Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Salarii in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#217
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostVladBtz, on 25 octombrie 2015 - 20:23, said:


Londra e punct economic si cea mai scumpa capitala europeana ( da, nu e Parisu ). Altceva nu va place? Copenhaga , Berlin, Paris , Haga , Stockholm nimic ? Sau un Birgmingham ceva acolo?
Nu.

#218
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVladBtz, on 25 octombrie 2015 - 20:23, said:



Londra e punct economic si cea mai scumpa capitala europeana ( da, nu e Parisu ). Altceva nu va place? Copenhaga , Berlin, Paris , Haga , Stockholm nimic ? Sau un Birgmingham ceva acolo?

Salarii ca si in Londra, mai rar prin restul UE. Deci, e bine in Londra din mai toate punctele de vedere.

#219
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostCatean, on 25 octombrie 2015 - 20:27, said:

Salarii ca si in Londra, mai rar prin restul UE. Deci, e bine in Londra din mai toate punctele de vedere.

Pai si chiria , utilitatile si restul , tot mai bine va scoateti ca in alte tari? Spatiu , confort , mijloace de transport si restu ?

#220
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu platesc 1127 lire pentru un studio de 50mp in Acton W3, la 20 min de mers pe jos de servici (BBC). Am transport in comun din fata complexului rezidential si masini in regim car pool in complex in caz de nevoie. Council tax 100 lire, mancare cam 4-500 dar cum suntem 2 (sotia nu lucreaza tot timpul, e freelancer pe graphics design) mancam mai mult in oras . Restul de cheltuieli sunt neglijabile. Deci platesc cam 30% din venit pentru nevoile de baza. Nu cred sa gasesc mai bine prin alte parti de Europa, tinand cont ca Londra imi ofera absolut orice imi trece prin cap si asta la orice ora.

Edited by Catean, 25 October 2015 - 22:02.


#221
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Hopa ... cineva care lucreaza intr-un domeniu care ma intereseaza :D. Banuiam eu ca trebuie sa fie vreun motiv de aberez in continuu pe aici.

#222
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdaniel:), on 25 octombrie 2015 - 22:47, said:

Hopa ... cineva care lucreaza intr-un domeniu care ma intereseaza :D. Banuiam eu ca trebuie sa fie vreun motiv de aberez in continuu pe aici.

Sunt IT-ist la ei, sper sa nu te dezamagesc 😄.

#223
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
DEZAMAGIRE :( ... asta e, sunt mare, trec peste.

#224
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostCatean, on 25 octombrie 2015 - 21:59, said:

Eu platesc 1127 lire pentru un studio de 50mp in Acton W3, la 20 min de mers pe jos de servici (BBC). Am transport in comun din fata complexului rezidential si masini in regim car pool in complex in caz de nevoie. Council tax 100 lire, mancare cam 4-500 dar cum suntem 2 (sotia nu lucreaza tot timpul, e freelancer pe graphics design) mancam mai mult in oras . Restul de cheltuieli sunt neglijabile. Deci platesc cam 30% din venit pentru nevoile de baza. Nu cred sa gasesc mai bine prin alte parti de Europa, tinand cont ca Londra imi ofera absolut orice imi trece prin cap si asta la orice ora.

In momentul in care esti nou acolo sa zicem si iti ajung nevoile de baza la 70% , restul de 30 iti ajunge pentru facturi si distractii / economii de vacanta ? Din aia 6000 cat zici tu ca castigi nu ti se impoziteaza? Majoritatea din IT au norocul la joburi d-astea de 70K pe an?

#225
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostVladBtz, on 26 octombrie 2015 - 00:02, said:


In momentul in care esti nou acolo sa zicem si iti ajung nevoile de baza la 70% , restul de 30 iti ajunge pentru facturi si distractii / economii de vacanta ? Din aia 6000 cat zici tu ca castigi nu ti se impoziteaza? Majoritatea din IT au norocul la joburi d-astea de 70K pe an?

eu presupun ca el vorbeste de net. altfel, a te raporta la brut e complicat deoarece la acelasi brut, depinzand de conditii, netul poate fii destul de diferit.
deci omul are 70% disponibil dupa cheltuielile de baza.

#226
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVladBtz, on 26 octombrie 2015 - 00:02, said:



In momentul in care esti nou acolo sa zicem si iti ajung nevoile de baza la 70% , restul de 30 iti ajunge pentru facturi si distractii / economii de vacanta ? Din aia 6000 cat zici tu ca castigi nu ti se impoziteaza? Majoritatea din IT au norocul la joburi d-astea de 70K pe an?

Eu vorbeam de sume nete. Sunt impozitat din brut cu putin peste 40%. Daca iti raman 30% din venituri dupa nevoile de baza ca nou venit nu e rau, ii timp destul de crescut. Salarul meu e in top deoarece lucrez la o corporatie guvernamentala, daca as lucra la o companie oarecare as lua cu 20-30% mai putin.

Edited by Catean, 26 October 2015 - 10:43.


#227
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 02.09.2007
Multumesc fiecaruia pentru ca "a dat din casa" cat a crezut rezonabil.

De la ce varsta se inscriu copiii in sistemul educational de stat ?
Poti sa inscrii copilul la orice scoala, sau neaparat la aia unde esti arondat ?

Pe mine ma interesa zona Cambridge. Am zis ca nah, la tara fiind, iti gasesti o casa cu teren. Cand colo, vad foarte multe case "duplex" sau macar semi-detached cu teren fix cat sa-ti dea vecinul mustarul fara sa se ridice. Si mai costa si 1300-1400/luna minim.

#228
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011
Lyanna:
Scoala incepe la 4-5 ani.
Zona Cambridge e okay-ish are un trafic infernal, plina de biciclete, plina de studenti, preturile la imobiliare se apropie de Londra, joburi putine doar in invatamant sau servicii platite cu 7quid/ora majoritatea.

Commute catre central London s-ar putea sa coste cam 30 quid/zi, doar trenul fara metrou.

Catean; tu esti unul din cazurile fericite.

#229
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostSoareceleJucaus, on 26 octombrie 2015 - 12:09, said:



Catean; tu esti unul din cazurile fericite.

Absolut,am avut noroc cu lopata, ca altfel nu sunt eu cu nimic mai special decat restul colegilor IT-isti de pe aria asta.

#230
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 02.09.2007
Stai asa ca nu m-ai inteles. Job-urile ar fi in Cambridge in science park-urile de-acolo. Dar nah ca romanul, ma uitam sa fie walking distance. O sa incerc sa ma uit si daca 3 comune mai incolo chiriile sunt mai umane.
Ca si salariu ar fi minim pe undeva pe la 40k x 2, deci un 5000/lire/luna.

Cum e cu stock-options ca benefits, se impoziteaza ?

#231
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postlyanna, on 26 octombrie 2015 - 12:28, said:

Stai asa ca nu m-ai inteles. Job-urile ar fi in Cambridge in science park-urile de-acolo. Dar nah ca romanul, ma uitam sa fie walking distance. O sa incerc sa ma uit si daca 3 comune mai incolo chiriile sunt mai umane.
Ca si salariu ar fi minim pe undeva pe la 40k x 2, deci un 5000/lire/luna.

Cum e cu stock-options ca benefits, se impoziteaza ?

atata pot sa zic: in vest TOTUL se impoziteaza. poate sa fie cu diferite rate dar totul se impoziteaza, inclusiv pensiile. in state si loteria se impoziteaza.

#232
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Parearea mea e ca daca vorbim strict financiar un salariu de 25000-30000 in Romania e echivalent cu un salariu de 50000-60000 (net in ambele cazuri). Trait in oras mare cu chirie + cheltuieli 1000-1500 EUR pentru un apartament cu un dormitor sau Bucuresti in Romania (nu stiu mai nimic despre celelalte centre de IT de la noi).

Perfect nu e nicaieri si dupa ce sari de acest nivel se pune problema doar sa iti alegi noanta de roz (pentru optimisti)/gri (pentru pesimisti) care iti place mai mult.

Cred ca am mai zis p-aici, in Romania o sa fie grav cu invatamantul si cu sanatatea:
- invatamantul pentru ca cei batrani vori iesi la pensie si ce vine din urma e submediocru (nu vreau sa ma gandesc din fostii mei colegi care au ajuns profesori);
- sanatatea pentru ca vom avea din ce in ce mai putin medici, nu neaparat prosti. Din grupul extins in care ma invarteam in liceu, medicina a fost de departe cea mai populara alegere. Cred ca doar trei mai sunt in tara (din care la unul nu prea m-as duce sa ma trateze).

#233
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Postlyanna, on 26 octombrie 2015 - 12:28, said:

Stai asa ca nu m-ai inteles. Job-urile ar fi in Cambridge in science park-urile de-acolo. Dar nah ca romanul, ma uitam sa fie walking distance. O sa incerc sa ma uit si daca 3 comune mai incolo chiriile sunt mai umane.
Ca si salariu ar fi minim pe undeva pe la 40k x 2, deci un 5000/lire/luna.

Cum e cu stock-options ca benefits, se impoziteaza ?

5000 lire e de ajuns sa traiesti decent cam peste tot in UK (inclusiv Londra, acum depinde si ce cheltuieli si mofturi ai).

Trebuia sa intrebi pe google.

Raspunsul este: depinde cum sunt mascate in contract.

https://www.gov.uk/t...chemes/overview

https://www.citizens...nefits-in-kind/ - cauta mai jos la shares.

#234
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postlyanna, on 26 octombrie 2015 - 12:28, said:

Cum e cu stock-options ca benefits, se impoziteaza ?
fii fata desteapta si tine-te departe de d-astea. daca firma da actiuni (sau permite cumpararea lor la pret de discount) hai, mai merge, daca acopera ei si costul de mentenanta a depozitului. dar optiunile is o inselatorie. nu degeaba, daca vrei sa faci futures trading, cel putin germania trebuie sa semnezi o serie de hartii cum ca ai inteles riscurile la care te bagi. la mine la butic, este un program anual unde poti cumpara actiuni (si nu optiuni ca aici incep problemele) cu un discount de pana la 40% (in functie de vechime in firma) fata de un curs de referinta mediu pe ultimul an. si da, in momentul cumpararii se plateste impozit pe acel discount si apoi cand le vand (actiunile raman blocate timp de 2 ani si nu pot servi nici ca si garantie) inca o data pe profitul realizat. adevarru-i ca nu-i bas o afacere, mai ales ca numarul actiunilor ce pot fi cumparate anual prin programul asta e limitat. iese un profit mediu pe an de cca 1000 euro pentru o transa d-asta. daca muncesc 2 weekenduri (sambata+duminica) deja am facut banii aia fara sa blochez peste 10.000 euro pe 2 ani.
un bonus garantat contractual e un benefit adevarat.

Edited by Pengoon, 26 October 2015 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate