Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

REGULAMENTUL ARIEI "Astrologie si Paranormal" + SUGESTII

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu e nimic in neregula cu postul tau de mai sus (de altfel este cam singurul mai la obiect din tot ce ai postat ieri), ci cu postarile similare prin care ai reinviat topicuri pe care foarte probabil nu le mai citeste nimeni (probabil ca nici macar initiatorii topicurilor, nemafiind abonati la urmarirea subiectelor respective).
Corect ar fi sa le oferi prilejul si celorlalti ca sa iti raspunda, nu sa postezi doar de dragul de a avea tu ultimul cuvant la fiecare topic vechi, de a face post hunting sau flood (in sensul punctului citat din regulament).
In acest scop (de a oferi si celorlalti prilejul de a observa ce postezi si a-ti raspunde) iti propun sa deschizi un topic nou in care sa iti expui opiniile. Sau sa postezi intr-un topic mai activ, atata vreme cat postezi la obiect si fara a mai jigni alti utilizatori, cum ai facut aici: https://forum.softpe...8#entry22139753

#74
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Nu am stiut ca nu e voie sa raspund pe topicuri pe care nu s-a raspuns de mult, nu stiu daca e o regula in asta, orice topic deschis cred ca e bun de scris chiar daca nu s-a mai raspuns de 3 luni, poate raspunde acuma in urma la ce am scris, nu stiu.
Insa voi moderatorii puteti face o chestie buna si anume sa conveniti ca daca la un topic nu se raspunde o anume perioada, sa fie sters ! Si e f bine asa. Ca nici mie sau la altii nu ne convine sa scriu la pereti la o adica ! Ca daca e mort, nu mai e de interes si nu are sens sa stea acolo, ca apoi sa vina unu ca mine sa scrie si sa zici ca nu trebuia, sau le inchideti si  nu le stergeti.
Nu stiu daca era bine sa deschid topic cu ce ? Am raspuns la subiectele care ma interesau si erau deja acolo.

Nu fac vanatoare de posturi, cred ca ai observat ca in majoritatea postarilor ma implic, explic, dau opinii, nu...scriu sa ma aflu in treaba. Medicina, psihologie, paranormal, viata, ma intereseaza foarte tare in general, dupa aia vine tehnica.
La ce-mi trebe posturi in prostie ? Si ce scriu acolo nu scriam daca nu eram documentat in acele domenii. Iar unde scriu 1-2 randuri, acolo nu am ce sa comentez mai mult.

Edited by versacic, 17 December 2017 - 17:57.


#75
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cu alte cuvinte, iti place sa vorbesti singur, din moment ce preferi sa reinvii topicuri vechi unde sansa de a ti se raspunde este aproape nula.
Topicurile vechi nu se sterg, tocmai in ideea ca ar mai putea contribui cineva cu o idee utila sau sa adreseze o intrebare. Si cand zic "utila" ma refer la ceva nou, ceva important, ceva elaborat, argumentat, nu idei rasuflate de care este satula lumea pe aceasta arie (de genul "tot ce se discuta aici sunt prostii, presupuneri, imaginatie, nu este adevarat decat ce cred eu, deoarece cred eu etc.").
Ca idee, cine ia la rand topicuri vechi si vine cu postari de acest gen este sanctionat pentru post hunting, iar cine posteaza afirmatii similare pe mai multe subiecte intr-un interval scurt de timp este sanctionat pentru flood (ignorand cazurile de trolling, flame, spam etc.).
Avand in vedere ca acest cont pe care il folosesti este recent se presupune ca ai inca proaspat in minte regulamentul forumului pe care l-ai acceptat la inscriere, dar se pare ca nu. Iti recomand sa il (re)citesti si sa observi cum trebuie sa procedezi pe forum, deoarece regulamentul este un simplu ghid general (nu este nici complet si nici nu se aplica foarte strict). De aceea avem si un regulament al ariei care si el lasa loc pentru imbunatatiri.
Voi muta ultimele posturi la topicul dedicat, deoarece aici s-a facut suficient off-topic.

#76
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Datorita crearii noii arii "Alternative Science" in "E-Opinions" am modificat paragraful de mai jos cu privire la structura ariei de fata:

View Post_-_, on 26 octombrie 2015 - 20:54, said:

STRUCTURA ARIEI Astrologie si Paranormal
[...]
- Dezbateri (ce Par Anormale)
Orice alte discutii related (ex. OZN - mit sau realitate) ce nu merg in ariile de specialitate Posted Image

Dezbateri stiintifice sau pseudo-stiintifice care nu se potrivesc nici pe aria "Stiinta" (subaria Dezbateri pseudo-stiintifice / Experimente ciudate) si nici la Alternative Science  [...]

Reproduc mai jos raspunsul pe care l-am primit cu privire la crearea acestei noi arii:

View PostMr_Woppit, on 16 iunie 2018 - 18:12, said:

Aria respectiva a fost creata sa tine topicuri de genul aluia cu pamantul plat si in care stiinta implicata, nu e nici teoretica, nici practica, e pe undeva doar in capul unuia.

Eu am mutat alea, probabil erau mai multe dar fiind vechi, nu mai conta. Sau daca vrei ceva inapoi pe arie, te rog sa imi spui.

Ultima parte a raspunsului se refera la intrebarea mea cu privire la mutarea unor topicuri de aici pe noua arie. La randul meu va invit sa propuneti mutarea altor subiecte din aria "Astrologie si Paranormal" pe noua arie, daca doriti sa fie acolo (daca voi considera ca este justificata mutarea, atunci le veti gasi dincolo).
In caz ca doriti sa se intample invers, puteti trimite un "Report" la un post din topicul respectiv si sa precizati unde si de ce propuneti mutarea topicului inapoi (un moderator al ariei sau un SM se va ocupa de raportul respectiv).

#77
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Topicul "Despre natura realitatii", era mai potrivit sa ramana aici, strict intrucat in cadrul acelei arii "single page", se va pierde si odata cu el se vor pierde foarte multe idei, opinii interesante ale celor ce au participat.

#78
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu sunt moderator pe aria respectiva, deci nu pot face nimic cu subiectele de acolo (sunt simplu utilizator pe acea arie). Pentru ca un moderator al ariei (deocamdata aria este moderata de SM) sa mute un topic de acolo, cel mai bine ar fi ca rugamintea sa vina chiar din partea initiatorului unui topic. Calea cea mai rapida (desi mai putin ortodoxa) ar fi, cum am spus mai sus, folosirea butonului "Report" si prezentarea unor argumente...

Deoarece acum exista noua arie, parerea mea personala este ca topicul respectiv se potriveste mai curand pe "Alternative Science" (alaturi de "The Science Delusion" care a fost mutat de pe aria de religie, de exemplu) decat la "Astrologie si Paranormal", dar nu am nimic impotriva mutarii lui inapoi. Sunt insa multe alte subiecte care chiar nu prea au ce cauta acolo (insa nici sa ramana aria respectiva aproape goala nu este prea bine).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate