Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Asus GeForce GTX 960 4GB (STRIX)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@Patrulescu - nu se exagereaza deloc cu sursa. acele componente de care tot zici ca s-au defectat (in postul anterior) - poti sa fii sigur ca si sursa a avut o mare contributie, deoarece fiind de caliate proasta, nu furnizeaza curent cum trebuie (are variatii destul de mari, are si "zgomot" si alte chestii).

te rog frumos sa te mai informezi si apoi sa comentezi. nu are rost sa dai sfaturi proaste pe principiu "las-o ba ca mege si aia"... probabil o sa mearga, 1 luna, 1 an, 10 ani, whateva'. dar RISCUL sa se strice ceva e mai mare.

noi aici incercam sa dam sfaturi calumea, incercand sa minimizam riscul de incompatiblitate sau riscul ca ceva sa se strice. asa ca te rog sa iti cresti numarul de postari in alta parte. aici as cam vrea sa dea sfaturi cei care chiar au habar despre ce vorbesc si nu pe baza de experienta personala limitata.

Edited by shmu, 28 October 2015 - 13:21.


#20
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postshmu, on 28 octombrie 2015 - 13:08, said:

te rog frumos sa te mai informezi si apoi sa comentezi. nu are rost sa dai sfaturi proaste pe principiu "las-o ba ca mege si aia"... probabil o sa mearga, 1 luna, 1 an, 10 ani, whateva'. dar RISCUL sa se strice ceva e mai mare.
Uite cum facem - pui tu placa aia pe Delux si daca ti se strica intr-un an, eu iti platesc contravaloarea lor(1000RON).Dar, daca dupa un an merg inca bine, imi dai tu mie 1000 RON, e OK asa?

#21
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
si daca pica dupa un an si o zi? ma intreb la ce ai intrat aici, sa te lauzi cu deluxu de 450w ca a tinut x ani sau sa faci pariuri:))

Edited by xkos, 28 October 2015 - 13:41.


#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
las ca mai are 2 puncte de luat....

#23
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Despre ce vorbim aici? Dai aproape 1000 de lei pe o placa video ca sa risti prajirea ei pe o sursa de 50 de lei?
Ai de ales intre:
http://www.pcgarage....80-plus-bronze/
http://www.pcgarage....nt-bronze-500w/
http://www.pcgarage..../hexa-plus-500/

Personal as alege Seasonic care duce fara probleme chiar si GTX970 pe cei 430W, 960 consuma mult mai putin iar Seasonic e de cea mai mare calitate in acest pret.

Edited by emi_axel, 28 October 2015 - 14:01.


#24
mariusrap

mariusrap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru 30 de lei in plus are 2 ani garantie in plus la versiunea Seasonic

#25
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Daca tot schimb sursa imi pun una de 550 ori 650 W,insa n-am bani acum si de sursa noua,daca a tinut GTX-ul actual atunci nu vad de ce nu ar tine si 960-ul.
Ma mir ce naiba cauta Delux in carcasele noi,am observat asta cand mi-a sosit carcasa,PC-ul find construit de mine pe bucati,imi pare rau ca n-am schimbat-o atunci sursa,ca stateam rau cu capitalul,iar acum la fel n-am de unde,cu chin am mai pus inca 450 de lei sa imi iau 960-ul ca initial vroiam un GTX 750 Ti OC 2 GB.

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPetran_Marius, on 28 octombrie 2015 - 17:39, said:

daca a tinut GTX-ul actual atunci nu vad de ce nu ar tine si 960-ul.
pentru ca GTX-ul actual consuma 50w si 960-u consuma 150w.

Edited by shmu, 28 October 2015 - 17:48.


#27
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
GTX 960 consuma de 2 ori mai mult decat vechea placa. Conteaza mai putin ca e de 400W ori de 650W, conteaza sa fie de calitate. O sursa proasta de 600W ar putea crapa in timp ce una buna de 400W ar tine sistemul 5-10 ani.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Mda,o sa o schimb cat de repede posibil,insa pe moment ar trebui sa tina sistemul cateva luni,mai ales ca i-am si gresat ventilatorul si o "raceste" destul de bine.

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postemi_axel, on 28 octombrie 2015 - 17:48, said:

GTX 960 consuma de 2 ori mai mult decat vechea placa.
ba chiar de 3 daca ne luam dupa testele facute de altii.

View PostPetran_Marius, on 28 octombrie 2015 - 17:55, said:

Mda,o sa o schimb cat de repede posibil,insa pe moment ar trebui sa tina sistemul cateva luni,mai ales ca i-am si gresat ventilatorul si o "raceste" destul de bine.
te cam risti... strange repede 200 lei sau poate gasesti de BF la 150 lei ceva. dar fii atent: sirtec, seasonic, enermax, antec, chiftec, corsair, thermaltake. la altceva sa nu te bagi. chiar daca sunt tzspe mii de W, sunt neseriosi si nu aia e puterea reala si s-ar putea sa ai surprize.

#30
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
1. Așa cum spun și ceilalți useri pe aici, caută mai întâi o sursă decentă.

2. Nu lua 960-ul 4GB STRIX. E scumpă pentru ce oferă. Găsești variante de 960 4GB în 1000 lei.
Totuși, nici 960-ul nu mai este foarte relevant, cu atât mai mult varianta de 4GB.
Nu ne-ai spus ce monitor ai, dar am să presupupun că e 1080p.

R9 380-ul oferă performanță mai mare pentru aprox 50W în plus la consum, lucru irelevant dacă îți iei o sursă decentă de 500W.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W0HzWW6mDno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă totuși ai nevoie de ceva accelerare hardware sau ShadowPlay, atunci 960-ul este încă relevant în bugetul tău. Altfel...380 este alegerea mai bună. Nu o spun doar eu, poți căuta mai multe review-uri, sunt cu nemiluita.

De asemenea...4GB VRAM e discutabil. Eu îmi luai una bucată cu 4GB...dat fiind faptul că diferența între midrange și high-end este de vreo 500 lei, însă am văzut să utilizeze mai mult de 2GB doar în AC Unity.

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
performanta mai mare inseamna 2 fps intr-un joc?

#32
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Asus GTX 960 Strix ar avea nevoie de o sursa stabila, nu neaparat mai mare de 400-450W da sa fie in stare sa-i si furnizele. Din ce am vazut aici are varfuri de putere absorbita din sursa  peste 250W, comaprativ cu alte GTX960 la care varfurile nici nu trec de 150W. Teoretic la configuratia specificata nu treci de 350W, da pe o sursa obosita si uzata moral o sa ai in cel mai bun caz un sistem care ingheata sau se reseteaza la varfuri de consum.

#33
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Eu unul daca nu ma insel placa e proiectata dupa instructiunile "Maxwell" deci consum redus si performanta mai multa,ar trebui sa duca "petarda" mea de sursa cateva luni pana ce mai strang ceva capital pentru o sursa cat de cat decenta.

"Petarda" imi aminteste de PC-ul vechi,care si ala avea un gunoi de sursa cei drept e ca ma tinut cativa ani,insa in iarna lui 2009,a adus varu meu un hdd extern,si l-am conectat la PC,intr-o zi am auzit POC ! si PC-ul mort,cei drept e ca pe atunci nu prea am avut cunostinte,insa avusesem garantie la PC inca un an,l-am trimis la "aia" si au inlocuit sursa cu una care avea "Input - Output " doua gauri ; )) nici acum nu prea le am cu sursele.

Si da cum a zis un coleg,am gasit un GTX 960 4GB la 1.079 de lei (GIGABYTE) cred ca aia o sa iau :)

Edited by Petran_Marius, 28 October 2015 - 21:48.


#34
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View Postshmu, on 28 octombrie 2015 - 19:57, said:

performanta mai mare inseamna 2 fps intr-un joc?
Ia în calcul și frametime-ul. Nu alea două FPS average sunt relevante, ci fluiditatea cu care se succed cadrele(de asemenea urmărește și minimele). Am pus mai jos două link-uri cu tone de review-uri despre ambele plăci. Te las să decizi care este mai ok pentru banii ei.


View PostPetran_Marius, on 28 octombrie 2015 - 21:43, said:

Eu unul daca nu ma insel placa e proiectata dupa instructiunile "Maxwell" deci consum redus si performanta mai multa,ar trebui sa duca "petarda" mea de sursa cateva luni pana ce mai strang ceva capital pentru o sursa cat de cat decenta.

"Petarda" imi aminteste de PC-ul vechi,care si ala avea un gunoi de sursa cei drept e ca ma tinut cativa ani,insa in iarna lui 2009,a adus varu meu un hdd extern,si l-am conectat la PC,intr-o zi am auzit POC ! si PC-ul mort,cei drept e ca pe atunci nu prea am avut cunostinte,insa avusesem garantie la PC inca un an,l-am trimis la "aia" si au inlocuit sursa cu una care avea "Input - Output " doua gauri ; )) nici acum nu prea le am cu sursele.

Si da cum a zis un coleg,am gasit un GTX 960 4GB la 1.079 de lei (GIGABYTE) cred ca aia o sa iau Posted Image
Maxwell e arhitectura după care sunt construite chip-urile. Consumul e irelevant după cum ți-am spus, atâta timp cât ai o sursă decentă. Pe această cale te sfătuiesc serios să iei o sursă nouă și apoi o placă video.
Și apropo...sursa ta are vreun conector de alimentare 6 pin?
Chiar dacă primești în pachet adaptor...nu prea te-aș sfătui să-l folosești.

Ideea principală e că nu contează doar ca sursa să îți dea puterea necesară plăcii, dar și să fie ”curată”, adică lipsită de fluctuații. Că altfel ne-am lua toți petarde de 800W că na...ține.

https://www.techpowe...rds/AMD/R9-380/ 380-uri.
http://www.techpower...NVIDIA/GTX-960/ 960-uri

Edited by Ally97, 28 October 2015 - 23:45.


#35
mariusrap

mariusrap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 20.11.2008
La 1006 lei ai versiunea gtx 960 OC de la Gigabyte. Totusi vezi ce faci cu sursa, ca recomandare iei placa video dar mai stai o vreme pe integrata pana ai buget pentru o sursa.

#36
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
la actualul meu pc...cand mi-am luat placa video GTX560 a venit cu o sursa suplimentata de mine si anume un cooler master m620 de 620w
as putea sa spun ca le am c-am de 8 ani si nu am avut probleme cu nici una din ele.
recent am desfacut sursa, curios fiind de starea condensatorilor si am observat ca sunt ok toti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate