Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Am avut numeroase vise - premonitie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 Qupidqu, on 14 august 2017 - 22:39, said:

Nu stiu bre dar din moment ce tu stii "viitorul" atunci nu ar trebui sa fie o problema sa stii de ce te-ai nascut.Beleaua  este ca la chestii reale si concrete,  toti cei care cunosc "viitorul" se comporta de parca ar fi niste habarnisti cu diploma ai prezentului.

nu e o stiinta exacta..si eu am pierdut acest dar:)..dar, am momente cand stiu viitorul..unii il numesc instinct, altii  ii zic premonitie..eu doar cred ca sunt superman

#20
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 jimmyboy9111, on 14 august 2017 - 22:42, said:

eu doar cred ca sunt superman
Bine domne, am inteles, sa traiesti.Bye. Si spovedeste-te la un preot si daca nici asta nu ajuta mergi in paraelel:si Duhovnic si medic psihiatru si o sa scapi garantat de astfel de "premonitii" si "stari"

Edited by Qupidqu, 14 August 2017 - 22:45.


#21
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 Qupidqu, on 14 august 2017 - 22:43, said:

Bine domne, am inteles, sa traiesti.Bye

bye:|..dar nu trebuie sa te superi:|..nu am vrut sa jignesc:(..nu asta a fost intentia mea, stiu ca uneori pot fi arogant (nah, sunt superman) o seara buna:)

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Qupidqu, on 14 august 2017 - 22:43, said:

Bine domne, am inteles, sa traiesti.Bye. Si spovedeste-te la un preot si daca nici asta nu ajuta mergi in paraelel:si Duhovnic si medic psihiatru si o sa scapi garantat de astfel de "premonitii" si "stari"

https://forum.softpe.../#entry21537790

Atentie celor care ignora ca avem un regulament! Urmatoarele abateri vor fi sanctionate cu suspend, nu doar cu puncte de avertizare.

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Qupidqu, on 14 august 2017 - 21:53, said:

Spovedanie la preot si daca se impune consult psihiatric  si medicamentie intocmai si gata cu prostiile.
Deci o persoana are premonitii si vine unul ca tine si recomanda tratament si consult psihiatric, basca niste pastile sa-l faca leguma. Deci eu daca iti prevestesc ca in zilele urmatoare o sa faci infarct si chiar faci atunci sunt eu bolnav ?

 Qupidqu, on 14 august 2017 - 22:24, said:

Slava Domnului.

Poate, dar daca mai ai stari in care "vezi viitorul", sa stii ca orice psihiatru sau orice orice duhovnic /preot iti sta la dispozitie.
In general cei care "vad viitorul" au probleme medicale despre care inca nu stiu. E mai bine sa prevenim, decat sa tratam.
Tu esti tare: nu stii de ce te-ai nascut, insa vezi viitorul, ba mai ai si impresii despre tine  =))
30 ani din viata am avut premonitii din care prea putine le-am destainuit. Ele nu sunt o capacitate a creierului, nu are omul asemenea "puteri" ci sunt informatii/mesaje primite de la entitati pe care nu le vedem inca. Banuiesc ca traim vremea sfarsitului biblic. Citesc in ea ca la vremea sfarsitului tot mai multi oameni vor avea vedenii, vise profetice .

Ce sa previi si ce sa tratezi ? Daca unii oameni sunt folositi ca si mesageri te deranjeaza mesajul ?

E o prostie a ta afirmatia ca cei care "prevad viitorul" au probleme medicale. Aproape toata lumea are probleme medicale insa sunt extrem de putini cei care primesc mesaje.

 Qupidqu, on 14 august 2017 - 22:39, said:

Nu stiu bre dar din moment ce tu stii "viitorul" atunci nu ar trebui sa fie o problema sa stii de ce te-ai nascut.Beleaua  este ca la chestii reale si concrete,  toti cei care cunosc "viitorul" se comporta de parca ar fi niste habarnisti cu diploma ai prezentului.
Prezentul e trait si observat de oricine, nu e interesant acest lucru. Probabil deranjeaza enorm findca asa zisa stiinta nu poate elucida premonitiile. Si daca tot deranjeaza atunci elimini problema.  Ignorantii sunt niste criminali care ucid crezand ca fac bine societatii.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Verdictul materialist, simplist sau verdictul religios (care este la fel de simplist) se nasc din credinta oarba in niste dogme (stiintifice, respectiv religioase) si din anxietatea produsa de faptul ca dogma si valorile asociate credintei respective ar putea fi rasturnate.
In literatura parapsihologica fenomenul precognitiei si visul profetic au fost consemnate si oarecum validate prin numeroase studii de caz. Deci exista sanse ca astfel de fenomene sa fie reale.
Punctul critic il reprezinta explicatia pe care inca nu o avem. Cel mult avem ipoteze. Unii isi imagineaza ca gasesc ipoteze corecte doar in stiinta bazata pe dogmatica materialista (a stiintei mainstream), altii isi imagineaza ca explicatia nu poate fi decat religioasa (in particular, crestina).
Dar problema generala este ca nici stiinta materialista si nici religia (crestina) nu sunt capabile sa explice pe deplin nici universul si nici omul: ce este timpul cunoastem doar de pe pozitia de fiinte tridimensionale pentru care timpul se scurge intr-un singur sens, psihologia nu recunoaste decat existenta a 5 simuri (deoarece experimentele de laborator au in vedere doar media umana, inlaturand exceptiile, deoarece statistica impune ignorarea rezultatelor izolate care se abat prea mult de la medie, fiind considerate erori) s.a.m.d.
Iar problema noastra este ca prea multi utilizatori ai forumului fac tot ce pot pentru a distruge orice posibilitate de a dezbate explicatii posibile, dincolo de cele ale materialismului ingust sau ale unor absurditati religioase, ajungand chiar sa atace utilizatorii care cauta alte tipuri de explicatii. Am intalnit deja prea multi utilizatori care se tem sa posteze pe aceasta arie datorita atacurilor din zona "dogmaticilor", alunecarii (degenerarii) discutilor in zona medicala sau religioasa. Si in cazul acestui topic, jumatate dintre discutii se invart intre aceste doua zone. Deja s-a exagerat si in consecinta rog pe toata lumea sa nu mai alimenteze aceste "zone"!

#25
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Nu, problema este ca astea-s minciunele si ma mir cum de lumea crede in ele, este evident ca faptele nu sunt conforme cu toate bazaconiile astea, credinte, premonitii, trairi si altele care pana la urma sunt o psihoza toate.
Ca orice credinta, traire, conceptie, perceptie si senzatie care nu e conforma cu realitatea s-ar numi psihoza.
Si in ciuda evidentelor lumea nu vede adevarul, de aia de fapt in multi dintre ei se ascunde un mecanism psihotic.
Un om care nu are asa ceva, nu are cum crede in ceva ce e evident ca nu este asa cum ar crede, adica faptele arata invers.
Asta este specific psihozei, in ciuda evidentelor, cel in cauza nu valideaza nimic.
Nu e psihoza din aia grava ca la schizo de au halucinatii in halul ala sau cu delir, insa tot psihoza este dar slaba si doar pe axa religiei.

Cum poti sustine ca daca faci aici pacate te duci in rai, cand nimeni nu a demonstrat asta !
Iar cine vine sa zica ca a simtit nu stiu ce, a vazut nu stiu ce, ori minte ori e schizofrenic.
Daca ne uitam in religie foarte multe chestii sunt tare ilogice si anapoda.
De exemplu "ne-am facut rai..dumnezeu nu ne vrea asa", cand suntem rai din gene ca asta a ajutat la supravietuire in trecut, deci tocmai asa s-a vrut sa fim de catre natura, deci acel dumnezeu (daca era) cum putea fi suparat pe ce tot el a facut.
Alt exemplu..."am facut infarct...m-am dus la spital si dumnezeu mi-a dat o sansa sa scap si am scapat".
Dar daca era acel dumnezeu, de ce a mai facut infarct ?! Putea sa faca ca omu ala sa nu mai faca, deci iar fake si asta.
Apoi "aaa pai a facut ca nu era pe calea buna..si dumnezeu i-a dat o lectie".
Pai cum, Dumnezeu e dictator ? Sa imi impuna mie calea pe care el o considera buna ? Lasa-ma sa aleg pe ce cale o iau, nu ca daca nu fac ca tine, imi dai in cap.
Deci iata numai 2-3 exemple evidente cat de anapoda e treaba, si lumea nu se prinde.
Adica ma bagi in fata masinii si apoi zici ca vai ce bun esti ca am mai iesit totusi viu din spital (ca oricum ca inainte nu mai sunt), pai nu e aiureala asta ?
Dar realitatea e ca s-a intamplat sa faci infact ca aveai colesterolul mare de mult, nu te-ai tratat si s-au infundat venele de la inima.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa stii ca si aceasta atitudine pe care o expui tu cu atata inversunare ("tot ce este diferit fata de ce stiu eu, fata de realitatea in care cred eu este psihoza", "cine nu vede adevarul meu ascunde un mecanism psihotic", "cine sustine altceva decat mine ori minte ori este schizofrenic" etc.), mai ales ca regulamentul prezentei arii interzice astfel de acuzatii, denota un comportament psihotic. Te-ai gandit vreodata la asta?

#27
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
De ce sa interzica regulamentul sa spun parerea ? Eu am spus in termenii medicali ce ar inseamna ceva ce nu se pupa cu realul, nu e acuza si nici insulta, este o descriere a unei probleme. Si nu este o insulta sau acuza ptr ca nu este o rusine, ala este un mecanism protector contra vietii dure, ca daca omu nu se mai minte putin si nu mai viseaza, s-ar duce naiba ! E ceva natural la foarte multi.
Pai okey, sa zicem ca ce zic eu nu e okey, dar ce ziceti voi CUM demonstrezi ca asa este ?
Pana sa demonstrezi asta, nu poti zice ca ce zic eu nu este corect, eu demonstrez cu fapte, ca nu s-a pupat cu realitatea ce pretind unii ca au simtit si altele.

Uite pe FB a venit unul ieri si a zis ca...in noaptea dinainte de crima de la metrou a avut o premonitie...ca s-ar intampla aia a doua zi, ce e asta ? Evident ca nu a avut, evident ca nu a venit sa zica imediat, iar a doua zi sa se si confirme. Daca avea posta atunci si se si intampla a doua zi asa cum s-a intamplat.
Deci fapte sa vedem, nu vorbe.
Eu aveam o problema daca realitatea arata cu fapte ca e ca restul, iar ce ziceam eu nu era acoperit de fapte demonstrabile oricui si oricand.
E o parere bazata pe fapte.
Daca eu zic acum "presimt ca peste 23 zile la ora x, americanii vor ataca pe rusi, si va fi nenorocire", tu ma crezi ?
Ma crezi, dar daca dupa aia...nu se intampla, ce o sa zici ?
Si cand vin iara si zic altele de genul, ma mai crezi ?

Alt exemplu ! Si eu am cazut prada la astea mai acum ceva ani, a venit o perioada cand aveam multe dulciuri cam zilnic, si se zicea deci familia "laaaasa ca are grija dumnezeu sa nu te ingrasi, stai linistit", eu am zis ca o sa ma fac gras, ei ca nu si nu.
Si...surpriza...au pierdut ei, dupa 2 luni deja luasem in greutate !
Si au ramas muti, nu mai aveau ce zice cand i-am intrebat "pe ce baza ati spus voi ce ati spus ? Eu am baza medicala demonstrata ca asta se va intampla, dar voi ?"

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din regulamentul forumului:

Quote

2. Interdictii
b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator.

Din regulamentul ariei: https://forum.softpe...ormal-sugestii/

Quote

2. Vor fi considerate atacuri la persoana, flame sau trolling, dupa caz, fiind sanctionate ca atare:
b. Replicile persiflante (zeflemismul), remarcile peiorative sau obscene/ cu tenta de vulgaritate, jignirea directa sau indirecta, individuala sau colectiva a altor persoane.
d. Orice referire la sanatatea mentala a participantilor la discutii (aria de medicina este in alta parte).

 versacic, on 17 decembrie 2017 - 03:07, said:

De ce sa interzica regulamentul sa spun parerea ? Eu am spus in termenii medicali ce ar inseamna ceva ce nu se pupa cu realul, nu e acuza si nici insulta, este o descriere a unei probleme.

Ceea ce ai facut se numeste jigniri in "termeni medicali". Esti liber sa crezi ce vrei, esti liber sa te imaginezi chiar si psihiatru, dar in momentu in care iti expui "parerile" pe forum, jignind utilizatorii pentru care a fost creata aceasta arie suferi consecintele. Ai fost prevenit. La urmatoarea abatere vei fi sanctionat.

#29
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Sincer nu am intentia de a insulta ! Asta cred ca intelegi, nu vin aici sa imi bat joc de oameni, vin sa discut serios pe niste teme care ma intereseaza si pe mine destul de mult.
Este posibil daca spui tu sa fi sunat asa a insulta, dar nu asta a fost intentia.
Trebuia sa ma limtez doar in a spune ca nu e asa dat fiind ca nu exista fapte si atat, fara partea cealalta, care e una naturala si nu medicala in cazurile astea, mi se pare ca am precizat !

Oricum ai dreptate, era in reguli si eu nu stiam, adica mi-ai aratat mai sus ! Daca stiam, nu spuneam.

#30
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 pacopaco1967, on 15 august 2017 - 09:43, said:

30 ani din viata am avut premonitii din care prea putine le-am destainuit. Ele nu sunt o capacitate a creierului, nu are omul asemenea "puteri" ci sunt informatii/mesaje primite de la entitati pe care nu le vedem inca. Banuiesc ca traim vremea sfarsitului biblic. Citesc in ea ca la vremea sfarsitului tot mai multi oameni vor avea vedenii, vise profetice .
Zi-ne un eveniment viitor (apropiat) sa te credem.

#31
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Ar trebui deschis un topic numai despre premonitii/vise ce prevestesc moartea unei persoane. Am vazut ca multi useri au scris pe topicuri diferite despre asta.
Eu  am avut vise care prevestesc moartea unei persoane de prea multe ori(daca imi aduc bine aminte de cel putin 7-8 ori). Cand eram mica vedeam clar persoana in vise, cu inaintarea varstei e totul ca un puzzle. Persoanele din vise mor in 1-3 zile de la vis. O sa scriu cateva exemple
1. Ma urmarea un vecin si fugeam speriata,crezand ca ma va pocni pentru ca am furat flori din gradina. Cand a ajuns la mine m-am intors si am vazut in spatele lui o haita de caini. El mi-a tras gluga de la hanoracul meu peste fata, sa nu vad cum il sfasie cainii.Omul a murit de infarct la doua zile dupa vis.
2. Eram intr-un cabinet stomatologic cu dureri de dinti. O asistenta blonda, plinuta a salutat-o pe mama care astepa langa mine. 3 zile mai tarziu aflu ca a murit un verisor al mamei, sotia lui fiind asistenta, plinuta si blonda.
3. Acum doi ani am visat 3 surori 9,11,15 ani, si o piscina. Din rude se potrivea descrierea cu o familie, dar nu aveau piscina. Cateva zile mai tarziu am participat la inmormantarea bunicului fetelor, care surpriza, avea piscina la casa lui.
4. Cel mai recent vis a fost pe 31 Ianuarie. Miercuri m-am trezit pur si simplu stiam ca cineva va muri, persoana apropiata,dar nu stiam cine, nici nu mai imi aduceam aminte visul.Eram nelinistita toata ziua.Joi dimineata a murit o prietena.Posted Image

Edited by Whitefairy, 15 June 2018 - 15:05.


#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io odata am visat cirese. A doua zi am aflat ca a murit o tipa care era cumva cumnata unui var de-al unei pritene de-a lu maica-mea, care lucra la aprozar. Ghiciti ce vindea?

#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 jimmyboy9111, on 14 august 2017 - 22:12, said:

poate vede viitorul, si eu am avut acest dar, l-am pierdut din pacate:|..ma bucur ca mai exista oameni ca mine..sau, cum imi place mie sa-i numesc..supermani. Se vede ca esti ignorant si superficial in gandire:|..e trist ca nu poti vedea adevarul

Si eu am avut asemenea vise cat si dejà-vu si astea pana pe la 25 de ani.

Multi oameni au acest dar si se moștenește in familie.

Se întâmpla sa visez același vis premonitoriu in aceeași noapte si eu si mama.

 Mosotti, on 16 iunie 2018 - 22:58, said:

Io odata am visat cirese. A doua zi am aflat ca a murit o tipa care era cumva cumnata unui var de-al unei pritene de-a lu maica-mea, care lucra la aprozar. Ghiciti ce vindea?

Noi in familie visam ca ne cad dinți cu durere ori fara in asemenea situații.

 Whitefairy, on 15 iunie 2018 - 15:03, said:

Ar trebui deschis un topic numai despre premonitii/vise ce prevestesc moartea unei persoane.

Dar premonițiile nu se opresc aici, eu am visat un film sf cu nave, iar eu eram un fel de electrician cat si pilot. După multi ani pe unde m-a dus viață, am ajuns sa am tangente cu electronica, am recunoscut panouri, butoane colorate, si multe detalii care apăreau pe acea nava sf.

Recent am fost si pe un simulator de zbor cosmic... toate se potrivesc.

 versacic, on 17 decembrie 2017 - 03:07, said:

De ce sa interzica regulamentul sa spun parerea ? Eu am spus in termenii medicali ce ar inseamna ceva ce nu se pupa cu realul, nu e acuza si nici insulta, este o descriere a unei probleme. Si nu este o insulta sau acuza ptr ca nu este o rusine, ala este un mecanism protector contra vietii dure, ca daca omu nu se mai minte putin si nu mai viseaza, s-ar duce naiba ! E ceva natural la foarte multi.
Pai okey, sa zicem ca ce zic eu nu e okey, dar ce ziceti voi CUM demonstrezi ca asa este ?

Eram in clasa a 4-a ori a 6-a si am văzut clar o situație ce urma sa se întâmple curând:
In clasa urma sa se facă busculada undeva dintr-un colt in fata, apoi din senin, un coleg cu care nu aveam tangente, se desprinde din grămadă, vine spre mine, ma bate pe umar si ma întreabă ce mai fac pe nume.

Apoi ii spun rapid situația unui prieten si sa fie atent. Totul a fost identic, iar prieteni a fost extrem de speriat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate