unui mental colectiv de pupat moaste, fiindca in mintea majoritatii exista un zeu fals care subjuga constiinta la modul grosolan...
si mai sunt si guvernantii carora le convine de minune manipularea religioasa a prostimii

Ca sa vezi!

Care biserici din cele mentionate mai sus au si minarete?Posted Image

PS:Mergem la biserica,aia nu ia foc!Garantie divina INRI. Posted Image

Edited by osakasld, 02 November 2015 - 15:08.


#70
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca nu incetati cu offtopicul cu bisericile, incep sa dau raport!!!

#71
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mai un offtopic mic cu bisericile, te rog. :)

View Postosakasld, on 02 noiembrie 2015 - 15:06, said:

PS:Mergem la biserica,aia nu ia foc!Garantie divina INRI. Posted Image
daca-s asa credinciosi de ce pun paratrasnet pe biserica?

#72
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMohombi, on 02 noiembrie 2015 - 10:58, said:

De exemplu(ales aleatoriu) daca in urma unui incendiu unii mor iar altii inca nu au murit dar sunt desfigurați

Discutia este pur filosofica(se discuta moralitatea interventiei si cheltuirii unor bani publici).

Va rog fără argumente de tipul daca era mă-ta sau sor-ta acolo (nu sunt, eu-mi spun strict punctul meu de vedere).

Eu nu spun nici dacă era mama nici sora, ci dacă ai fi tu în situaţia de accidentat, şi eu să trebuiască să te salvez.

Ce-ai vrea să fac ? Indiferent ce-ai vrea tu, eu te-aş salva, chiar dacă tu ai aşa-zisul liber arbitru de a decide ce să faci cu viaţa ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate