Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Al cui fiu este Cristosul?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6589 replies to this topic

#5545
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
daca tot te lauzi ca esti (mare) inginer, ia zi-ne de ce sunt 24 de batrani si nu 12. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 December 2018 - 19:58.


#5546
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
nu sunt mare, am 1.68 si 73kile!
si nu sunt 24 si nici 12 sunt doar 8!

#5547
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdem3ntor, on 23 decembrie 2018 - 20:08, said:

nu sunt mare, am 1.68 si 73kile!
si nu sunt 24 si nici 12 sunt doar 8!
nimic nu stii...
"sunt doar 8 " daca si numa daca il pui (si) pe al 8-lea imparat(care este insusi Fiara, adica Cornu Mic)! Posted Image
noi vorbim aci despre batrani.

trist...Posted Image desi zici ca esti mare inginer, incurci batranii cu Fiarele ...Posted Image  bine-a zis nea Ceasca  cand a zis ce-a zis ca cu inginerii astia noi, mergem in cap de rîpa...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 December 2018 - 21:23.


#5548
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 23 decembrie 2018 - 19:36, said:

greu de crezut.
ar fi trebuit sa fie 12. Posted Image

12 corespunde lui 144000, numărul membrilor rămășiței, dar sămânța femeii este mai mult decât rămășița seminței ei.

#5549
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdem3ntor, on 23 decembrie 2018 - 19:48, said:

Ba' fratilor romani, reveniti cu picioarele pe pamant!
Lucrurile/fapturile care "exista" le vedem, le simtim - restul sunt de studiat pentru Dr. de la psihiatrie!

Ca sa trag o linie: l-a vazut cineva pe acest Isus, sau Cristos, sau cum s-o numi? are cineva vre-o dovada ca exista, sau ca a existat?
Eu sunt inginer si din toate documentariile si decoperirile nu am tras decat o singura concluzie:  mai mare succes are Dracnea cu a lui lege de amnistie decat voi astia cu Isus&comp!
Ia mai gandestete un pic!

#5550
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Si acum, Tata, proslaveste-Ma la Tine insuti cu slava pe care o aveam la Tine, inainte de a fi lumea. (Ioan.17:5)

Logic, tu poți spune asta lui Dumnezeu?

#5551
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Pot, cu excepția momentului de timp, pe care eu nu-l știu dacă este acum.


#5552
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Poți și acum, fiindcă și tu, la fel ca Isus, existai ca ”gând slăvit” în mintea Tatălui, acum multe milioane de ani.

#5553
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Crezi că o să mor mâine pe cruce?



#5554
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 24 decembrie 2018 - 06:56, said:

Si acum, Tata, proslaveste-Ma la Tine insuti cu slava pe care o aveam la Tine, inainte de a fi lumea. (Ioan.17:5)

Logic, tu poți spune asta lui Dumnezeu?

Este vorba despre slava viitoare, profețită pentru Mesia, înălțarea unsului în poziția de împărat, în urma suferinței anterioare. Nu despre pedigriul lui Isus.

View Postdark, on 24 decembrie 2018 - 10:16, said:

Poți și acum, fiindcă și tu, la fel ca Isus, existai ca ”gând slăvit” în mintea Tatălui, acum multe milioane de ani.

Nici creștinii și nici Mesia nu existau în mintea lui Dumnezeu aleși ca persoane înainte de a exista - ei sau lumea. Dar ca și clasă, sămânța femeii a fost cunoscută, profețită și astfel ”aleasă” încă din Eden, imediat după păcat, adică ”înainte de a fi lumea”, ”înainte de întemeierea” ei prin nașterea de copii.

1 Petru 1:20

El a fost cunoscut mai înainte de întemeierea lumii şi a fost arătat la sfârşitul vremurilor pentru voi.

Efeseni 1

4 În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinţi şi fără prihană înaintea Lui.



#5555
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Al cui fiu este Cristosul?

Inca nu ati rezolvat dilema ?

#5556
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 23 decembrie 2018 - 19:27, said:

Nu scrie cu cine, astfel că tot ce rămâne este să presupunem. Eu cred că se referea la toate ființele care existau atunci și aveau cunoștința binelui și răului. (Care erau/sunt o infinitate, după judecata mea.)
Ok, dar presupunerea ta se bazeaza pe niste argumente logice sau biblice ?
Ce crezi, acele fiinte au capacitatea sa se intrupeze si sa "colinde" printre oameni ?  Tot cu presupusul zic eu sa incerci.

#5557
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2018 - 18:12, said:

Ok, dar presupunerea ta se bazeaza pe niste argumente logice sau biblice ?
Ce crezi, acele fiinte au capacitatea sa se intrupeze si sa "colinde" printre oameni ?  Tot cu presupusul zic eu sa incerci.

Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Geneza 3:22

Zeii grecilor ”coborau” printre muritori. „Zeii s-au coborât la noi în chip omenesc” (Fapte 14:11).
Cuvântul biblic pentru ”înger” nu înseamnă decât trimis, mesager. Nu indică nici direcția de unde vine trimisul, nici natura.

Edited by logic1, 25 December 2018 - 20:14.


#5558
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Posthusand, on 24 decembrie 2018 - 19:18, said:

Inca nu ati rezolvat dilema ?

Dilema este rezolvată demult, problema este că adevărul nu poate fi acceptat din motive de tribut religios, fanatism, ipocrizie, naivitate, etc!

Pe scurt:

- Dumnezeu le promite evreilor că le va ridica un Mântuitor (El Însuși le va ridica)!

- Puterea Celui PreaÎnalt o va umbri pe Maria și ea va rămâne însărcinată de la Duhul Sfânt!

- Sfântul care se va naște din Maria va fi numit Fiul lui Dumnezeu!

...tu ce ai înțeles până acum, că:

1. - Isus Cristos este uman 100%!

2. - Isus Cristos este divin 100%!

3. - Isus Cristos este 50% uman, 50% divin!

:D

#5559
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Puterea celui Preaînalt o umbrește pe Maria în sensul că o protejează, nu că o lasă însărcinată fără știrea lui Iosif.
Copilul care se naște nu ESTE fiul lui Dumnezeu, ci VA FI NUMIT când va fi mare. Adică va fi numit Mesia, ”fiul lui Dumnezeu” fiind doar un titlu mesianic.

#5560
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 25 decembrie 2018 - 23:15, said:

1. Puterea celui PreaĂ®nalt o umbrește pe Maria Ă®n sensul că o protejează,

2. nu că o lasă Ă®nsărcinată fără știrea lui Iosif.

3. Copilul care se naște nu ESTE fiul lui Dumnezeu, ci VA FI NUMIT când va fi mare. Adică va fi numit Mesia, ”fiul lui Dumnezeu” fiind doar un titlu mesianic.

1. O protejează de ce, sau de cine, și în ce sens?

2. Păi Scriptura spune că Maria a rămas însărcinată de la Duhul Sfânt, adică YHWH!

3. Titlul Mesianic a fost până la venirea lui, în sensul că toți fiii lui Dumnezeu din VT (nu cei din Geneza), îl prefigurau pe Fiul Autentic profețit...



#5561
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
David și Solomon l-au prefigurat pe Mesia, pentru că au fost adoptați ca fii pentru a moșteni regalitatea. Nu au fost numiți fii ai lui Dumnezeu pentru a prefigura un pui de dumnezeu literal. Asta se vede din modul dublu cum se aplică pasajele VT:

Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu eşti Fiul Meu; astăzi Te-am născut”? Şi iarăşi: „Eu Îi voi fi Tată, şi El Îmi va fi Fiu”?


Psalm 2

6 „Totuşi, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfânt.”

7 „Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.


Psalm 89

25 Voi da în mâna lui marea, şi în dreapta lui, râurile.
26 El Îmi va zice: „Tu eşti Tatăl meu, Dumnezeul meu şi stânca mântuirii mele!”
27 Iar Eu îl voi face întâiul născut, cel mai înalt dintre împăraţii pământului.

2 Samuel 7:14
Eu îi voi fi Tată, şi el Îmi va fi fiu.



#5562
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlogic1, on 23 decembrie 2018 - 18:25, said:


Referitor la ”îngerii” din 1 Petru 1:10-12:

În greacă aggeloi, ”mesageri”, este nearticulat, dând ideea că în general un mesager dorește să știe ce conține mesajul sigilat pe care-l transportă sau ce semnificație au cuvintele pe care le transmite, în ce privește efectele pe care le vor avea. Contextul vorbește despre profeții din vechime, care au vorbit prin duh despre mântuirea prin Cristos, și despre vestitorii creștini care au vestit prin duh acea mântuire profețită (v. 10, 11). ”Mesager” mai apare în fraza în discuție din v. 12 (de două ori în cuvinte compuse), ceea ce face naturală referirea la profeții antici și vestitorii creștini prin termenul ”mesageri”.

Young's Literal Translation
to whom it was revealed, that not to themselves, but to us they were ministering these, which now were told to you (through those who did proclaim good news to you,) in the Holy Spirit sent from heaven, to which things messengers do desire to bend looking.

Poate e chestie de obisnuinta si de limba, nu era mai natural ca apostolul sa foloseasca tot termenul "profet", fiind vorba de aceeasi fraza?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate