Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oana Zamfir, scoasã de la Digi24

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#37
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Eu n-am auzit de Mihai Munteanu. Fatuca n-a fost concediata , e in continuare jurnalist la digi.

#38
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sa analizam un mic exemplu de manipulare practicata de mass media.

Astia de la pagina de media denatureaza spusele. Nu citeaza exact.

Am ascultat si eu fragmentul din emisiune prezentat in link-ul din primul post.

Marian Munteanu vorbeste prin telefon, nu din studio.

Prima data, l-a intrebat asa:

Quote

"Dumneavoastra erati in Piata Universitatii in momentul in care au ajuns minerii acolo?".

In forma asta, intrebarea nu exclude prezenta lui Marian Munteanu in Piata Universitatii pe toata durata conflictului, ci doar exact in momentul in care au ajuns minerii in Piata Universitatii.

Marian Munteanu raspunde:

Quote

"N-am inteles! Ce m-ati intrebat?"


Acum, Oana Zamfir reformuleaza asa:

Quote

"Erati in Piata Universitatii in acea perioada, cand minerii au ajuns in capitala?"


Marian Munteanu
Rade si apoi spune:

Quote

"Da, eram pe acolo si eu, da".


Ce a "transcris" pagina de media:

Quote

Ați fost și dumneavoastră în piaţa Universităţii, în acea perioadă, când au venit minerii?”, a fost astăzi întrebarea Oanei Zamfir pentru Marian Munteanu. Acesta a răspuns, după o scurtă pauză,: „Da, am trecut și eu pe acolo”.

"Au ajuns" se refera clar la momentul initial. "Au venit", e mai general, iar prin inlocuirea inceputului intrebarii cu "Ați fost și dumneavoastră în piaţa Universităţii, în acea perioadă" intrebarea se transforma intr-una ce se refera la mineriada respectiva la modul general, pe toata durata desfasurarii evenimentelor.

Acuma, chiar daca Oana Zamfir nu stia de Marian Munteanu, asta nu scuza denaturarea vorbelor practicata de pagina de media, vorbe prezentate a fi drept citate.

Edited by Seb, 21 October 2015 - 16:43.


#39
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 Seb, on 21 octombrie 2015 - 16:31, said:

Sa analizam un mic exemplu de manipulare practicata de mass media.

Astia de la pagina de media denatureaza spusele. Nu citeaza exact.



daca e chiar asa, intr-adevar, nu se impunea o asemenea masura

#40
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Aceasta masura, din pacate pentru cei ce se uitau la televizor doar sa-si clateasca ochii cu frumoasa prezentatoare, este o masura corecta.
Prin aceasta masura se vor invata, sper eu, altii minte sa se documenteze putin inainte de a realiza o emisiune la Digi24.

Cat priveste comentariile unora despre Marian Munteanu, este clar ce fel de oameni sunt... insa discutia ar trebui sa nu fie despre acesta ci doar despre masura luata in privinta unui angajat ce nu si-a facut treaba.

Edited by Ciubex, 21 October 2015 - 16:41.


#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
"Erati in Piata Universitatii in acea perioada, cand minerii au ajuns in capitala?"

Intrebarea asta a fost pusa pentru ca este arhicunoscut faptul ca in momentul intrarii trupelor mineresti in corturile din Piata Universitatii "golanul sef" Marian Munteanu se afla pe buda avand o puternica durere de burta de la iahnia cu carnati consumata cu o seara inainte la cantina Universitatii.....

Edited by Clovis, 21 October 2015 - 16:46.


#42
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Asta e o dovada ca multi din jurnalistii lu' peste, la fel si tinerii de azi sunt praf si pulbere.
Oricum astia de au facut facultati d'astea scurte ca jurnalism, sport, drept, economie, sunt luminati cu lanterna, ce sa le ceri.

#43
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
http://www.paginadep...atut-de-mineri/

Poftiti! Legat de garoiul asta, n-am ce sa comentez. Legat de decizia Digi24, cred ca puteau s-o faca scapata cu o mustrare si atat. Hai sa fim seriosi. Nu ii iei painea cuiva de la gura doar pentru atata lucru. Dar oamenilor de pe aici se pare ca le place chestia asta. Ne mai intrebam de ce suntem cum suntem...

#44
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 tiestodj20, on 21 octombrie 2015 - 15:46, said:

Daca faci un sondaj despre cine a auzit de Marian Munteanu, o sa vezi ca aproape nimeni nu a auzit de el, e un ilustru necunoscut. Azi am auzit prima oara despre el, probabil la fel ca multi altii.

Faptul că sunteți tineri nu scuză prostia unora din generația voastră.
Tuta aia, dacă absolvea pe bune o facultae de jurnalism sau comunicare nu făcea astfel de gafe.
PUNCT.

#45
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Seb, on 21 octombrie 2015 - 16:31, said:

Sa analizam un mic exemplu de manipulare practicata de mass media.
Manipulare sau nu, aia tot o vacă cu microfon e. Dacă era cît de cît documentată nu punea întrebarea aia pe cît de ambiguă, pe atît de prostească. Adică ce voia să ştie, dacă era Marian Munteanu în Piaţă cînd au au venit minerii acolo,  pe la 4-5 dimineaţa ? Că de fost, a cam fost acolo dacă era să-i taie capul un miner.

Iaca de-aia în Occident, ştirile şi emisiunile importante sînt prezentate de oameni trecuţi de prima tinereţe şi cu vechime jurnalistică.

#46
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Nicaieri in occident nu sunt folositi doar oameni trecuti de prima tinerete! Peste tot sunt si tineri. Daca tot avem atatea canale internationale de stiri prin grile, hai sa ne mai si uitam pe ele inainte sa vorbim!

#47
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Lasa-i ca au trecut anii peste ei degeaba. Ei inca au impresia ca daca mai trece un an devin mai inteligenti, dar din pacate e exact invers.

Edited by mmm3, 21 October 2015 - 17:02.


#48
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 AleXXander00, on 21 octombrie 2015 - 16:59, said:

Nicaieri in occident nu sunt folositi doar oameni trecuti de prima tinerete! Peste tot sunt si tineri. Daca tot avem atatea canale internationale de stiri prin grile, hai sa ne mai si uitam pe ele inainte sa vorbim!

Uită-te tu la emisiuni de ştiri serioase, nu la căcaturi de pe cablu:
[ http://www.televisionfanatic.com/wp-content/uploads/2014/08/60-minutes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Da de ce e asta mai important decat altii care si-au luat si ei bataie? De ce trebuie sa stie cineva cine e Marian Munteanu si sa nu stie si cine au fost ceilalti, zeci, sute, care au mai luat bataie?

De unde rezulta ca Oana Zamfir ar fi trebuit sa stie numele tuturor participantilor la bataie, ca doar e jurnalista si in cazul in care intra altul in direct, sa stie cine si ce a facut.

Nu mai fiti atat de moralisti, oricui i se poate intampla sa greseasca, sa nu stie ceva. Sa nu imi spuneti ca voi le stiti pe toate, din toate domeniile, nu e posibil asa ceva.

#50
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

 stormwatch, on 21 octombrie 2015 - 17:02, said:

Uită-te tu la emisiuni de ştiri serioase, nu la căcaturi de pe cablu:
[ http://www.televisionfanatic.com/wp-content/uploads/2014/08/60-minutes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai ma uit la CNN si BBC World News, ca doar astea mai sunt interesante din ce am la RCS/RDS. Nu stiam ca tu te uiti la CBS ca sa vezi azilul asta de batrani.

Edited by AleXXander00, 21 October 2015 - 17:07.


#51
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.click.ro/sites/default/files/styles/articol/public/medias/2015/10/21/oana_zamfir.jpg?itok=qQboltUj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ea este Oana Zamfir.Posted Image
Masura luata impotriva ei, este foarte dura.......

Edited by xmanyacs77, 21 October 2015 - 17:08.


#52
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
In poza asta e mai "deosebita".
In altele arata mai "diferit".
Oricum la stiri prefer sa vad o fata simpatica si tinerica, nu una cu ani vechime cum sunt pe la posturile generaliste...

Edited by mmm3, 21 October 2015 - 17:11.


#53
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 stormwatch, on 21 octombrie 2015 - 16:56, said:

Manipulare sau nu, aia tot o vacă cu microfon e. Dacă era cît de cît documentată nu punea întrebarea aia pe cît de ambiguă, pe atît de prostească. Adică ce voia să ştie, dacă era Marian Munteanu în Piaţă cînd au au venit minerii acolo,  pe la 4-5 dimineaţa ? Că de fost, a cam fost acolo dacă era să-i taie capul un miner.

Iaca de-aia în Occident, ştirile şi emisiunile importante sînt prezentate de oameni trecuţi de prima tinereţe şi cu vechime jurnalistică.

Intrebarea pusa e destul de clara. Ambiguitatea e indusa de cei de la pagina de media, prin modificarea vorbelor "citate". Mie imi lipseste si contextul mai larg in privinta emisiunii respective (am vazut doar fragmentul ala de emisiune, nu stiu ce s-a discutat inainte si ce dupa).

Si eu stiu ca Marian Munteanu a fost unul dintre liderii miscarii din Piata Universitatii. Dar n-as putea garanta ca a fost non-stop in Piata Universitatii. Poate discutia din emisiune se axase, dintr-un motiv sau altul, exact pe momentul intrarii minerilor in Piata Universitatii. Sau poate nu. Cum am spus, nu am vazut decat fragmentul ala de emisiune si acolo se zice altceva decat e prezentat drept citat.

#54
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 mmm3, on 21 octombrie 2015 - 17:02, said:

Lasa-i ca au trecut anii peste ei degeaba. Ei inca au impresia ca daca mai trece un an devin mai inteligenti, dar din pacate e exact invers.
OFF.
Auzi, rebelule, da' tu fara sa ataci interlocutorii si sa discuti strict pe subiect nu poti? Iti provoaca greturi?
Observ aceasta atitudine pe toate topicurile pe care scrii, nu e o scapare.

Daca vrei sa fii acceptat ca partener serios de discutie accepta si opiniile celorlalti. Problemele specifice varstei nu sunt relevante aici. asa ca varsa-ti frustrarile
in fata celor ce sunt platiti sa te asculte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate