Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ar trebui salvați cei f. grav răniți ? (dupa accidente)

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu poti si nici nu e necesar sau productiv sa-l aperi pe "om" de propria-i prostie!
pentru ca oricate legi sau reguli ai face... prostul e inventiv! (poate fi chiar si nepăsător...)

iar pentru cei care s-au aflat la locul nepotrivit la momentul nepotrivit... presedintele iohannis are o vorba: "ghinion!"

Edited by Nero-d, 05 November 2015 - 09:51.


#92
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
Eu zic sa nu facem deloc risipa! Dupa ce-i omoram sa-i facem salam!

#93
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostValmont43, on 04 noiembrie 2015 - 22:09, said:

ai spus doua chestii care se contrazic...a fi uman asa cum ii spui colegului inseamna printre altele sa ai si capacitate de empatie...
din fericire INCA exista aceasta virtute chiar daca nu la toti
Nu e chiar acelasi lucru.....adica nu e chiar o contradictie.....

#94
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
In numele altora nu am cum vorbi! Dar daca ar fi vorba de viata mea, le-as zice sa o scurteze fara sa stea pe ganduri.

#95
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

View PostMohombi, on 02 noiembrie 2015 - 10:58, said:

In caz de accident ce se lasă si cu morti si cu răniti care sunt la limita dintre viață si moarte, in cazul acestor oameni care au răni f. grave, răni ce-i va impiedica in a avea mai departe o viata normala, ba chiar vor deveni dependenți de ceilalți, ar trebui ridicată problema ca să fie lasați la urmă in lista priorității interventiilor medicale(adica, mai întâi, sa primeasca ingrijiri cei care au o sansa buna la o viata normala) sau poate chiar sa fie eutanasiati in caz ca sunt in mari dureri si interventia se ridica la costuri uriase si sansele de recuperare sunt minime ?

De exemplu(ales aleatoriu) daca in urma unui incendiu unii mor iar altii inca nu au murit dar sunt desfigurați(si asa vor ramane pt totdeauna), au ochii arsi(nu vor mai vedea niciodata), costurile salvarii si recuperarii ulterioare se ridica la sute de mii(posibil milioane) de euro, nu vor mai avea o viata normală, un job, vor fi total dependenti de altii, in cazurile acestea nu ar trebui ridicate astfel de intrebari ? Care e mai e diferenta in acest caz(al celui f grav ranit), intre cel care a murit si el, care a supravietuit ? Diferenta e f mica, deci am putea sa-l consideram tot mort


Discutia este pur filosofica(se discuta moralitatea interventiei si cheltuirii unor bani publici). Va rog fără argumente de tipul daca era mă-ta sau sor-ta acolo (nu sunt, eu-mi spun strict punctul meu de vedere).

Ar trebui sa ramana la alegerea celui accidentat cred eu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate