Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Oana Zamfir, scoasã de la Digi24

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#19
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
http://www.timesnewr...reodata-o-dacie

#20
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 neagu_laurentiu, on 21 octombrie 2015 - 15:43, said:

E profesor la Univ. Bucuresti.
Toti nemernicii s-au facut profesori la Universitati.
Nu e unul din astia de sunt prin puscarii sau in arest care sa nu fi fost si profesori universitari si doctori.

#21
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
A mai fost demult o prezentatoare blonda, Timea Bereczki, au dat-o deoparte si pe ea,  a disparut de pe post de la o zi la alta.

#22
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Exagerata si stupida masura;

Duduia era simpatica;

#23
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 sorbetdozens, on 21 octombrie 2015 - 15:47, said:

Colegii l-au sunat pe domnul Munteanu, iar ea l-a intrebat stupizenia?

Pai nu stia de ce il suna pe respectivul?
Nici nu era datoria ei sa stie unde a fost el. Redactorii trebuiau sa faca asta si sa ajusteze intrebarile.
Ea stia ce aparea si pe ecran, adica ca a fost lider al studentilor in perioada aia. Altceva nici nu trebuia sa stie.

#24
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Orangetm, on 21 octombrie 2015 - 15:48, said:

Incredibil!

Cei mai tineri nu au auzit de omul asta, eu abia azi am auzit de el, nu stiu ce e asa incredibil.

#25
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 tiestodj20, on 21 octombrie 2015 - 15:53, said:

Cei mai tineri nu au auzit de omul asta, eu abia azi am auzit de el, nu stiu ce e asa incredibil.
e incredibil cum pui problema

#26
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Macar nu semnaliza atunci!
Eu nu mai intervin in discutia asta.
Mai zic doar ca:
“Un popor care nu-şi cunoaşte trecutul e condamnat să-l repete”.

#27
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Haide ba.. ca exagerati;

Ce ar trebui sa facem? sa cunoastem numele tuturor celor ce au murit in cele doua razboaie mondiale, la revolutie si la mineriade? sau numele tuturor participantilor?

Edited by Alecsandru010, 21 October 2015 - 16:01.


#28
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Puteau sa-i dea o amenda, dar sa iei aceasta decizie prea dura.. Cati jurnalisti in tara asta se dau experti si nu patesc nimic, dar la Oana (care chiar se vede ca este fata buna) ...

#29
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 Alecsandru010, on 21 octombrie 2015 - 15:59, said:

Haide ba.. ca exagerati;

Ce ar trebui sa facem? sa cunoastem numele tuturor celor ce au murit in cele doua razboaie mondiale, la revolutie si la mineriade? sau numele tuturor participantilor?
marian munteanu nu a fost un simplu participant.... bine ca de miron cozma ati auzit... si de bianca dragusanu.... si daniela crudu...

Edited by jericho, 21 October 2015 - 16:13.


#30
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Lol, Digi24 vad ca devine noua oficina a acoperitilor din presa :). Prea ii lauda toti acoperitii de pe forumuri, astea sunt suficiente dovezi ca sa-ti dai seama despre ce vorbim.
Dati afara ar fi trebuit sa fie si cei din echipa care trebuiau s-o informeze cu privire la cine este invitatul. Cred ca au vrut sa scape de ea si n-au avut motiv pana acum.

 jericho, on 21 octombrie 2015 - 15:34, said:

si ce legatura are ca au gresit si altii dar nu au fost dati afara? poate ca la digi se vrea profesionalism
As fi crezut asta daca l-ar fi dat afara si pe ala care ranjea fasolea cand rus a spus treaba cu golanii si curvele :). Dar ..

#31
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
@jericho si Orangetm, reveniti-va din socul cauzat de incredibil, nu e nimic incredibil.

#32
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Foarte dura masura asta, cred ca Prepeliceanu ala, copilul batran, care taie si spanzura pe acolo vrea sa ii faca loc oparitei aleia de Sanda Nicola. Oana Zamfir era o prezenta foarte agreabila, imi pare rau ca nu mai prezinta.
Observ in ultima vreme ca migreaza tot mai multi de la protv si gandul, sper ca Digi24 sa nu copieze apucaturile lor.

#33
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Imi calc pe promisiunea de mai sus, dar e chiar penibil ce citesc.
Nu a fost unul dintre cei multi "golani", a fost liderul lor.

<<Usor grizonat, imbracat in jeansi si geaca de motor, trage adanc dintr-o tigara, cu miscari lente. Gestul lasa la vedere jumatatile de degete goale ce ies dintr-o manusa de piele perforata, speciala pentru condus. Fumul de tutun ars se infasoara in barba-i incaruntita de cei 20 de ani care au trecut. Imaginea pastreaza ceva din parfumul de "golan" care canta in ’90 in Piata Universitatii: "Mai bine haimana, decat tradator/ Mai bine huligan, decat dictator/ Mai bine golan, decat activist/ Mai bine mort decat comunist".
Intr-o duminica tarzie, a coborat dinspre catunul cocotat pe un deal, acolo unde se retrage cea mai mare parte a timpului, departe de impostura lumii pe care o resimte. Sta picior peste picior si se uita detasat la tinerii zgomotosi din jur, adunati la singura carciuma deschisa din micul oras. Asa l-am intalnit la Breaza pe Marian Munteanu, fostul lider al studentilor din perioada ’89-’91, "golanul" batut crunt de mineri la 14 iunie 1990. Atunci, Denes Domokos, sef de schimb la mina Livezeni, a incercat sa-i taie capul cu securea studentului de 28 de ani, devenit "inamicul numarul 1". Studentul Munteanu a fost arestat in dimineata de 13 iunie 1990, eliberat cateva ore mai tarziu, apoi sechestrat fli batut cu bestialitate in subsolurile Universitatii. In acea zi a ajuns la spital in moarte clinica. Dupa numai 4 zile a fost din nou arestat si incarcerat la Jilava timp de doua luni. "Ma asteptam la ce e mai rau, banuiam ce mi se pregatea. Moartea este, pana la urma, inevitabila nu-i asa? Toti murim, e doar o trecere", povesteste Marian Munteanu.
Liderul protestelor anticomuniste din 1990 a ajuns acum la o singura concluzie: "Nu e nimic nou sub Soare…". Iar "suferinta imbogateste spiritul", desi el crede ca n-a trait aproape nimic fata de ce au trait cei din generatia bunicului sau. "Bunicul din partea tatalui, Teofan Munteanu, care era invatator si ofiter in armata romana, a fost detinut politic in lagarele de concentrare Vorkuta si Norilsk, in Siberia. Pe langa ce a patimit el, mie nu mi s-a intamplat nimic", spune Marian Munteanu.
Dupa experientele avute a invatat sa fie discret, dar mai ales rezervat. Aparitii in presa nu accepta mai mult de una pe an si este foarte atent cu cine sta de vorba.
Ce mai face azi fostul "golan"? Din ’99 preda cursuri de etnologie, antropologie si folclor la Facultatea de Litere a Universitatii din Bucu­resti, ca profesor asociat. Inainte de asta, pentru ca nu-l angaja nimeni, a infiintat o agentie de resurse umane, unde a si lucrat niste ani buni. Acum, spune el, mai detine ceva actiuni, ca ac­tionar minoritar, dar vrea sa se re­tra­ga complet din orice activitate ci­tadina.
In rest, nu se uita la televizor, scrie car­ti de folcloristica, departe de Bu­curesti, pe un deal, intr-un satuc de munte nu departe de Breaza, are o sotie violonista si foarte multi nepoti din partea celor trei frati. Pe langa toate astea, o vaca, o vitica, trei caini, livada si padure. Si un singur scop in via­ta, acelasi pe care spune ca l-a avut din­totdeauna: "O justa cumpana a sufletului". Nu stie insa daca va reusi sa-l atinga. "Dupa ce treci prin in­cercari grele, reinveti sa pretuiesti viata simpla, lucrurile aparent mici care iti umplu sufletul. Sanatatea sufleteasca este ceea ce ar trebui sa ne preocupe mai mult decat orice", crede Marian Munteanu. Nu vrea sa-si publice inca memoriile pentru ca, spune el, probabil nu l-ar crede nimeni: "Noianul de falsificari si de minciuni a fost atat de puternic incat e nevoie inca de ceva timp pentru ca oamenii sa realizeze cat de mult si mai ales cum si de catre cine au fost mintiti".
Vreo patru ani dupa liceu a lucrat ca muncitor necalificat. Traia boem, dadea cu tarnacopul la metrou si era multumit. La 25 de ani se saturase de bataturile de la maini si asa s-a apucat de facultate. A ucenicit in preajma lui Petre Tutea, Dumitru Staniloae, Ernest Bernea. Cea mai mare bucurie pe care a avut-o in acei ani a fost cand Tutea i-a spus, in sfarsit, pe numele mic. "In primul an imi spunea «domnu’ Munteanu» sau «domnu’ Teofan». Cand mi-a spus prima data simplu, «draga Marian», am avut bucuria trecerii celui mai mare examen din viata mea." Unii dintre tinerii carora le predau ma in­trea­ba cum de am ajuns in preajma unor asemenea personalitati. Eu le spun: "Foarte simplu. M-am dus, m-am prezentat si am staruit in dorinta de a invata de la dansii. E adevarat in­sa ca multi dintre acestia nu mai au poate aceeasi disponibilitate ca generatia varstnica din tineretea mea. Si, in plus, studentii de azi sunt im­pinsi in directii adesea destul de ne­fe­ricite, cultural vorbind", crede Ma­rian Munteanu.
Despre tentativa din anii 2000 de a intra in politica, fostul lider al studentilor povesteste ca a fost invitat de un grup de politicieni sa participe la un proiect ce parea bine intentionat: "Dupa putina vreme, insa, a devenit evident ca vedeam lucrurile in mod diferit. Le-am urat succes, dar a trebuit sa ma retrag, asa am considerat ca e corect. Ei au continuat intr-una din directiile care s-au si impus, de altfel, in ultimii 10 ani in viata noastra politica".
Apropo de ceea ce se intampla as­tazi cu societatea romaneasca, Ma­rian Munteanu crede ca unii dintre noi "avem doar iluzia libertatii, dar nu suntem inca liberi cu adevarat. Unii nu am reusit sa ne debarasam de o mentalitate de oameni dependenti, asistati, incapabili sa-si gestio­ne­ze singuri problemele. Este si con­se­cinta inertiala a ultimelor trei secole de subordonare imperiala, dar si a comportamentului sinucigas al eli­tei noastre cultural-politice. Traim un proces accelerat de destramare, ne subminam propia identitate, ne ri­si­pim cu prea mare usurinta dar, fiind un popor vechi, vom supra­vie­tui. Da, vom supravietui, in pofida dezas­trului actual si in pofida de­fe­tismului sincer sau dirijat al unor prea vocali directori de opinie".>>

Va las...

#34
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 tiestodj20, on 21 octombrie 2015 - 15:46, said:

Daca faci un sondaj despre cine a auzit de Marian Munteanu, o sa vezi ca aproape nimeni nu a auzit de el, e un ilustru necunoscut. Azi am auzit prima oara despre el, probabil la fel ca multi altii.
un jurnalist are datoria sa se informeze (inainte sa informeze pe altii), nu doar sa citeasca de pe prompter.

daca ea l-a sunat pe ala sa-l intrebe ceva de Pta Univ, trebuia in mod obligatoriu sa stie DE CE l-a sunat fix pe ala... sau cineva din echipa de documentare sa-i spuna. Este greu de crezut ca nu a primit macar un briefing minimal despre ce si cine va aparea in emisiunea sa.

sa n-o dam in derizoriu cu viteza la care se "fac" stirile...

#35
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Va dati seama ce "profesionisti" angajeaza televiziunile noastre, daca specimenele respective nici macar nu se documenteaza despre invitati/intervievati si despre subiectul pe care-l abordeaza. Cum bine spunea Banciu despre fatucile astea: "toate au mintea plata".

#36
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

 Dares, on 21 octombrie 2015 - 16:07, said:

Va dati seama ce "profesionisti" angajeaza televiziunile noastre, daca specimenele respective nici macar nu se documenteaza despre invitati/intervievati si despre subiectul pe care-l abordeaza. Cum bine spunea Banciu despre fatucile astea: "toate au mintea plata".
Nici cu Banciu nu ne plangem ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate